Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Opuchlaki

Pokaż wątki Pokaż posty

Opuchlaki

Adela 12:12, 05 maj 2021


Dołączył: 13 sie 2013
Posty: 2767
Młode pokolenie opuchlaków wcina liście bergenii
____________________
Ela - Moja ostoja
Annna12 22:56, 20 maj 2021


Dołączył: 05 wrz 2019
Posty: 276
Witajcie. Mam pewien kopot. W ubiegym roku sadziłam ładne sadzonki cisa. Były z doniczki, z ładnymi korzonkami. No i moje zdziwienie - część się przyjęła a część nie - uschła. Dziś je wreszcie wykopałam... no i są popodgryzane według mnie przez coś... Pokopałam nieco w obszarze ziemii no i są larwy - według mnie opuchlaka. Ale czy to by tak objadło korzonki? jak z tym walczyć teraz? Mam już ten kłopot przy niektórych żurawkach i rozchodniku olbrymim - czyli klasyk. Ale żeby cis??? Ten trujący cis?
Spryskałam Mospilanem ale... to chyba mało... Ma ktoś z Was jakiś przepis co z tym robić?



____________________
Ogród z koroną w tle...
KasiaBawaria 09:19, 21 maj 2021


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
A larwy jakie znalazlas? Nie podlewalas za duzo? Podobnie wygladaja korzenie, jak je grzyb zaatakuje.
____________________
Zapraszam na kawe
Annna12 10:18, 21 maj 2021


Dołączył: 05 wrz 2019
Posty: 276
No były, młode malutkie larwy opuchlaka i były też rosnące "krewetki" pędraka... Niestety z tym drugim zmagam się od jakiegoś czasu... zaatakowało to dziadostwo bardzo... i już nie wiem jak z tym walczyć...

Dodatkowo kilka dni temu w dokładnie okolicy moich cisów znalazłam jednego turkucia podjadka... był tylko jeden no ale był.. no mam obawy czy i on tam nie zarządza...
W tej samej okolicy ogrodu od jakiegoś pół roku mam też krety których nigdy wcześniej nie miałam... No niszczą mi trawnik ale ich póki co nie wyganiam bo wiem jaka jest masakra pędrakowa pod trawą więc tak sobie żyjemy i testujemy naszą cierpliwość
ale te cisy - szkoda mi ich... no i nie wiem jak im pomóc.. wypsikałam Mospilanem ale to co jest w ziemii nie wiem czy Mospilan wystarczy...
____________________
Ogród z koroną w tle...
anitan 16:32, 22 maj 2021


Dołączył: 14 wrz 2014
Posty: 860
ciekawi mnie jedna kwestia, zaczynaj juz spotykać opuchlaki dorosłe na elewacji i bardzo różnią się wielkością, jedne mają ok 0,5 cm a niektóre centymetr i więcej.
Larwy są zwykle większe niż 0.5 cm. Czy to są jakieś różne odmiany opuchlaków?
____________________
Anita zaczynam-od-zera-zobaczymy-gdzie-skoncze
Gardenarium 20:18, 22 maj 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Moim zdaniem to młodsze osobniki.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Annna12 11:51, 25 maj 2021


Dołączył: 05 wrz 2019
Posty: 276
Podbijam pytanie moi Drodzy... Czy traktować te robale opuchlaków? Opryskuje rośliny Mospilanem. No ale to tylko oprysk. Jest jakis sposób aby to w ziemii niszczyć?
Zjadają mi zurawki (białe larwy są w głebi korzenia i pod nimi), rozchodniki olbrzymie część rośnie a inne kępy wcale - wykopałam a tu całe korzenie zjedzone i białe larwy (opuchlaki napewno)... Czym to zalewać - pomocy...
____________________
Ogród z koroną w tle...
Wiolka5_7 13:11, 25 maj 2021


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20472
Annna12 napisał(a)
Podbijam pytanie moi Drodzy... Czy traktować te robale opuchlaków? Opryskuje rośliny Mospilanem. No ale to tylko oprysk. Jest jakis sposób aby to w ziemii niszczyć?
Zjadają mi zurawki (białe larwy są w głebi korzenia i pod nimi), rozchodniki olbrzymie część rośnie a inne kępy wcale - wykopałam a tu całe korzenie zjedzone i białe larwy (opuchlaki napewno)... Czym to zalewać - pomocy...

Podlewać konewką powoli ,żeby wsiąkało roztworem ze środka Decis. Dawkowanie takie co do oprysku.
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Annna12 20:24, 25 maj 2021


Dołączył: 05 wrz 2019
Posty: 276
Wiolka5_7 napisał(a)

Podlewać konewką powoli ,żeby wsiąkało roztworem ze środka Decis. Dawkowanie takie co do oprysku.

Poczytałam i muszę kupić...Dziękuję! Zal mi tych roślinek a tego dziadostwa jest coraz więcej...
____________________
Ogród z koroną w tle...
Wiolka5_7 20:53, 25 maj 2021


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20472
Annna12 napisał(a)

Poczytałam i muszę kupić...Dziękuję! Zal mi tych roślinek a tego dziadostwa jest coraz więcej...

Ja ostatnio podlewałam cisy ,bo znalazłam te paskudy w padniętych cisach
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies