Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » To tu- to tam- łopatkę mam !

Pokaż wątki Pokaż posty

To tu- to tam- łopatkę mam !

Gruszka_na_w... 22:33, 30 maj 2019


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22084
Stan posiadania naparstnic zwyżkuje. Wreszcie znalazłam dla nich dobra miejscówkę. Za pierwszym razem posadziłam je na rondzie i tam ich spore gabaryty wprowadzały pewien chaos. W chaszczach jest im idealnie.


Widok z boku. I rabata studzienna w promieniach zachodzącego słońca. O świetlisty cień wciąż jest trudno. Do wyboru jest tylko słońce lub cień.









Sztywne formy frontowej rabaty łagodzą nieco zwiewne kwiatostany owsicy wieczniezielonej.



____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Poppy 23:51, 30 maj 2019


Dołączył: 15 maj 2018
Posty: 1469
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)







Gruszka_na_wierzbie napisał(a)

]



jakos tak mnie urzekly
A wiesz, ze moje owoce lonicery/jagody kamczackiej byly chyba szybciej niz Twoje, bo pierwsze zbieralam 13 maja, prawie padlam z wrazenia. I juz ich nie ma, musze kupic jakas inna do krzyzowego zapylania
____________________
Poppy, czyli oswajanie “I am not lost, for I know where I am. But however, where I am may be lost.” Winnie the Pooh
mikina34 10:12, 31 maj 2019


Dołączył: 13 kwi 2015
Posty: 2671
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)


Stare ogrodnicze porzekadło mówi, że szparagówkę i inne fasole sieje się wtedy, kiedy ogrodnik może już boso chodzić po ogrodzie. Ona jest ciepłolubna. Wysiałam swoją pod koniec kwietnia (I rzut) i 10 dni temu (II rzut). I ona i buraczki mimo wilgoci przyrostów szalonych nie mają. Nocą jest chłodno, w dzień około 15 stopni. To pierwszy powód.
Drugi to mogą być stare nasiona.
Trzeci to zjedzenie nasion przez gryzonie.
Czwarty to zgnicie nasion z powodu nadmiaru wilgoci.
Piąty to zeżarcie siewek przez ślimaki.

Nasiona były kupowane w tym roku, data ważności jeszcze spora, więc raczej zbyt niska temperatura tak na nie działa. Teraz ma się zrobić cieplej, zobaczę czy im się polepszy Zrobię drugi rzut i zmierzę im czas
Czy praktykowałaś Haniu moczenie nasion przed wysiewem?
____________________
Majówka na Majówce Monia - jedz mniej, bramy raju są wąskie :)
TAR 10:16, 31 maj 2019


Dołączył: 16 sie 2016
Posty: 7488
mikina34 napisał(a)

Nasiona były kupowane w tym roku, data ważności jeszcze spora, więc raczej zbyt niska temperatura tak na nie działa. Teraz ma się zrobić cieplej, zobaczę czy im się polepszy Zrobię drugi rzut i zmierzę im czas
Czy praktykowałaś Haniu moczenie nasion przed wysiewem?


moje wysiałam dopiero 17 maja, było wtedy cieplo i po kilku dniach deszczy. W tej chwili maja jakies 20 cm, sprintem wylazły, bo ciepło i mokro. To samo buraczki. Nigdy nie sieje wczesniej niz po zimnej Zoscie. No chyba, ze ktos ma szklarnie. Wczesniej siałam jedynie szczypior, pietruszke, rzodkiewki i marchew wczesna.
Wiec chyba jednak temperatura ma znaczenie.
____________________
Ogrod nad bajorkiem
TAR 10:20, 31 maj 2019


Dołączył: 16 sie 2016
Posty: 7488
Bardzo podoba mi się Twój ogrod, ogladam zdjecia i szczena w dól. Cudo
____________________
Ogrod nad bajorkiem
anbu 11:47, 31 maj 2019


Dołączył: 19 sie 2014
Posty: 7839
Haniu zachwycam się wszystkim a zwłaszcza iryskami, tym bardziej że czekam na moje pierwsze u siebie
____________________
Ania Ogród Ani :)
Gosiek33 13:18, 31 maj 2019


Dołączył: 17 kwi 2015
Posty: 14125
można wysiewać wcześniej ale w domu, potem przesadzać do gruntu, tym sposobem moja kwiaty już zawiązała
____________________
pozdrawiam Gosiek Ogród do odnowy
Gruszka_na_w... 23:04, 31 maj 2019


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22084
mikina34 napisał(a)


Czy praktykowałaś Haniu moczenie nasion przed wysiewem?


Nie.
Raczej nie odczuwam presji, że muszę mieć coś bardzo wcześnie. Wszystko ma swój czas. U mnie jest glina. To gleba zaliczana do zimnych. Nasiona dość długo w niej kiełkują. Dopiero teraz na dobre wylazła z ziemi sałata masłowa wysiewana pod koniec marca.

W dwóch miejscach pomyliłam sadzonki, z których miał być żywopłot. Okazało sie, że zamiast buków i grabów wsadziłam leszczynę. Była okropna. szybko wytworzyła jakieś grubaśne gałęzie, tempo wzrostu miała z turbodoładowaniem, Dwa lata temu wykarczowałam. Nowych sadzonek nie chciałam już sadzić, bo po drugiej stronie ogrodzenia sąsiad posadził tuje. pod płotem zrobił się dość długi pasek ziemi 1 m szerokości. Zadarniłam.





____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 23:17, 31 maj 2019


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22084
TAR napisał(a)



Wiec chyba jednak temperatura ma znaczenie.


Oczywiście, że ma; na równi z rodzajem gleby. Są nawet specjalistyczne mapy uwzględniające strefy okresu wegetacyjnego w Polsce. Najdłuższy jest na Nizinie Szczecińskiej, a najkrótszy w Suwałkach. Mieszkam 60 km od Wrocławia. Niby niewiele, a wegetacja rozpoczyna się dwa tygodnie później.

U Lucy najwcześniej zakwitły róże pozyskujące ciepło ze ścian budynku.
Dzisiejszy ciepły dzień pobudził do życia moje pomidory.

Czosnki na wystawie południowej już zielone, a na północnej w kwiecie wieku.(słońce bardzo zmienia postrzeganie ogrodu)







____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 23:25, 31 maj 2019


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22084
TAR napisał(a)
Bardzo podoba mi się Twój ogrod, ogladam zdjecia i szczena w dól. Cudo


Dziękuję za miłe słowa. Lubię widoczne 4 pory roku. Na chaos w głowie nie bardzo mogę liczyć, więc rekompensuję sobie w ogrodzie.







Ale są miejsca, gdzie próbowałam się samoograniczać.



____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies