Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Od domowniczki do ogrodniczki ;-)

Pokaż wątki Pokaż posty

Od domowniczki do ogrodniczki ;-)

Sima 18:45, 12 lis 2018


Dołączył: 06 sty 2017
Posty: 602
effka napisał(a)

Haniu, piękna ta róża, jej wysokość jest idealna, bo garaż ma własnie ok. 3 m, kolor bardzo ładny, na tle szarej ściany ta zieleń liści i kolor kwiatów będzie się świetnie komponował. nie wiem tylko dlaczego w naszych szkółkach piszą, że osiąga ona 1,5 m skoro na ang. stronach 3,5m? Gdzie ją kupiłaś?

Hortensja pnąca już zaklepana na północna ścianę będzie to świetna wizytówka ogrodu od ulicy, taka ściana hortnesjowa


Hortensje tniesz, jak w końcu ruszy jest piękna - uwielbiam ją.

Roże kupiłam bezpośrednio od Austina. Przysłali je w bardzo dobrym stanie. Ktoś mądry napisał na Ogrodowisku, że wysokość i pokrój róż zależą od podkładki na jakiej są zaszczepione... może dlatego są wyższe.
____________________
Hania Miejski azyl / Wizytówka - Miejski azyl
eVka 19:23, 12 lis 2018


Dołączył: 27 paź 2016
Posty: 14291
Sima napisał(a)


Hortensje tniesz, jak w końcu ruszy jest piękna - uwielbiam ją.

Roże kupiłam bezpośrednio od Austina. Przysłali je w bardzo dobrym stanie. Ktoś mądry napisał na Ogrodowisku, że wysokość i pokrój róż zależą od podkładki na jakiej są zaszczepione... może dlatego są wyższe.

Rozumiem, że w angielskim sklepie DavidAustinroses ? Z wysyłką majątek wyjdzie może jednak poszukam w jakiejś polskiej szkółce różanej.

Możesz tą swoją pokazać?
____________________
eVka 21:57, 12 lis 2018


Dołączył: 27 paź 2016
Posty: 14291
Dopiero jutro będę sadzić choiny kanadyjskie, dłuŻej nie będę czekać, zaraz zima. Zostało jeszcze pomalowanie ścian garażu ale będziemy to musieli zrobić przy posadzonych drzewkach.
Po 16 już ciemno się robi więc będę działać w świetle halogenów budowlanych
____________________
Zana 22:25, 12 lis 2018


Dołączył: 26 mar 2016
Posty: 12232
Oj Ewcia, ależ miałam u Ciebie nadrabiania, ruch, plany, nowe rabaty, jakby to środek sezonu był. Na razie mam mętlik w głowie po tylu stronach u Ciebie i tylu nowościach. Postaram się już być na bieżąco!
____________________
Anula, Ogród z rzeźbą
Margerytka40 22:48, 12 lis 2018


Dołączył: 12 lip 2016
Posty: 14758
effka napisał(a)

Z tymi uszkodZeniami tynku nie wiem, wiadomo że każde pnącze jakby wrasta w wierzchnią warstwę tynku ale ma zbawienny wpływ na osuszanie murów, szczególnie tych starych. Piszą, że nie można sadzić hortensji pnącej przy ścianach pokrytych starym tynkiem, kruszącym się, bo może odpaść wraz z rośliną.
Pokażesz swoją hortensję pnąca?


Ja jednak mam opory przed puszczeniem jej na ścianę bydynku. Zastanawiam się co będzie jak zechcę kiedyś odnowić ściany, pomalować. Zerwać tego się nie da, chyba że z tynkiem. Ona te koronki ma bardzo mocne, wiem bo dopiero co odrywałam ją z mojego płotku.
____________________
ASIA-Ogród w remoncie+Całkiem nowy mimo, że stary, po ogrodowiskowym remoncie (już prawie)
eVka 07:55, 13 lis 2018


Dołączył: 27 paź 2016
Posty: 14291
Zana napisał(a)
Oj Ewcia, ależ miałam u Ciebie nadrabiania, ruch, plany, nowe rabaty, jakby to środek sezonu był. Na razie mam mętlik w głowie po tylu stronach u Ciebie i tylu nowościach. Postaram się już być na bieżąco!

Aniu, jak zawsz pod koniec sezounu włącza mi się planowanie Nie ma już za dużo co robić w ogrodzie więc w ten sposób spełniam swoją miłość do ogrodu.
____________________
eVka 07:59, 13 lis 2018


Dołączył: 27 paź 2016
Posty: 14291
Margerytka40 napisał(a)


Ja jednak mam opory przed puszczeniem jej na ścianę bydynku. Zastanawiam się co będzie jak zechcę kiedyś odnowić ściany, pomalować. Zerwać tego się nie da, chyba że z tynkiem. Ona te koronki ma bardzo mocne, wiem bo dopiero co odrywałam ją z mojego płotku.

Oglądałam jakiś czas temu ocinek Mai w ogrodzie, gdzie znany profesor móiwł, że pnącza mają zbawienny wpływ na stare mury. Jeśli tynk jest trwały, w sensie nie kruszy się, korzenki czepne pnączy nic mu nie zrobią, mogą zostać takie kropeczki delikatne ale przy robieniu nowej elewacji i tak to się zakryje.
Tu też jest ciekawie opisany temat pnączy na murach:
http://majawogrodzie.tvn.pl/127,Zielony-Krakow-odc-414,odcinek.html :

"Na potwierdzenie słów, że pnącza są nie tylko wartościową grupą, ale też niezwykle piękną, zaprowadziła nas do domu pani Stefanii, który wręcz ginie w zieleni. Jak nam później zdradziła właścicielka, pnącza na elewacji mają już 60 lat, a posiadanie takiej ściany było kiedyś jej marzeniem. Marzenie zrealizowała, a teraz ma także cenne obserwacje dotyczące zalet pnączy: nie zawilgacają terenu, pomagają odprowadzać wodę z dachu, są doskonałym parasolem i izolacją – w zimie oraz latem.

Obserwacje pani Stefanii potwierdzają badania naukowe: stwierdzono na przykład, że w czasie upalnej pogody, nasłonecznione nagie ściany nagrzewały się do temperatury 60 stopni, a osłonięte pnączem - najwyżej do 30 stopni. Taka masa liści pobiera i odparowuje kilkaset litrów wody dziennie. Przy okazji schładza otoczenie i wykonuje pracę kilku dużych klimatyzatorów.

Niestety, wiele osób boi się, że pnącza mogą zniszczyć budynek. Pani Elżbieta ma na to swój sposób: zachęca każdego do obejrzenia murów wawelskich – na jednej z baszt rósł kiedyś wielki bluszcz, który trzeba było usunąć do remontu. Okazało się, że fragment muru porośnięty bluszczem zachował się lepiej, niż jego naga część!"
____________________
Sima 11:17, 13 lis 2018


Dołączył: 06 sty 2017
Posty: 602
effka napisał(a)

Rozumiem, że w angielskim sklepie DavidAustinroses ? Z wysyłką majątek wyjdzie może jednak poszukam w jakiejś polskiej szkółce różanej.

Możesz tą swoją pokazać?


Przesyłka do Polski to coś koło 9 euro. Same roślinki kosztują więcej, ale są spod ręki mistrza

Moje teraz są golasami - nie ma czego fotografować.
____________________
Hania Miejski azyl / Wizytówka - Miejski azyl
eVka 12:46, 13 lis 2018


Dołączył: 27 paź 2016
Posty: 14291
Sima napisał(a)


Przesyłka do Polski to coś koło 9 euro. Same roślinki kosztują więcej, ale są spod ręki mistrza

Moje teraz są golasami - nie ma czego fotografować.

To prawda, że za taki oryginał warto zapłacić ale chcę ja posadzić w płytkiej 30 cm donicy a pod spodem tłuczeń jednak boję się, że tam sobie nie poradzi. Szkoda byłoby stracić kilkaset złotych (po chcę kupić 3 róże) jak by sie okazało, że padną poszukam w naszych szkółkach ale bardzo Ci dziękuję za namiar
____________________
Anda 13:00, 13 lis 2018


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33562
A na jaka roze sie zdecydowalas?
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies