Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Poratujcie mnie proszę, ogrodowi czarodzieje :)

Pokaż wątki Pokaż posty

Poratujcie mnie proszę, ogrodowi czarodzieje :)

kaisog1 22:48, 08 lut 2012


Dołączył: 14 lut 2011
Posty: 13108
...wiesz chodzi o to, żeby tu dać liście tam "wióry"
____________________
Pozdrawiam Małgorzata Kubusiowo, Kubusiowo II, Mini Kubusiowo
abrakadabra 23:59, 08 lut 2012


Dołączył: 28 lis 2011
Posty: 305
Miałam plan przedogródka robić, ale się zebrać nie mogłam przez te imprezy - u Danusi i Sebka
A teraz jestem już zmęczona i w końcu muszę się nauczyć wcześniej chodzić spać. Moje dziecko to ranny ptaszek, o zgrozo...

Przedstawię jeszcze plan warzywnika. Starałam się dobre sąsiedztwo zastosować.
Wszystko będzie w skrzyniach. Obok będą jeszcze zioła w doniczkach i kwiatki jednoroczne - te pozytywnie wpływające na warzywa (o ile coś mi z tych moich nasin wykiełkuje...).

Czytam wszędzie, że szpinak się wam nie udaje? Dlaczego? Ja go zaplanowałam dużo bo uwielbiam i teraz się martwię...



Czy tak może byc?
____________________
Magda - Poratujcie mnie proszę, ogrodowi czarodzieje :)
kaisog1 10:23, 09 lut 2012


Dołączył: 14 lut 2011
Posty: 13108
Magda, rany... ja się nie moge zebrac żeby zrobić sobie plan
____________________
Pozdrawiam Małgorzata Kubusiowo, Kubusiowo II, Mini Kubusiowo
abrakadabra 14:14, 09 lut 2012


Dołączył: 28 lis 2011
Posty: 305
kaisog1 napisał(a)
Magda, rany... ja się nie moge zebrac żeby zrobić sobie plan


Ja ten plan strasznie długo tworzyłam
Nie mam zielonego pojęcia o warzywkach - chyba jeszcze mniej o nich wiem niż o roślinach ozdobnych...

Pierwszy sezon to będzie kompletne pójście na żywioł - zobaczę co mi wyjdzie, a co nie, czego mam za mało, a czego nie nadążam zjadać (jeśli taka optymistyczna opcja jest wykonalna)
Mam nadzieję, że za rok będę już w tym temacie dużo mądrzejsza
____________________
Magda - Poratujcie mnie proszę, ogrodowi czarodzieje :)
kaisog1 21:01, 09 lut 2012


Dołączył: 14 lut 2011
Posty: 13108
Ja tyż nie mam pojęcia o warzywach Ale kiedys trzeba zacząć
____________________
Pozdrawiam Małgorzata Kubusiowo, Kubusiowo II, Mini Kubusiowo
Gardenarium 21:24, 09 lut 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tutaj co z czym się lubi lub nie lubi

Płodozmian

Do pomidora pasuje pietruszka. Cebula z marchwią - dobrze seler - por - dobrze, a kapusta z fasolą

Ale Ci narobiłam grochu z kapustą Prześledź i zamień, żeby pasowało.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
abrakadabra 17:47, 12 lut 2012


Dołączył: 28 lis 2011
Posty: 305
Dzięki Danusiu za linka - bardzo przydatny


Udało mi się w końcu naszkicować plan przedogródka. Zaznaczyłam tylko te rośliny, które muszą lub bardzo chcę by zostały

1 – świerk
2 – kosodrzewina
3 – iglak płożący (chyba jałowiec)
4 – Actinidia
5 – jesion
6 – sumak (do wycięcia, ale jeszcze nie teraz, szukam czegoś na zastępstwo)
7 – tuja
8 – studnia
9 – rabata “kamienna” przy furtce
10 – tu będzie rabata żwirowa (projekt Gosi - str.12)
11 – studzienka telekomunikacyjna







Chciałabym jakoś zagospodarować z głową ten teren. Na razie wiem tylko tyle, że chcę ciurkadełko Gdzieś chyba przy tarasie żeby było je dobrze widać – może na miejscu dzisiejszego skalniaka? Natomiast w prawym górnym rogu myślałam o zrobieniu czegoś ekstra - to jest najczęściej oglądane przez nas miejsce w ogrodzie – widoczne z 4 okien i co najważniejsze – mojego kącika komputerowego Nie mam tylko zupełnie pomysłu co to miałoby być…
Cały przedogródek widać z góry – więc trzeba by zastosować nasadzenia atrakcyjne z lotu ptaka

Zdjęcia tego terenu są na str.5, a plan jak jest teraz na str.6 (już nie chciałam powtarzać – jak trzeba będzie to wkleję).

No i teraz pytanie za 100 punktów: macie jakieś pomysły?
____________________
Magda - Poratujcie mnie proszę, ogrodowi czarodzieje :)
abrakadabra 23:33, 12 lut 2012


Dołączył: 28 lis 2011
Posty: 305
Wytyczanie rabat idzie mi, hmmm… ciężko

Mam jeszcze pytanie natury teoretycznej – jak odciągnąć wzrok od niechcianych widoków?

Po lewej stronie od tarasu mam bardzo blisko dom sąsiada (jakieś 3 m od siatki). W związku z tym czuję się obserwowana i ciągle się patrzę w tamtą stronę Sąsiedzi to bardzo mili ludzie i nie chcę się od nich „obudować” zielonym murem i zabierać im światło. Chciałabym jednak zrobić coś by odciągnąć swój wzrok od ich domu bo jeszcze mnie o podglądanie zaczną podejrzewać

I teraz nie wiem – dać ciurkadełko od strony sąsiada i ono będzie odciągać wzrok czy lepiej umieścić je z prawej strony?
____________________
Magda - Poratujcie mnie proszę, ogrodowi czarodzieje :)
abrakadabra 13:42, 13 lut 2012


Dołączył: 28 lis 2011
Posty: 305
Narysowałam kilka wypocin – powiedzcie, proszę, co myślicie.
Czy idę w dobrym kierunku czy raczej … nie?

Pomarańczowe plamy – kamienne ścieżki w miejscach gdzie byłoby wąsko. Podsadziłabym je może jakimiś wypełniaczami typu karmnik ościsty czy macierzanka żebym już tam kosić nie musiała.

Brązowy krzyżyk to byłaby podpora dla Aktinidii – góra w kształcie „+” na czterech nogach. Chodzi o to by dać oparcie dużej już roślinie i by można było, zarówno z tarasu jak i z przedogródka, przejść na tyły domu do drewutni (brązowy prostokąt). Teraz jest to bardzo utrudnione przez wielkie, zwieszające się gałęzie pnącza.

Wąskie linie rabat z boku to byłby żywopłot od sąsiada (lewa strona), a z prawej jakieś niskie nasadzenia (tu zależy mi na ułatwieniu koszenia, przez niski płotek i wystające kamienne słupki jest to teraz bardzo utrudnione i w sumie tylko ręczne poprawianie wchodzi w grę).

Czerwone kółko to ciurkadełko.

Narysowałam 3 wersje – w sumie bardzo podobne, z różnym rozmieszczeniem ciurkadełka i linii rabat. Krzywo to wyszło - przepraszam, ale musiałam w Paint-cie bo zgubiłam gdzieś kredki w trakcie sprzątania...













Czy może być coś takiego czy mam zupełnie zmienić schemat myślenia?
____________________
Magda - Poratujcie mnie proszę, ogrodowi czarodzieje :)
abiko 13:48, 13 lut 2012


Dołączył: 15 wrz 2011
Posty: 8413
abrakadabra napisał(a)

Magda, rany... ja się nie moge zebrac żeby zrobić sobie plan


Ja ten plan strasznie długo tworzyłam
Nie mam zielonego pojęcia o warzywkach - chyba jeszcze mniej o nich wiem niż o roślinach ozdobnych...

Pierwszy sezon to będzie kompletne pójście na żywioł - zobaczę co mi wyjdzie, a co nie, czego mam za mało, a czego nie nadążam zjadać (jeśli taka optymistyczna opcja jest wykonalna)
Mam nadzieję, że za rok będę już w tym temacie dużo mądrzejsza


super pięknie, ale sałata cały sezon nie będzie co posadzisz w jej miejsce?, trochę miejsca zajmuje
____________________
Agnieszka Ogródkowe perypetieTrzeba było zostać dresiarzem... Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies