Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Motylogród

Pokaż wątki Pokaż posty

Motylogród

Mariposa 08:08, 14 gru 2018


Dołączył: 29 gru 2017
Posty: 1335
mikina34 napisał(a)


Odpowiem za Elę, myślę, ze chodzi i Biowin na Pryncypalnej


Wysłałam Ani na priv, w B. chyba nie ma
____________________
Ela Motylogród
Kokesz 09:12, 14 gru 2018


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6690
mikina34 napisał(a)


Reniu, podziel się przepisem


Wstawiłam u siebie, żeby nie zaśmiecać, zapraszam
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
AniazUroczyska 10:38, 14 gru 2018

Dołączył: 12 cze 2018
Posty: 1269
Mariposa napisał(a)


Wysłałam Ani na priv, w B. chyba nie ma


Dziękuję dziewczyny!
mikina34 10:46, 14 gru 2018


Dołączył: 13 kwi 2015
Posty: 2671
Kokesz napisał(a)


Wstawiłam u siebie, żeby nie zaśmiecać, zapraszam

Byłam, widziałam, dziękuję
____________________
Majówka na Majówce Monia - jedz mniej, bramy raju są wąskie :)
Mariposa 10:18, 21 gru 2018


Dołączył: 29 gru 2017
Posty: 1335
____________________
Ela Motylogród
polinka 12:30, 21 gru 2018


Dołączył: 05 maj 2013
Posty: 17576
Wszystkiego dobrego Elu!
Spokojnych Świąt
____________________
Ogrodowy powrót do dzieciństwa
Mariposa 16:32, 28 gru 2018


Dołączył: 29 gru 2017
Posty: 1335
Dziękuję Polinko Tobie i wszystkim, od których tyle wspaniałych życzeń świątecznych dostałam. Powiem Wam w sekrecie, że część z nich się spełniła
Mam nadzieję, że Wam również!
____________________
Ela Motylogród
Mariposa 16:51, 28 gru 2018


Dołączył: 29 gru 2017
Posty: 1335
Na pewno już powoli zapominacie o karpiu i makowcach i wracacie myślami do ogrodów. Zapraszam do wspólnego główkowania nad sensownym zagospodarowaniem mojej działeczki!
Od czasu stworzenia pierwszej wersji projektu powstało już kilka nowych i zawsze mi coś nie gra. No, bez Was nie dam rady tego rozsądnie zaplanować!

Na początek ogólny plan głównej części działki, za domem.
Mam świadomość jej nie za dużych rozmiarów (ta część ma 17 x 25 m), chciejstwa starałam się ograniczać - choć nie do końca - a przede wszystkim chciałam pogodzić część ozdobną i użytkową - i wyszło mi coś takiego:




Na środku jest trawnik, otoczony z lewej strony różanką i bylinówką, z prawej rabatą kwaśną. Przez pergolę z różami pnącymi, wchodzi się do części użytkowej, z warzywami i jagodnikiem. Na wprost pergoli jest ławeczka (Ł), za nią kratka ogrodowa - będzie osłona przed wzrokiem sąsiadów i miejsce wytchnienia w czasie pracy.
Chciałabym od pergoli w obydwie strony zrobić niski płotek - oddzielałby fizycznie obie części ogrodu i stanowił ładne tło dla róż.
Przenikanie się części ozdobnej i użytkowej polega na wkomponowaniu borówek na rabacie kwaśnej, a porzeczek i agrestu piennego - z boku różanki (pierwotnie miała być trzmielina na pniu, ale pomyślałam, żeby dać tam krzewy owocowe, nie będą miały tak pięknego pokroju, ale jakieś zielone tło dadzą).

Część użytkowa jest czytelna, zaraz wstawię zbliżenie różanki i kwaśnej.
____________________
Ela Motylogród
Mariposa 17:03, 28 gru 2018


Dołączył: 29 gru 2017
Posty: 1335
Różanka i bylinówka



od lewej - kalina wonna, 5 krzewów porzeczek i agrestu (od strony ścieżki podsadzę je np. pierwiosnkami, od strony róż będzie rządek barbuli klandońskiej lub werbeny).
"O" to ostrokrzew meserveae Blue Prince i Blue Princess ew. kolczasty (też w wersji damskiej i męskiej). Przy pergoli będzie róża pnąca, reszta róż łukiem na rabacie, od przodu podsadzona bodziszkiem i dzwonkiem karpackim. Magnolia jest teraz od południowej strony budynku, muszę ją umieścić na granicy trawnika, bo zapomniałam, że trzeba ją odsunąć, aby śnieg spadający z dachu nie uszkodził gałęzi, z tego też powodu obok magnolii nie będzie róż, a byliny, ścinane na zimę (mam nadzieje, że w tą zimę uda mi się sprawdzić, jak daleko w głąb rabaty śnieg spada!).
Róże już wybrałam, "wypełniacze " stanowiące kolorystyczne uzupełnienie również, ale to później.
____________________
Ela Motylogród
Mariposa 17:14, 28 gru 2018


Dołączył: 29 gru 2017
Posty: 1335
Rabata kwaśna



B - borówki
AP - azalia pontyjska
R - azalia japońska Rosebud
Sch - azalia Schneeperle
PW - różanecznik Rercy Wiseman
KR- azalia Kermesina Rose
EH - azalia Eliza Hyatt
ND azalia Nancy Dippel
aL- azalia Ledikanense
GO- azalia Geisha Orange
WG - soana na pniu WinterGold
hL - hortensje Limelight
P - pieris japoński Debutante
ambGB - ambrowiec miniaturowy na pniu Gum Ball
G - gaulteria rozesłana
KN- konwalnik Nigrescens
Lil EDC - liliowiec EveryDaylily Cream

Brakuje mi w tej części jakiegoś wysokiego akcentu, np. kolumnowego iglaka, ale nie mam pojęcia, co i gdzie dać.

Z zachodniej strony domu będzie tylko luźny żywopłot z cisów, przed nim róże i lawenda.

Co Wy na to?
Rozważę każdą podpowiedź Nie bójcie się krytykować
____________________
Ela Motylogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies