Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Kiedyś będzie tu ogród

Pokaż wątki Pokaż posty

Kiedyś będzie tu ogród

anka_ 16:54, 16 lis 2018


Dołączył: 24 sty 2012
Posty: 5340
Pszczelarnia napisał(a)
Muszę więcej zimą poczytać o motylach i gąsienicach, dla mnie to wiedza tajemna.
Ewo bo to fantastyczny temat. Ja dopiero niedawno, jak zaczęłam zgłębiać temat, to dowiedziałam się że młode gąsieniczki pazia królowej na początku są czarne. Dopiero z wiekiem nabierają tego cudnego wyglądu.

Pszczelarnia napisał(a)
Bo jak nie jelenie to gąsienice się nim żywią i moja praca nie przynosi mi nic, a ja też jestem elementem tego ekosystemu i chcę coś zjeść.
Kasia_CS napisał(a)
Przeczytałam to z wielkim bananem na twarzy
Dziewczyny ja też jestem małą (no dobra, nie taką małą ) cząstką tego ekosystemu. I staram się, żeby funkcjonował najlepiej jak się da. Staram się tak wspomóc przyrodę, żeby bez chemii ogarnąć wszystko.
Gąsienicami na kapustnych zajmują się ptaki (odwdzięczają się za zimowe karmienie). Koło kopru zostawiam siewki komosy, bo mszyca ją woli jeść. Trochę komosy zawsze zawiązuje nasiona i to jest okres w którym dojrzewają borówki. Ptaki wbrew pozorom wolą nasiona chwastów niż owoce moich owocowych krzewów. Później dochodzi słonecznik siany specjalnie dla ptaków - i znów wybierają jego niż np aronię czy derenia. Choć aronii też mam tyle, że starczyłoby dla wszystkich. Sieję pasy fenkułu dla pazi, zostawiam placami poletka pokrzywy czy dzikiej marchwi dla motyli (gąsienic) czy bzyczków.
Ale jasno muszę powiedzieć- mam świadomość, że nie zawsze jest możliwość na takie zabawy. Ja staram się wykorzystać te moje ha na plus.

tulucy napisał(a)
Bo w sumie jaka jest różnica między gąsienicą a ślimakiem - zjadają z takim samym apetytem nazze posiłki
Łucjo zasadnicza bo taki ślimor to cały czas bleee, a z takiej gąsieniczki cudny motyl będzie. to więcej można jej wybaczyć.
____________________
Anka Kiedyś będzie tu ogród "Będziesz mieć w życiu ciężkie chwile, ale to one własnie zawsze są tym, co pozwala otworzyć oczy na znaczące rzeczy w twym życiu, których wcześniej nie mogłeś dostrzec" Robin Williams
sylwia_slomc... 17:10, 16 lis 2018


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81994
Pszczelarnia napisał(a)
Czyli te gąsienice to od pazia królowej - miałam teraz całe stada (kilkanaście) na jarmużu. Co miałam robić? Uśmierciłam ręcznie.

Aniu a co jeszcze planujesz zrobić. Pytam, żeby zobaczyć, że nie jestem sama.



Ewka trzeba było zebrać i prz3nieść na coś innego mniej niż jarmuż cennego, koper choćby. U mnie były w koprze właśnie
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
sylwia_slomc... 17:13, 16 lis 2018


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81994
Anda napisał(a)
Piękny ten paź. Kurczę, a u mnie go nie ma. Mam trochę rusałek, bo zostawiam pokrzywy pomiędzy bylinami (prawie ich nie widać ).


Dla pazia zostawiaj koper
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
sylwia_slomc... 17:15, 16 lis 2018


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81994
Gosiek33 napisał(a)
Tu zdjęcie przyszłych paziów pod ochronną siatką https://www.ogrodowisko.pl/uploads/p/156/1569287/original.JPG

Też muszę tak zrobić w przyszłym romu bo w tym chyba mi je zjadły właśnie
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
sylwia_slomc... 17:21, 16 lis 2018


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81994
Bardzo mi się Aniu podoba Twoje podejście
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Anda 17:29, 16 lis 2018


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33506
sylwia_slomczewska napisał(a)

Dla pazia zostawiaj koper


Kopru ci u mnie dostatek Nawet teraz mam jeszcze koper w truskawkach.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
sylwia_slomc... 17:57, 16 lis 2018


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81994
Anda napisał(a)


Kopru ci u mnie dostatek Nawet teraz mam jeszcze koper w truskawkach.

Ja w tym roku miałam je po raz pierwszy na koprze właśnie i to teraz jesienią, ale na bank ptaki zjadły bo z dnia na dzień nie było


Aniu sorry, że u Ciebie roztrząsam, ale może wiesz jak motyle zimują i gdzie?
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
anka_ 18:16, 16 lis 2018


Dołączył: 24 sty 2012
Posty: 5340
sylwia_slomczewska napisał(a)
Bardzo mi się Aniu podoba Twoje podejście
Taaaa... czasami jest śmiesznie... jak np. słyszę zza płotu- "patrz jaki z niej leń, nasiała słonecznika i nawet zebrać się jej nie chce"

sylwia_slomczewska napisał(a)
Dla pazia zostawiaj koper
Fenkuł, marchew, zwykły koper...

sylwia_slomczewska napisał(a)

Też muszę tak zrobić w przyszłym romu bo w tym chyba mi je zjadły właśnie
Sylwio a może to wcale nie ptaki? Jest tyle newralgicznych momentów w życiu takiej gąsieniczki, że łatwo o jej stratę.

Ja motylami zainteresowałam się dokładniej dzięki Bożence/Bogdzi. Zaczęłam uczyć się co posadzić żeby ściągnąć je do ogrodu, jak rozpoznać je w poszczególnych fazach rozwojowych...
Wszystkim zainteresowanym gorąco polecam http://farmamotyli.pl/reportaz-z-hodowli-paz-krolowej/ .

Anda napisał(a)
Kopru ci u mnie dostatek Nawet teraz mam jeszcze koper w truskawkach.
Ewo u mnie paź pojawił się dopiero jak zaczęłam siać fenkuł. Może to zbieg okoliczności, ale teraz sieję co roku. Dla nich
____________________
Anka Kiedyś będzie tu ogród "Będziesz mieć w życiu ciężkie chwile, ale to one własnie zawsze są tym, co pozwala otworzyć oczy na znaczące rzeczy w twym życiu, których wcześniej nie mogłeś dostrzec" Robin Williams
sylwia_slomc... 18:19, 16 lis 2018


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81994
O już sobie otwarłam dzięki AniuTa Bogdzia to nas zaraża, rodkami, ptakami, motylami
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Anda 18:33, 16 lis 2018


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33506
anka_ napisał(a)
Taaaa... czasami jest śmiesznie... jak np. słyszę zza płotu- "patrz jaki z niej leń, nasiała słonecznika i nawet zebrać się jej nie chce"

Fenkuł, marchew, zwykły koper...

Sylwio a może to wcale nie ptaki? Jest tyle newralgicznych momentów w życiu takiej gąsieniczki, że łatwo o jej stratę.

Ja motylami zainteresowałam się dokładniej dzięki Bożence/Bogdzi. Zaczęłam uczyć się co posadzić żeby ściągnąć je do ogrodu, jak rozpoznać je w poszczególnych fazach rozwojowych...
Wszystkim zainteresowanym gorąco polecam http://farmamotyli.pl/reportaz-z-hodowli-paz-krolowej/ .

Ewo u mnie paź pojawił się dopiero jak zaczęłam siać fenkuł. Może to zbieg okoliczności, ale teraz sieję co roku. Dla nich


Dzieki, dobrze wiedziec. Fenkulu nie lubie, no moze w herbacie, bede mogla zatem wysiewac dla pazia

Czytalam, ze tylko 8 gatunkow motyli zimuje jako motyl. Cala reszta zimuje jakos poczwarka (moze tez jajeczko). Musze sie doksztalcic w tym kierunku.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies