Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Wzgórze chaosu

Pokaż wątki Pokaż posty

Wzgórze chaosu

Agatorek 00:38, 29 sie 2021


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13229
Uwielbiam Twoje zestawienia roślin Iwonko
Hortki, jeżówki (lubię green jewel!) i trawy powalają.
Porównania super, glediczja bardzo szybko się rozrosła, a stożek z potworka wyszedł idealny

Nie będę cytować zdjęć, bo musiałabym wszystkie . Boski ogród
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Iwonka 10:12, 29 sie 2021


Dołączył: 13 cze 2017
Posty: 4166
MartaCho napisał(a)
Cudny jest ten rdest Golden! Czy on też woli półcieniste miejsca od patelni?
Też jestem nim zachwycona. Mam go dopiero rok, ale patrząc jak przybrał na masie stwierdzam, że woli półcień.
Latem ma tu więcej słońca, teraz pół na pół. No i woda w nogach, zdecydowanie rdesty to lubią a lato mamy mokre.



Po prawej stronie tego rdesta widać małą limonkową kępę liści.
To ten sam rdest tylko przyniesiony na początku lipca w to miejsce.
W poprzednim, w pełnej patelni nie przyrastał prawie wcale.

W zeszłym roku kupiłam trzy sadzonki, każdą podzieliłam na pół. Trzy poszły pod drewutnię, trzy w pełne słońce. Wniosek jeden, półcień bardziej mu służy





Znalazłam fotkę z 25 lipca, już wtedy rdest pięknie kwitł, a obok pod hortensją widać małą, przesadzoną kępkę 3 rdeścików

____________________
Iwonka - Wzgórze chaosu
Roocika 10:32, 29 sie 2021


Dołączył: 14 gru 2017
Posty: 7943
Lubię ja odpowiadasz o ogrodzie...
Zdjęcia przepiękne pokazujesz. Bylinowa rabata robi niesamowite wrażenie.
Ta różowa hortensja na fotkach mi się podoba
____________________
Asia Ogród w dolinie Wysoczyzna Elbląska
Iwonka 10:55, 29 sie 2021


Dołączył: 13 cze 2017
Posty: 4166
Waclaw napisał(a)
PIĘKNIE!
Dziękuję Wacław, też mnie cieszy ta rabata zważywszy na to, że kompletnie nie miałam na nią pomysłu. Nie licząc hortensji u podstawy, rozebrania domku dzieci i przemalowania drewutni

Szybkie porównanie, 2020 kontra 2021




Waclaw napisał(a)

Lubię takie wyraziste kolory.
U mnie niestety jeżówki prawie wszystkie wyginęły. Zostały tylko dwie. Nie wiem dlaczego. Ziemię mam bardzo pulchna i dobrą. Przyczyną może być zbytnia przepuszczalność. Podlewam ale wciąż niezbyt mokro.


Jeżówka Roho faktycznie ma moc Kwietnie już tak długo, teraz robi się nieco ciemniejsza, ale nadal nie usycha. To jeden z takich zakupów w ciemno, który jest bardzo, bardzo udany

Nie wiem, jaki jest sekret tego, że jeżówki tak dobrze sobie u mnie radzą. Ten rok jest mokry, ale szczęśliwie nie wygniwają. Z wiosną ślimaki próbowały trochę je podjadać, ale raz sypnęłam granulki i dały sobie spokój.
U mnie jest dużo gliny, lekko ją rozluźniam. Może to im służy. I stanowisko, słoneczne, z lekkim cieniem. Na górce, bez zastoin wody. Ale mokre, bo podlewa z nieba co chwila

____________________
Iwonka - Wzgórze chaosu
Iwonka 11:50, 29 sie 2021


Dołączył: 13 cze 2017
Posty: 4166
Nowa12 napisał(a)
Super Iwonka poopowiadałaś o swoim ogrodzie dodając piękne zdjęcia. Z przyjemnością poczytałam i pooglądałam.


Gaduła ze mnie, typowy Wodnik Ale miewam też dni, kiedy lubię zniknąć, pomilczeć, widać to wyraźnie po mojej aktywności na forum

W ostatnich latach ogród sprawia mi dużo frajdy, często szwędam się z kubkiem kawy czy herbaty, rozmyślając co by tu jeszcze...
Wynikiem tych spacerów jest coraz większe rozgrzebanie każdego kąta
Mąż czasem sprowadza mnie na ziemię mówiąc, żebym jedno skończyła a zaczęła drugie
No jakoś nie mogę, szybko się nudzę, albo nie mam pomysłu...
Stąd zdjęcia kadrowane, wstyd mi pokazywać te moje rozgrzebańce


Tu ostatnio siedzę i myślę, co po wkopaniu zbiornika poprawić.






____________________
Iwonka - Wzgórze chaosu
Iwonka 12:11, 29 sie 2021


Dołączył: 13 cze 2017
Posty: 4166
Alija napisał(a)
Podziwiam i podziwiam zdjęcia Twojego ogrodu, jest pięknie. Wspaniałe kompozycje roślinne, kapitalnie dobrane kolory, delikatnie, lekko, a jednocześnie kolorowo. A te jeżówki Green Jewel z trawami, cudne. Zachwyty zostawiam.
Chciałam lekko i delikatnie, tyle lat miałam same iglaki, trochę drzew i krzewów.
I mnóstwo kamieni ku ozdobie, po latach wątpliwej

Cieszę się, że byliny, trawy ładnie mi rosną. W krótkim czasie dają szybki efekt.
Każdą zakupioną roślinę dzielę na tyle sadzonek, na ile to tylko możliwe.
Najpierw chciałam bardziej stonowanie i taki jest front, ale na tyłach pojawił się kolor. Nie ma tylko żółci, pomarańczu.

Chociaż zestawienie ognistych jeżówek z pomarańczowym krwawnikiem i żurawką, do tego szczypta fioletu werbeny i kocimiętki u mojej siostry bardzo, bardzo mi się podoba


U mnie na razie konsekwentnie biel, limonka, róż, fiolet i trochę niebieskości


Wczorajsze zakupy, oczywiście w moich kolorach

____________________
Iwonka - Wzgórze chaosu
MartaCho 12:37, 29 sie 2021

Dołączył: 28 sie 2017
Posty: 2171
Iwonko, zdjęcia przed i po wprost niesamowite! Wspaniała przemiana! I faktycznie- masz jakąś tajemną moc, bo wygląda jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki
____________________
Marta Ogród zacząć czas
Wiolka5_7 12:45, 29 sie 2021


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20498
Iwonko ale piekne zmiany ogrodu poczyniłaś w tak krótkim czasie
Rabaty bujne, Green jewel też uwielbiam zakupki też w moich kolorach...

Rdesty Golden arrow posadziłam w półcieniu,więc powinny dobrze rosnąć
A i dzięki za polecenie molinii Heidebraut, już mi się podoba
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Iwonka 15:58, 29 sie 2021


Dołączył: 13 cze 2017
Posty: 4166
Agania napisał(a)
Super się prezentują te lampiony na lady gledi
Masz imponujące łany jeżówek, moje są stałym przysmakiem ślimaków

Lady gledi A może gledi man
Dolny lampion ma nieco nieprzyzwoitą zawieszkę


Wiosną wokół jeżówek sypnęłam granulki, ślimaki były tak wygłodniałe, że zaczęły mi listki podjadać. Szczęśliwie już do jeżówek nie wróciły, choć w innych, bardziej cienistych miejscach mam ich setki.


Agania napisał(a)
Cieszę się, że będzie więcej i więcej fotek
Ogrodowo rządzisz ze zmianami, jest pięknie i co Ty robisz, że w takich ilościach przyrosły Ci jeżówki
Super, masz talent, albo stosujesz jakąś magię
W całym 30 arowym ogrodzie posadziłam tylko jedną dorenboskę, ale nasadziłam dużo innych drzew za dużo.
Żywopłoty mocno przycięliśmy w tym roku, ale była siła najemna.
Z drugiej strony wiem, że przy drzewach chwastów mniej, ale kosztem bylin, ach te nasze ogrody
Gdzie tam u mnie jeszcze do kwitnących rozplenic, wszędzie mam cień, wszystko gnije , zalane,
tylko na podwyższonych rabatach coś żyje.

Soczystą, piękną, słoneczną masz zieleń Iwonko


Fotek mam dużo, nie było tygodnia, żebym nie biegała z aparatem. Bardzo mnie to relaksuje.
Niestety potem zazwyczaj brakuje czasu lub chęci na systematyczne wrzucanie ich na wątek.

Jeżówki faktycznie dobrze u mnie rosną, szybko przyrastają.
Tak sobie myślę, że oprócz podłoża dużo zależy od samej sadzonki. Większość mam z Ogrodu Łobzów.
To miejsce, gdzie mają bardzo dorodne byliny, trawy, tylko ceny bardzo krakowskie Niemniej zazwyczaj udaje mi się wybrać takie sadzonki, które jeszcze można podzielić, a jeśli jest to tylko jeden kwiat, to i tak bardzo dobrze ukorzeniony.

U ciebie Agatko problem z wygniwaniem to pewnie zasługa cienia. Stok jest południowy, ale przy tej ilości dorodnych już drzew i krzewów niestety robi się busz.

Ja panicznie boję się dużych drzew przy domu i pozbywam się wszystkiego co mnie zaczyna "straszyć". Dużo pracy z tym przerabianiem rabat, ale każdy poprawiony drobiazg cieszy.

Wody mamy w tym roku w Małopolsce pod dostatkiem. U mnie wody podziemne co chwila znajdują sobie jakieś nowe ujścia.
Parę dni temu po ostatniej ulewie mały gejzer wytrysnął i tak sobie przez kilka dni ciurkał w stronę bramy. Skąd? w tak suchym miejscu? Nie mam pojęcia.


Na końcu tego szpaleru hortensji, funkii i rodków miałam małe jeziorko, a w zasadzie źródełko.
Przez kilka dni woda z błotem wylewała się przez tunel w bramie na drogę.


____________________
Iwonka - Wzgórze chaosu
Iwonka 21:31, 29 sie 2021


Dołączył: 13 cze 2017
Posty: 4166
kasiek napisał(a)
Iwonka no normalnie mnie zamurowało - jakie cudowne zestawienia, wręcz oszałamiające te nowe rabaty! Ależ ty masz talent i klasę w tworzeniu, cudownie!
Kasiu, ależ moc komplementów, rumienię się
Korzystam z twojej rady i robię zdjęcia, bardzo mi to pomaga w zestawianiu roślin i ich kompozycjach.
Niedoróbek jeszcze dużo, ale jak się wróci do porównań to trzeba się cieszyć, że jest po prostu ładniej

kwiecień


lipiec


sierpień


Fajnie widzieć zmieniający się krajobraz z najważniejszych okien w domu
____________________
Iwonka - Wzgórze chaosu
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies