Gdzie jesteś » Forum » Natura » 125 ozdobnych i leczniczych roślin z naszego otoczenia

Pokaż wątki Pokaż posty

125 ozdobnych i leczniczych roślin z naszego otoczenia

Emilianoparm... 07:52, 24 sty 2011


Dołączył: 28 wrz 2010
Posty: 824
RODZINA: MOTYLKOWATE- PAPILIONACEAE
Rutwica lekarska- Galega officinalis L.

Rutwica lekarska jest byliną dorastającą do 1 m wysokości.
Ma kanciastą łodygę, na której umieszczone są nieparzyste pierzaste liście złożone z 11-17 lancetowatych listków. Przylistki są duże i zaostrzone. W kątach liści wyrastają długie wierzchołkowate kwiatostany.
Kwiaty są typu motylkowego i mogą być niebieskawe, różowawe lub, rzadziej, białe.
Owocem jest strąk, zawierający kilkanaście brunatnych nasion.
Rutwica lekarska kwitnie od lipca do sierpnia.
W Polsce dziko występuje tylko na południu jako rzadka roślina. Rośnie na mokrych łąkach, brzegach wód i w zaroślach.

W celach leczniczych zbiera się ziele rutwicy lekarskiej (Herba Galgae), głównie długie na 20cm. wierzchołki kwitnących roślin, które suszy się w miejscach cienistych i przewiewnych. Ziele rutwicy lekarskiej zawie­ra alkaloidy (galeginę, peganinę), flawonoidy, garbniki i saponiny oraz sole mineralne.
Ziele rutwicy obniża poziom cukru we krwi, pobudza laktację i działa sła­bo napotnie. Używane jest jako środek pomocniczy w leczeniu cukrzycy i jako środek pobudzający czynność gruczołów mlecznych
____________________
Mój ogród.....czyli bardzo wredny kawałek planety;)
Emilianoparm... 07:54, 24 sty 2011


Dołączył: 28 wrz 2010
Posty: 824
RODZINA: MOTYLKOWATE- PAPILIONACEAE
Kozieradka pospolita- Trigonella foenum – graecum L.

Jest jednoroczną, ciepłolubną, niewysoką rośliną o łodydze wzniesionej i słabo rozgałęzionej, wysokości 60-80cm. Należy do rodziny Motylkowych- Fabaceae.
Ma charakterystyczne 3-listkowe liście na krótkich ogonkach, z przylistkami kształtu lancetowatego. Listki maja kształt odwrotnie jajowaty i są na brzegach drobno ząbkowane.
Kwiaty są niepozorne, białokremowe. Wyrastają z kątów liści pojedynczo lub po dwa. Kwiaty te są typu motylkowego (symetrii grzbiecistej), o wrębnym żagielku, krótkich skrzydełkach i jeszcze krótszej łódeczce. Cała roślina ma charakterystyczny nieprzyjemny zapach.
Owocem są długie, żółtobrunatne, wąskie strąki z charakterystycznie wygiętym dzióbkiem. zawierający 12-20 żółtawo-zielonkawych nasion. Nasiona są kanciaste, drobne, jasnobrązowe. Posiadają charakterystyczny zapach i smak.
Kwitnie w czerwcu i lipcu.

Pochodzi z Europy Południowej, z okolic Morza Śródziemnego. Występuje w Indiach, Chinach, we wschodniej Afryce aż po Europę. Nazywana jest „koniczyną grecką”. Od dawna uprawiana była jako roślina pastewna i przyprawowa. Obecnie uprawia się ją w niewielkich ilościach w wielu krajach, także i w Polsce, głównie w celach leczniczych.
W lecznictwie używa się nasion kozieradki pospolitej (Semen Foenugraeci=Semen Trigonellae). Nasiona pozyskuje się w taki sam sposób jak u innych roślin strączkowych, tzn. kiedy większość strąków zbrunatnieje ścina się całe rośliny, wiąże w snopki i pozostawia na polu w celu dalszego dojrzewania i suszenia. Następnie otrzymane po młócce nasiona dosusza się rozłożone w cienkie warstwy w suchym i przewiewnym miejscu.
Nasiona zawierają do 30% substancji śluzowych (składających się głównie z galaktomannów), saponiny, flawonoidy, witaminy, tłuszcze (do 10%), białka (do 30%), alkaloid trygonelinę, gorycze i sole mineralne. Zawierają one bardzo dużo (do 45%) lipidów i wiele innych składników.

Surowca używa się głównie w formie grubo rozdrobnionego proszku, jako środka wyksztuśnego i osłaniającego śluzówkę w obrażeniach przewodu pokarmowego i żołądka, pobudzającego wydzielanie soków żołądkowych (ze względu na dużą zawartość śluzów) a zatem trawienie i zwiększającego przemianę materii. Zewnętrznie sproszkowane nasiona wykorzystywane są w formie kompresów i okładów przy ropnych zapaleniach skóry, obrzękach i czyrakach. Są one składnikami wielu mieszanek ziołowych.
Preparaty obniżają poziom cukru we krwi i poziom cholesterolu (preparaty przeciwcukrzycowe).
Znaczenie przyprawowe: wchodzi w skład przyprawy curry stosowanej do różnego rodzaju potraw. Dawniej ze względu na dużą zawartość lipidów i hormonu żeńskiego dodawana była do pokarmu kandydatkom do sułtańskiego haremu, gdyż z jednaj strony zaokrąglała kształty, a z drugiej wpływała na kobiecą seksualność i atrakcyjność w oczach mężczyzn.
____________________
Mój ogród.....czyli bardzo wredny kawałek planety;)
Emilianoparm... 07:54, 24 sty 2011


Dołączył: 28 wrz 2010
Posty: 824
75
____________________
Mój ogród.....czyli bardzo wredny kawałek planety;)
monteverde 15:00, 24 sty 2011


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
a ja mam janowiec bułgarski,ma inny pokrój ale kwiaty też żółte
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
monteverde 15:01, 24 sty 2011


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
fajne ma działanie ta kozieradka, harem,hoho)
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
monteverde 15:09, 24 sty 2011


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
mam ta kokorycz ale 2 lata temu taki czarny robak podobny do pluskwy tak ją ogryzł z liści( i nic mu nie było,to chyba nie jest taka trująca)
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
monteverde 15:14, 24 sty 2011


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
nie pisałeś jeszcze o oregano Emiliano(
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
Emilianoparm... 15:21, 24 sty 2011


Dołączył: 28 wrz 2010
Posty: 824
jak jeszcze nie było to nie będzie z założenia kiedy to przygotowywałem miały być lecznicze a zarazem ozdobne więc oregano chyba mnie nie urzekło urodą
____________________
Mój ogród.....czyli bardzo wredny kawałek planety;)
monteverde 15:24, 24 sty 2011


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
jak nie takie śliczne ma niebiesko-fioletowe kwiaty a ile przyciąga bąków,motyli i pszczół,w moim ogrodzie mam spory krzaczek))
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
Emilianoparm... 15:56, 24 sty 2011


Dołączył: 28 wrz 2010
Posty: 824
no ok nie jest brzydkie aczkolwiek miałem limit 125 roślin i musiałem wybiórczo podejść do tematu
____________________
Mój ogród.....czyli bardzo wredny kawałek planety;)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies