Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » To tu- to tam- łopatkę mam !

Pokaż wątki Pokaż posty

To tu- to tam- łopatkę mam !

Judith 16:24, 13 sie 2022


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 9889
Wyprawa szykuje się fascynująca . I długa! Zazdro!
To nie jest tak, ze wyjazd z biurem podróży jest równoznaczny z dzikimi tłumami. Zależy, jakie miejsce wybierzesz - zarówno w sensie miejscowości, jak i samego hotelu. Byliśmy właśnie z biurem w świetnym miejscu, które znalazła nam babka z biura kierując sie naszymi potrzebami: kameralny hotel, mała spokojna miejscowość, w której nie było tłumów i nocnych imprez. Rewelacja! Oczywiście o tej porze roku nie było mowy o wyprawie jak Twoja, nie mielismy w planach włóczęgi (choć i tak sie powłóczyliśmy, lecz było to trudne z uwagi na upał ). Włóczęgę planuję na przyszłość . Może nawet autem kilkudniowa podróż jako włóczęga po mijanych krajach. Zobaczymy, to najwcześniej za rok .
Twoja wspominkowa wyprawa tez swietna, ach te studenckie czasy, gdy wygody w zasięgu ręki nie były potrzebne, wystarczyło czasem znaleść prysznic, z którego można skorzystać .
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Agatorek 22:25, 13 sie 2022


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13039
Haniu, fajny wyjazd Ci się szykuje .
Trzymam kciuki za dobrą pogodę .
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Magara 23:26, 13 sie 2022


Dołączył: 27 mar 2018
Posty: 6528
Haniu, a samochodu na Krecie nie wypożyczacie? Można dojechać w super fajne miejsca gdzie transport publiczny nie dojeżdża.
Jeżeli byście się skusili polecam Aradenę/Aradinę i most Jedno z bardziej ekstremalnych przeżyć na Krecie I jeszcze parę mam z tyłu głowy innych atrakcji, ale bym musiała mózg wysilić żeby sobie nazwy przypomnieć (jak będziesz w takiej potrzebie oczywiście to zrobię )
Hippisowskie wakacje super fajne

EDIT: polecam póki pamiętam - Agia Triada a przy okazji Gouverneto, jaskinia niedźwiedzia, Moni Katholiko i oczywiście Stavros z Grekiem Zorbą
____________________
Magara Magary Dramaty z Rabaty
Gruszka_na_w... 13:08, 14 sie 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21884
Magara napisał(a)
Haniu, a samochodu na Krecie nie wypożyczacie? Można dojechać w super fajne miejsca gdzie transport publiczny nie dojeżdża.
Jeżeli byście się skusili polecam Aradenę/Aradinę i most Jedno z bardziej ekstremalnych przeżyć na Krecie I jeszcze parę mam z tyłu głowy innych atrakcji, ale bym musiała mózg wysilić żeby sobie nazwy przypomnieć (jak będziesz w takiej potrzebie oczywiście to zrobię )
Hippisowskie wakacje super fajne

EDIT: polecam póki pamiętam - Agia Triada a przy okazji Gouverneto, jaskinia niedźwiedzia, Moni Katholiko i oczywiście Stavros z Grekiem Zorbą


Wąwozy i wędrówki po górach odpadają ze względu na stan zdrowia współtowarzysza podróży. Wypożyczania samochodów unikam. Samochód z pełną opcją ubezpieczenia jest drogi, a bez niej istnieje spore prawdopodobieństwo problemów przy zdawaniu samochodu. Nie chce mi się fotografować pojazdu w super powiększeniu i narażać się na dyskusje przy zdawaniu pojazdu.
Nastawiamy się na poświęcenie 1/3 pobytu na zwiedzanie, a resztę na takie typowe lenistwo urlopowe. W planach mamy zwiedzenie północnej i północno-wschodniej części wyspy i wycieczkę do zatoki Balos.
Grek Zorba nieodmiennie kojarzy mi się z Pireusem ze względu na zdanie rozpoczynające książkę :"Po raz pierwszy spotkałem go w Pireusie". Wybór podróży promem nie jest przypadkowy.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 13:09, 14 sie 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21884
Agatorek napisał(a)
Haniu, fajny wyjazd Ci się szykuje .
Trzymam kciuki za dobrą pogodę .


Wyjazdową aktywność zawsze da się dostosować do pogody. Na szczęście nie będzie już upałów. One najbardziej doskwierają.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 13:15, 14 sie 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21884
Judith napisał(a)
Wyprawa szykuje się fascynująca . I długa! Zazdro!
To nie jest tak, ze wyjazd z biurem podróży jest równoznaczny z dzikimi tłumami. Zależy, jakie miejsce wybierzesz - zarówno w sensie miejscowości, jak i samego hotelu. Byliśmy właśnie z biurem w świetnym miejscu, które znalazła nam babka z biura kierując sie naszymi potrzebami: kameralny hotel, mała spokojna miejscowość, w której nie było tłumów i nocnych imprez. Rewelacja! Oczywiście o tej porze roku nie było mowy o wyprawie jak Twoja, nie mielismy w planach włóczęgi (choć i tak sie powłóczyliśmy, lecz było to trudne z uwagi na upał ). Włóczęgę planuję na przyszłość . Może nawet autem kilkudniowa podróż jako włóczęga po mijanych krajach. Zobaczymy, to najwcześniej za rok .
Twoja wspominkowa wyprawa tez swietna, ach te studenckie czasy, gdy wygody w zasięgu ręki nie były potrzebne, wystarczyło czasem znaleść prysznic, z którego można skorzystać .


Wtedy korzystałyśmy z plażowego prysznica.
Zdaję sobie sprawę, że można poprzez biuro znaleźć spokojną miejscówkę, ale... na moim obecnym etapie życia mam do wyboru albo krótki wyjazd raz w roku z biurem podróży albo dwa dłuższe wyjazdy w wersji budżetowej. Wybraliśmy tę drugą opcję, bo więcej można zobaczyć.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Magara 23:58, 14 sie 2022


Dołączył: 27 mar 2018
Posty: 6528
Haniu, rozumiem Twoje racje, wszystkie, o których napisałaś
Samochód niewątpliwie daje wolność w temacie przemieszczania się, aczkolwiek ryzyko z wypożyczeniem faktycznie istnieje. Nigdy się nad tym wcześniej nie zastanawiałam - może dlatego nie miałam oporów
Super wakacje przed Wami - korzystajcie
Balos jest przereklamowane (moim zdaniem) ale fajnie zobaczyć samemu na żywo
A o Stavros pomyślcie - tam na pewno transport publiczny dojeżdża a ładnie jest I Zorba czeka
P.S. Strasznie mi się powrót na Kretę zamarzył
____________________
Magara Magary Dramaty z Rabaty
Gruszka_na_w... 13:06, 15 sie 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21884
Magara napisał(a)
Haniu, rozumiem Twoje racje, wszystkie, o których napisałaś
Samochód niewątpliwie daje wolność w temacie przemieszczania się, aczkolwiek ryzyko z wypożyczeniem faktycznie istnieje. Nigdy się nad tym wcześniej nie zastanawiałam - może dlatego nie miałam oporów
Super wakacje przed Wami - korzystajcie
Balos jest przereklamowane (moim zdaniem) ale fajnie zobaczyć samemu na żywo
A o Stavros pomyślcie - tam na pewno transport publiczny dojeżdża a ładnie jest I Zorba czeka
P.S. Strasznie mi się powrót na Kretę zamarzył


Kreta jest tak urocza i daje tyle możliwości, że warto tam wracać. Każdy znajdzie tam coś dla siebie.
Kiedy w marcu lecieliśmy na Cypr, to mocno rozważałam opcję wypożyczenia samochodu. Przed podjęciem decyzji skonsultowałam się z pacholęciem. Zasugerował, że jeśli do dyspozycji jest dobry transport publiczny, to wypożyczenie samochodu z podanych już powodów, nie jest takim idealnym rozwiązaniem. Zwłaszcza, jeśli chce się poruszać po szutrowych drogach. Na takich właśnie często dochodzi do uszkodzeń podwozia i karoserii. Odpuściłam temat i nie żałowałam. Komunikacja publiczna, nawet poza sezonem, funkcjonowała idealnie i była przyjazna dla kieszeni.
A z tematów ogrodowych:
Tegoroczne śliwki obrodziły nad wyraz; wczoraj wylądowały w słoiczkach w formie glutów z dodatkiem migdałów i kakao. To idealny dodatek do deserów na bazie kaszy jaglanej lub płatków owsianych oraz dodatek do jogurtu.
Pomidorowy wysyp trwa w najlepsze. Kolejne partie wyciskanych owoców lądują w słoiczkach. Dziennie zbieram ok. 2 kg.
Pogoda jakoś nie chce się ustabilizować. Jest parno, duszno, burzowo. Póki co bez ekstremalnie wysokich temperatur. Niemoc do działań ogrodowych wciąż ma się dobrze, ale nie wiem, czy długo jeszcze wytrzymam patrząc na pozarastane kanciki.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 17:04, 15 sie 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21884
Udało się zebrać siły na wzruszenie gleby na rabatach zapłocia i usunięcie chwastów. Praca lekka, ale i tak pot lał się ze mnie strumieniami. Po wczorajszych opadach w powietrzu jest sporo wilgoci.
Przy okazji zrobiłam parę zdjęć ku pamięci.

Studzienna i rabata przy zachodniej stronie. Hortensje zaglądają do okna jadalni.







I widok z drugiej strony.



Na cypelku już prawie bez bylin. Ostały się nieliczne jeżówki. Bardzo trudne miejsce do zagospodarowania. Trzeba pomyśleć o kolejnej reorganizacji tego miejsca. Za dużo tam gatunków traw. Dobrze rosną w tym miejscu molinie Variegata. Co prawda późno startują, ale do końca sezonu wyglądają ładnie. Zostanie też pewnie imperata RB.





____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 17:10, 15 sie 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21884
Pomidorki- tak obsypane owocami są wszystkie krzaczki.



Róża Comte de Chambord, rozchodnik Mr Goodbud, sesleria jesienna i żurawka Obsydian.





Fragment długiej prostej widziany ze schodków tarasu.





____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies