Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » To tu- to tam- łopatkę mam !

Pokaż wątki Pokaż posty

To tu- to tam- łopatkę mam !

Magara 00:13, 11 lut 2022


Dołączył: 27 mar 2018
Posty: 6793
Anda napisał(a)
U nas większe cięcia żywopłotów i drzew są możliwe jedynie pomiędzy 1 listopada do ostatniego dnia lutego. Później są zabronione ze względu na lęgi ptaków.

I zapewne jak ktoś tnie wbrew zakazowi spotyka go słuszna kara...
W Polsce wręcz przeciwnie
Z doświadczenia "wiem", że można wyciąć dwieście drzew na działce w połowie maja, bez zgłoszenia, bez pozwolenia, ot tak - i co? i nic? bo nikt nie widział "przestraszonego ptaka"... Strasznie to dla mnie drażliwy temat i w takich momentach żałuję, że nie mieszkam za zachodnią granicą
____________________
Magara Magary Dramaty z Rabaty
antracyt 08:32, 11 lut 2022


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11749
Magara, ale wg przepisów to nie wolno tak wycinać drzew, więc niby prawo jest - tylko często wygodniej jest o tym nie wiedzieć. Nie tylko tym co to robią, co stoją obok, ale czasami też urzędnikom niestety.
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
Ewik 09:35, 11 lut 2022


Dołączył: 19 gru 2013
Posty: 5292
Ogrod prezentuje sie super, kawał pracy już wykonałaś .
W kwestii przepisów w naszych kraju to czasami lepiej nie komentować , ręce opadają .
Za nami jest działka na sprzedaż , własciciel wpdał na pomysł , żeby ją podnieść na równi z drogą ( wszystkie działki z tej strony są niżej niż droga ) i sie zaczęło .Zwożono śmieci, gruz na górę poszła ziemia ,ogólem prawie 2 metry ( na równi z naszym płotem ) Dowiadywałąm sie czy tak można i oczywiście , że nie ... ale to Polska i równi i równiejsi .
____________________
Ewa * Ogródek z futrzakami i kamieniami
Magara 11:10, 11 lut 2022


Dołączył: 27 mar 2018
Posty: 6793
antracyt napisał(a)
Magara, ale wg przepisów to nie wolno tak wycinać drzew, więc niby prawo jest - tylko często wygodniej jest o tym nie wiedzieć. Nie tylko tym co to robią, co stoją obok, ale czasami też urzędnikom niestety.

A na co komu prawo, którego nikt nie chce egzekwować? Wycinka, o której pisałam zakończyła się niczym. Ani kary z gminy ani od Policji. Patrol, który przyjechał po naszym zgłoszeniu, był głównie zainteresowany niepodjęciem interwencji, choć przekrzykiwaliśmy się w hałasie pracujących 50 metrów dalej pił. Powołanie się na konkretne przepisy, które były naruszane wywołało wielkie zdziwienie bo "przecież w lesie też tną cały rok". Zainteresowanie instytucji, które w nazwie mają "ochronę środowiska" - żadne. Szkoda gadać
____________________
Magara Magary Dramaty z Rabaty
Magara 11:19, 11 lut 2022


Dołączył: 27 mar 2018
Posty: 6793
Haniu, czy wszystkie róże można przyciąć już jesienią?
____________________
Magara Magary Dramaty z Rabaty
sarenka 11:46, 11 lut 2022


Dołączył: 19 mar 2015
Posty: 6601
Haniu, widzę, że u Ciebie praca wre i na jednym ze zdjęć widziałam derenie- czy teraz jest odpowiednia na ich cięcie? Chciałabym Ivory halo przyciąć,odświeżyć go trochę
____________________
Magda W samym sloncu
Gruszka_na_w... 12:20, 11 lut 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Magara napisał(a)
Haniu, czy wszystkie róże można przyciąć już jesienią?


Od paru lat wszystkie róże tnę jesienią. Mam wtedy ku temu wolne moce przerobowe.
Skorzystałam z doświadczeń tego pana
Różom nic się nie dzieje. Mam róże okrywowe, historyczne (parkowe), angielskie, pnące.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 12:24, 11 lut 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
sarenka napisał(a)
Haniu, widzę, że u Ciebie praca wre i na jednym ze zdjęć widziałam derenie- czy teraz jest odpowiednia na ich cięcie? Chciałabym Ivory halo przyciąć,odświeżyć go trochę
.

Wiosną nie tnie się tylko krzewów, które kwitną od wczesnej wiosny do czerwca (forsycji, krzewuszek, jaśminowców, lilaków). Je tnie się po kwitnieniu. Wszystkie pozostałe krzewy jak najbardziej można ciąć. Najlepiej co roku wyciąć parę najstarszych gałęzi. Pozostałe gałązki można skrócić do pożądanej wysokości.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 12:30, 11 lut 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Ewik napisał(a)
Ogrod prezentuje sie super, kawał pracy już wykonałaś .
W kwestii przepisów w naszych kraju to czasami lepiej nie komentować , ręce opadają .
Za nami jest działka na sprzedaż , własciciel wpdał na pomysł , żeby ją podnieść na równi z drogą ( wszystkie działki z tej strony są niżej niż droga ) i sie zaczęło .Zwożono śmieci, gruz na górę poszła ziemia ,ogólem prawie 2 metry ( na równi z naszym płotem ) Dowiadywałąm sie czy tak można i oczywiście , że nie ... ale to Polska i równi i równiejsi .


Ewik, kiedy się budowaliśmy i obserwowałam tę dziwną manię nawożenia na działki dziesiątek wywrotek z ziemią, to doszłam do wniosku, że Polak nawet z działką w górach będzie dążył do uzyskania idealnego jej poziomu.
Takie sprawy można zgłaszać w nadzorze budowlanym. Wyrównywanie działki ma związek z zakłóceniem naturalnego spływu wody, a to akurat regulują przepisy prawa budowlanego. W pobliżu nas jeden z właścicieli zgłosił sprawę łamiącego ten przepis sąsiada i ów musiał w przygranicznym pasie działki wybrać ziemię po interwencji urzędników.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 12:36, 11 lut 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22090
Dziewczyny, często mam wrażenie, że biblijne słowa o czynieniu sobie ziemi poddaną w naszym kraju traktowane są nazbyt dosłownie. Mamy mocną tradycję w dewastowaniu przyrody. Jeśli piekło istnieje, to mam nadzieję, że smaży się tam były minister środowiska.
Już nie wspomnę, że wszyscy ekolodzy traktowani są jak jakieś oszołomy. Do spółki z obrońcami praw zwierząt. Nowa ustawa oświatowa zapewne zadba o to, aby kolejne pokolenia wychować w tym samym duchu.
Myślącemu człowiekowi nóż się w kieszeni otwiera.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies