Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Motylogród

Pokaż wątki Pokaż posty

Motylogród

Mariposa 22:06, 26 paź 2018


Dołączył: 29 gru 2017
Posty: 1335
Obiecałam Danusi, że zdam relację z wykonania odwodnienia. Emocje związane z nim już opadły, więc voila

Zaczynamy oczywiście od dokładnego przemyślenia, którędy je poprowadzić w ogrodzie, przemierzenia całości i obliczenia potrzebnych ilości: rury drenażowej, geowłókniny, żwiru do zasypania.
Zdecydowaliśmy o poprowadzeniu jednej nitki drenażu, od brzegu działki, następnie równolegle do ogrodzenia, na granicy rabaty na obwodzie trawnika a częścią użytkową ogrodu (warzywno-jagodnikową), potem łukiem pod całą kwaśną i na koniec wzdłuż bocznej części ogrodzenia do nieczynnej studni z przodu domu.
Wykop zrobiliśmy na szerokość 40 cm





zanim przyjechała koparka, co 5-10m wyznaczone zostały punkty kontrolne, wypoziomowane, aby już w czasie wybierania ziemi zachować odpowiedni spadek w dnie wykopu.



Dno wykopu zostało bardzo dokładnie wyrównane, przyjęliśmy spadek 1% - na długości 50m było to więc 50cm - na początku wykop miał 80cm głębokości (40cm na drenaż, 40cm na glebę uprawną, aby spokojnie nad drenażem sadzić byliny i małe krzewy), na koniec - 130cm.
____________________
Ela Motylogród
Mariposa 22:15, 26 paź 2018


Dołączył: 29 gru 2017
Posty: 1335
Po wyrównaniu dna wykopu, sprawdzeniu poziomów i spadków, na dnie została ułożona geowłóknina - tam, gdzie było w miarę płytko, brzegi włókniny przytrzymaliśmy kamieniami




ale dalej trzeba już było do brzegów wykopu mocować ją gwoździami i plastikowymi haczykami.



Na dnie ułożona została rura drenarska - pomimo geowłókniny na brzegach wykopu, sama rura też była owinięta włókniną.
____________________
Ela Motylogród
Mariposa 22:25, 26 paź 2018


Dołączył: 29 gru 2017
Posty: 1335
Po ułożeniu rury, została ona obsypana żwirem (żwir płukany, frakcja 8-16mm) - miało być dokładnie 40x40 (szer 40cm, wysokość 40 cm), ale 10t żwiru wystarczyło tylko na ok 35 cm.







Po rozsypaniu całego żwiru i wyrównaniu jego powierzchni, pozostało przykryć go geowłókniną - była dość szeroka 2m, założyliśmy ja na zakładkę - będzie podwójny drenaż od góry
Na koniec wykop został zasypany - i już! 4 dni ciężkiej pracy, a potem kilka dni wywożenia gliny pozostałej po wykopach. Ale jest, rzutem na taśmę, skończyliśmy dzień przed deszczami. Uff...
____________________
Ela Motylogród
MartaKozak 23:42, 26 paź 2018


Dołączył: 29 lis 2016
Posty: 1697
Ja robilam podobnie, ale zwir dalam na zewnatrz geowłókniny. Na razie sie sprawdza
____________________
Marta Wielicka przygoda ogrodowo/remontowa; Mój taras we Francji
Zakrecona 00:19, 27 paź 2018

Dołączył: 11 maj 2018
Posty: 2417
Elu super! Bardzo się cieszę, że udało się wszystko zgodnie z planem, choć pracy było nie mało.

Już nie mogę doczekać się planowania
____________________
Magda Ogrodowo zakręcona
ewsyg 15:57, 27 paź 2018


Dołączył: 17 maj 2013
Posty: 11654
Elu, podziwiam Was za ogrom pracy, którą wkładacie w realizację ogrodu.
____________________
Ewa Pachnący różami, malowany bylinami, Skąpana w słońcu****
Renii 18:15, 27 paź 2018


Dołączył: 19 cze 2017
Posty: 1258
Toszka napisał(a)



Swoje kwaśne stanowisko szykowałam łącznie 3 lata. Starannie, bez pośpiechu. Rabata wyniesiona, bo u mnie ciężka, tłusta gleba. Podłożem była ziemia liściowa (sypałam liście na rabacie i tam się kompostowały już bezpośrednio), dużo igliwia, kora, siarka, obornik koński i trochę podłoża do borówek (ale raczej jako "zaczyn" kwaśnej flory i fauny) oraz kwaśny piasek.
Obecnie warstwa ściółki ma jakieś 40-50cm. Jednak była wyższa i po pierwszym roku "siadła" ponad o 50%.
W każdym bądź razie rabata żyje już własnym życiem ze stabilnym kwaśnym ph. Co roku ściółkuję wrzosy i inne kwasoluby igliwiem, liśćmi i małym dodatkiem kory.

Wrzosy wolą raczej sucho (po ukorzenieniu się), bez stagnującej wody, dużo słońca.


Toszko
zastanawia mnie czy jak ściółkujesz liśćmi, igliwiem i korą tak jak piszesz 40-50 cm to czy nie przysypujesz "serca" roślinom? Wiesz o co mi chodzi - tak jakby były za głęboko posadzone
____________________
Japoński ogród Reni i Matiego
Renii 18:15, 27 paź 2018


Dołączył: 19 cze 2017
Posty: 1258
Elu wykonaliście kawał dobrej roboty. Szacun
____________________
Japoński ogród Reni i Matiego
Dorii 18:54, 27 paź 2018


Dołączył: 15 sie 2018
Posty: 4341
Te 40-50 cm to raczej chodzi o warstwę ziemi/ściółki stworzonej dla roślin nad warstwą gliny przed posadzeniem roślin.
____________________
Ogród na wzgórzu a czasem trochę pod górkę
Mariposa 07:09, 28 paź 2018


Dołączył: 29 gru 2017
Posty: 1335
Ewo, Renii, ja ze starej szkoły i wiem, że bez pracy nie ma kołaczy
Poganiam robotę, bo już mi spieszno do sadzenia i upiększania!

____________________
Ela Motylogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies