Gdzie jesteś » Forum » Rozmowy » Mały ogród w małej gminie

Pokaż wątki Pokaż posty

Mały ogród w małej gminie

elmagra 20:59, 05 maj 2016


Dołączył: 24 mar 2016
Posty: 331
Tyle dziś zrobiliśmy. Mąż wrócił po 18 z pracy i dokończył moje ściąganie trawy (Przyznaję, że zrobiłam 3/4, bo się nie mogłam doczekać. Nabiłam tysiące siniaków przy tym).


No i chwilowo ułożyłam obok siebie roślinki. Powiedzcie, czy taka odległość jest ok? (Tam z tyłu tylko szmaragdy, ta wielka zielona tujka do przeniesienia chyba - a z lewej zamiast róży będzie trzecia azalia).


I powiem wam, że przyjrzałam się naszemu trawnikowi, którego część jakiś czas temu zasiliłam nawozem. Myślałam, że to nie da większego efektu, ale dziś widziałam wyraźną różnicę między nawiezioną (ciemniejsza zieleń) a nie nawiezioną (zmęczona żółta zieleń). Wow. Nie muszę się martwić, że nie będę wiedziała od którego fragmentu zacząć robić dalej. A mój kochany eM wreszcie będzie mógł odpalić dawno kupioną kosiareczkę
____________________
Ela
ewusia81 21:11, 05 maj 2016


Dołączył: 30 sty 2016
Posty: 194
Widzę, ze prace idą u Was w piorunującym tempie i robi się ślicznie Jak już te wszystkie roślinki podrosną będzie pięknie Szkoda tylko, że tak długo trzeba czekać...
____________________
Ewa- [url=http://www.ogrodowisko.pl/watek/OgrodoveLove[/url]
paula23 21:33, 05 maj 2016


Dołączył: 22 mar 2013
Posty: 1011
Nie sadź bliżej jak 80cm od szmaragdów, tak mi jeszcze do głowy przyszło jak nie chcesz poszerzać rabaty to zetnij róg koło jodły i będziesz tym sposobem miała miejsce na berberysy


____________________
Paula Moje trudne początki
elmagra 22:48, 05 maj 2016


Dołączył: 24 mar 2016
Posty: 331
Paula, czytałam Ci dziś w myślach chyba, bo właśnie tak zrobiłam. Dokładnie tak jak mówisz.
Przedstawia się to tak, pociągnęłam nawet tę szerokość 1,5m przez jakiś metr, teraz się zastanawiam co tam posadzić.


Kupiłam dziś 3 miskanty zebrinus (chciałam morning light, ale nie mieli, a ja niecierpliwa jestem...), dwie aurera nana, bo mi się bardzo podoba ich zestawienie z tujami w ogrodzie Danusi oraz jedną choineczkę do pary z inną, którą już mam.
____________________
Ela
polowka 22:57, 05 maj 2016


Dołączył: 07 lut 2016
Posty: 201
ojej ale robota wrze! trzymam kciuki za powodzenie projektu!
____________________
wąski cienisty przedogródek
elmagra 23:01, 05 maj 2016


Dołączył: 24 mar 2016
Posty: 331
ewusia81 napisał(a)
Widzę, ze prace idą u Was w piorunującym tempie i robi się ślicznie Jak już te wszystkie roślinki podrosną będzie pięknie Szkoda tylko, że tak długo trzeba czekać...


Zajrzałam do Ciebie Ewo do wątku i podoba mi się pomysł na twój kącik iglakowy, może i mnie uda się coś podobnego stworzyć w rogu. Masz rację z tym czekaniem, przede wszystkim mi szkoda, że mnie nie stać od razu na 1,5metrowe szmaragdy - od razu by było lepiej wizualnie...
____________________
Ela
elmagra 22:44, 06 maj 2016


Dołączył: 24 mar 2016
Posty: 331
No i zrobiłam. Nie całe, bo oczywiście mi brakło roślin no i jak zwykle to bywa - miałam gości, więc ogród niestety trzeba było odstawić na bok. (oj cierpiałam...)
Od lewej - część iglakowo- azaliowa:

Dalej w prawo tu zaczynają się hakuro, między nimi róże (wiem, wiem, nic nie widać), a przed nimi lawenda. Miałam tylko 7 krzaczków, brakło mi na całość, sadziłam co 50cm. Muszę dokupić jeszcze 4.

Dalej w prawo, za trzecią hakuro wsadziłam ten nieszczęsny kiścień, bo nie miałam innego pomysłu, a poza tym on jakiś taki niemrawy, korzeń jakoś tak suchy zupełnie, liście też niezbyt pełne życia, zobaczymy, co z niego będzie dalej.

Ostatni prawie fragment, gdzie mają być miskanty (mam zebrinusy) i hortensje. Te dwa wysokie chudzielce do przesadzenia chyba za jodłę. Nie wiem w jakich odległościach od siebie sadzić te hortki i miskanty. Czy w jednej linii, jeśli nie, to co z tyłu i o ile? Ile miejsca zostawić na trawy, bo z tyłu mam dokupić szmaragdy.
Cdn...
____________________
Ela
elmagra 22:53, 06 maj 2016


Dołączył: 24 mar 2016
Posty: 331
No i sam narożnik. Oraz ciąg dalszy, który póki co, zostanie z samych szmaragdów.
Na zdjęciu na czerwono zaznaczyłam starą linię skosu, na żółto jak to wygląda teraz. Nie wiem czemu ale mi to dziwnie wygląda. A może zachowując kwadratowy kształt rabat, tam też powinien być jako tako kwadrat a nie ścięcie ukośne w trójkąt?

No i jak to obsadzić? (Z nadzieją i perspektywą na pociągnięcie kiedyś tematu dalej w prawo...) Jako tło myślę dokończyć szmaragdy i połączyć lewą i prawą stronę. Mam jeszcze dwie aurera nana. Myślałam, żeby je dać gdzieś po prawej stronie jodły, już na tej drugiej ścianie płotu. Ale co do nich pasuje? Jakie piętro najniższe?
____________________
Ela
Toszka 08:29, 07 maj 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Kiścień i azalie to rosliny kwaśnolubne - do życia potrzebuja kwaśnego (specjalnego), organicznego podłoża o ph max. 5,5 i stałej wilgotności. Przed posadzeniem koniecznie należy namoczyć doniczkę w wodzie (ok 20-30min, wyjąć roślinę z doniczki, delikatne acz dość mocno rozluźnić korzenie, usunąć nieszczęsny torf i dopiero sadzić. Inaczej zmarnieją (uschną) w ciągu kilku tygodni, miesięcy.

Widzę, że pomiędzy azaliami posadziłaś jałowca płożącego - on za moment zarośnie i zagłuszy azalie
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
elmagra 09:28, 07 maj 2016


Dołączył: 24 mar 2016
Posty: 331
W takim razie przesune tego jałowca pod jodle w rogu. Czy wtedy wsadzić coś przy azaliach? Może czwartą azalię, podobają mi się. W ogóle całą tą rabata mi się wydaje nie za piekna choć zrobiłam wg danych mi wskazówek. Tzn nie widzę jej piękna jeszcze.
Co do kiscienia czy mogę go wysadzić i podsypac kwaśnym jeszcze dziś? Może odzyje.
____________________
Ela
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies