Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały

Pokaż wątki Pokaż posty

Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały

Patrycja_KG_Lu 14:06, 11 kwi 2024


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2753
Makao napisał(a)

Tak, to już bardzo pocieszający widok. Najważniejsze już chyba masz zrobione. Teren przygotowany bo poplon i inne dobra daliście. Teraz będzie etap albo zbierania roślin i ich sadzenia (dla mnie najlepszy) albo najpierw zrobicie obrzeża. Czyli to już z górki bo będą już konkretne efekty.
No chyba że ten prąd pociągnąć do ścianki. Szczerze mówiąc to u nas leży przewód w peszlu na wierzchu bo w razie czego nie trzeba kopać. No ale my też już mieliśmy rośliny posadzone przed budową ścianki więc kopanie przewodu było mocno utrudnione.

No więc jeśli teraz trzeba zbierać rośliny to zazdraszczam bo uwielbiam buszować po szkółkach. Potrafimy z mężem przejechać wiele kilometrów by różne szkółki przeorać.

Dzięki za zdjęcia hortek. Teraz już wiesz czemu ja się za to nie brałam. Bo mi też padały. W tym sezonie bardziej się przyłożyłam i używałam deszczówki do ukorzeniania. I odpukać tfuuuuu… na razie jestem mile zaskoczona.

Twoja córcia rośnie jak na drożdżach. Przy dzieciach widać jak czas leci szybko

Kabel mamy podciągnięty w rabatę, trzeba go jeszcze umieścić w docelowym miejscu tej rabaty, bo wcześniej nie wiedzieliśmy gdzie dokładnie stanie ścianka. Obrzeży raczej nie będziemy robić. Mamy je tylko w wąskich i trójkącie z przodu oraz opasce. Spróbujemy w reszcie ogrodu utrzymać angielskie kanciki.

Chętnie bym Ci zadanie zbierania roślin oddała. Nie lubię tego etapu. Niewygodnie mi się ruszać z domu z maluchem, a jak zmienia mnie drugi opiekun to szkółki już są zazwyczaj po godzinach otwarcia. Dlatego głownie zamawiam przez internet wyszukując rośliny podczas południowej drzemki.

Wczoraj czy przedwczoraj pisałam, że mam pustkę w głowie jeśli chodzi o pomysł na tą rabatę…dziś już coś zaskakującego się wyklarowało dzięki jednej inspiracji roślinnej podpatrzonej na O. Muszę tylko to narysować w 3D i wtedy wrzucę do oceny/podpowiedzi.
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Patrycja_KG_Lu 14:10, 11 kwi 2024


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2753
pestka56 napisał(a)
Patrycja, jeśli nie uda ci się kupić 'Malepartusa', przypomnij mi jakoś luty/marzec to utnę ze swojego.

LIDKA napisał(a)
Patrycja miscanty pewnie ruszają. 2 lata temu na miejscu fajny wybór był dopiero w lecie w szkólkach.

Malepartusa nie mam. Jak zechcesz red schief to sie podziele. On ok 140-160 cm ma i jest szeroki.


Dziękuję dziewczyny za ten miły gest. Będę dawać znać, lecz liczę, że jeszcze mi się uda trafić przy okazji jakiś zakupów najbliższych.
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
pestka56 16:58, 11 kwi 2024


Dołączył: 17 sie 2016
Posty: 4460
Latem będzie w szkółkach więcej traw i oczywiście będą miskanty, bo one teraz dopiero ruszają. ale jakbyś nie trafiła to pisz, masz jak w banku
____________________
Kasia
Gruszka_na_w... 17:46, 11 kwi 2024


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Patrycja_KG_Lu napisał(a)

Sąsiadka moja tak ją uczy z miętą, melisą. Zrywa jej listek i uczy rozcierać.

P.S. Ile od płotu sadzić lilaki węgierskie i kalinę koralową Roseum? Za płotem mam wąską drogę do działki z tyłu i mojej bocznej bramy i furtki. Tutaj widok od zewnątrz działki i miejsce sadzenia zaznaczone strzałką. Po drugiej stronie, prawie naprzeciwko są lilaki, 1 aronia, 1 jaśminowiec, a dalej sad sąsiadki.


U mnie rosną ok. metra od ogrodzenia.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Marcin89 18:26, 11 kwi 2024


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2537
W szkółce obok mnie też pytałem, jakby co jest Malepartus. Tylko go nie widziałem, bo być może był schowany z boku dopóki nie wypuści źdźbeł, tak jak inne trawy.

Cena 35 zł. Jeśli się zdecydujesz, dasz znać
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Kontonaogrod 19:39, 11 kwi 2024

Dołączył: 17 cze 2023
Posty: 1874
Malepartus jest bardzo fajny. Zostawilam 2 ogtody temu jak gdzies znajde kupie znowu.

Zagladam I pozdrawiam
____________________
Anna https://www.ogrodowisko.pl/watek/11774-nowa-dzialka-nowe-wyzwania-nowi-my
SaskiaFarkas 10:47, 12 kwi 2024

Dołączył: 16 lut 2024
Posty: 206
Patrycja_KG_Lu napisał(a)

Dwie już mam założone w zeszłym roku i czekam na efekty. Teraz mam trzy w trakcie. Do końca jeszcze daleko, bo w kolejce czekają: przedpłocie, zachodnia, poprzeczna z elementem wodnym, poprzeczna ze słupami, piwoniowa, trzcinnikowa z pergolą, narożnik stipowy, narożnik ze ścieżką.

Rabata z elementem wodnym jest jeszcze wielką niewiadomą. W zeszłym roku w czerwcu powstał taki szybki szkic tyłu ogrodu przy okazji wybierania kształtu rabat i rozmieszczania elementów małej architektury (huśtawka finalnie idzie w inne miejsce i doszła rzeźba w połowie rabaty z brzozami).


O ile inne rabaty gdzieś się po mału klarują na forum czy wstępnie w wyobraźni tak nad tą rabatą mam pustkę. Tak samo z tą obok po prawej. Pewna jestem, że ta po lewej ma mieć element wodny, obie muszą mieć w plecach jakąś formę przesłony/żywopłotu by stwarzać wrażenie pokoi ogrodowych i nie ujawniać od razu co tam z tyłu jest. Mam stare zdjęcie, gdzie jeszcze był poplon na rabatach, ale widać na nim wyjście z tarasu i widok na rabatę. Siedząc na kanapach słychać by było szum wody, bo rabata jest oddalona o 5 metrów od domu.


Przyszłam pooglądać co u Ciebie a tu takie cudo. Bardzo ale to bardzo podoba mi się Twój projekt. Fantastyczny !!!. Nie mam takiej wiedzy by Ci doradzać ale będę kibicować w realizacji !!!.
Myślałam o podobnej pergoli (pojedyncze odwrócone U), tak by zawiesić tam huśtawkę lub hamak. Jednak zastanawiam się czy podczas kołysania te belki nie zostaną obruszone. Myślałaś już nad wykonaniem tego?
____________________
https://www.ogrodowisko.pl/watek/11783-aranzacja-ogrodka-przy-zabudowie-blizniaczej
Yenna 14:11, 12 kwi 2024


Dołączył: 08 kwi 2021
Posty: 585
SaskiaFarkas napisał(a)



Myślałam o podobnej pergoli (pojedyncze odwrócone U), tak by zawiesić tam huśtawkę lub hamak. Jednak zastanawiam się czy podczas kołysania te belki nie zostaną obruszone. Myślałaś już nad wykonaniem tego?

Ja Ci odpowiem.
Nie da rady na pojedynczej. Jakbyś mocno nie kotwiła to się nie uda.
Wychylenia będą powodowały drgania, które będą rezonować na mocowaniach. Musi być więcej punktów podparcia.
My to rozwiązaliśmy chęć pojedynczej belki, robiąc ramę w kształcie prostokąta. Z tyłu rozpięty jest hamak, a z przodu huśtawka i fotel wiszący.
____________________
Marta z Vengerbergu
SaskiaFarkas 14:46, 12 kwi 2024

Dołączył: 16 lut 2024
Posty: 206
Yenna napisał(a)

Ja Ci odpowiem.
Nie da rady na pojedynczej. Jakbyś mocno nie kotwiła to się nie uda.
Wychylenia będą powodowały drgania, które będą rezonować na mocowaniach. Musi być więcej punktów podparcia.
My to rozwiązaliśmy chęć pojedynczej belki, robiąc ramę w kształcie prostokąta. Z tyłu rozpięty jest hamak, a z przodu huśtawka i fotel wiszący.

No właśnie tak myślałam, że to się nie uda i ładnie wygląda to na zdjęciach. Ale jakby zrobić taką ławę betonową pod ziemią jak przy furtkach. Może to by pomogło, hmm?
____________________
https://www.ogrodowisko.pl/watek/11783-aranzacja-ogrodka-przy-zabudowie-blizniaczej
Patrycja_KG_Lu 16:43, 14 kwi 2024


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2753
Długo nie przychodziła do mnie wena z pomysłem na rabatę z elementem wodnym. Mocno przeszukiwałam Pinteresta z zdjęciami ścianek wodnych patrząc na to co sadzą w jej pobliżu właściciele, jednak nic mnie nie urzekło na dłużej. Na Ogrodowisku zwróciła moją uwagę jedna ze ścianek wodnych zbudowana kilka dobrych lat temu. Nasadzenia wokół były bardzo uniwersalne i ponadczasowe, jednak nie rezonowały ze mną na tyle by skusić się na ich skopiowanie. Prawdziwy zachwyt znalazłam przypadkiem wpadając na wątek - Moja przyziemna pasja. Tam na tle białego murku aż biły po oczach swoją czerwienią berberysy Erecta, a wiosną zdobiły nowymi, zielonymi przyrostami. Wtedy zaiskrzyło.
Jagodaa napisał(a)





Berberysy czerwieniące się jak pożar…wszystko to wyglądało tak lekko i elegancko. Ale to, co naprawdę mnie zaciekawiło, to jak te rośliny współgrały ze sobą i z białym murkiem. Ta harmonia i kontrast sprawiły, że postanowiłam stworzyć coś podobnego w swoim ogrodzie. I tak właśnie w głowie powoli zrodziła się koncepcja na moją jwersję rabaty z wykorzystaniem tej właśnie rośliny. Tak powstał ten rysunek:

Tło stanowi zimozielony żywopłot. Po prawej została umieszczona ścianka wodna z dość szeroką wylewką. Woda będzie lecieć na kamienne podłoże pod którym będzie ukryty podziemny zbiornik. Kolor ścianki jest niemal biały tak jak elewacja budynku. Za jej plecami rosną miskanty tańczące w powietrzu, o wąskich liściach, dość wysokie, o białym pióropuszu, przebrawiające się na żółto jesienią (by nie konkurować o uwagę z berberysami), dodające ruchu i powiewu lekkości sztywnej ścianie żywopłotu za nim.

Na moim szkicu główną rolę odgrywają właśnie berberysy Erecta cięte poniżej ścianki wodnej. Ich ostra zieleń wiosną i czerwień jesienią dodaje rabacie życia i koloru. W lecie za berberysami rosną wysokie czosnki ozdobne, które zostawia się do zasuszenia.

W plecach berberysów są 3 krzewy/mini drzewka na pniu o jasnym/żółtym ulistnieniu wybijającym się na tle ciemnego żywopłotu. Po lewej stronie rośnie szałwia Caradonna, która swoim purpurowym odcieniem doskonale komponuje się z innymi roślinami. Przed nią umiejscowione są trzy zimozielone kule (cisy lub tuje), które nadają rabacie struktury i elegancji. Na obwódce szybko ruszająca wiosną sesleria jesienna, dodaje dynamiczności i świeżości. Myślałam również o niemal czarnym konwaliku, który by stanowił mega kontrast do bieli ściany, ale zrezygnowałam z tego pomysłu.

W lewym narożniku będą się znajdować 3 drewniane, czarne słupy nawiązujące do innych elelementów architektury w ogrodzie (pergola, huśtawka). W centrum uwagi po lewej będzie także rozplenica japońska o ciemnych kwiatostanach, która swoją zwiewnością i delikatnością dopełni elegancję miskantów. Najlepiej chyba będzie wybrać jedną z największych dostępnych odmian. Jej pokrój i zwiewność nawiąże do miskantów po prawo.

Pytania:
Czy zmienilibyście coś w tej koncepcji?
Co wybrać na krzewy/drzewka na pniu o jasnym kolorze?
Czy szałwia będzie najlepszym pomysłem w tym miejscu?
Którą rozplenicę wybrać jako królową?
Jaki miskant w tym miejscu najlepszy (białe pióropusze, zasychający na żółto, wąskie źdźbła)?

____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies