Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną

Pokaż wątki Pokaż posty

Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną

Rojodziejowa 18:13, 19 cze 2022


Dołączył: 28 sie 2015
Posty: 8427
pawel2806 napisał(a)
Ta irga nie jest takim złym pomysłem, możesz zamiast dammera użyć np poziomej ja ją mam i ją lubię. Ma piękny układ gałązek (jak ości ryby), zawiązuje dużo czerwonych owoców które utrzymuje całą zimę, wiosną obficie kwitnie i jest oblegana przez pszczoły
A i ta wielopniowa sliwa wiśniowa fajnie tam wygląda


Nie jest jeszcze bardziej bałaganiarska ta pozioma? Na górze skarpy mam dammera i dała sobie świetnie radę.

Dorosłam do drzewa z liścmi innymi niż zielone Śliwa nie rozgałęzia się od ziemi, tylko ciut nad, ale i tak wyobrażam sobie, że będzie fajnie kiedyś wyglądać
____________________
Asia Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną (małopolskie, okolice Brzeska)
Rojodziejowa 18:16, 19 cze 2022


Dołączył: 28 sie 2015
Posty: 8427
Magara napisał(a)

Asia, ja na planowaniu się nie znam a swojej skarpy nie lubię Nie mam na nią pomysłu, jest puszczona na żywioł i sadzę tam głównie zadarniające.
Ale jak patrzę na to miejsce, o którym mówisz, to wydaje mi się, że skarpy nie możesz puścić samopas. Ani tam skosić ani nic. A jak Ci skarpa chwastem zarośnie to efekt z rabaty w chwastowiskowym tle skarpy zginie. I jeszcze będą Ci się chwasty na rabatę wysiewać. Myślałaś o tym, żeby całą skarpę w rabatę wkomponować?
Z irgą płożącą kiedyś próbowałam, nie wyszło mi, być może te kilka lat temu zabrakło mi doświadczenia.
Lucy chyba pisze o czymś co się geokrata nazywa - fakt drogie. I chyba ma na celu powstrzymanie obsypywania się ziemi, ale i tak rośliny zadarniające w tym czymś trzeba posadzić.


Tak, zrozumiałam z tą geokratą. Już przeglądałam, że mają różne głębokości od 5cm w górę. Różną wielkość "oczek"

Zgadza się, skarpa musi również zostać jakoś zagospodarowana, bo chwastowisko w tle wszystko zniszczy. Z wysiewaniem sprawa jest kiepska, bo dookoła łąki i mój trawnik niestety cierpi z tego powodu, że wszystko się sieje, a skarpa to już całkiem.
____________________
Asia Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną (małopolskie, okolice Brzeska)
Rojodziejowa 18:19, 19 cze 2022


Dołączył: 28 sie 2015
Posty: 8427
Judith napisał(a)
A może barwinek na stromą skarpę? Zimozielony, dbać o niego nie trzeba, zadarnia idealnie. Wiosna ma piękne niebieskofiołkowe kwiatki w dużej liczbie.
Trzeba tylko odgrodzić go od rabaty krawężnikiem i pilnować odrostów. Mam u siebie na dość dużej powierzchni i utrzymuję go w ryzach.


Barwinek też fajny, ale trochę się boję tego rozłażenia. Że wylezie mi dużo dalej, niż bym chciała. W niektórych miejscach nie dam rady go odciąć krawężnikami. Mam kilka taki barwinkowych wąsów na skarpie i ten to jest taka franca, że w niespodziewanych miejscach wychodzi.
Ale fakt, roślinka jest ładna
____________________
Asia Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną (małopolskie, okolice Brzeska)
Rojodziejowa 18:27, 19 cze 2022


Dołączył: 28 sie 2015
Posty: 8427
Liviaa napisał(a)
Widziałam hortensję pnącą na skarpie- pięknie wyglądała i miała masę białych kwiatów. Nawet się założyłam z koleżanką, bo nie mogła uwierzyć, że to hortensja. Skarpa i do tego patelnia, trochę tam cienia chyba tylko rano będzie, bo od wschodu jakieś drzewko rosło. Niestety nie mam zdjęcia, a prędko tam nie pojadę. Plus jest taki, że możesz posadzić na dole, gdzie łatwiej zadbać i podlać krzaczka i kierować go w górę. Z tym, że nie wiem czy gałązki się będą ukorzeniać czy tylko czepiać podłoża.


Właśnie tak myślałam, żeby tą skarpię właśnie trochę tak obsadzić, żeby w górnej jej części były rośliny bezobsługowe. Jak w końcu będziemy zasypywać ziemią murek wzdłuż podjazdu, to muszę niektóre rośliny przenieść, np. nieszczęsne jałowce. Je bym dała samą górą skarpy i w ten sposób połączyłabym z dalszymi obsadzeniami na skarpie.

Korci mnie, żeby tak też przeciągnąć z kolei aspirin też na skarpę, bo na tej skarpie pierwotnie rosła dzika róża.

____________________
Asia Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną (małopolskie, okolice Brzeska)
Rojodziejowa 18:31, 19 cze 2022


Dołączył: 28 sie 2015
Posty: 8427
Anda napisał(a)
Widziałaś juz te inspirki?

https://deavita.com/gartengestaltung-pflege/hangbepflanzung-planen-bodendecker-beispiele.html

Nie wiem, czy miałabyś możliwość umieszczenia na skarpie większych kamieni. One zatrzymywałoby trochę wilgoci w glebie i miałabyś sie czego przytrzymać balansując na niej

Wg mnie hortensja pnąca nie wytrzyma na skarpie w słońcu i bez wilgoci cały dzień, ale jeśli chcesz to przekonaj się sama. Czasami rośliny potrafią zaskakiwać.


A wiesz, że nie widziałam. Posiedzę chwilę nad nimi, bo tam mnóstwo pomysłów. Porządnie trzeba pomyśleć, które z nic udałoby się i fajnie byłoby zrealizować.


Właśnie kiedyś się zastanawiałam, jak można by było tam coś wcisnąć w tą skarpę. Dzieci w niej aktualnie sobie zrobiły tai schodki wytupane w ziemi butami. Ale w sumie jakby coś takiego było, bo mogłoby wyglądać i fajnie i byłoby praktyczne przy dbaniu o wszystko.
____________________
Asia Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną (małopolskie, okolice Brzeska)
pawel2806 18:38, 19 cze 2022


Dołączył: 04 mar 2014
Posty: 918
Rojodziejowa napisał(a)


Nie jest jeszcze bardziej bałaganiarska ta pozioma? Na górze skarpy mam dammera i dała sobie świetnie radę

Mam ją na przedpłocu i nie robię przy niej kompletnie nic tylko czasem wyrwę jakiś chwast i przytnę to co mi nie pasuje
____________________
N-ce Garden* The Bigger the N-cer**
Rojodziejowa 18:40, 19 cze 2022


Dołączył: 28 sie 2015
Posty: 8427
Johanka77 napisał(a)
Zacieram łapki na tę nową skarpę w Twoim wydaniu


Oj to jeszcze zejdzie
____________________
Asia Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną (małopolskie, okolice Brzeska)
Rojodziejowa 18:45, 19 cze 2022


Dołączył: 28 sie 2015
Posty: 8427
pawel2806 napisał(a)

Mam ją na przedpłocu i nie robię przy niej kompletnie nic tylko czasem wyrwę jakiś chwast i przytnę to co mi nie pasuje


Daj fotkę
____________________
Asia Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną (małopolskie, okolice Brzeska)
pawel2806 19:09, 19 cze 2022


Dołączył: 04 mar 2014
Posty: 918
Na dniach coś Ci podrzucę
____________________
N-ce Garden* The Bigger the N-cer**
Dorii 21:13, 19 cze 2022


Dołączył: 15 sie 2018
Posty: 4341
A nie myślałaś o różach okrywowych na tą skarpę?
____________________
Ogród na wzgórzu a czasem trochę pod górkę
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies