Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Motylogród

Pokaż wątki Pokaż posty

Motylogród

Mariposa 19:37, 20 lis 2018


Dołączył: 29 gru 2017
Posty: 1335
Cuuudne! Tylko klimat tam nieco inny
Ale może warto z tym pumeksem. Pomyślę na wiosnę.

Piękne rododendrony drzewiaste, z okazami 4-5 metrowymi, o pniach średnicy 20-25 cm (!) widziałam w Parku Zdrojowym w Szczawnie Zdroju. To były drzewa, nie krzewy, z koroną kwiatową na wysokości 1,5-2 metrów! Bajka!
____________________
Ela Motylogród
Mariposa 19:53, 20 lis 2018


Dołączył: 29 gru 2017
Posty: 1335
sylwia_slomczewska napisał(a)
W sensie jak hemoglobinę.....przecież to krew....


A nooo, tak - spożywcza, suszona, taka do kaszanki... Poważnie.
Toszka już wcześniej pisała, że pozwala na zakwaszenie gleby, a ponadto chciałam uzupełnić braki żelaza w tej mojej oglejonej glebie (tu pisałam o oglejeniu, po rozpoznaniu tego faktu przez Mazana)



____________________
Ela Motylogród
Kokesz 10:12, 12 gru 2018


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6690
Toszka napisał(a)
Oczywiście, że hemoglobina to krew, czyli pierwiastki łatwo przyswajalne przez kwasolubne i dodatkowo zakwaszające dzięki pobudzeniu "kwaśnej" flory i fauny

Elu, mam jeszcze propozycję na dodatek do kwasolubnej. Inspiracja przyszła z Japonii Otóż warto by było do ściółki kwasolubnej dorzucić pumeks. Można kupić go w formie granulatu o większej lub mniejszej frakcji. Wykorzystywany jest w uprawach hydroponicznych, gdzie wykorzystuje się jego porowatą strukturę. Na ciężkiej glebie - okazuje się -że działa jako doskonały rozluźniacz i utrzymuje duże zapasy powietrza w podłożu. Ph ma obojętne, bo to kwarc.


Witaj Mariposa
Sporo dowiedziałam się u Ciebie o przygotowaniu gleby, szkoda, że nie miałam tej wiedzy 3 lata temu jak przygarnęłam mój osiedlowy ogródek.
Dobrze, że działasz z glebą teraz przed posadzeniem roślin.
Na pewno rośliny Ci się pięknie odwdzięczą

Widzę, że Toszka tu się często pojawia, więc mam pytanie, czy w ziemię pod moim kasztanowcem, który wysysa całą wodę z rabaty dać pumeks?
Czy pumeks spowoduje lepsze zatrzymanie w niej wody?

____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Toszka 13:17, 12 gru 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Nie, pumeks powoduje rozluźnienie gleby i napowietrzenie (dzięki swojej porowatej budowie). Doskonały jest na ciężkie, gliniaste gleby lub nadmiernie wilgotne.

Natomiast aby zatrzymać wilgoć w glebie najważniejsze jest mulczowanie, czyli ściółkowanie kompostem i liśćmi. Wprowadzając w obieg związki mineralne, mulczowanie zapobiega degradacji gleby, poprawiając jej strukturę i skład chemiczny, a jednocześnie ogranicza parowanie wody z gleby. Warto by było posadzić jakieś byliny, które także zmniejszają nagrzewanie się gleby i będą stanowić swoisty podszyt dla drzewa.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Kokesz 13:30, 12 gru 2018


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6690
Toszka napisał(a)
Nie, pumeks powoduje rozluźnienie gleby i napowietrzenie (dzięki swojej porowatej budowie). Doskonały jest na ciężkie, gliniaste gleby lub nadmiernie wilgotne.

Natomiast aby zatrzymać wilgoć w glebie najważniejsze jest mulczowanie, czyli ściółkowanie kompostem i liśćmi. Wprowadzając w obieg związki mineralne, mulczowanie zapobiega degradacji gleby, poprawiając jej strukturę i skład chemiczny, a jednocześnie ogranicza parowanie wody z gleby. Warto by było posadzić jakieś byliny, które także zmniejszają nagrzewanie się gleby i będą stanowić swoisty podszyt dla drzewa.


Dzięki Toszka

W tym roku eM jesienią przekopał tę rabatę z korą, zostawiłam tam też wszystkie opadłe liście, nie wygląda to estetycznie ale może do wiosny się trochę rozłożą, najwyżej dam na wierz kompost z korą.
Najgorzej, że zarastają ją ciągle takie drobne korzenie drzew, rabata była już ze trzy razy przekopywana i cały czas jest tak samo. Szpadel ciężko wbić w taką ziemię a przy widłach korzenie się ciągną.
Zobaczymy w tym roku, może pociągnę tam linię z nawadnianiem bo nawet hosty tam więdną, a jak nie, to faktycznie zadarnię czymś do suchego cienia i po ptokach. Trudno się mówi.
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
sylwia_slomc... 14:58, 12 gru 2018


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81901
Mariposa napisał(a)


A nooo, tak - spożywcza, suszona, taka do kaszanki... Poważnie.
Toszka już wcześniej pisała, że pozwala na zakwaszenie gleby, a ponadto chciałam uzupełnić braki żelaza w tej mojej oglejonej glebie (tu pisałam o oglejeniu, po rozpoznaniu tego faktu przez Mazana)




Ciekawe bardzo nie wiedziałam o tym. Poczytałam
A powiesz gdzie tą hemoglobinę nabyć można?
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Kokesz 15:17, 12 gru 2018


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6690
sylwia_slomczewska napisał(a)

Ciekawe bardzo nie wiedziałam o tym. Poczytałam
A powiesz gdzie tą hemoglobinę nabyć można?


widzę suszoną na all..o jako zanętę dla ryb,więc pewnie w sklepię wędkarskim też będzie dostępna.
Albo świeża w sklepie mięsnym,ja kupuję do zupy czerniny (nie wiem czy lubicie )
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Mariposa 17:44, 12 gru 2018


Dołączył: 29 gru 2017
Posty: 1335
sylwia_slomczewska napisał(a)

Ciekawe bardzo nie wiedziałam o tym. Poczytałam
A powiesz gdzie tą hemoglobinę nabyć można?


Sylwio, w sklepie z akcesoriami do wyrobu wina, wędlin, serów itp. Dlatego napisałam, że do kaszanki...
U nas jest sklep stacjonarny, ale w necie na pewno też będzie dostępna.
____________________
Ela Motylogród
Mariposa 17:47, 12 gru 2018


Dołączył: 29 gru 2017
Posty: 1335
Kokesz napisał(a)


...ja kupuję do zupy czerniny (nie wiem czy lubicie )

Smak mojego dzieciństwa, w czasie pobytu u rodzinki na wsi Ciocia mi zawsze gotowała

A wiesz, że jak kupowałam hemoglobinę, to mi się właśnie czernina przypomniała i pomyślałam, żeby sobie - dla wspomnień - ugotować?
____________________
Ela Motylogród
sylwia_slomc... 17:49, 12 gru 2018


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81901
Mariposa napisał(a)


Sylwio, w sklepie z akcesoriami do wyrobu wina, wędlin, serów itp. Dlatego napisałam, że do kaszanki...
U nas jest sklep stacjonarny, ale w necie na pewno też będzie dostępna.

Dzięki, nie wiedziałabym gdzie szukać.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies