Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » To tu- to tam- łopatkę mam !

Pokaż wątki Pokaż posty

To tu- to tam- łopatkę mam !

Gruszka_na_w... 23:00, 26 wrz 2021


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22036








____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Roocika 10:41, 27 wrz 2021


Dołączył: 14 gru 2017
Posty: 7943
Kolorowo już u Ciebie, jesień jest widoczna
____________________
Asia Ogród w dolinie Wysoczyzna Elbląska
KasiaBawaria 10:23, 28 wrz 2021


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
Piekna jesien u ciebie
____________________
Zapraszam na kawe
nicol21 20:49, 28 wrz 2021


Dołączył: 15 paź 2013
Posty: 10302
Ja to chyba nie byłam u Ciebie ze 3 lata! Ogród rozrósł się niesamowicie. Piękne naturalistyczne/krajobrzowe rabaty potworzyłaś!
Ambrowiec to moje ulubione drzewo i planuję ich kilka, w tym wersji slim tylko po to żeby móc więcej ich upchać .

Czy gaura zimuje w gruncie?
____________________
Mały ogródek, za i przed zabudową szeregową - Nicol21 Wątek równoległy: Okiełznać swoje setki pomysłów - ogród ze spadkiem na północ ************ Pozdrawiam i zapraszam - Ewelina ************ ***Booskop https://goo.gl/photos/jpY3wG37U7c9ALAf9 *** *** De tuinen van Appeltern https://goo.gl/photos/WrF6PWtCn53Gzswp6 *** *** *** formowanie cisów: https://photos.app.goo.gl/y72my2AfOaf4XKNq1 **** ***** Rotary Garden - Belgia - https://photos.app.goo.gl/iErs4Fi1dOEJ6Jls1 ****
Martka 21:08, 28 wrz 2021


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Haniu, ogląda się przyjemnie i błogo ... aż do momentu, w którym pada ta nazwa: tojad mordownik. Ostre brzmienie na chwilę wybija oglądającego ze stanu upojenia, sprawdzamy szybko, co on za jeden, wygląd nas uspokaja i znów zanurzamy się w podziwy, by przy ostatnim zdjęciu stwierdzić: jak to, dlaczego już koniec??? Kolorowe plamy rozchodników są zachwycające, zaczynam je lubić i cały ogród, połączenia i przejścia - z ogromnym wyczuciem i fantazją, no nie chce się stąd wychodzić... Hamaczek nie próżnuje ostatnio, mam nadzieję 
Agatorek 22:49, 28 wrz 2021


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13229
Chyba ciężko byłoby mi wybrać ulubioną porę roku w Twoim ogrodzie . Od wiosny niezmiennie zachwyca. I to jest właśnie coś, co chcemy uzyskać u siebie. Żeby ogród był piękny, niezależnie od tego, który aktualnie mamy miesiąc.
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Gruszka_na_w... 14:47, 29 wrz 2021


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22036
Martka napisał(a)
Haniu, ogląda się przyjemnie i błogo ... aż do momentu, w którym pada ta nazwa: tojad mordownik. Ostre brzmienie na chwilę wybija oglądającego ze stanu upojenia, sprawdzamy szybko, co on za jeden, wygląd nas uspokaja i znów zanurzamy się w podziwy, by przy ostatnim zdjęciu stwierdzić: jak to, dlaczego już koniec??? Kolorowe plamy rozchodników są zachwycające, zaczynam je lubić i cały ogród, połączenia i przejścia - z ogromnym wyczuciem i fantazją, no nie chce się stąd wychodzić... Hamaczek nie próżnuje ostatnio, mam nadzieję 


Wielbię inwencję słowotwórczą w nazewnictwie roślin i zwierząt u botaników i zoologów. Nieodmiennie od lat zachwycam się szczeżują, twardzioszkiem czosnaczkiem i eugleną zieloną. O pantofelku nie wspomnę.
Tojad mordownik budzi respekt. Dawniej jego sokiem smarowano końcówki strzał i ostrza mieczów. Ma moc, a jednocześnie jest uosobieniem subtelności. Ciekawe połączenie. Rośnie od początku i nigdy się na mnie nie zamachnął.
Rozwinął się.






Rozchodniki olbrzymie to bylina idealna, zważywszy na czas jej atrakcyjności. Wypełnia rabaty już w czerwcu i atrakcyjna jest do zimy. Dobrze współpracuje z trawami, różami, hortensjami i innymi bylinami. Wbrew pozorom radzi sobie też w cieniu.










Na frontowej wtopiły się w róże i berberysy. Na zdjęcie załapało się moje zaplecze ogrodnika (prawy górny róg).



____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 14:56, 29 wrz 2021


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22036
KasiaBawaria napisał(a)
Piekna jesien u ciebie


Jesień najpiękniejsza jest w słoneczne dni lub podczas mgły.
Czekam na przebarwienia drzew i krzewów.

A tymczasem doczekałam się kwiatów na oczarze wirginijskim.





Czerwonych korali na kalinie koralowej.



Liście jeszcze nieśmiało wchodzą w jesień.



dereń biały



Ładnie przebarwiają się hortensje.

____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 15:08, 29 wrz 2021


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22036
nicol21 napisał(a)
Ja to chyba nie byłam u Ciebie ze 3 lata! Ogród rozrósł się niesamowicie. Piękne naturalistyczne/krajobrzowe rabaty potworzyłaś!
Ambrowiec to moje ulubione drzewo i planuję ich kilka, w tym wersji slim tylko po to żeby móc więcej ich upchać .

Czy gaura zimuje w gruncie?


Gaurze zima nie jest straszna. Szkodzą jej zastoiny wody (nadmiar wilgoci). Jeśli się ma ciężką glebę, to przed sadzeniem warto w dołki podsypać trochę żwirku lub białego piasku.

Niewiele mam w ogrodzie roślinnych rarytasów. Ogród tworzony był zaraz po zakończeniu budowy. Budżet na zakupy był bardziej niż minimalny. A potem już zostałam przy tej budżetowej wersji zakupów. Najdroższa roślina to była brzoza Youngi. Kosztowała 50 zł. Dużo we mnie lęku, że wydam na coś kilkaset złotych, a to mi wypadnie i zostanę z wyrzutem sumienia.
Ambrowce są cudne. Życzę powodzenia w ich uprawie.




W reprezentacyjnej roli występują u mnie graby Fastigiata. Nie zamierzam ich ciąć. Mam ich 5; po jednym dla każdego członka rodziny plus jeden dla niespodziewanego gościa.



____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 15:27, 29 wrz 2021


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22036
Agatorek napisał(a)
Chyba ciężko byłoby mi wybrać ulubioną porę roku w Twoim ogrodzie . Od wiosny niezmiennie zachwyca. I to jest właśnie coś, co chcemy uzyskać u siebie. Żeby ogród był piękny, niezależnie od tego, który aktualnie mamy miesiąc.

Bardzo miłe memu serce spostrzeżenie.
Aguś, błąd w postaci nasadzeń na dwumiesięczną atrakcyjność popełniłam na swoim pierwszym niewielkim kawałku ziemi.
Przy tworzeniu tego ogrodu brałam już pod uwagę mniejszą lub większą całoroczną atrakcyjność oraz swój wiek. To ostatnie z dopiskiem : niestety.
Bardzo nie lubię narzekać. Nie chciałam zaczynać kolejnych dni tekstem, że coś muszę w ogrodzie. Starałam się sadzić proste rośliny z czegoś tam atrakcyjne. To mi się sprawdziło. Widok przez okna jest miły dla oka. Zasłoniłam się przed wzrokiem sąsiadów. W ogrodzie mogę coś robić, ale bez napięcia.
Wyszła dosyć zgrabna proza ogrodowa.
Są miejsca uładzone.









Są też puszczone na żywioł.



____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies