Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Bylinowa łąka

Pokaż wątki Pokaż posty

Bylinowa łąka

Gosialuk 23:40, 06 lut 2022


Dołączył: 20 lut 2016
Posty: 5201
sylwia_slomczewska napisał(a)
Gosia ja chciałam w łące u siebie zrobić jak u Oudolfa, calutka zeszłą zimę ( tą też) oglądam na You tubie filmiki z Jego ogrodów i chyba mi zachwyt nigdy nie minie....
Ale właśnie przez wzgląd na te ilości roślin to ta moja jednak zostanie bardziej łąkowa, bo ja jak kupię trzy rośliny takie same to już sukces wielki, jak je podzielę to podwójny, a i tak potem nie posadzę jako jednej plamy bo bym je chciała przynajmniej w trzech miejscach w łące mieć.....ale liczę, że te co się zadomowią to będą się same rozrastać i o miejsce walczyć lub się wysieją. Poniekąd już się to udało z margaretkami, astrami i krwawnikiem. Liczę też bardzo na rdesty w tej kwiestii, ale póki co więcej mam ich na rabacie niż w łące by mi nie zginęły nim się rozrosną w masę. Sprawdziły się też z cebulowych narcyzy, a jesienią mocno poszłam w czosnki. Jak teraz patrzę po skoszeniu to nic nie zapowiada, że może być ładnie w sezonie....a bardzo na to liczę o ile znowu gradobicia nie będzie

Wiem Sylwia, że my to sobie tylko pomarzyć możemy o takich nasadzeniach, choć piękne są niesamowicie. Ja jestem zafascynowana jego stylem. U siebie nie chodzi mi o efekt zimowy, bo od września praktycznie nie jestem na działce. Chciałabym mieć kwitnące lato.
Ja rośliny kupuję w podobnych ilościach i dopóki sama nie rozmnożę, to o plamach i łanach nie ma mowy. Poza tym nie ma innego wyjścia jak testować co sobie dobrze radzi i te rośliny w naszych nasadzeniach łąkowych stosować.
Narcyzy u mnie rosną jako tako, a czosnki zanikają, z cebulowych myślę wypróbować jeszcze kamasje. Ale to już plany na później...
____________________
Gosia Bylinowa łąka
sylwia_slomc... 10:51, 07 lut 2022


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81261
Gosia a tawlinę jarzębolistną masz? Mogę się podzielić gdybyś chciała Ta moja dorasta ( mam kilka lat) tak do biodra, rozłazi się ale nie w dramatycznych ilościach i łatwo odsadzić, dla mnie ładna od wczesnej wiosny do jesieni, a zimą zaschnięte kwiatostany zdobią. Mogę się też podzielić tawułą Billiarda gdybyś chciała. sprawdzona u mnie na glinie.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Urszulla 15:25, 07 lut 2022


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 21735
Tłumaczenie książki mnie zszokowało zachęciłaś sporobolusem
ale trzcinniki tak średnio mnie przekonują bo z obserwacji u innych zauważyłam że w połowie sezonu się pokładają....choć mój sąsiad ma i stoją sztywno, nie wiem czy to kwestią odmiany czy rośnięcia w glinie...ma mi dać sadzonkę.
Kamasje warte prób, widziałam chyba .....w połączeniu z rozplenicami.musiałabym szukać fotki na O.
Co do łąki to masz bardziej wspólny temat z Sylwią,na tym się nie znam. Podziwiam Cię ciągle za hardcorowe warunki do nasadzeń,a w tym sezonie już będzie szałowo bo sporo podziałałaś. Może jakieś metamorfozki będą do pokazania
____________________
Blaski i cienie nowego życia*** Od patyczka po ogród*** Wizytówka-Blaski i cienie nowego życia
Gosialuk 19:05, 07 lut 2022


Dołączył: 20 lut 2016
Posty: 5201
sylwia_slomczewska napisał(a)
Gosia a tawlinę jarzębolistną masz? Mogę się podzielić gdybyś chciała Ta moja dorasta ( mam kilka lat) tak do biodra, rozłazi się ale nie w dramatycznych ilościach i łatwo odsadzić, dla mnie ładna od wczesnej wiosny do jesieni, a zimą zaschnięte kwiatostany zdobią. Mogę się też podzielić tawułą Billiarda gdybyś chciała. sprawdzona u mnie na glinie.

Nie mam tawliny, bo choć śliczna wiosną, to bałam się, że jest ekspansywna z tymi odrostami. Tej drugiej tawuły też nie mam. Mogę wypróbować.
Urszulla napisał(a)
Tłumaczenie książki mnie zszokowało zachęciłaś sporobolusem
ale trzcinniki tak średnio mnie przekonują bo z obserwacji u innych zauważyłam że w połowie sezonu się pokładają....choć mój sąsiad ma i stoją sztywno, nie wiem czy to kwestią odmiany czy rośnięcia w glinie...ma mi dać sadzonkę.
Kamasje warte prób, widziałam chyba .....w połączeniu z rozplenicami.musiałabym szukać fotki na O.
Co do łąki to masz bardziej wspólny temat z Sylwią,na tym się nie znam. Podziwiam Cię ciągle za hardcorowe warunki do nasadzeń,a w tym sezonie już będzie szałowo bo sporo podziałałaś. Może jakieś metamorfozki będą do pokazania

Ula trochę mi zeszło, ale jestem zadowolona. Jednak literatura ogrodowa anglojęzyczna jest o wiele bardziej rozwinięta. Jak już masz jakąś wiedzę o roślinach i ich uprawie, to z chęcią szukasz w literaturze czegoś innego niż opisy roślin i prac w ogrodzie.
A ja jeszcze mam hopla na punkcie Oudolfa, więc wiesz...
Ja kiedyś miałam trzcinniki Karl Foester, ale chyba je wyrwałam jako zwykłą trawę, bo nie oglądałam stojących kwiatostanów. Właśnie na glinie wszystkie rośliny wymagają testowania, jedne rosną, inne stoją, a jeszcze inne zanikają jak u mnie lawenda.
Podziwiać to jeszcze nie ma czego, bo w tamtym sezonie niewiele zrobiłam i nie mam przygotowanych nowych miejsc do sadzenia. Jak pogoda w weekendy będzie sprzyjać to coś może się uda podziałać.
Madzia fajny przegląd sezonowy rabat zrobiła. Podoba mi się coś takiego, może w tym roku postaram się zrobić zdjęcia przeglądowe.
____________________
Gosia Bylinowa łąka
sylwia_slomc... 19:35, 07 lut 2022


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81261
Gosia no jak to nie ma czego podziwiać, mnie Twój ogród zauroczył



____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
sylwia_slomc... 19:45, 07 lut 2022


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81261



____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Urszulla 20:26, 07 lut 2022


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 21735
No widzisz, już do metamorfozy coś jest

U mnie link domiich starych metamorfoz, pewnie trzebaby zaktualizować ale nie chce mi się narazie.
____________________
Blaski i cienie nowego życia*** Od patyczka po ogród*** Wizytówka-Blaski i cienie nowego życia
ElzbietaFranka 22:35, 07 lut 2022


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13748
Ja też uważam, że ogród bylinowy bardzo ładny. Jest inny taki lubisz i nie zmieniasz kierunku pod jakimś wpływem wiesz czego chcesz. Rabaty piękne. Ja to ciągle się zastanawiam czy perz ci nie wchodzi na te rabaty czy nie ma szans czy jest tak dobrze ziemia przygotowana.

Piszesz Gosiu, że u ciebie lawenda nie za bardzo. Jak.masz kretowiny to zbierz kopczyki i posadz w tej ziemi lawende. Ziemia lekka lawendy będą dobrze rosły.
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
Gosialuk 22:56, 07 lut 2022


Dołączył: 20 lut 2016
Posty: 5201
Sylwia ty to jakieś inne, ładniejsze zdjęcia robisz i czarujesz rzeczywistość. Dziękuję za przypomnienie, że ładnie jest latem.

Ula z chęcią popatrzę. Może warto się trochę przemóc teraz jak i tak siedzimy w domu?

Elu wiem, już na 100%, że nie chcę typowego ogrodu, taka łąka mi najbardziej odpowiada i z roku na rok utwierdzam się w tym przekonaniu. Będzie tylko podzielona ścieżkami, żebym mogła z bliska podziwiać kwiaty, a i taczką wygodnie dojechać w pobliże.
Jak przygotowuje ziemię do sadzenia to staram się wybrać dokładnie wszystkie chwasty. Potem obsadzić dość gęsto i najwięcej pracy mam wiosną, zanim byliny ruszą, aby oplewić ile się da. Potem gęsto, że nawet chwasty (no oprócz powoju) się nie bardzo przebiją. Wiosną też z reguły wokół nasadzeń robię coś w rodzaju kancika i usuwam trawy, które się pchają między kwiaty.
Jakoś mi przeszła ochota na lawendę.

____________________
Gosia Bylinowa łąka
Agania 12:06, 08 lut 2022


Dołączył: 06 wrz 2013
Posty: 26053
Gosialuk napisał(a)

Wiem Sylwia, że my to sobie tylko pomarzyć możemy o takich nasadzeniach, choć piękne są niesamowicie. Ja jestem zafascynowana jego stylem. U siebie nie chodzi mi o efekt zimowy, bo od września praktycznie nie jestem na działce. Chciałabym mieć kwitnące lato.
Ja rośliny kupuję w podobnych ilościach i dopóki sama nie rozmnożę, to o plamach i łanach nie ma mowy. Poza tym nie ma innego wyjścia jak testować co sobie dobrze radzi i te rośliny w naszych nasadzeniach łąkowych stosować.
Narcyzy u mnie rosną jako tako, a czosnki zanikają, z cebulowych myślę wypróbować jeszcze kamasje. Ale to już plany na później...


Piet Oudolf cuda tworzy
Za wysoka poprzeczka, ale tak Gosiu masz rację niech rośnie w ilościach
hurtowych to co chce i własne, to cieszy najbardziej
Przydomowa rabata może być wycacana na sezon
Kamasje mi się właśnie sprawdziły przy domu już z 3 rok kwitną

Pozdrawiam
____________________
Agata - Ogrodowe radości i rozterki - ogród Agani | Wizytówka Radości Agani | Dolomity Super Ski
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies