Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pod bosymi stopami

Pokaż wątki Pokaż posty

Pod bosymi stopami

makadamia 09:48, 20 kwi 2018


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Czy tańszy będzie, tego nie wiem.
Na pewno więcej miejsca zajmie
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 10:14, 20 kwi 2018


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Przypomniałam sobie, że u Elinki kiedyś o nieformalnym żywopłocie rozmawiałam.
Od razu wyjaśnię, że pod pojęciem "żywopłot nieformalny" nie rozumiem czegoś takiego (błee) tylko tego rodzaju nasadzenia:
https://pl.pinterest.com/pin/550142910701711351/
https://pl.pinterest.com/pin/389279961515224500/
https://pl.pinterest.com/pin/285486063859138891/
https://pl.pinterest.com/pin/232005818274647100/
https://pl.pinterest.com/pin/285486063859138890/

Od razu też mówię, że osobiście dwa pierwsze przykłady - same iglaki - mniej mi się podobają niż późniejsze - wymieszane z liściastymi.

Takie żywopłoty są mniej popularne z różnych powodów:
- potrzebują dużo więcej miejsca
- bardziej pasują do dużych działek na wiejskich/leśnych terenach, a mało kto takie ma
- są trudniejsze do zaprojektowania, bo trzeba ładnie zakomponować różne kształty i faktury (tutaj podpowiedź) a żeby to zrobić, trzeba bardzo dobrze znać pokrój i docelową wielkość różnych roślin.

Mimo to, takie nasadzenia bardzo mi się podobają
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
anbu 10:20, 20 kwi 2018


Dołączył: 19 sie 2014
Posty: 7839
Super cisy, ani się nie obejrzysz jak się zagęszczą
____________________
Ania Ogród Ani :)
Wani 13:16, 20 kwi 2018


Dołączył: 13 sie 2017
Posty: 579
Anbu mam nadzieję Byłam raz jeszcze sprawdzić czy nie mam nigdzie tych kopczyków, podrównałam trochę ziemię. Przy niektórych korzenie wystają ponad ziemię, tak może być?


Makadamia dziekuję. To dla mnie za trudne...No i mimo że mi się podobają takie żywoploty to coś mi mocniej nie chce serducho zabić na ich widok. A za każdym razem jak widzę brzozy pożyteczne i derenie to się zastanawiam gdzie takie połączenie wcisnąć. Więc może tu pod płotem?


Rozważam opcję przeniesienia placu zabaw na przód. Wtedy miałabym pełne pole manewru z drugiej strony
____________________
Ania Pod bosymi stopami
makadamia 13:58, 20 kwi 2018


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Nie mówię, że nie, ale czy brzóz i dereni nie planujesz już z drugiej strony? Zmiana planów czy powtórka z rozrywki?

A przeniesienie placu zabaw....
Pamiętasz, jak rozmawiałyśmy w zeszłym roku o robieniu planu działki?
Że trzeba zacząć od tego, co chcesz mieć w ogrodzie i gdzie?
I że kilka razy pytałam się Ciebie co z tym placem ma być?

No więc jeszcze raz:
gdzie ma być plac zabaw?
co chcesz mieć z tyłu domu?
co chcesz mieć z przodu domu?

____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Gruszka_na_w... 22:23, 20 kwi 2018


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22006
Aniu, podczytałam u Asi, że interesują Cię żywopłoty nieformowane.
Całą swoją wiedzę na ten temat zdobyłam Tutaj
Warto przeczytać całość, bo Elfir zamieszczała sporo rozrysowanych gotowców.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Wani 10:51, 22 kwi 2018


Dołączył: 13 sie 2017
Posty: 579
Makadamia no widzisz że gonię w piętkę...Żeby zrobić plan potrzebuję dojśc do poziomu zero, tzn oczyścić teren i pobiegać z wężem celem wyznaczenia rabat. Tymczasem nie potrafię sobie wyobrazić że placu nie ma w miejscu w którym jest, ani też usytuować go w wyobraźni gdzie indziej. Dlatego zastanawiam się co z nim zrobić. Najlepiej byłoby go złożyć na dwa tygodnie i wtedy bym przetestowała propozycje które juz padły.

Haniu dziękuję że wpadłaś żeby podzielić się ze mną tym wątkiem na fm, przeczytam uważnie całość Niestety już po pierwszej propozycji Elfir widać że ja mam za mało miejsca na taki żywopłot. Miałam wizję jednego rzędu różnych roślin co to się będą ładnie komponować

W związku z brakiem koncepcji na dalsze działania dziubię sobie w tym co mam i cieszę się z każdej rośliny - w zeszłym roku o tej porze nie było tu nic
A teraz...

Borówki kwitną


Tulipany choć w skromnej ilości posadzone po działce cieszą oko


Przypadkowo otrzymany porzeczkoagrest chyba obdaruje nas w tym roku owocami i wreszcie się dowiem co to jest


Na morwie prawie zawsze ktoś przycupnie


A clematis mam nadzieję oczaruje nas już wkrótce

____________________
Ania Pod bosymi stopami
Toszka 02:47, 04 maj 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Pokaż te brązowe gałązki na cisach.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Wani 06:53, 04 maj 2018


Dołączył: 13 sie 2017
Posty: 579
[/img]
Toszka napisał(a)
Pokaż te brązowe gałązki na cisach.




A tak to wygląda w skali całego cisa :


Zgodnie z sugestią ograniczamy podlewanie i obłożymy korą jeszcze dziś, jak tylko wrócę z pracy.


Przy okazji zamelduję że ziemia pod wyznaczanie rabat przygotowana.
____________________
Ania Pod bosymi stopami
Toszka 09:46, 04 maj 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
To moga być połamane gałązki podczas kopania/transportu/sadzenia. Teraz, w te upały najlepiej by było abyś zacieniowała cisy np.firanką (modny w zeszłym sezonie "element" architektoniczny na ogrodowiski)

Widzę lekko obwiędłe przyrosty. Teraz musisz dbać o podlewanie, zacienienie, wczesnym rankiem i późnym popołudniem zamgławia. Podlałaś ukorzeniaczem?
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies