Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » To tu- to tam- łopatkę mam !

Pokaż wątki Pokaż posty

To tu- to tam- łopatkę mam !

Gruszka_na_w... 21:52, 17 sie 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21650
Martka napisał(a)
Haniu, dzięki Tobie zaczynam też doceniać moją glinę.
Do melanzane daję passatę pomidorową "na oko", warstwami układam cukinię, polewam sosem, układam na to porwane kawałki mozarelli i posypuję parmezanem i tak samo druga warstwa. Ważne, by wcześniej bakłażany lekko podsmażyć na oleju, a jeszcze wcześniej posolić i położyć na godzinę, by puścił sok. I odcisnąć.




Tak właśnie robiłam, ale wycisnęłam 800 g bardzo gęstego soku z wyciskarki wolnoobrotowej i na koniec zbyt mocno polałam całość tym, co zostało z przekładania. Smakowało tak jak powinno , ale konsystencja całości nie była taka jak np. lazanii.
Używasz cukinii, a nie bakłażanów? Wyczytałam, że tak też można, ale nie miałam pewności.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Martka 22:23, 17 sie 2022


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Haniu, przepraszam, to pomyłka. Używam oczywiście bakłażanów, myślę, że z cukinią to już by nie było „to”, ale cukinię w sosie pomidorowym też czasem robię, tylko już nie zapiekam a duszę.
Na pewno ważne jest, aby przecier pomidorowy był zagęszczony. Odparował. Ja robię z gotowej passaty Petti, nie mam takiego luksusu własnej, gotuję ją wcześniej z oliwą i odrobiną pepperoncino oraz bazylii, aby zgęstniała. Tak, całość powinna być dość gęsta i zwarta, trochę jak lasagne.
Gruszka_na_w... 22:40, 17 sie 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21650
Odparowywałam te pomidory, ale tak jak napisałam; niepotrzebnie chlusnęłam ich aż tyle. Przedobrzyłam.
Niesamowity nam w tym sezonie urodzaj pomidorów.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Magara 00:14, 18 sie 2022


Dołączył: 27 mar 2018
Posty: 6374
O przetworach czytam
Ja też na etapie pomidorów - niestety sklepowych.
Mieszanie łychą w garze z passatą to jedyny wysiłek, który jestem w stanie ogarnąć
____________________
Magara Magary Dramaty z Rabaty
antracyt 09:02, 18 sie 2022


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11395
O mamo, jaka ja niegotująca jestem... musiałam sprawdzić co to ta passata
i okazuje się, że mężaty ją co roku z pomidorów robi
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
Judith 10:00, 18 sie 2022


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 9605
antracyt napisał(a)
O mamo, jaka ja niegotująca jestem... musiałam sprawdzić co to ta passata
i okazuje się, że mężaty ją co roku z pomidorów robi

A ja musiałam sprawdzić co to jest pepperoncino .
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
mrokasia 11:45, 18 sie 2022


Dołączył: 26 lip 2016
Posty: 17809
Oooo, Grecja na horyzoncie . Zazdroszczę, miałam wielką ochotę na Grecję w tym roku ale się chyba nie uda... Może w przyszłym roku.
____________________
Kasia - Ogrodowe marzenie Mrokasi okolice Warszawy
Gruszka_na_w... 12:26, 18 sie 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21650
antracyt napisał(a)
O mamo, jaka ja niegotująca jestem... musiałam sprawdzić co to ta passata
i okazuje się, że mężaty ją co roku z pomidorów robi


Używam najpierw wyciskarki wolnoobrotowej, a potem dodatkowo te odpady z wycisku przecieram przez metalowe sitko. Wychodzi z tego coś bardziej przypominającego passatę niż sok. Szybko idzie.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 12:27, 18 sie 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21650
Judith napisał(a)

A ja musiałam sprawdzić co to jest pepperoncino .


Dostałam pepperocino w prezencie od pacholęcia. Dzięki temu poznałam, co to.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Gruszka_na_w... 12:30, 18 sie 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 21650
Magara napisał(a)
O przetworach czytam
Ja też na etapie pomidorów - niestety sklepowych.
Mieszanie łychą w garze z passatą to jedyny wysiłek, który jestem w stanie ogarnąć


Mobilizuję się do codziennego wyciskania zieloności ogrodowych, zrywania pomidorów i przygotowania obiadu. Plus dwa spacery z psem. Nadwyżek energetycznych już nie ma, aby porobić coś jeszcze.
Takiego urodzaju pomidorów chyba nigdy nie miałam. Ale pogoda im sprzyjała.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies