Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pod bosymi stopami

Pokaż wątki Pokaż posty

Pod bosymi stopami

Wani 06:23, 16 mar 2018


Dołączył: 13 sie 2017
Posty: 579
makadamia napisał(a)


Zależy jak dobrze przekompostowany jest ten obornik i trociny (o trociny to się też dopytaj - wiem, że Toszka poleca dawać drobną korę pod cisy, bo to dodatkowe źródło próchnicy, ale też musi być przekompostowana; czy trociny się - nadadzą - nie mam pojęcia).
Jeśli świeży - to trzeba poczekać, bo może spalić rośliny.
Jeśli stary - to spokojnie można sadzić.

Jeśli masz tam dużo piasku, i gleba też piaszczysta, to naprawdę polecam zakup wywrotki gliny. Takiej gliniastej gliny.
Zwróci Ci się później w wydatkach na wodę do podlewania


Zrobiłam wczoraj jeszcze kilka odwiertów To zdjęcie które pokazałam to chyba akurat w najgorszym miejscu, gdzie indziej na szczęście jest dużo lepiej, to znaczy zdecydowanie mniej piachu. Ziemi nie mam chyba piaszczystej, tak mi się wydaje. Ale pewnie glina by nie zaszkodziła tylko skąd ją wziąć?
Co do podlewania to w planach na ten rok jest studnia. Woda na działce na pewno jest.

PLan działania jest taki : kopiemy rów na szerokość metra i głębokość 60cm i wywalamy piach. Uzupełniamy rów i mieszamy ziemię z wykopu z obornikiem, mączką i chyba ziemią ogrodową? (muszę przeliczyć koszt).
Potem robimy w tej przygotowanej ziemi mniejszy wykop i sadzimy cisy. Czy to jest ok? Wychodzi m całkiem okrągłą sumka za zakup roślin 90-100cm, nie chciałąbym ich zmarnować.

Co do reszty działki plan jest następujący :
wypożyczamy glebogryzarkę i lecimy po całym tyle. Potem zagrabiamy, podrównujemy i dopiero latamy z wężem żeby powyznaczać rabaty. Na 90 % udało mi się przekonać męża do przeniesienia placu i zlikwidowania pisakownicy. Oznacza to że trzeba wywieźć piach i dowieźć ziemi...
Jak już wyznaczymy rabaty to zacznę je przekopywać i przygotowywać ziemię.
Dużo pracy przed nami, trzymajcie kciuki
____________________
Ania Pod bosymi stopami
makadamia 07:12, 16 mar 2018


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Dobry plan, trzymamy kciuki
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
DorKa 07:52, 16 mar 2018


Dołączył: 15 wrz 2017
Posty: 3070
makadamia napisał(a)



Wrażenia, kiedy ja spocona, w najstarszych trepach targam taczkę, a obok eleganckie pary przechadzają się na poobiednim spacerku - niezapomniane


skąd ja to znam mam tak co weekend w sezonie
____________________
Dorka Zakręcony ogród
Wani 18:30, 16 mar 2018


Dołączył: 13 sie 2017
Posty: 579
I cały mój zapał pokrył się śnieżnych puchem i musi jeszcze chwilę poczekać
____________________
Ania Pod bosymi stopami
Maly_Bialy_D... 22:21, 20 mar 2018


Dołączył: 20 kwi 2016
Posty: 446
Cześć Wani widzę, że działasz Ostatnio zaglądałam na FM, taki sentyment mnie naszedł z czasów budowy, zobacz, jak bardzo wszystko u nas w stosunkowo krótkim czasie się pozmieniało Pozdrawiam Cię cieplutko
____________________
Basia Kiedy czegoś gorąco pragniesz
Toszka 09:33, 21 mar 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Czy ta lazania jest podsypana piaseczkiem jak z plaży, czy też to zbijający się ił?

Pod piaskiem masz cudną ziemię ( o wiele lepszą niż to co nawiezione na warstwę piachu... tu była zbrodnia popełniona). Jeśli ta ziemia (macierzysta) jest ciężka, gliniasta to proponuję wejść z widłami amerykańskimi i pracowicie głęboko przekopać wszystko z piaskiem. Głęboko kopać, ile się da. Można trochę piachu ująć, a uzupełnić dobrociami (kompostem, obornikiem, mączką, dolomitem + kora). Trociny MUSZĄ być przekompostowane, bo teraz są świeże i jeśli będą takie dodane do ziemi, to w procesie butwienia/kompostowania będą kradły straszne ilości azotu, który do kompostowania jest niezbędny. Trociny można wrzuciś na kompost, zmieszać z obornikiem, korą i polewać gnojówkami. Przerzucać widłami co tydzień lub dwa. Napowietrzanie przyspiesza kompostowanie.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
DorKa 12:06, 21 mar 2018


Dołączył: 15 wrz 2017
Posty: 3070
Toszko a możesz mi podpowiedzieć co zrobić z hałdą darni wyciętej i złożonej na kupie ? Na jesieni wycinając nowe linie rabat składowałam to wszystko na kupę. I teraz tak patrze nic się z tym szczególnego nie wydarzyło Miejsca zajmuje co nie miara i zastanawiam się czy dać temu czas i ew podrasować tą hałdę w celu utworzenia kompostu czy wywalić ?
____________________
Dorka Zakręcony ogród
Toszka 23:21, 21 mar 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Z darnią nic się nie dzieje, bo jest zima, zimno i wszelkie procesy butwienia są wstrzymane. To normalne. Nie wiem w jakiej postaci masz tą darń, czy jako pasy ziemi, czy tylko kępy trawy. Pasy można połozyć do góry korzeniami. Można też otrzepać ziemię, a darń/kępy dać na kompost. Zacznie robić się ciepło to i kompost ruszy, ozyje.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
DorKa 07:34, 22 mar 2018


Dołączył: 15 wrz 2017
Posty: 3070
Toszka napisał(a)
Z darnią nic się nie dzieje, bo jest zima, zimno i wszelkie procesy butwienia są wstrzymane. To normalne. Nie wiem w jakiej postaci masz tą darń, czy jako pasy ziemi, czy tylko kępy trawy. Pasy można połozyć do góry korzeniami. Można też otrzepać ziemię, a darń/kępy dać na kompost. Zacznie robić się ciepło to i kompost ruszy, ozyje.


Dziękuje Ci bardzo Mam całe paski ziemi z darnią ułożone właśnie trawą do dołu. Czyli czekam cierpliwie. Mogę jakoś przyśpieszyć ten proces ? Przekładać te paski czy tylko czekać ?
____________________
Dorka Zakręcony ogród
Wani 16:17, 24 mar 2018


Dołączył: 13 sie 2017
Posty: 579
Toszka wiedziałam że jak się odezwiesz to mi w pięty pójdzie Żartuję oczywiście i dziękuję Ci bardzo za odwiedziny i rady.
Ziemia macierzysta jest bardzo niejednorodna, od gliniastej po warstwy piachy. Co więcej pełno w niej pozostałości po starych zabudowaniach :/ Wszyscy którzy budują się w okolicy podnoszą działki bo warunkiem pozwolenia na budowę jest podniesienie budynków nad poziom drogi. Jak się do tego doda fakt że sama droga jest ponad poziomem działek to wychodzi że albo się sypie skarpę albo równa poziom całej działki. Rozumiem że rozsądniej by było usypać skarpę. No ale nic, jest jak jest i trzeba teraz połknąć żabę i wziąć się do roboty
____________________
Ania Pod bosymi stopami
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies