Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Blaski i cienie nowego życia

Pokaż wątki Pokaż posty

Blaski i cienie nowego życia

Urszulla 17:05, 22 cze 2019


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 21826
Z moich luźnych przemyśleń

Już drugą wiosnę wysiewałam stipę Pony Tails z nasion. Ta z ubiegłego roku jest świetna i kwitnie i doskonale się sprawdzi pod oknami. Tegoroczna poszła na inną rabatę ale jest jeszcze maleńka.
Wymyśliłam że kolejna pójdzie na różankę edenkową.
Ciągle jej mało. A jak się zacznie wysiewać sama to już jej nie będę potrzebować

Podobnie jest z ożanką. Świetnie się u mnie sprawdza, rośnie nawet przy samych tujach.



Tu mam miejsce jeszcze na dwie ożanki bo trzeba założyć że trawy Zebrinus sporo przyrosną.

____________________
Blaski i cienie nowego życia*** Od patyczka po ogród*** Wizytówka-Blaski i cienie nowego życia
Urszulla 21:09, 22 cze 2019


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 21826
Zachwycona jestem po raz pierwszy dziewanną wysiewaną z nasion. Jej też chcę więcej. Biała śliczna ale ta żółta mnie powala do moich fioletów

____________________
Blaski i cienie nowego życia*** Od patyczka po ogród*** Wizytówka-Blaski i cienie nowego życia
Urszulla 11:15, 23 cze 2019


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 21826
Historia pewnej hortensjowej rabaty jeśli ktoś nie zna początków to opowiem... Gdy pewnego razu Kindzia zaoferowała żeby zaopiekować się jej ogrodówkami pomyślałam że zrobię dla nich rabatę wzdłuż tui. Tymbardziej że w trawniku rosły dwa orzechy które latem rzucały cień. I tak powstała na kilka metrów długa i wąska rabata. Nagle po jednej zimie orzechy uschły i zostały wycięte a ogrodówki za rok wymarzły do korzeni. Uratowała się jedna hortensja pod kaliną i jedna Red Baron która dostała nowe zaciszne miejsce.

Cały kłopot polegał na tym że na przekopanym stanowisku zaczęły panoszyć się chwasty a szczególnie wysokie na 1,5 m pokrzywy. W części zrobiłam przechowalnik dla zbieranych liliowców. A na pozostałej części postanowiłam urządzić znowu hortensjową rabatę ale z hortensji bukietowych. Sadzonki z patyczków w ilości 3sz tam są a miało być 20szt wczoraj robiłam tam nowe porządki. Przed hortensje poszły tawuły golden princess. Na końcu powycinałam doszczętnie kalinę. Pod kaliną rosła kiedyś rozplenca i chcę do tego układu wrócić.

Widok nie wzorcowy ale z serii powstawanie małymi krokami. Jak zrobię kancik rabata zyska lepszy wymiar.
Podsumowując,1 fotka -sadzonki hortensji i tawuł a potem kawałek przysłonięty i dalej liliowce 2 fotka- liliowce z kaliną 3 fotka- przycięta kalina i zrobiło się miejsce dla rozplenicy





____________________
Blaski i cienie nowego życia*** Od patyczka po ogród*** Wizytówka-Blaski i cienie nowego życia
Urszulla 11:23, 23 cze 2019


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 21826
Jeszcze mam pomysł na rabatę liliowcową (pod murem gdzie często stoi woda) w połączeniu z werbeną hastata i trawą Red Baron. Werbena najwyższa na tyłach potem i tak będzie się wysiewać gdzie chce. Red Baron na samym przodzie przed liliowcami. Może upcham kilka wysokich traw. Wszystkiego miałabym pod dostatkiem tylko brakuje ziemi. To temat przewodnich prac wakacyjnych

Takie wizualnie połączenie roślin brakuje tylko liliowca

Miejsce długie wejdzie mnóstwo ziemi to największy kłopot.



Pierwszy zakwitł na obecnej liliowcowej



____________________
Blaski i cienie nowego życia*** Od patyczka po ogród*** Wizytówka-Blaski i cienie nowego życia
Gosialuk 17:20, 24 cze 2019


Dołączył: 20 lut 2016
Posty: 5263
Dziewanna śliczna. Wiesz, że można na wiosnę zrobić sadzonki?
Problem przygotowania miejsca pod rośliny, chyba nigdy się nie skończy, bo my przecież zawsze będziemy coś sadzić, przesadzać.
____________________
Gosia Bylinowa łąka
malgorzata_s... 19:02, 24 cze 2019


Dołączył: 24 lip 2013
Posty: 33758
To połączenie roślin fajne a dziewanny piękne faktycznie
____________________
ogrod-cioci-cz-3/ Gocha - Ogród cioci czyli ciociogród cz. 2 / Ogród Cioci cz. 1/ Wizytowka ogrod-cioci-Gosi/
Urszulla 21:23, 24 cze 2019


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 21826
Gosialuk napisał(a)
Dziewanna śliczna. Wiesz, że można na wiosnę zrobić sadzonki?
Problem przygotowania miejsca pod rośliny, chyba nigdy się nie skończy, bo my przecież zawsze będziemy coś sadzić, przesadzać.


Nie rozeznałam jeszcze tego tematu. Narazie wiem że to byliny wieloletnie. Zastanawiałam się czy zbietać nasiona.
____________________
Blaski i cienie nowego życia*** Od patyczka po ogród*** Wizytówka-Blaski i cienie nowego życia
Urszulla 21:27, 24 cze 2019


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 21826
malgorzata_szewczyk napisał(a)
To połączenie roślin fajne a dziewanny piękne faktycznie


Prawda że fajne jeszcze może jakieś wysokie trawy się udadzą

Trawka od Ciebie też mnie zachwyca na nowym stanowisku. Jak się dorwę do porządków na tej rabacie to wszystko podzielę
____________________
Blaski i cienie nowego życia*** Od patyczka po ogród*** Wizytówka-Blaski i cienie nowego życia
anna_g 13:35, 25 cze 2019


Dołączył: 09 sty 2013
Posty: 6321
Urszulla napisał(a)



W międzyczasie pokażę sadzonki hortensji Silver Dollar dla znajomej a w środku siedzi sessleria



Ja w tym roku dostałam patyczki Pinky Winky i Vanilki od Danusi Sz. i z tego co widzę ok. 5 szt chyba już się ukorzeniło co mnie bardzo cieszy
Pietruszka całkiem zdechła u mnie w tym roku a koperek nie wiedzieć czemu nigdy nie chce urosnąć
Bardzo ciekawa ta dziewanna - u mnie rozsiewa się taka "podstawowa" i zawsze gdzieś w ogrodzie rośnie - czyli tam gdzie sobie chce
Pozdrawiam Ula.
Trzymaj się w te nadchodzące upały (chyba coraz mniej lubię lato )
____________________
Ania Ogrodoterapia - 2013-2015 *** Ogród z czereśnią 2019
sylwia_slomc... 14:36, 25 cze 2019


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81959
Plany są, energia do działania jest to będzie się działo. Małymi kroczkami, a do celu stale
Musisz wpaść po patyki i nasiona, oraz siewki wszelakie, szałwiowych też mogę dać nawet podrośniętychPosadzisz plamą i efekt od razu lepszy będzie
Liliowców z kolei wiosna mogę dać bo teraz ciężko cokolwiek ukopać taki beton mam, a one dość głęboko po tej powodzi są.
Kibicuję Twoim poczynaniom
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies