Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Mój chaos leśny, czyli pomoc potrzebna

Pokaż wątki Pokaż posty

Mój chaos leśny, czyli pomoc potrzebna

kachat 08:08, 09 sie 2013


Dołączył: 15 cze 2012
Posty: 2244
MuSzka, ależ piękne zdjęcia tawułek wkleiłaś I prosto w czas, bo właśnie się zastanawiałam ile i jakich kupić Dereń jest boski, idealnie się nadaje na moją działkę chyba pod każdym względem Niedawno Skula się nim zachwycał Też muszę gdzieś upolować, bo to świetna roślina.
____________________
Mój chaos leśny, czyli pomoc potrzebna!
kachat 08:09, 09 sie 2013


Dołączył: 15 cze 2012
Posty: 2244
Tak więc co tam sadzić w tym moim lesie to już mniej więcej wiem, tylko największy problem jest w tym jak to wszystko posadzić... Nie jestem w stanie prządnych kompozycji zaplanować, zwłaszcza przez dwie przd domem mam ochotę sobie rwać włosy z głowy. Tylko tutaj to bardziej stawiam na krzewy, może z niewielkim dodatkiem bylin.

Pomóżcie to jakoś fajnie zaplanować

1. Rabata przed domem:



Wzdłuż tarasu będzie kratka z pnączami (może ktoś poradzić skąd takie coś wziąć..? I jaka najlepsza, drewniana czy metalowa..?), pod ścianą domu rosną - jałowiec wysoki (4) i RH (5). W drugim rzędzie (7 i 8) hortensje, a w trzecim jałowce (1 i krzyżyk pośrednie, 6 Blue cośtam płożący). 1 to też jałowiec pośredni a obok niego są dwie (2) trzmieliny.

W sumie są 3 podobne jałowce pośrednie, dwie takie same hortensje, jałowiec wysoki i pośredni oraz RH. I trochę nie wiem, co tu zrobić, bo zostało dużo wolnego miejsca i jakoś pusto jest... Mogę prawie wszystko jeszcze poprzesadzać i posadzić wszystko inne, więc rady mile widziane Aha, słońce jest tu do 12, potem cień.
____________________
Mój chaos leśny, czyli pomoc potrzebna!
kachat 08:11, 09 sie 2013


Dołączył: 15 cze 2012
Posty: 2244
2. Przed tarasem:

Problem mam z tym terenem na lewo od tego dużego różanecznika. Jest tam polanka, którą nie wiem za bardzo jak obsadzić, ale najbardziej nie wiem co zrobić z terenem pomiędzy nią a domem - trawnika nie chcemy..



Czerwone linie (sorry za krzywą krzywość, ale jakoś nie potrafię rownej linii w tym programie nartysować.. ;/ ) to ścieżka, po lewej od ścieżki wzdłuż podjazdu rosną róże wielkokwiatowe (a tych świerków wzdłuż ściezki nie ma, przesadziłam). Na prawo od niej nie ma nic, tylko te dwie sosny widoczne trochę dalej.



To ta polanka na lewo od RH. Tego malutkiego RH widocznego po lewej nie ma, rośnie już gdzie indziej (to ten z wcześniejszych zdjęć niemal bez korzeni). Po lewej od dużego RH musi być przejście do polanki, a dalej nie mam koncepcji



Kupiłam róże okrywowe niskie (The Fairy, Bonica), więc chciałabym je gdzieś (nie koniecznie tu, gdziekolwiek) posadzić. Poza tym pełna dowolność, poradźcie coś proszę Chciałabym tu zrobić rabatę z głównie krzewów (też iglastych) plus kwitnące byliny - mamy dobry widok na tę część działki z tarasu, więc fajnie, jakby coś tutaj ciągle kwitło.

Aha, stanowisko półcieniste, słońce prześwituje przez gałęzie drzew i co chwilę się zmienia.
____________________
Mój chaos leśny, czyli pomoc potrzebna!
Anita1978 09:02, 09 sie 2013


Dołączył: 04 lip 2012
Posty: 5840
kachat napisał(a)
MuSzka, ależ piękne zdjęcia tawułek wkleiłaś I prosto w czas, bo właśnie się zastanawiałam ile i jakich kupić Dereń jest boski, idealnie się nadaje na moją działkę chyba pod każdym względem Niedawno Skula się nim zachwycał Też muszę gdzieś upolować, bo to świetna roślina.


Derenie są ładne, szybko rosną i można je formować, polecam. Szczególnie elegantissima jest ładny!
W miejscu widokowym , w półcieniu, w lesie, to może jeszcze hortensje? My tu na ogrodowisku je uwielbiamy! Polecam bukietowe, kwitną na pędach jednorocznych, więc nie ma problemu z przemarzaniem, a kwiaty od lipca praktycznie jeszcze zimą zdobią! Zobacz u mnie
Może jeszcze liliowce ( nie lilie) , nie wymagają dużo pielęgnacji, tworzą zgrabnie kępy, pięknie kwitną, i są wieczne! Pasowałyby pod hortensje!
____________________
ogródek Anity
MuSzka 09:16, 09 sie 2013


Dołączył: 26 cze 2013
Posty: 355
kachat napisał(a)
Tak więc co tam sadzić w tym moim lesie to już mniej więcej wiem, tylko największy problem jest w tym jak to wszystko posadzić... Nie jestem w stanie prządnych kompozycji zaplanować, zwłaszcza przez dwie przd domem mam ochotę sobie rwać włosy z głowy. Tylko tutaj to bardziej stawiam na krzewy, może z niewielkim dodatkiem bylin.

Pomóżcie to jakoś fajnie zaplanować

1. Rabata przed domem:



Wzdłuż tarasu będzie kratka z pnączami (może ktoś poradzić skąd takie coś wziąć..? I jaka najlepsza, drewniana czy metalowa..?), pod ścianą domu rosną - jałowiec wysoki (4) i RH (5). W drugim rzędzie (7 i 8) hortensje, a w trzecim jałowce (1 i krzyżyk pośrednie, 6 Blue cośtam płożący). 1 to też jałowiec pośredni a obok niego są dwie (2) trzmieliny.

W sumie są 3 podobne jałowce pośrednie, dwie takie same hortensje, jałowiec wysoki i pośredni oraz RH. I trochę nie wiem, co tu zrobić, bo zostało dużo wolnego miejsca i jakoś pusto jest... Mogę prawie wszystko jeszcze poprzesadzać i posadzić wszystko inne, więc rady mile widziane Aha, słońce jest tu do 12, potem cień.


Jeśli chodzi o kratkę lub coś po czym pięły by się pnącza (bo to wcale typowa podpora pod pnącza nie musi być)
U Ciebie mogłoby to być coś drewnianego albo metalowe kute nawet zwykła stara kuta brama jeśli oczywiście byś miała coś takiego (myślę że też by wyglądało sympatycznie) najlepiej jest w pierwszej kolejności wykorzystać to co się ma

Ty masz taki fajny klimat domu taki prosty chyba troszkę pod kanadyjski styl domu.

Tak naprawdę możesz puścić wodze wyobraźni.

Jak znajdę Ciekawe pomysły to Ci podeślę. Myślę że kiedy poszukasz inspiracji to pomysły na twój ogród same Ci przyjdą do głowy.

Wiesz każdy projektuje troszkę pod siebie jednak. Ja np Gdybym miała taki ogródek jak Ty to pewnie szła bym w kierunku Land Artu i sztuki w ogrodzie.

Ktoś inny poszedł by może w styl Wiejski lub Farmerski z ozdobami typu koła młyńskie, drewniane koła, drewniane balie

A jeszcze inny stworzył by zwyczajny klimat lasu z roślinami naturalnie rosnącymi w danym zbiorowisku leśnym.
____________________
Jeden ogród - dwie osobowości Agata Kinga
kachat 11:43, 09 sie 2013


Dołączył: 15 cze 2012
Posty: 2244
Anita, witaj u mnie!

MuSzka, stalowej bramy u mnie niestety niet Takowoż innych rupieci... Zostały nam tylko deski, ale z tego się chyba nic ciekawego nie da zrobić. Szukaliśmy fajnej kratki pod pnącza, ale wszystkie były za małe. Coś mi się wydaje, że chyba na zamówienie trzeba będzie zrobić... Bo chcemy taką dużą, aby cały bok tarasu zajęła.

MuSzka napisał(a)
A jeszcze inny stworzył by zwyczajny klimat lasu z roślinami naturalnie rosnącymi w danym zbiorowisku leśnym.


Nooo ja właśnie w taki typ celuję Tylko u nas nie ma w lesie roślin naturalnie rosnących - poza jagodami i borówkami Niestety okoliczne lasy mają bardzo ubogie runo i warstwę krzewów, więc muszę różne dziwy w postaci funkii, żurawek czy hortensji sprowadzać.
____________________
Mój chaos leśny, czyli pomoc potrzebna!
Mala_Mi 13:04, 09 sie 2013


Dołączył: 13 sty 2012
Posty: 50484
To jest kwiat lotosu, a to co pokazałam to solniczka po przekwitnięciu Kwiaty są olbrzymie W tle widzisz lilie wodną



Sorki, że zaśmiecam Ci wątek... ale to w kwestii wpisu u mnie
____________________
Ogród Małej Mi - sezon 2017 / Sezon 2016 / Sezon 2015 / Część II / Część I / Wizytówka / Zlot-2014 / Zlot-2012 Mózg to nie mydło; nie ubędzie go, gdy się go użyje.
kachat 13:19, 09 sie 2013


Dołączył: 15 cze 2012
Posty: 2244
Asc, tak tak, wiedziałam jak mniej więcej wygląda kwiat lotosu, że podobny do lilii wodnej, ale nie spodziewałam się takiej solniczki w nim! Nidy czegoś takiego nie widziałam, genialne Można te solniczki jakoś ususzyć czy coś..? I do ozdoby wykorzystać?
____________________
Mój chaos leśny, czyli pomoc potrzebna!
MuSzka 13:20, 09 sie 2013


Dołączył: 26 cze 2013
Posty: 355
kachat napisał(a)
Anita, witaj u mnie!

MuSzka, stalowej bramy u mnie niestety niet Takowoż innych rupieci... Zostały nam tylko deski, ale z tego się chyba nic ciekawego nie da zrobić.


Oj bo się możesz zdziwić co można zrobić z desek..., z gałęzi, z wikliny

Ja wcale nie myślałam o sztuce w ogrodzie w kwestii rupieci chociaż takie też mi się wydają interesujące. Miałam na myśli Land Art tzn Sztuka Ziemi, czyli sztuka bliższa Naturze niż samej sztuce

zaraz Wyślę Ci kilka fotek:













to poniżej akurat jest śmieszne ale też ciekawe moim zdaniem




wiele rzeczy może nie jesteś w stanie zrobić sama, ale myślę że wystarczyła by odrobina kreatywności i miała byś ogród wyjątkowy i niepowtarzalny. Oczywiście pokazuję Ci moją fascynację Ciebie to wogóle nie musi pociągać zresztą też każdy szczegół musi mieć swoje wyjątkowe miejsce gdzie będzie wyglądać wyjątkowo

np takie grzyby:


postawione w małym ogródeczku z małymi kwiatuszkami mogą wyglądać nawet śmiesznie

Ale w leśnym ogródku otoczone np paprociami lub innymi roślinami z dużymi liśćmi będą wyglądały bajecznie

Tak czy siak to wciąż kwestia gustu

Ale wstawiłam Ci żebyś sobie pooglądała pozdrawiam
____________________
Jeden ogród - dwie osobowości Agata Kinga
kachat 13:31, 09 sie 2013


Dołączył: 15 cze 2012
Posty: 2244
MuSzka, super są te wszystkie rzeczy co wkleiłaś Jak byłam mała to się bawiliśmy w taki Land Art i malowaliśmy w ogródku cioci kamienie flamastrami na różne kolory No i masz, obudziłaś we mnie stłumione potrzeby i już się zaczęłam zastanawiać, jak coś takiego u siebie zrobić:



Tylko jak oni to zrobili??



____________________
Mój chaos leśny, czyli pomoc potrzebna!
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies