Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pomóżcie wyczarować mi ogród

Pokaż wątki Pokaż posty

Pomóżcie wyczarować mi ogród

Viola 13:42, 08 gru 2013


Dołączył: 20 sie 2013
Posty: 3482
as226 napisał(a)
Ja mam salon - strona wschodnia i mam tu najpiękniejsze kwiaty doniczkowe Miłej niedzieli


Asiu, to napisz co u Ciebie rośnie. Dzięki za odwiedzinki.
____________________
Viola Pomóżcie wyczarować mi ogród
Viola 13:45, 08 gru 2013


Dołączył: 20 sie 2013
Posty: 3482
Marcin89 napisał(a)
Ja mam wystawę wschodnią, latem potrafi bardzo przygrzać. Ale jakoś specjalnie nie dobieram gatunków. Moim ratunkiem są rolety po prostu . Ale co innego mieszkanie (parę okien), a co innego cały dom, wiadomo koszt założenia spory. Tak samo nie każdy lubi rolety/żaluzje.
Będę na pewno instalować rolety, ale w ciągu dnia raczej nie zamierzam zacieniać, więc i roślinki w dalszym ciągu będą miały słoneczko.
____________________
Viola Pomóżcie wyczarować mi ogród
Marcin89 14:23, 08 gru 2013


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2404
Viola napisał(a)
Będę na pewno instalować rolety, ale w ciągu dnia raczej nie zamierzam zacieniać, więc i roślinki w dalszym ciągu będą miały słoneczko.


Ja niestety muszę, ugotowalibyśmy się w mieszkaniu. Ale staram się latem wpuścić trochę słońca póki tak nie grzeje, potem zasłaniam i około 13 już można całkiem odsłonić.

Jak dużo słońca to na pewno można kaktusy uprawiać . Mam taką fajna encyklopedię roślin domowych (starą jak świat) to potem zajrzę jakie gatunki polecają na słońce .
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Marcin89 17:23, 08 gru 2013


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2404
ROŚLINY NA MIEJSCA NASŁONECZNIONE

Tylko nieliczne rośliny lubią silne nasłonecznienie. Te światłolubne gatunki można więc znaleźć w miejscach nie osłoniętych, rzadko porośniętych roślinnością, jak pustynie, rejony półpustynne, stepy, gleby słone, skały w wysokich górach. Trzeba sobie zdawać sprawę, że wszystkie rośliny uprawiane w mieszkaniu są narażone na zmianę warunków ekologicznych i że poszczególne gatunki roślin światłolubnych w środowisku naturalnym są bardziej lub mniej tolerancyjne na zmniejszenie intensywności światła lub czasu trwania oświetlenia.

Nawet rośliny światłolubne chronią się w różny sposób przed skutkami pełnego nasłonecznienia, mogą to być: modyfikacja skórki liści, zwijanie się blaszki liściowej, pokrycie włoskami itd. Niektóre rośliny wydzielają krzemionkę, która tworzy rodzaj ochronnej otoczki, dzięki czemu liście dopuszczają tylko światło rozproszone. W środowisku roślinnym (nawet na prerii i sawannie) rośliny światłolubne występują pośród roślin najwyższego piętra, większość innych gatunków wymaga mniej światła. Ważnym czynnikiem jest również długość dnia, zależna od szerokości geograficznej.

Najlepszym miejscem dla roślin światłolubnych są tarasy i skrzynki zaokienne usytuowane od strony południowej.

Gatunki na miejsca nasłonecznione:
plumeria
męczennica olbrzymia i błękitna
kawa arabska
ripsalidopsis
pelargonia pasiasta, wielkokwiatowa i bluszczolistna
ardizja
papryka
granat właściwy
zaślaz mieszańcowy
kokornak
sprekelia
wilczomlecz piękny
haworsja wąskolistna
aloes pstry
kuflik
stefanotis bukietowy
ołownik przylądkowy
zwartnica pośrednia
dzwonek równolistny
petunia
koleus Blumego
begonia bulwiasta
czułek wstydliwy (mimoza)
akka Sellowa
pochrzyn
gardenia
krynia
cantedeskia etiopska

Źródło:
A. Skalická. 1992. Encyklopedia roślin domowych. Polska Oficyna wydawnicza "BGW", Warszawa: 217-247.

Tak podaje literatura. Trochę dziwne gatunki podane..niktóre to typowe gatunki tarasowe/balkonowe...a nie domowe. Sporo też roślin wieloletnich - nie zimujących w gruncie (potraktowanych jako domowe). Oczywiście słońce lubią też kaktusy i gatunki tropikalne do szklonych pomieszczeń (lubiące wysoką wilgotność powietrza), ale znajdują się w innym rozdziale książki. Z tych tutaj wymienionych polecam stefanotisa bukietowego, ma ładne kwiatki i podobno pięknie pachnie .

U mnie na słonecznym parapecie dobrze sobie radzą fiołki (sępolia fiołkowa), mirt zwyczajny, kalanchoe, haworsja wąskolistna, szlumbergera i pokrzywka (koleus Blumego).
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Loosiuu 18:16, 08 gru 2013


Dołączył: 03 gru 2011
Posty: 3297
Z tego co wiem to kokornak do miejsc półcienistych lub cienistych. Stefanotis pachnie zabójczo pięknie, ale zimą mogą z nim być problemy, bo bywa kapryśny.
____________________
Pozdrawiam Filip - Ogród z platanem.
Viola 21:30, 08 gru 2013


Dołączył: 20 sie 2013
Posty: 3482
Dzięki Marcin za informacje. Teraz muszę posprawdzać co jest co i jak to to wygląda. Zacznę od listy roślin, które rosną u Ciebie na parapecie Dzięki Filip za sprostowanie do kokornaka. Widocznie i w encyklopedii pojawiają się błędy.
____________________
Viola Pomóżcie wyczarować mi ogród
AgnieszkaBK 21:50, 08 gru 2013


Dołączył: 24 lis 2011
Posty: 2476
Ja na południowym oknie mam same sukulenty i kaktusy, nic poza nimi nie przetrwało, te są niezawodne i niezniszczalne
____________________
Pozdrawiam, Agnieszka ;) Miało być inaczej
Viola 21:52, 08 gru 2013


Dołączył: 20 sie 2013
Posty: 3482
AgnieszkaBK napisał(a)
Ja na południowym oknie mam same sukulenty i kaktusy, nic poza nimi nie przetrwało, te są niezawodne i niezniszczalne
Dzięki Agnieszko
____________________
Viola Pomóżcie wyczarować mi ogród
Marcin89 23:39, 08 gru 2013


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2404
Viola napisał(a)
Dzięki Marcin za informacje. Teraz muszę posprawdzać co jest co i jak to to wygląda. Zacznę od listy roślin, które rosną u Ciebie na parapecie Dzięki Filip za sprostowanie do kokornaka. Widocznie i w encyklopedii pojawiają się błędy.


Ja po prostu podałem to co było. Traktuję to z przymrużeniem oka.... Raczej nikt w domu nie trzyma przez cały rok pelargonii, petunii, czy ołownika . Pewnie znalazły się na liście, bo związane są bardziej jednak z domem (tarasem) niż ogrodem.
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
AgnieszkaBK 18:10, 11 gru 2013


Dołączył: 24 lis 2011
Posty: 2476
Pozdrawiam
____________________
Pozdrawiam, Agnieszka ;) Miało być inaczej
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies