Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Motylogród

Pokaż wątki Pokaż posty

Motylogród

Kokesz 15:31, 13 gru 2018


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6690
Pszczelarnia napisał(a)


Renia, może być, że i Ciebie. Pytam o proporcje składników na mieszankę korzenną.


Robię proporcję na oko

A tak naprawdę, to kupuję gotową przyprawę do piernika, ale czytam skład, czy na pewno są tam różne "korzenie" bo trafiłam kiedyś na taką tanią, inne się skończyły, gdzie był tylko cynamon i mąka

I dodaję na oko: cynamon, kardamon, gałkę muszkatołową, ziele angielskie, goździki, kolendrę, imbir, pieprz czarny, gwiazdkę anyżu.

Z tych składników też można zrobić przyprawę samodzielnie.

Ja bym się aż tak dokładnie proporcji nie trzymała, wiadomo, że będzie najwięcej cynamonu a mniej pieprzu i innych przypraw

Dużo przepisów z proporcjami jest w internecie, wystarczy wpisać hasło przyprawa do piernika


____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Mariposa 19:11, 13 gru 2018


Dołączył: 29 gru 2017
Posty: 1335
Pszczelarnia napisał(a)
Podziwiam za przygotowywanie gleby (ziemia do kwasolubów - wyższa szkoła jazdy).Podasz przepis na mieszankę przypraw piernikowych i ile jej stosujesz na jeden piernik,


Ewo, co do ziemi - wiosną sprawdzę pH i okaże się, czy mi się udało

A jeśli chodzi o mieszankę przyprawową - ja w kuchni w ogóle nie trzymam się żadnych przepisów, wszystko robię "na oko" i jakoś wychodzi nie mam też ścisłych proporcji przyprawy do piernika - ja lubię bardzo korzenny, więc na 1 piernik daję 1-2 laski cynamonu (powinno być sporo, ale baaardzo ciężko zetrzeć go na tarce, więc jak wymięknę, to dodaję część gotowego w proszku), ok pół gałki muszkatołowej (ta obowiązkowo powinna być świeżo starta, zupełnie inny aromat), goździki (ok 1 łyżeczki), anyżu gwiazdkowego 1-2 szt (bardzo silny aromat ma, potrafi zdominować), kardamon (5-6 nasionek), imbir (ten daję suszony). Nie dodaję pieprzu ani kolendry, za to sporą łyżkę stołową kakao

Można kupić gotową mieszankę, ale własnoręcznie zrobiona ma nieporównywalny aromat, piernik też zupełnie inaczej smakuje. A ten zapach w domu! Dla mnie Święta Bożego Narodzenia mają zawsze zapach cytrusów, korzeni i prawdziwej wędzonki
____________________
Ela Motylogród
Kokesz 21:25, 13 gru 2018


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6690
Kiedyś też dodawałam do piernika kakao, ale od czasu gdy dostałam od koleżanki przepis na piernik dojrzewający (u mnie na str 107) i pierwszy raz go upiekłam, robię już tylko ten. Jest najlepszy jaki w życiu jadłam i nie ma w nim kakao a kolor nadaje mu karmel. Teraz już ostatni gwizdek, żeby zdążyć zarobić ciasto, więc jeśli macie ochotę wypróbować to szczerze polecam
Niebo w gębie

Ps. Dwa lata temu zapomniana połówka ciasta leżakowała w lodówce do wiosny, piernik wyszedł jeszcze lepszy niż na święta
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Pszczelarnia 22:14, 13 gru 2018


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Mariposa napisał(a)



(...) Dla mnie Święta Bożego Narodzenia mają zawsze zapach cytrusów, korzeni i prawdziwej wędzonki


+ zapach świerka i nic mi do szczęścia więcej nie trzeba.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
sylwia_slomc... 22:19, 13 gru 2018


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81915
W przyszłym tygodniu koniecznie muszę się zabrać za pieczenie wędlin na Święta
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Kokesz 23:14, 13 gru 2018


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6690
sylwia_slomczewska napisał(a)
W przyszłym tygodniu koniecznie muszę się zabrać za pieczenie wędlin na Święta


Piekłam co prawda na Wielkanoc po raz pierwszy szynkę wieprzową i pierś z indyka w niskiej temperaturze kilka godzin. Wyszła bardzo soczysta, aż niedowierzałam że się upiecze w temp ok 100 stopni.
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
23:22, 13 gru 2018
Pszczelarnia napisał(a)


+ zapach świerka i nic mi do szczęścia więcej nie trzeba.

Do pełni szczęścia biało za oknami
sylwia_slomc... 23:25, 13 gru 2018


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81915
Kokesz napisał(a)


Piekłam co prawda na Wielkanoc po raz pierwszy szynkę wieprzową i pierś z indyka w niskiej temperaturze kilka godzin. Wyszła bardzo soczysta, aż niedowierzałam że się upiecze w temp ok 100 stopni.

Nie ma to jak własne wyroby
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
mikina34 08:03, 14 gru 2018


Dołączył: 13 kwi 2015
Posty: 2671
AniazUroczyska napisał(a)


Elu, a gdzie w Łodzi znajduje się ten sklep stacjonarny?


Odpowiem za Elę, myślę, ze chodzi i Biowin na Pryncypalnej
____________________
Majówka na Majówce Monia - jedz mniej, bramy raju są wąskie :)
mikina34 08:04, 14 gru 2018


Dołączył: 13 kwi 2015
Posty: 2671
Kokesz napisał(a)


Piekłam co prawda na Wielkanoc po raz pierwszy szynkę wieprzową i pierś z indyka w niskiej temperaturze kilka godzin. Wyszła bardzo soczysta, aż niedowierzałam że się upiecze w temp ok 100 stopni.


Reniu, podziel się przepisem
____________________
Majówka na Majówce Monia - jedz mniej, bramy raju są wąskie :)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies