Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Podmiejski ogródek

Pokaż wątki Pokaż posty

Podmiejski ogródek

galgAsia 11:40, 06 gru 2019


Dołączył: 05 sie 2019
Posty: 10915
Donice przy ławeczce zawsze mile widziane - i szare szkliwione by tam pasowały.
____________________
AsiaOgród bez reguł Nie możesz zatrzymać dnia. Ale możesz go nie stracić. XXX. Strata żadna, zysk możliwy, nauka pewna.
makadamia 11:41, 06 gru 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Brzozowadziewczyna napisał(a)
Ha! Mam aktualnie podobny dylemat Więc chętnie posłucham szanownych koleżanek. Też mam dylemat, które donice do czego pasują i które z którymi będą fajnie wyglądać.
Jesli chodzi o Twój dom - to rzeczywiście poszłabym chyba tak jak Mrokasia - w kanciaste kształty. nie pytaj dlaczego Ale skoro pytałaś, naraziłaś się na odpowiedzi
Ewentualnie dla ekstrawagancji jeden ulubiony dzbanowaty w roślinach, ale obok domu - nie bardzo mi pasują. Wiklina broni się wszędzie.


Ale do Ciebie będą pasowały zupełnie inne donice niż do mnie (podpowiedź: nie będą szare)

Kanciaste tak, tylko właśnie gdyby się udało znaleźć nie takie całkiem nowoczesne, tylko z taką bardziej klasyczną nutką...
Ktoś może widział takie?
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 11:49, 06 gru 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Anda napisał(a)
Asiu, jakos nie chce mi sie wierzyc, ze intuicja nic Ci nie podpowiada w sprawie tych donic

Mnie podobaja sie te z pierwszego postu. Kolorowe wg mnie zbyt pchaja sie na pierwszy plan, a to rosliny maja to robic. Donice to tylko dopelnienie.

Stawialabym je seryjnie, znaczy jedna seria, rozne wielkosci. W ogrodzie Fenny Graf byly pieknie skomponowane donice. Widzialas ten watek? Nawet jesli donice sa rozne, to mozna je spiac sadzac w tych roznych donicach te same rosliny.

Na rabacie to znaczy wsrod innych roslin? Jesli rosliny beda wysokie i bujne to donic nie bedzie widac.


Wiesz, problemem jest chyba nie tyle intuicja, co znalezienie konkretnego produktu, który mi się spodoba i będzie wszędzie pasował (jak napisałaś: jedna seria, w różnych rozmiarach). Jak mam wydać kupę kasy (te wszystkie duże donice są upiornie drogie) to chcę być naprawdę zachwycona

Czy rośliny mają grać pierwsze skrzypce? No właśnie nie wiem. Przy kominku posadziłabym w nich hakone, ewentualnie hosty/turzyce.
Przy słupach i ławeczce - chyba raczej coś zimozielonego na pniu (i tu od razu odpadają te wysokie, dzbanowate donice - wysokie, na pniu do nich nie pasuje).
Przy tarasie najwięcej kwitnących i tu faktycznie donice powinny zbyt mocno "krzyczeć".
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 11:53, 06 gru 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
galgAsia napisał(a)
Donice przy ławeczce zawsze mile widziane - i szare szkliwione by tam pasowały.


Wiadomo

Tak mi się snuje po głowie: donice okrągłe mogą być lekko zatopione w jakimś dywaniku roślinnym. Ale wszelkie sześciany powinny mieć chyba trochę oddechu. Zawsze je widziałam na jakiejś utwardzonej powierzchni.
Ech, że też nie pozapisywałam sobie tych różnych zdjęć. Teraz kompletnie nie pamiętam, gdzie je widziałam i nie mogę Wam pokazać
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Brzozowadzie... 12:00, 06 gru 2019


Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 4769
makadamia napisał(a)


Ale do Ciebie będą pasowały zupełnie inne donice niż do mnie (podpowiedź: nie będą szare)

Kanciaste tak, tylko właśnie gdyby się udało znaleźć nie takie całkiem nowoczesne, tylko z taką bardziej klasyczną nutką...
Ktoś może widział takie?

Haha, chciałam tylko napisać, że mamy podobny dylemat Jasne, że inne donice. Ja na razie idę w tanią wiklinę Żeby żalu nie było, jak przestanie się podobać. Ale u mnie trąci wsią, a u Ciebie w stronę klasyki zmierza
Piękne klasyczne szare kanciaste donice ma oczywiście Danusia przy swoim domu
____________________
Agata.Tajemniczy ogród
Anda 12:03, 06 gru 2019


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33542
To moze pomoze Ci myslenie odwrotne, tzn. wybierz rosliny na te miejsca i do nich dopasuj donice. Juz wiesz mniej wiecej gdzie co.

Kwadratowe donice z terrakotty na taras fajnie by pasowaly.

Jesli rosliny nie maja grac pierwszych skrzypiec, to postaw na ozdobne postumenty z czyms, np. zegar sloneczny.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
makadamia 12:03, 06 gru 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Oczywiście! Gapa ze mnie
Ale Danusia dużo rzeczy kupuje za granicą. Te donice zapewne też.
Muszę przestać szukać na Amazonie samych książek i zainteresować się ich ofertą donicową.

(a propos: właśnie czytam "the garden notebook" Beth Chatto. Bardzo przyjemna lektura
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 12:10, 06 gru 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Anda napisał(a)
To moze pomoze Ci myslenie odwrotne, tzn. wybierz rosliny na te miejsca i do nich dopasuj donice. Juz wiesz mniej wiecej gdzie co.

Kwadratowe donice z terrakotty na taras fajnie by pasowaly.

Jesli rosliny nie maja grac pierwszych skrzypiec, to postaw na ozdobne postumenty z czyms, np. zegar sloneczny.


Postument z "czymś" jak najbardziej planuję, ale tylko jeden (pod lipami, naprzeciwko ścieżki od strony domu).

Najpierw rośliny, potem donice? Czy to nie jest ryzykowne podejście? Nie grozi wielkim misz-maszem?

idę szukać terakotowych kwadratowych
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Anda 12:15, 06 gru 2019


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33542
Kto nie ryzykuje ten nie wygrywa

Poza tym przekonalam sie juz pare razy o tym, ze osoby z gustem, a Ciebie do nich zaliczam, szukajac czegos, czegokolwiek, zawsze pozostaja przy swoim guscie i potem misz-maszu nie ma
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Pszczelarnia 12:21, 06 gru 2019


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Asia, po mojemu bez sensu. Naparstnice ładnie wyglądają w lekkim ocienieniu (i tak też potrzebują). Floksy to zadarniacze i wysyczacze dla roślin dookoła (jak astry).

Tam gdzie masz kalinę na pniu, gdzieś tam. To nie są rośliny rabatowe (za krótkowieczne, zajmujące dużo miejsca-rozeta), runa leśnego.

____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies