Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogrodowe marzenie Mrokasi

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogrodowe marzenie Mrokasi

Kasia_CS 15:19, 30 cze 2017


Dołączył: 07 maj 2016
Posty: 10448
mrokasia napisał(a)
O, niestety kochana, tylko w tym miejscu . Cała reszta to piach . Nie wiem dlaczego akurat tu taka ładna. Sąsiad po drugiej stronie drogi ma wszędzie taką ładną...


Pewnie zrzucił nadmiar swojej ziemi na ten Twoj kawałek
____________________
Ogródek Kasi - początkującego ogrodnika kawałek trawnika
Makusia 15:27, 30 cze 2017


Dołączył: 24 mar 2016
Posty: 7692
Kasia_CS napisał(a)


Pewnie zrzucił nadmiar swojej ziemi na ten Twoj kawałek


Łaskawca
____________________
Marta Krok po kroku w tym natłoku
mrokasia 16:22, 30 cze 2017


Dołączył: 26 lip 2016
Posty: 17805
____________________
Kasia - Ogrodowe marzenie Mrokasi okolice Warszawy
Zana 16:50, 30 cze 2017


Dołączył: 26 mar 2016
Posty: 12232
mrokasia napisał(a)
Kochane, idąc za ciosem rozgrzebałam kolejną rabatę z przodu domu .
Pokażę Wam stan obecny, bo rady potrzebuję, choć widok dla ludzi o mocnych nerwach .
Rabata została powiększona i dostała lampę. Duże elementy pozostają (patrząc od lewej - ciemnozielony dereń, dereń sibirica variegata, tuja, kolejny dereń tym razem elegantissima, 2 żółte trzmieliny, grupa 3 jałowców (zielone drzewko, niebieskie a'la bonsai, żółty krzew), kolejny dereń sibirica variegata, biało-zielona trzemielina cięta w kulę i kosodrzewina). Do przesadzenia czerwone berberysy (jeden do wywalenia bo zdechł), mała danica, szałwia, której nie widać, sadzonki żółtej trzmieliny itp.

Foty:



I teraz tak - pytania dotyczą centralnej części tj. przede wszystkim miejsca wokół tuji i dwóch dereni.
1. Co posadzić po bokach tuji? Myślałam o miskantach gracilimusach bo bardzo mi się podoba połączenie dereni i gracków.
2. Jak widać na drugiej focie mam 1 derenia elegantissima w doniczce - posadzić go tam gdzie stoi czy dać go przed tuję? Jeśli tak gdzie jest teraz to co wyższego dać przed tuję? Może jakąś białą hortensję nie za wysoką?


3. Po prawej, pomiędzy derenia a tego niebieskiego jałowca, a w zasadzie pod nim chciałam dać moje kupione wczoraj tawułki. Może dokupić ich więcej (tzn. tego samego rodzaju) i pociągnąć je aż do jałowca zielonego?


4. I wtedy pomiędzy zielonym dereniem a tym jasnym też dać tawułki.



Przed dereniami posadziłabym może pas z żółtych trzmielin ciętych w kulki, szałwię a na samym brzegu obwódkę z tujek danica.

Co myślicie? Miałoby to ręce i nogi?


Kasiu wracam do Ciebie i już Ci piszę o co mi chodziło. Bo jak patrzę na zdjęcia, to mimo że nie masz tam żadnych kwitnących bylin, to masz tam sporą różnorodność kolorystyczną krzewów: ciemnozielony, zielony, żółty, niebieski, bordowy i jeszcze pstrokate derenie i trzmieliny. Dlatego też pomyślałam w kierunku uspokojenia trochę tej rabaty w tej rozmaitości. Stąd na szybko (zbyt szybko, za co się kajam!) pomysł aby derenie (które nota bene bardzo lubię i absolutnie nie wolno Ci ich wyrzucać, nie to miałam na myśli, żeby się ich całkiem pozbywać) zamienić na białe hortensje bukietowe, krzewy o zielonych liściach. Jeżeli derenie zostają (tego elegantissima posadziłabym obok tego drugiego elegantissima, niech stworzą grupę), to zabrałabym oprócz berberysów żółte trzmieliny i nie dodawałabym już nic żółtego.

Chyba zbyt pochopnie Ci o zabraniu tych dereni napisałam, jednak co nagle to po diable. Po prostu przede wszystkim one rzuciły mi się w oczy, a faktycznie jak zabierzesz berberysy to już będzie zupełnie inny efekt, spokojniejszy i derenie bardzo dobrze się tam odnajdują.

Gracillimusy po bokach tuji, tak aby razem stworzyły płynną formę lekkiego łuku to fajny pomysł. Hortensja przed tuję (wcale nie musi być niska) też. I ja bym pokusiła się o wypełnienie pustej przestrzeni na tej rabacie trawami właśnie. Dołożyłabym rozplenice pod tym ciemnozielonym dereniem i przed jałowcem drzewkiem. Środek wypełniłabym może niższymi trawami i bylinami (np. jeżówki w intensywnie różowym kolorze, ale jeden rodzaj), a na brzegu może obwódkowo szałwia/lawenda. Za tawułkami w tym miejscu, które proponujesz jestem na tak, powtórzyłabym je może jeszcze gdzieś na tej rabacie (może między ciemnozielonym dereniem i dereniem sibirica?). Ale traw to mi u Ciebie brakuje.

Kasiu, to jest oczywiście moja subiektywna wizja i propozycja. Nie musi Ci się podobać i nie musisz się w żaden sposób do niej stosować. Nawet jeżeli napiszesz, że mój pomysł w ogóle Ci nie odpowiada, to ja się przecież nie obrażę, bo to nie o to chodzi. Ma prawo Ci się nie podobać. Ja tylko poddaję swój pomysł, a czy go wykorzystasz czy też nie to już jest całkiem inna sprawa. Przede wszystkim Ty musisz czuć się dobrze patrząc na tę rabatę.

Po to jest forum, żeby dyskutować, wymieniać opinie, pomysły.

P.S. Jeszcze raz napiszę, że ten ciemny dereń to mi się tak podoba, że bym Ci go normalnie ukradła
____________________
Anula, Ogród z rzeźbą
Zana 16:58, 30 cze 2017


Dołączył: 26 mar 2016
Posty: 12232
mrokasia napisał(a)


Świetnie, zróbmy jakiś sobotni zlocik ogrodniczo-zapoznawczy


Jestem bardzo, bardzo za. Może wstępnie 15 lipiec? Bo za tydzień na pewno tam nie będę.
____________________
Anula, Ogród z rzeźbą
mrokasia 18:24, 30 cze 2017


Dołączył: 26 lip 2016
Posty: 17805
Anula, baaaardzo Ci dziękuję . Za to przede wszystkim, że Ci się chciało tak obszernie zająć tematem . I za Twoje pomysły . Bardzo liczyłam na podpowiedzi. I mam takie samo podejście jak Ty - nie chodzi o to, by na ślepo wprowadzać w życie czyjeś pomysły ani o to, by tego oczekiwać od pytającego .
Nie umiałam tego nazwać, ale chodziło mi właśnie o to, o czym Ty napisałaś - o uspokojenie tej rabaty. I koncepcja białych hortensji z dereniami i grackami bardzo mi się podoba. Chcę tam zmieścić 3 silver dollary. Mam nadzieję, że gdzieś dostanę te odmianę.

Czerwone berberysy i żółte trzmieliny idą out.

Chcę tam natomiast posadzić tujki danica - mam chyba 6 małych i nie bardzo mam je gdzie upchnąć a tu by mi pasowały. Dołożę niebiesko-fioletową szałwię (mam 6 sztuk takiej średnio wysokiej nn).

Rozplenice to fajny pomysł, one zimują u nas bez problemu? Np. taka hameln?
W ogóle nie mam doświadczenia z trawami, bardzo mi się podobają ale podchodzę do nich jak pies do jeża. Na zdjęciach mi się podobają ale w sklepach, przynajmniej w mojej okolicy, bardzo słaba oferta i drogie. W tym roku za domem posadziłam ice dance. Przeżyły dzielenie, ale przybierają dość słabo. Zobaczymy jak będzie po zimie.

Może zatem przed tujki danica dam obwódkę z jakieś trawki, nie wiem jakiej. Jak posadzę hortensje i gracki i przymierzę tujki to pomyślę i zapytam .

Cały czas się zastanawiam czy sadzić te moje tawułki tam gdzie planowałam tzn. w dziurze pomiędzy niebieskim jałowcem a dereniem. Tam jednak jest sporo słońca. Dadzą radę przy obfitym podlewaniu?
____________________
Kasia - Ogrodowe marzenie Mrokasi okolice Warszawy
mrokasia 18:28, 30 cze 2017


Dołączył: 26 lip 2016
Posty: 17805
Zana napisał(a)


Jestem bardzo, bardzo za. Może wstępnie 15 lipiec? Bo za tydzień na pewno tam nie będę.


Super!!! Wpiszę sobie do kalendarza . Która godzina?
Kasia_CS a Tobie pasuje?
____________________
Kasia - Ogrodowe marzenie Mrokasi okolice Warszawy
Kasia_CS 19:19, 30 cze 2017


Dołączył: 07 maj 2016
Posty: 10448
Buuu, nie ma mnie wtedy może następnym razem się załapię...
____________________
Ogródek Kasi - początkującego ogrodnika kawałek trawnika
mrokasia 21:49, 30 cze 2017


Dołączył: 26 lip 2016
Posty: 17805
Kasia_CS napisał(a)
Buuu, nie ma mnie wtedy może następnym razem się załapię...


Ooo, szkoda wielka .
Ale to nic, będzie następna okazja, ja u mamy jestem w weekend co tydzień więc mogę podjechać i do centrum ogrodniczego .
____________________
Kasia - Ogrodowe marzenie Mrokasi okolice Warszawy
Kasia_CS 22:08, 01 lip 2017


Dołączył: 07 maj 2016
Posty: 10448
A ja sobie przeczytalam dywagacje nt rabaty dereniowej (tak tak! Ten ciemnozielony dereń zjawiskowy! Nie przyszłoby mi do głowy, ze to deren po tym foto tak w ogóle

Mnie bardzo odpowiada pomysł z hortensjami. To chyba takie magiczne rośliny, które odnajdują się wszędzie
____________________
Ogródek Kasi - początkującego ogrodnika kawałek trawnika
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies