Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pod bosymi stopami

Pokaż wątki Pokaż posty

Pod bosymi stopami

Roocika 13:28, 07 maj 2019


Dołączył: 14 gru 2017
Posty: 7943
Wow, pięknie, umbrowa mnie urzekła
____________________
Asia Ogród w dolinie Wysoczyzna Elbląska
Wani 13:47, 07 maj 2019


Dołączył: 13 sie 2017
Posty: 579
Asia miło że Ci się podoba, to dopiero zarys
____________________
Ania Pod bosymi stopami
Wiolka5_7 13:51, 07 maj 2019


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20473
Bardzo ładny ten 'zarys' z drzewami i żywopłotem
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Wani 14:05, 07 maj 2019


Dołączył: 13 sie 2017
Posty: 579
Wiolka5_7 napisał(a)
Bardzo ładny ten 'zarys' z drzewami i żywopłotem


Cały zeszły rok mi dziewczyny tłukły do głowy że najpierw przygotowanie rabat, potem drzewa a dopiero na końcu szał nasadzeń

Czy myślicie że mogę w ten sposób posadzić little lime w odległości co 1,4 m? One niby docelowo 1,6 na szerokość. Te zielone habazie w rogu to derenie.





____________________
Ania Pod bosymi stopami
makadamia 14:48, 07 maj 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Wani napisał(a)
(zgodnie z Twoimi sugestiami sprzed ponad roku Makadamia)


wzruszyłam się - to nieczęsty przypadek, że ktoś, nie dość, że czyta, to jeszcze pamięta

Powojnika jakiego masz? Chodzi mi o to, że jeśli on byłby z tej grupy, którą tnie się nisko, to mogłabyś go zostawić na tej rabacie i puścić na cisy.
Zdaje się że w Anglii to popularne rozwiązanie.

Plan na tą rabatę przy placu zabaw bardzo mi się podoba - jest coś na każdą porę roku.
Jako trawę polecałabym hakone all gold. Widziałam kiedyś zestawienie tej trawy z limką i jest obłędne
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 14:55, 07 maj 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Ania, zobaczyłam zdjęcia - i pełen szacun! Kawał dobrej roboty odwaliłaś, rabaty, mimo że to przecież początek dopiero - już się pięknie prezentują.
Jest świetnie.

Tylko do pomysłu mieszania tych dwóch dereni nie jestem przekonana.
Osobiście każdemu przydzieliłabym oddzielną miejscówkę, na której mógłby gwiazdorzyć, a do towarzystwa dałabym coś, co będzie kwitło w innym terminie.

Jakoś tak mam wrażenie, że dwa "prawie takie same" krzewy będą ze sobą konkurowały a nie podkreślały wzajemnie swoją urodę. Ale może niech inne dziewczyny się wypowiedzą, bo może to tylko jedna z moich fobii.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Wani 16:04, 07 maj 2019


Dołączył: 13 sie 2017
Posty: 579
makadamia napisał(a)


wzruszyłam się - to nieczęsty przypadek, że ktoś, nie dość, że czyta, to jeszcze pamięta



Ależ ja wcale nie pamiętałam - czytałam swój wątek od początku, tym razem już na spokojnie, z innej perspektywy A mądrego to i dobrze czasem posłuchać Cieszę się że patrzysz na nasze działania przychylnym okiem, bardzo się cieszę

Chyba wsadzę dziś 5 little limów w tej wąskiej części rabaty. Co do dereni pewnie masz rację, niepotrzebnie kupiłam dwa, teraz będę na siłę kombinować gdzie wsadzić.

Zostanie mi do przemyślenia część pomiędzy i za umbrami.
Może tam z tyłu tego derenia wsadzić, żeby wypełnił kącik? Między umbrami też miały być limki (hakone do towarzystwa to chyba dobry pomysł) tylko jak to porozmieszczać? Sadzenie w linii jest proste, wypełnianie większych przestrzeni mnie przeraża .
____________________
Ania Pod bosymi stopami
Wani 16:11, 07 maj 2019


Dołączył: 13 sie 2017
Posty: 579
makadamia napisał(a)



Powojnika jakiego masz? Chodzi mi o to, że jeśli on byłby z tej grupy, którą tnie się nisko, to mogłabyś go zostawić na tej rabacie i puścić na cisy.
Zdaje się że w Anglii to popularne rozwiązanie.



Tam rosną clematisy Montana Freda i je można ciąć po kwitnieniu w razie potrzeby. W zeszłym roku wcale nie cięłam. Rozważam opcję wykopania ich po przekwitnięciu i przesunięcia o 20 cm w stronę tarasu. Rosłyby sobie z tyłu za cisami przez jakiś czas. Ostatecznie jak się cisy rozrosną mają wypełnić przestrzeń do ściany tarasu i na powojniki nie będzie tam miejsca.

Czy jeśli ruszę teraz różę to ją zabiję?
____________________
Ania Pod bosymi stopami
Helen 20:56, 07 maj 2019


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 8293
Cześć Aniu, przyszłam z rewizytą
Kobieto, jakie cudowne rabaty tworzysz - umbrowa i brzozowa przecudne. I zaczynasz dużo lepiej niż ja - tworzysz szkielet ogrodu, to jest podstawa od której trzeba rozpocząć prace ogrodowe, a nie tak jak ja od bylin. Chociaż trochę się dzisiaj pocieszyłam gdy przeczytałam, że Danusia na razie w swojej Anglii ma dużo bylin, a drzewa sadzi oszczędnie. I tego będę się trzymać - robię jak Szefowa
Buźka
____________________
Helen - Hortensjowo
makadamia 08:31, 08 maj 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Róża na razie malutka - jak przesadzisz z dużą bryłą i będziesz podlewać to powinna przeżyć.

Z powojnikiem jest kłopot: jego nie tnie się wcale, ewentualnie po kwitnieniu korygująco, ale nie niżej niż do 1m.
Co oznacza, że nie da się go puścić na cisy, bo cisy trzeba ciąć.
Do tego widzę, że jest rozrośnięty i przesadzenie go to będzie duży problem.
Klops.

Myślę że wsadzenie drugiego derenia w sam róg za umbrami to dobry pomysł
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies