Gdzie jesteś » Forum » Rozmowy » Mały ogród w małej gminie

Pokaż wątki Pokaż posty

Mały ogród w małej gminie

elmagra 10:26, 04 maj 2016


Dołączył: 24 mar 2016
Posty: 331
Masz rację, że nie chciałam się całkowicie przesłaniać. No, ale jak nie ma innego wyjścia? A może tylko fragmentami, tzn, zrobić sobie taki szpaler przerwy między szmaragdami tak dać jakieś niższe iglaki? Już gdzieś taki pomysł na ogrodowisku widziałam.
Do kiedy będę mogła w ogóle przesadzać te rośliny?
____________________
Ela
paula23 11:00, 04 maj 2016


Dołączył: 22 mar 2013
Posty: 1011
elmagra napisał(a)
Masz rację, że nie chciałam się całkowicie przesłaniać. No, ale jak nie ma innego wyjścia? A może tylko fragmentami, tzn, zrobić sobie taki szpaler przerwy między szmaragdami tak dać jakieś niższe iglaki? Już gdzieś taki pomysł na ogrodowisku widziałam.
Do kiedy będę mogła w ogóle przesadzać te rośliny?


Teoretycznie rośliny powinno się przesadzać wiosna i jesienią ale jeśli będziesz je przesadzać z duża bryłą korzeniową i dbać o podlewanie te praktycznie cały sezon najlepiej pomijając wielkie upały nie musisz robić szpaleru szmaragdów możesz dodawać we fragmentach coś zimozielonego tak żeby w każdym "coś" zimą zostało np.

róże + lawenda zostanie lawenda.

Hortensje + żurawki zostaną żurawki (tu polecam poczytać o odmianach bo jedne zim wyglądają ładnie inne się niesamowicie niszczą sama trafiłam na jedną strasznie brzydką odmianę)

Hakuro+ tawuły - tu bym coś dodała jak pisałam może być coś zimozielonego przed wierzbę kula bukszpanowa czy jakiś iglak lub rozplenica zimą takie zasuszone też ładnie wyglądają

Tylko sam przód przy bramie ten pierwszy fragment zrobiłabym zimozielony czyli może być układ azalie japońskie + iglaki

Rób sobie ten sam projekt 2 razy, na pierwszy nanoś wszystkie rośliny a na drugi tylko te co będą ładne zimą i postaraj się tak je ułożyć aby rabata wyglądała dobrze i tu i tu

Możesz tez wykorzystać cebulki np. zostawiając zasuszone rozplenice i hortensje zimą będą zdobić a blisko nich możesz wsadzić tulipany które będą ozdobą wiosną kiedy zetniesz hortki i trawy a kiedy tulipany przekwitną zaczną ruszać trawy i hortki więc praktycznie cały rok będzie ładnie
____________________
Paula Moje trudne początki
elmagra 13:50, 04 maj 2016


Dołączył: 24 mar 2016
Posty: 331
Hej, popracowałam trochę na dworze, ale zimnawo, a poza tym w pojedynkę to nic fajnego. Narobiłam sobie siniaków na udach - okazuje się, że ściąganie darni nie jest lekkie.
Tyle zrobiłam dzisiaj. Póki co 150cm, bo jakoś 2metry wydało mi się much too much.


A to zdjęcia frontu, o które prosiłaś. Przęsło metalowe ma 2 metry szerokości, a te z siatką 260cm.
____________________
Ela
elmagra 13:52, 04 maj 2016


Dołączył: 24 mar 2016
Posty: 331
Trochę widać jakie mam tam krzewy, gdybyś Paula chciała bliższe zdjęcia, to też mam.

____________________
Ela
paula23 15:48, 04 maj 2016


Dołączył: 22 mar 2013
Posty: 1011
Jeśli zależy Ci na wykorzystaniu posiadanych roślin pogrupowałabym je tak:

1 część:
3 azalie
1 pieris malutki of course
kiścień
iglaki dwa takie "luźne",
dwa stożki,
jedna mała kulkowatość i jedne coś niby płożące

2 cześć:
3 hakuro + tawuła + miskanty + dwa mini bukszpany dokup trzeciego i wsadź przed hakuro formuj w kulke

3 część:
4 krzaki róż + lawendy + szmaragdy

4 część:
Hortensje + żurawki

5 część:
jodła + 3 trzmieliny gold + wrzosy



Trzmieliny w jakiej formie? jak krzaczek to formuj w kuleczkę i daj przed hakuro (a buksy wrzuć pomiędzy hortensje) jak bardziej płożące obsadź wokół jodły.

Tylko wydaje mi się za wąska ta rabata na takie nasadzenia. Wybierasz nasadzenia 3 rzędowe to jest raptem po 50cm więc opcja szmaragdy+hortensje+żurawki kategorycznie się tu nie zmieści sama Vanilla fraise dorasta do 1,5m szerokości. Nawet ta z różami + szmaragdy + lawenda będzie bardzo ciasno szmaragdy 80cm + lawenda 50cm. Moim zdaniem powinnaś robić minimum 180cm a optymalnie 2m.

Napisz co sądzisz o tym bo nie wiem czy z sensem jest moje pisanie to ma się Tobie podobać

I dawałabym :
hakuro - 2 tawuły - hakuro - 2tawuły - hakuro
bukszpan - tawuła - bukszpan - tawuła - bukszpan

lub trzmieliny zamiast bukszpana.
____________________
Paula Moje trudne początki
elmagra 16:11, 04 maj 2016


Dołączył: 24 mar 2016
Posty: 331
Paula, ode mnie masz ogromnego przytulasa za czas spędzony na mojej działce (choć tylko wirtualnie).
1. Jeśli chodzi o te 150 cm, to oczywiście powiększę, jeśli będzie trzeba, na teraz zrobiłam tyle, bo mi się jakoś nie widział taki szeroki pas, pełen miniaturowych roślin. Mogę robić dwa szeregi roślin na razie.

2. Trzmieliny już stamtąd wzięłam i żurawki do tej części ze zsypem. Tam są, mam nadzieję, że mi ostatecznie zasłonią wsyp (trzmieliny of course).

3.Czy za hakuro dawać szmaragdy jakkolwiek? Widzisz to jakoś? A może w tej części iglakowo-azaliowej?

4. Bukszpan masz na myśli kulkę przed nogi hakuro? A nie np te tawuły (inny kolor) albo ostatnio oglądałam berberys taki mały admiration czerwony?

5. 2 stożki - miałaś na myśli moje iglaki? To one:

Mam jeszcze takie:
____________________
Ela
elmagra 16:16, 04 maj 2016


Dołączył: 24 mar 2016
Posty: 331
(zdjęcia z łopatą, co by porównawczo wielkość iglaków zobaczyć)

Pozostałe:


Aha. Wrzosy też wywaliłam stamtąd, poszły do rabaty przed domem, tzn ta między chodnikiem a podjazdem.

Mam nadzieję, że ktoś pomoże zidentyfikować te iglaki. Z tego, co pamiętam, to (poza tą parą bliźniaczą) nie mają być jakieś super wysokie w przyszłości. Nie wiem czy mam rację.
____________________
Ela
paula23 16:44, 04 maj 2016


Dołączył: 22 mar 2013
Posty: 1011
elmagra napisał(a)
Paula, ode mnie masz ogromnego przytulasa za czas spędzony na mojej działce (choć tylko wirtualnie).
1. Jeśli chodzi o te 150 cm, to oczywiście powiększę, jeśli będzie trzeba, na teraz zrobiłam tyle, bo mi się jakoś nie widział taki szeroki pas, pełen miniaturowych roślin. Mogę robić dwa szeregi roślin na razie.

2. Trzmieliny już stamtąd wzięłam i żurawki do tej części ze zsypem. Tam są, mam nadzieję, że mi ostatecznie zasłonią wsyp (trzmieliny of course).

3.Czy za hakuro dawać szmaragdy jakkolwiek? Widzisz to jakoś? A może w tej części iglakowo-azaliowej?

4. Bukszpan masz na myśli kulkę przed nogi hakuro? A nie np te tawuły (inny kolor) albo ostatnio oglądałam berberys taki mały admiration czerwony?

5. 2 stożki - miałaś na myśli moje iglaki? To one:

Mam jeszcze takie:


1.W przyszłym sezonie już nie poznasz swoich "miniaturowych" roślin tak pięknie podrosną

3. Co do szmaragdów to Twoja decyzja czy chcesz się zasłaniać po całości czy kawałek

4. Miałam na myśli buksy aby zimą było tam coś zimozielonego ale może być też inny iglak byle przed każdą hakuro taki sam.

5. Wszystkie te pojedyncze okazy i dwa stożki ulokowałabym z azaliami na pierwszej części


Aczkolwiek gdyby to była moja rabata zrobiłam bym szpaler szmaragdów (jeśli nie na całości to za hakuro i za różami Czyli
1. Azalie + iglaki
2. Hakuro + tawuły +szmaragdy + coś zimozielonego przed hakuro
3. Lawenda + róże + szmaragdy
4. Żurawki + Hortensje + miskanty
5. Jodła + wrzosy + dodałabym wrzośców

Ale to zależy co Tobie się podoba
____________________
Paula Moje trudne początki
elmagra 18:15, 04 maj 2016


Dołączył: 24 mar 2016
Posty: 331
Paula, dzięki. Tak też chyba zrobię. Jeszcze tylko mi powiedz, czy te tawuły czy róże czy azalie powinnam sadzić w jednej linii? Tych iglaków to naliczyłam 9 sztuk - 3 kulkowate, 3 wyższe stożkowate/ walcowate, 2 luźne w formie oraz jeden płożący. Na jakim metrażu je rozłożyć mam? Które w jakiej kolejności, tzn linii? Ułożyć je w dwa rzędy, a w najniższy dać azalie? A może któreś z tych iglaków wykorzystać w linii szmaragdów jako taką przerwę w ścianie zielonego?

No i zastanawiam się czy może jednak dać róże bliżej domu, bo przecież kwitną dłużej niż azalie, a jak dam je daleko do rogu, to nie będzie ich za bardzo widać z wejścia domu / frontu...

A mogę dać róże w okolice hakuro? Jako to środkowe piętro?

Jak spojrzysz na to zdjęcie, to z prawej strony kończy się szpaler szmaragdów (czego nie widać zbytnio) Czy sadzenie tuj dalej aż do rogu z jodłą i potem frontem nie będzie robotą głupiego, tzn jak dużo mi się ta jodła rozrośnie i kiedy (zostawione ma 150cm z każdej strony do płotu). A może ciągnąć szmaragdy a jodłę przesunąć bardziej do przodu? Albo martwić się za 10 lat?

____________________
Ela
paula23 18:36, 04 maj 2016


Dołączył: 22 mar 2013
Posty: 1011
Daj zdjęcie jodły dokładne spróbujemy dojść do tego co to za jodła wtedy będzie wiadomo jaki rozmiar będzie "nosić" w przyszłości

Ile zostawiłaś jej do siatki? Bo bierz pod uwagę że ona będzie rosła w każda stronę nie tylko w stronę tujek Jeśli to jakiś większy/szybciej rosnący okaz to moim zdaniem nie powinna rosną bliżej jak 3m od siatki. Może odnoszę mylę wrażenie patrząc na zdjęcie ale ona chyba jest zbyt blisko siatki


Hm... a ta tawuła koło hakuro konieczna ?

Bo jakby z niej zrezygnować to zrobiłabym tak:

1. Azalie + iglaki
2. Hakuro + róże + lawenda na przód
3. Hortensje + żurawki + miskant
4. Jodła i ewentualnie tutaj dorzucić tawułę skoro nie wrzosy

Ps nie ma za co dziękować ile mogę tyle pomogę

Sadzenie azali i iglaków rozmyśle wieczorem i napisze bo teraz czas mnie ogranicza Gdybyś miała zdjęcie tej strony (gdzie maj być azalie) ale od strony bramy zrobione była bym wdzięczna
____________________
Paula Moje trudne początki
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies