Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Kłopoty - problemy z trawnikiem

Pokaż wątki Pokaż posty

Kłopoty - problemy z trawnikiem

Anita1978 08:55, 17 lip 2012


Dołączył: 04 lip 2012
Posty: 5840
Gardenarium napisał(a)
Czerwonej nitkowatości trawnika sprzyja zbyt niskie koszenie, zwłaszcza na glebach piaszczystych. Podnieś noże kosiarki o jeden punkt. Mogła być też zbyt wilgotna pogoda.. Trwanikowi posyp nawozem z żelazem - np marki Scotts. Popraw przepuszczalność gleby w przypadku gleb zwięzłych poprzez aerację i piaskowanie.

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/306-napowietrzanie-trawnika

Podlej też trawnik środkiem grzybobójczym np. Topsinem.

Grzybki w małej ilości nie są groźne, po prostu w glebie leżą jakieś szczątki materii organicznej, kawałki drewna. Jeśli jednak ilość grzybków nasili się i zacznie być widoczny tzw. "czarci krąg" to jest to powód do wielkich zmartwień.

http://www.ogrodowisko.pl/watek/1075-grzyby-na-trawniku


Nawóz z żelazem sypnięty-przy użyciu siewnika , bo ręczne nawożenie to masakra-nierówno to mało powiedziane!!! Mam nadzieję że to pomoże mojemu trawnikowi...
A zbyt niskie koszenie tzn ???? Mąż kosi na 3. Bo u mnie gleba właśnie piaszczysta...
A topsinem to cały trawnik potraktować??? Dodam jeszcze ,że to trawnik z rolki ale nie wiem czy to ma jakieś znaczenie...
I oczywiście będę wdzięczna za odpowiedź
____________________
ogródek Anity
Gardenarium 07:52, 21 lip 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Podnieś po prostu kosiarkę o jeden stopień w następnym koszeniu, bo ta "3" to nie w każdej kosirace jest na tej samej wysokości, zobaczysz czy trawnik zyska na urodzie Zrób eksperyment.

Topsinem głównie miejsca zagrożone, ale jak starczy to cały potraktuj.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
JulkAd 14:19, 22 lip 2012


Dołączył: 01 lip 2012
Posty: 9027
A ja nadal walczę z chwastnicą - ręcznie i wygrywam

Danusiu jakiej trawy użyć na dosiewkę i jak się do niej przygotować? Niestety moja była siana naście lat temu i nie pamiętam co to było, a jeszce jakieś 10 lat temu sąsiad siał u siebie golfówkę i wieczorem po okropnej ulewie wszystko spłynęło do mnie, więc myślę, że u mnie jest w tej chwili więcej jego niz mojej trawy
____________________
Julita - Ogród do odświeżenia
Gardenarium 15:21, 22 lip 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Wyrywaj
Golfówki nie siej, kup trawy Graminexu uniwersalną albo sportową.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
JulkAd 18:19, 22 lip 2012


Dołączył: 01 lip 2012
Posty: 9027
Dzięki bardzo Daniusiu za odpowiedź. Już tak się przyzwyczaiłam do tego wyrywnia, że co ja będę robić w zimie
____________________
Julita - Ogród do odświeżenia
Elik 10:47, 11 sie 2012


Dołączył: 11 sie 2012
Posty: 415
Witam serdecznie wszystkich. Jest to mój pierwszy post na tym forum, ale myslę, że nie ostatni. Przeglądając forum i Wasze ogrody bardzo mi się tu spodobało

Chciałam się poradzić odnośnie mojego nieszczęsnego trawnika. Miesiąc temu sialiśmy trawę, ale jako że jesteśmy kompletnymi ogrodniczymi laikami, chyba nie bardzo nam wyszło. Wiem już na pewno, że lipiec nie jest za dobrym miesiącem do zakładania trawnika. Wieczorem w dniu wysiewu przyszła gwałtowna burza i niestety wypłukało część nasion. Efekt –placki zielonej i zbyt gęsto nasianej trawy i ogromna ilość łysych placków. W łyse miejsca staram się dosiewać i część wygląda już powiedzmy, że w miarę jako tako, natomiast część to dalej gołe placki.







Do tego ziemia nie jest zbyt dobrej jakości, piaszczysta. Żałuję, że nie dowieźliśmy przez sianiem bardziej żyznej. Kolejny błąd; nie zadbaliśmy o odpowiednie odchwaszczenie. Co prawda korzenie chwastów wieloletnich staraliśmy się w miarę możliwości wybrać, ale w ziemi było jednak dużo nasion i młode chwasty wzeszły razem z trawą w gigantycznej ilości. Od miesiąca dłubię i staram się je ręcznie powybierać, choć to trochę walka z wiatrakami, ale mam wrażenie że chwasty zagłuszają trawę i może dlatego ona tak słabo rośnie? Albo ziemia jest totalnie jałowa w tych miejscach? Z chwastów głównie rośnie coś takiego:



Myślałam początkowo, że to młody perz, ale gdy się rozrasta to zaczyna się płożyć, więc chyba coś innego. Czytałam na wątku o chwastnicy, czy to jest chwastnica?

Dodatkowo trawa na mniej więcej jednej/trzeciej trawnika wygląda w miarę ok., natomiast od jednego końca zaczyna zamierać. Ździebełka są nadal bardzo cienkie i wątłe, nie rozrasta się, nie rośnie za bardzo, natomiast zaczyna żółknąć i wysychać. Czy to jest może jakaś choroba trawnika czy po prostu brak składników odżywczych? Jeśli choroba grzybowa to mam to pryskać na grzyby? Ale w tym wypadku cały trawnik czy tylko te zainfekowane miejsca?
Wygląda to tak:





We wtorek (07.08) posypałam trawnik nawozem „Biopon – nawóz do zachwaszczonego trawnika”. Znów pech- wyłączyli prąd, a wodę mam na razie ze studni, pompa na prąd. Na szczęście w nocy była burza i nawóz się dobrze rozpuścił. Mam nadzieję, że to, że parę godzin przeleżał na trawniku nie zaszkodziło trawie.

Szczerze powiedziawszy jestem trochę załamana efektem końcowym. Proszę o radę co powinnam dalej zrobić żeby doprowadzić to moje trawnikowe nieszczęście to jakiegoś przyzwoitego stanu?
Czy jest to w ogóle możliwe, czy może lepiej dać sobie spokój i posiać trawę od początku? Trochę mi żal fragmentów, gdzie jakoś już wygląda.
Czy już powinniśmy ją kosić?
____________________
Pozdrawiam, Ela Mazurkowo
Gardenarium 11:37, 11 sie 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Powiem, że w trawnikach sianych zawsze mam pecha. Jak tylko posiejemy trawę to zawsze jest ulewa i to samo co u Ciebie.

Z najpilniejszych rzeczy powinnaś skosić trawnik, ale niezbyt krótko, napisz ile masz stopni koszenia w kosiarce, potem posypać Florowitem z żelazem do trawników (nie spal, równo rozsyp), i wyrywaj chwastnicę z korzeniami (koniecznie), komosą i innymi się nie przejmuj, ale chwastnica jest niebezpieczna.


To co widzę na trawniku to faktycznie choroba grzybowa, może ona być spowodawana namiernym zagęszczeniem siewek, które wzeszły w miejscach, gdzie nasiona spłynęły w nadmiernej ilości, często się tak dzieje.

Potem:

Posyp miejsca łyse ziemią z worków i dosiej nasion. Podlewanie konieczne.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 11:38, 11 sie 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie stosuj nawozów z odchwaszczaczem do młodego trawnika.
Zasil go tym florovitem co napisałam wyżej.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Elik 12:06, 11 sie 2012


Dołączył: 11 sie 2012
Posty: 415
Dzięki Danusiu za szybką odpowiedź. Jakoś tak wlałaś we mnie nadzieję, że może coś z tego będzie.
A pryskać środkiem grzybobójczym? Czy trawa sama sobie poradzi?

A tym florovitem mogę sypać od razu czy muszę odczekać (we wtorem sypałam nawozem z odchwaszczaczem).

Chwastnicę wyrywam od samego początku (instynktownie) i został w sumie niewielki stosunkowo fragment zachwaszczony. Niestety znacznie łatwiej idzie gdy jest młoda, te wielkie egzemplarze się ciężko wyrywa i korzenie się urywają. Pocieszam się, że jest jednoroczna.

Co do koszenia... naszą kosiarkę szlag trafił (kumulacja pecha i jest aktualnie w serwisie i nie wiem jak to długo potrwa.. Ale postaram się pożyczyć od szwagra, bo tak jak mówisz trawa wymaga pilnie koszenia.
____________________
Pozdrawiam, Ela Mazurkowo
Sebek 16:15, 11 sie 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Jeśli to choroba grzybowa to musisz podlać trawnik topsinem lub innym środkiem grzybobójczym.

Jeśli rzeczywiście siewki były zbyt gęsto to zajrzyj pomiędzy te zarażone place czy coś tam nie zalega - w razie czego pozbądź się tego.
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies