Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pod bosymi stopami

Pokaż wątki Pokaż posty

Pod bosymi stopami

Catalinasdiary 13:40, 05 maj 2018


Dołączył: 05 lip 2016
Posty: 1120
Potwierdzam, Toszka to samo mi mówiła i latem mieszałam ziemię wg zaleceń. Teraz wsadzam trawy w przygotowaną ziemię, a ona jest dużo pulchniejsza i są dżdżownice no i trawki zyją!
Toszka napisał(a)
Przekompostowana kora jest ciemnobrązowa. Do ściółkowania rabat najlepsza jest drobna frakcji do 20-30mm. Ta ładnie wygląda, bo gruba kora, wg. mnie wygląda jak śmietnik i... fruwa...
____________________
Kasia Podmiejski ogród Cataliny Mazowsze
Wani 14:59, 05 maj 2018


Dołączył: 13 sie 2017
Posty: 579
Catalinasdiary ja wiem że muszę przygotować ziemię i się nie migam Pod cisy też przygotowaliśmy całkiem, całkiem Tylko o tym dolomicie nie wiedziałam...

Oki, jadę zatem po korę, kupię paczkowaną w którymś z ogrodniczych marketów i ....? Dopiero po otwarciu worków dowiem się czy mogę tym ściółkować cisy? Co jeśli kupię świeżą korę? Rozumiem że wtedy ją musze przekompostować? Czy do ściółkowania niekoniecznie?


Taki oto "drobny" prezencik dostałam dziś Na zdjęciu chyba nie widać jaki to olbrzym.

____________________
Ania Pod bosymi stopami
Wani 20:29, 05 maj 2018


Dołączył: 13 sie 2017
Posty: 579
Znalazłam ukorzeniacz, nie wiem niestety w jakich proporcjach zrobić z niego roztwór do podlewania. Instrukcja jest ale dotyczy moczenia korzeni w płynie a nie podlewania. Buteleczka ma 30 ml, roztwór do moczenia korzeni ma być 50%, raczej nie dam rady takiego do podlania zrobić bo musiałabym na każdego cisa kupić butelkę ukorzeniacza
Ktoś mi umie podpowiedzieć jak to zrobić?

____________________
Ania Pod bosymi stopami
Toszka 20:37, 05 maj 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
No i własnie forumki kupuja ten ukorzeniacz hurtowo. Do podlania możesz zrobić roztwór mniejszy, ok. 10-15%. Ja też hurtowo kupowałam jak sadziłam swoje cisy. Opłacało się podlewać nim.

Korę jak kupujesz to wybierasz worki z samego dna. Jest szansa, że to będą worki z zeszłorocznej partii. Ta drobna kora, z racji swojej frakcji szybciej się kompostuje.
Wystarczy też zrobić maleńką dziurkę by zobaczyć co w worku. Zazwyczaj dziurawienie nie jest potrzebne, bo zawsze jakiś worek jest pęknięty.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Catalinasdiary 23:44, 05 maj 2018


Dołączył: 05 lip 2016
Posty: 1120
Toszka, a ja mam pytanie o drewno w ogrodzie. Czy bala/drzewo, które u Ciebie jest zabezpieczałaś czymś? Jak długo już tam jest?
____________________
Kasia Podmiejski ogród Cataliny Mazowsze
Toszka 00:02, 06 maj 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Bale które mam to podkłady kolejowe, niestety. Mój wstyd i hańba i największa pomyłka... co ja piszę - nie pomyłka a szczyt głupoty i tyle
Pociągnięte są jakąś ciemną bejcą, ale nie dla ochrony, bo podkłady przeżyją chyba nasze wnuki.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Catalinasdiary 07:59, 06 maj 2018


Dołączył: 05 lip 2016
Posty: 1120
Nie besztaj tak siebie Dziękuję za info.
Toszka napisał(a)
Bale które mam to podkłady kolejowe, niestety. Mój wstyd i hańba i największa pomyłka... co ja piszę - nie pomyłka a szczyt głupoty i tyle
Pociągnięte są jakąś ciemną bejcą, ale nie dla ochrony, bo podkłady przeżyją chyba nasze wnuki.
____________________
Kasia Podmiejski ogród Cataliny Mazowsze
Toszka 09:21, 06 maj 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
No jak mam siebie nie besztać? -z własnej, nieprzymuszonej woli, z udziałem pomroczności umysłowej (fakt bycia blondynką mnie tu nijak nie usprawiedliwia) zrobiłam sobie składowisko odpadów toksycznych. Tyle. Taka prawda
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Wani 14:06, 07 maj 2018


Dołączył: 13 sie 2017
Posty: 579
Zajrzałam dziś wgłąb ogrodowej siebie... no nie, na pinteresta swojego zajrzałam żeby spojrzeć na spokojnie co ja tam sobie poprzypinałam w kwestii ogrodów. No i wygląda na to że mój ogród powinien być naturalistyczny, koniecznie z drzewami, ale jednocześnie w miarę uporządkowany.
Byliśmy wczoraj u znajomych pod lasem i utwierdziłam się w przekonaniu że główną rolę mają grać brzozy. Tak więc moja lista chciejstw podstawowych :
- brzozy pożyteczne, rozrzucone na rabacie "głównej", na wprost tarasu. Wyznazyłam ją na 5 metrów szerokości i nie ma problemu żeby ją poszerzyć w razie potrzeby, trawnika jest dość

- brzoza pendula. Muszę ja uwzględnić bo mąż chce

- klon palmowy

- buk dawyck gold

- derenie
-hortensje
-hosty
-trawy
- rośliny zimozielone, bez pomysłu póki co...

Każdy jeden ogród z brzozami mi się podoba i to od dawna więc niech będzie że zdeterminują one styl ogrodu

Zrobiłam zdjęcie rabat ale prawie nic nie widać, trzeba wejść na dach...



Chciałabym zrobić wreszcie porządek z górką kupy ( cały czas jej ubywa), trocinami i korą. Mam pomysł żeby rozłożyć to warstwami na planowanych rabatach, podlać mocznikiem i w tej formie przekompostować. Nie będą straszyły te górki a jednocześnie zapobiegnie to chyba rozwojowi chwastów w miejscu rabat. Potem dodam mączki i przekopię. Jesienią będzie już można wsadzić drzewa?

Na drugim zdjęciu widać że cisy dostały korę (drobną, ciemną więc chya ok ) i siatkę cieniującą. Jeszcze kawałek został do zrobienia.
____________________
Ania Pod bosymi stopami
Wani 14:08, 07 maj 2018


Dołączył: 13 sie 2017
Posty: 579
Jejku, jak ja mam dość tego bałąganu....Na zdjęciach widać to jeszcze drastyczniej...Przekładamy wszystko z kąta w kąt, żeby zrobić porządem w jednym miejscu robimy bałagan w drugim
____________________
Ania Pod bosymi stopami
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies