Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Wszystkiego po trochu

Pokaż wątki Pokaż posty

Wszystkiego po trochu

Basieksp 11:02, 12 lut 2023


Dołączył: 24 maj 2019
Posty: 10312
Ja w dwóch kastach mam zióła posadzone i na dnie są wywiercone otwory.
____________________
Basiek *** Ogród Basi i Romka *** Wizytówka
mirkaka 12:48, 12 lut 2023


Dołączył: 09 lut 2015
Posty: 9659
Robię otwory, ale dobra rada , róbcie je z boku kilka cm wyżej niż dno, 5-8 cm.
Woda tak szybko nie ucieka a nadmiar wyleci gdyby był ulewny deszcz właśnie przez boczne otwory
____________________
Mirka Wszystkiego po trochu pomorskie
mirkaka 12:52, 12 lut 2023


Dołączył: 09 lut 2015
Posty: 9659
ewsyg napisał(a)
Ja w tym roku też mam zamiar zakupić kastry,ale największe i najgłębsze jakie widziałam. Mam zamiar posadzić w nich maliny. Bardzo zależy mi na malinach, ale boję się je sadzić do ziemi, są zbyt ekspansywne. Jak się ten pomysł nie sprawdzi to trudno. W drugiej posadzę poziomki a trzeciej ogórki. Trzeb próbować i taak jak pisze Mirusia, uczyć się na błędach.


Ja mam maliny polana, nie są zbyt ekspansywne, zawsze te nadmiarowe łatwo wyrwać na wiosnę, mam je tak posadzone od początku istnienia ogrodu i wierz mi jestem w stanie nad nimi zapanować.
Ale trzeba też próbować nowe pomysły, może twój będzie trafiony
____________________
Mirka Wszystkiego po trochu pomorskie
mirkaka 13:00, 12 lut 2023


Dołączył: 09 lut 2015
Posty: 9659
vita napisał(a)
Koci bentonit Bardzo ciekawe Mireczko sprawozdanie z upraw kastrowych. Też pytałam Jolę z niedowierzaniem: dwie kastry kupiłaś? Uwaga co do bobu oczywista, ja sieję na dużo większej powierzchni i tak mam go za mało. Sałata, rzodkiewki, te pikantne sałatki, szczypiorek, bazylia, a w nogach (z tyłu) kastr, przy podporach groszek cukrowy. Ten najwyższy 1,80 przy okazji osłoni od sąsiada To do Joli Dla mnie inne jeszcze olśnienie! Posieję sobie w dwóch kastrach marchewkę! Kastry postawię na czymś, jeszcze nie wiem na czym. Połyśnica marchwianka oblatuje na wysokości do 40cm?
Bardzo dobrze wymieniać doświadczenia


Z marchewką wspaniały pomysł, można kastry postawić po prostu na ławce też tak zrobię
Dla Joli to mam inne miejsce na kastry, widzę je tam na wejściu , pod domem, ma tam pusto, na przeciwko ma donice z różami i innymi ozdobnymi, nic tylko hodować warzywka w kastrach Mąż jeśli ma trochę smykałki to może Ci zrobić dla nich takie osłony z desek z trzech stron jak u mnie
____________________
Mirka Wszystkiego po trochu pomorskie
mirkaka 13:05, 12 lut 2023


Dołączył: 09 lut 2015
Posty: 9659
antracyt napisał(a)
Ja w tym roku zaryzykuję i do najwiekszych kast budowlanych jakie znajdę trafią melony i arbuzy. Zobaczymy czy doczekam się owoców.
Papryki w kastach/wiadrach uprawiam od kilku lat z sukcesem. Do mojej ziemi z ogrodu dodaję tylko dużo kompostu i obornik(niegranulowany), a w sezonie podlewam gnojówkami tak jak pomidory.


Próbowałam uprawiać arbuza w kastrze, wyrósł wielkości piłki do ping ponga
Masz dobrą swoją ziemię, ja musiałam kupić niestety, moja nie nadaje się do warzyw.
Ja mam problem z regularnym podlewaniem warzyw gnojówkami i innymi płynnymi nawozami, zawsze zawalam niestety, dlatego wolę przygotować dobrze ziemię żeby starczyło na cały sezon, niestety nie zawsze starcza, i dlatego nie wszystko mi się udaje
____________________
Mirka Wszystkiego po trochu pomorskie
Kordina 13:07, 12 lut 2023


Dołączył: 18 wrz 2021
Posty: 4749
O! I to jest świetny pomysł z otworami z boku, teraz tylko tak będę stosować
____________________
Bożena - Elbląg Grzebiuszka ziemna
mirkaka 13:08, 12 lut 2023


Dołączył: 09 lut 2015
Posty: 9659
Kordina napisał(a)
Robicie otwory odprowadzające nadmiar wody z kast? Ja mam w zeszłym roku posadzone niskie odmiany kolumnowe drzewek owocowych, wszystkie wiertarką z dużym wiertłem podziurawiłam, a na dno keramzyt, żeby było odprowadzenie wody.


Ciekawe jak będą Ci rosły te drzewka w pojemnikach, chyba co roku trzeba im ziemię wymieniać?
O otworach pisałam wyżej
____________________
Mirka Wszystkiego po trochu pomorskie
mirkaka 13:09, 12 lut 2023


Dołączył: 09 lut 2015
Posty: 9659
Basieksp napisał(a)
Ja w dwóch kastach mam zióła posadzone i na dnie są wywiercone otwory.


Większość ziół znosi susze, więc nie masz pewnie zbytniego problemu z podlewaniem
____________________
Mirka Wszystkiego po trochu pomorskie
mirkaka 13:10, 12 lut 2023


Dołączył: 09 lut 2015
Posty: 9659
Kordina napisał(a)
O! I to jest świetny pomysł z otworami z boku, teraz tylko tak będę stosować


No, ja też
____________________
Mirka Wszystkiego po trochu pomorskie
Sonka 13:51, 12 lut 2023


Dołączył: 29 lut 2012
Posty: 2262
Cieszę się Mirko, że jesteś aktywna na forum, bo wiele cennych dyskusji tu się u Ciebie toczy.

Chciałam się podzielić swoim doświadczeniem po posadzeniu w skrzyniach warzyw. Mąż zrobił jedną skrzynię za dużą, trudna jest więc do pielęgnacji w środkowej części, druga jest ok.
W te skrzynie mieści się ogromna ilość ziemi, kupiłam zaocznie i to był błąd, bo okazało się, że to ziemia na bazie torfu więc uboga. Dno skrzyń wyłożyłam i obiłam agrotkaniną (białą) ze względu na turkucia podjadka. Na dno dałam przekompostowane zrębki, słomę i na to sypałam tę ziemię. Poziom ziemi osiadał sukcesywnie, bo słoma ulegała rozkładowi i ciągle było jej za mało w stosunki do głębokiego systemu korzeniowego roślin. Miałam w nich pomidory, ogórki, cebulę, koper, kolendrę.
Uprawy nie były udane, obserwowałam niedobór wapnia w pomidorach, ogórki były bardzo rachityczne, cebula również, ogólnie brak żyznej, dobrej ziemi dla roślin. Próbowałam uzupełniać , opryskując wapniem oraz podlewając roztworem z obornika, były to działnia zbyt późno wykonane. Jesienią do jednej ze skrzyni dałam przekompostowany obornik i znów trochę słomy. Późną jesienią posadziłam czosnek i cebulę zimową.

Wstawiam ten post, później napiszę ciąg dalszy, o wnioskach jakie wyciągnęłam z tej uprawy.
____________________
Ogrodowa terapia - ogród z periodycznym przesadzaniem pozdrawiam Krysia
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies