Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pod bosymi stopami

Pokaż wątki Pokaż posty

Pod bosymi stopami

Toszka 12:27, 10 maj 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
4 zdjęcie od dołu masz posadzone pod betonowym płotem cisy. Pooglądaj wątek Mad. Warto

Tuje mają korzenie po wierzchu - z 10cm pod powierzchnią. Rozłażą się nawet na 3m naokoło. Tak więc tenteges... nic nie zrobisz. Ale jest dobra wiadomość - cisy mają baaaaaardzo głęboki system korzeniowy, czyli korzenie będą się w pewnym sensie rozmijać. Jedyne co będzie ważne to super przygotować spore dołki na start i pilnować podlewania, aby tuje=pijaki nie kradły całej wody. Nawozić można dolistnie. Cis jest twardy i da radę.
Ile sadzić od płotu? Zależy jaki cis kupisz. lepszy by był baccata niż hicksii, bo hicksii wypuszcza długie pionowe gałęzie, które mogą się rozkładać np pod mokrym śniegiem.
Tak czy siak 30-50cm od płotu wystarczy jak najbardziej.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
eVka 12:41, 10 maj 2018


Dołączył: 27 paź 2016
Posty: 14291
DorKa napisał(a)


ja athene w obi za 13 kupowałam Też polecm bardzo.

Ja też. Teraz jest nowa cena, mam nadzieję, że na stałe, bo kora jest świetna, drobna, czyściutka i ciemną.
____________________
iwonkap 14:21, 10 maj 2018

Dołączył: 02 kwi 2015
Posty: 722
DorKa napisał(a)


ja athene w obi za 13 kupowałam Też polecm bardzo.


ile litrów ? w Auchan jest 50 l za niecałe 6 zł
Wani 13:13, 11 maj 2018


Dołączył: 13 sie 2017
Posty: 579
Toszka Ty miej litość, ja tu na skraju depresji ogrodowej jestem a Ty we mnie takimi zdjęciami Wspaniały ten ogród, jest na co popatrzeć, ech...
Pisząc baccata masz na myśli jakąś konkretną odmianę? Widziałam że sadzi się też siewki.

Nawiozłam wczoraj kupę na rabatę czołową. Teraz lepiej widać jej kształt. I o ile z bliska wygląda ok to z tarasu jakaś nieforemna się wydaje...Spróbuję dziś jeszcze skorygować tą przednią linię używając patentu z kijem na sznurku.


Wiaderka czarne to brzozy, białe to buk kolumnowy. Nie za gęsto?
Z tyłu miałaby być jeszcze jedna brzoza, już poza rabatą. Wiadro ciemne.

Zaczyna mi się wydawać że jednak warto zamknąć jakąs obwódką tylną ścianę rabaty. W zeszłym roku padły opcje cis (niski) i borówki. Teraz dodałabym jeszcze bukszpan. Znalazłam już wątek o obwódkach z bukszpanu, muszę poczytać o wysokości bo wydaje mi się że metr byłby optymalny

____________________
Ania Pod bosymi stopami
DorKa 14:36, 11 maj 2018


Dołączył: 15 wrz 2017
Posty: 3070
iwonkap napisał(a)


ile litrów ? w Auchan jest 50 l za niecałe 6 zł

normalny duży więc pewnie 80l. Ale 50l za 6 to i tak bardzo dobra cena. Musze sprawdzić u siebie.
____________________
Dorka Zakręcony ogród
DorKa 10:19, 16 maj 2018


Dołączył: 15 wrz 2017
Posty: 3070
jak tam ? prace się posuwają ? Nie wstawiasz nic od paru dni więc pewnie gotowa rabata od razu będzie
____________________
Dorka Zakręcony ogród
Wani 10:26, 16 maj 2018


Dołączył: 13 sie 2017
Posty: 579
DorKa napisał(a)
jak tam ? prace się posuwają ? Nie wstawiasz nic od paru dni więc pewnie gotowa rabata od razu będzie


A gdzie tam...zmęczenie materiału Coś tam działamy ale bez spektakularnych sukcesów Na brzozy trzeba czekać, na dalsze planowanie nie mam siły. Czytam za to co u innych



Toszka pytanie mam, natknęłam się u Anbu na Twoje pomidory w rabatach Pisałaś że są obsypane korą. No i pytanie brzmi : czy mogę swoje pomidorowe pole obsypać korą? Jesienią ją przekopię to i ziemi dobrze zrobi a tymczasem miałabym mniej pielenia...

A wokół truskawek mogłabym rozsypać trociny? Stoją te wory i nie wiem co z nimi zrobić...zaczynają przeszkadzać
____________________
Ania Pod bosymi stopami
makadamia 11:55, 21 maj 2018


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Aniu, koniecznie zrób więcej zdjęć tej rabaty - z tarasu, z góry, z różnych punktów, w jak najszerszej perspektywie.
Mnie się ona wydaje ok (trzeba pamiętać, że zrobienie pozostałych rabat, trawnika, nasadzeń dużo zmieni w odbiorze) ale zdjęcia wiadomo - bardzo przekłamują.

Brzozy bym nieco inaczej rozsadziła:

Może ciut mniej regularnie
Nie wiem, jakie tam są odległości pomiędzy nimi. Wydaje mi się, że optymalnie byłoby tak pomiędzy 2 a 3 metry.

Z żywopłotem (zwłaszcza bukszpanowym) jeszcze bym się wstrzymała. Może się okazać, że derenie stworzą wystarczającą przesłonę. Ewentualnie - być może wystarczy rozrzucić kilka "ołówkowych" cisów (fastigiata robusta)?
Tak naprawdę, to dopiero druga zima po posadzeniu dereni pokaże, czy żywopłot jest potrzebny czy nie. Zalecam więc cierpliwość
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Wani 12:19, 21 maj 2018


Dołączył: 13 sie 2017
Posty: 579
Dziękuję za zabranie głosu Mnie się Twoja propozycja z dwoma rzędami trochę zbyt regularna wydaje ale może nie mam racji. Na poczatku czerwca pewnie przywieziemy drzewa i wtedy będę tańczyć z nimi, tylko muszę zdecydować ile kupić. W moje wersji było 5 brzóz i buk dawyck gold (białe wiadro) W twojej już 6 doorenbosów Te drzewa to nasz cały plan na ten rok w kwestii nasadzeń. Chociaż mam na dwóch rabatach przygotowaną ziemię więc kto wie...

I najważniejsza wiadomość : jest plan placu zabaw. Przeczytałam dyskusję u Gruszki, przedyskutowaliśmy sprawę z mężem i plac idzie na drugi trójkąt : tam nie ma żadnych sąsiadów bo graniczymy z pustostanem. Niestety eM mój osobisty chciał dosiać trawę na trawniku który co prawda był kijowy ale BYŁ. No i tak się do tego przygotowywał że w końcu trawnik przeorał I znowu walka i grabienie, równanie... Zaczęłam czytać wątek o zakładaniu trawnika z siewu i wszędzie tylko roundap i roundap. A we mnie jest sprzeciw wobec tej trucizny więc chyba pozostaje mi wizja zachwaszczonego trawnika. Staram się wyrywać chwasty które wyrastają na trawniku przed tarasem (chyba nawet ładnie powschodził)ale to syzyfowa robota i życia mi może nie starczyć.
____________________
Ania Pod bosymi stopami
makadamia 13:17, 21 maj 2018


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Aniu, kup te pięć brzóz i będziemy przestawiać doniczki. W razie potrzeby się dokupi

W sprawie trawnika, to nie wiem czy pomogę. Co prawda, nam się udało bez roundapu, ale zakładaliśmy trawnik na bazie starego - nie mieliśmy żadnych trwałych chwastów typu podagrycznik, wrotycz, skrzyp czy pokrzywa.
Teraz też niczym nie pryskam, pielę ręcznie, ale zdaje się, że cały nasz trawnik ma mniejszą powierzchnię niż jeden Wasz trójkąt.

Skutecznym sposobem jest przykrycie ziemi najlepiej czarną folią na parę miesięcy, ale czy wytrzymacie całe lato z czarną folią dookoła domu?
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies