Gdzie jesteś » Forum » Nawadnianie » System automatycznego nawadniania

Pokaż wątki Pokaż posty

System automatycznego nawadniania

PiterSas 17:35, 19 kwi 2020

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
Darooo napisał(a)
Czy faktycznie będzie problem z działaniem 11-12 dysz o mniejszej wydajności na jednej pętli?

W moim wypadku będą to dysze MP 2000 (7 szt.), MP 1000 (2 szt) i MPSS530 (3 szt). Całkowity wydatek tych dysz to ledwie 18,2 l/min przy źródle 60 l/min.

Druga kwestia to nowy podział na strefy. Proszę o opinię, która wg Was jest lepsza:



Pierwszy sposób podziału rurociągów jest poprawny, drugi nie.
PiterSas 17:43, 19 kwi 2020

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
jszwarc napisał(a)
Witajcie,

Mam następujący dylemat i chętnie poznam Wasze opinie na ten temat.
Mam wywierconą studnię głębinową - rura 110.
Głębokość studni 42 metry, lustro wody na głębokości 20 metrów.
Planuję zakup pompy głębinowej Belardi 4S15 230V z silnikiem Sumoto.
Pompa ma wydajność max 90 l/min i ciśnienie max 11 bar.
Planuję zastosować rurę do pompy PN32.
Zraszacze zasilane rurami PN25.

Biorąc pod uwagę zanurzenie pompy na 40 metrach, zakładam, że podniesienie słupa wody na 40 metrów pochłonie 4 bary. Tym samym na wejściu do instalacji będę dysponował ciśnieniem ok. 7 barów.

Instalacja będzie rozszyta: dom i podlewanie ogrodu.

Od studni do domu jest ok. 10 metrów, co oznacza spadek kolejnego 1 bara, czyli na wejściu do instalacji domowej powinno być ok 6 barów. Takie samo ciśnienie wskazuje mi teraz ciśnieniomierz podłączony do wodociągu.

W przypadku podlewania ogrodu, odległość od studni do zraszaczy (2 w sekcji) mam ok. 30 metrów. Tym samym przesył pochłonie kolejne 3 bary, czyli na zraszaczach powinny być 4 bary. Tym samym na jeden zraszacz teoretycznie przypadną 2 bary. Maksymalne ciśnienie zastosowanych zraszaczy to 4,5 bara.

Oczywiście dojdą jakieś spadki ciśnienia...

Bardzo proszę o Wasze opinie, czy w/w analiza ma sens, czy jest obarczona błędem. Czy dobór w/w pompy dla takiej instalacji jest właściwy Waszym zdaniem?

Pozdrawiam i dziękuję
Jarek

Hej.
Pamiętaj że po redukcji z 32 na 25 będziesz miał wzrost ciśnienia....
Druga sprawa spadek ciśnienia w poziomie nie jest taki sam jak w studni (w studni 10 m - spadek 1 Bar, na 100 m na powierzchni płaskiej przy rurze 1 cal masz spadek ok. 3 Bar).

QbaH 08:17, 20 kwi 2020

Dołączył: 26 mar 2020
Posty: 80
Witam,
Czy ktoś może rzucić okiem na mój rysunek (nie mogłem dodać do forum) oraz opis z Dodany 13:25, 16 kwi 2020 ?
PiterSas 08:27, 20 kwi 2020

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
QbaH napisał(a)
Witam,
Czy ktoś może rzucić okiem na mój rysunek (nie mogłem dodać do forum) oraz opis z Dodany 13:25, 16 kwi 2020 ?

Tam nie ma rysunku.
A z opisu wnioskuję że może być.
QbaH 09:43, 20 kwi 2020

Dołączył: 26 mar 2020
Posty: 80
Jest w postaci linku, ale udało mi się już też normalnie załadować tutaj.
Żeby był komplet w jednym miejscu wklejam też treść posta:

Proszę o ocenę projektu zraszania.

Podlewanie z wodociągów: kran czerpalny na rurze ½” – prawdopodobnie będzie przyłącze do gniazda w bruku, niestety nie przewidziałem szybciej podłączenia wody do zraszania.

Może ma ktoś jakiś pomysł jak zejść ładnie z kranu czerpalnego do poziomu ziemi? Nie ma możliwość rycia w elewacji oraz wyjścia rurą w innym miejscu z domu.
Wydajność źródła 18,75l/min, ciśnienie 4.4-4.6bar (mierzyłem na ww. kranie o różnych porach).

Promienie zraszaczy narysowane dla najniższego ciśnienia danego zraszacza - 2bar (najczarniejszy scenariusz, chociaż wątpię, żeby na 3 zraszaczach i 20 metrach rury był spadek ponad 2 bar), przy większym ciśnieniu promienie będą większe, maksymalny promień/zasięg danego zraszacza zachodzi na kolejny zraszacz, można je zmniejszyć poprzez regulację. Zraszacze będą statyczne z głowicami Rotator albo odpowiednikami od Rain Bird.

Do skrzynki rozdzielczej rura 32mm, ok. 7m, dalej ze skrzynki 25mm z rozdzielacza na zraszacze.

5 sekcji zraszania:
- sekcja 1 – błękitne kropki, 3 zraszacze, wydatek maksymalny ok. 15l/min (będzie mniejszy bo będą przydławione na niższe ciśnienie i mniejszy promień, realnie ok. 12-13l/min) – najbardziej słoneczne miejsce działki,
- sekcja 2 – fioletowe kropki, 3 zraszacze, wydatek jak wyżej – mniej słońca, cień od tarasu, stąd taki podział zraszaczy na dwa trójkąty a nie lewa/prawa strona ogrodu,
- sekcja 3 – 4 zraszacze podlewające po prostokącie, wydatek maksymalny 7l/min – bok domu, cień przez sporą część dnia, dlatego osobna sekcja, będzie pewnie najkrócej podlewana,
- sekcja 4 – jasno zielone kropki, wydatek maksymalny ok. 7l/min – front, ciągle słońce, czarny prostokąt to świerk, zraszacz w lewym dolnym rogu zachodzi się razem z ostatnim zraszaczem z sekcji 3, stąd taki mały promień, żeby nie lał po gałęziach drzewka,
- sekcja 5 - linia kroplująca z kompensacją ciśnienia idąca dookoła działki (tuje, biały pas), długość 100m,

Do wszystkiego będzie sterownik 6 sekcji, kolektor 6 sekcji (jedna w zapasie w razie jakby coś było nie tak).

Mogę prosić o jakieś opinie / komentarze? Starałem się tak dobierać przepływ aby był w okolicach maks. 80% przepływu zasilania, ciśnienie nie wiem jak przeliczyć, ale zapas wydaje mi się spory zakładając, że najdłuższy odcinek rury ze zraszaczami będzie miał 30m, pozostałe po 10-20m. Podlewał będę pewnie wczesnym rankiem, w czasie gdy zużycie wody jest minimalne.

PiterSas 14:32, 20 kwi 2020

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
QbaH napisał(a)
Jest w postaci linku, ale udało mi się już też normalnie załadować tutaj.
Żeby był komplet w jednym miejscu wklejam też treść posta:

Proszę o ocenę projektu zraszania.

Podlewanie z wodociągów: kran czerpalny na rurze ½” – prawdopodobnie będzie przyłącze do gniazda w bruku, niestety nie przewidziałem szybciej podłączenia wody do zraszania.

Może ma ktoś jakiś pomysł jak zejść ładnie z kranu czerpalnego do poziomu ziemi? Nie ma możliwość rycia w elewacji oraz wyjścia rurą w innym miejscu z domu.
Wydajność źródła 18,75l/min, ciśnienie 4.4-4.6bar (mierzyłem na ww. kranie o różnych porach).

Promienie zraszaczy narysowane dla najniższego ciśnienia danego zraszacza - 2bar (najczarniejszy scenariusz, chociaż wątpię, żeby na 3 zraszaczach i 20 metrach rury był spadek ponad 2 bar), przy większym ciśnieniu promienie będą większe, maksymalny promień/zasięg danego zraszacza zachodzi na kolejny zraszacz, można je zmniejszyć poprzez regulację. Zraszacze będą statyczne z głowicami Rotator albo odpowiednikami od Rain Bird.

Do skrzynki rozdzielczej rura 32mm, ok. 7m, dalej ze skrzynki 25mm z rozdzielacza na zraszacze.

5 sekcji zraszania:
- sekcja 1 – błękitne kropki, 3 zraszacze, wydatek maksymalny ok. 15l/min (będzie mniejszy bo będą przydławione na niższe ciśnienie i mniejszy promień, realnie ok. 12-13l/min) – najbardziej słoneczne miejsce działki,
- sekcja 2 – fioletowe kropki, 3 zraszacze, wydatek jak wyżej – mniej słońca, cień od tarasu, stąd taki podział zraszaczy na dwa trójkąty a nie lewa/prawa strona ogrodu,
- sekcja 3 – 4 zraszacze podlewające po prostokącie, wydatek maksymalny 7l/min – bok domu, cień przez sporą część dnia, dlatego osobna sekcja, będzie pewnie najkrócej podlewana,
- sekcja 4 – jasno zielone kropki, wydatek maksymalny ok. 7l/min – front, ciągle słońce, czarny prostokąt to świerk, zraszacz w lewym dolnym rogu zachodzi się razem z ostatnim zraszaczem z sekcji 3, stąd taki mały promień, żeby nie lał po gałęziach drzewka,
- sekcja 5 - linia kroplująca z kompensacją ciśnienia idąca dookoła działki (tuje, biały pas), długość 100m,

Do wszystkiego będzie sterownik 6 sekcji, kolektor 6 sekcji (jedna w zapasie w razie jakby coś było nie tak).

Mogę prosić o jakieś opinie / komentarze? Starałem się tak dobierać przepływ aby był w okolicach maks. 80% przepływu zasilania, ciśnienie nie wiem jak przeliczyć, ale zapas wydaje mi się spory zakładając, że najdłuższy odcinek rury ze zraszaczami będzie miał 30m, pozostałe po 10-20m. Podlewał będę pewnie wczesnym rankiem, w czasie gdy zużycie wody jest minimalne.


Hej.
Jeżeli faktycznie masz ok. 19 l/min z 1/2 cala a przepływy na sekcjach stanowią 80% wydatku, to raczej wszystko będzie chodziło.....
Co do rury 32 - moim zdaniem bez sensu. Jak masz kran /2 cala to zrób już rurę calówkę i nią wszystko poprowadź. Rura 32 dodatkow zmniejszy Ci ciśnienie ...
QbaH 10:41, 21 kwi 2020

Dołączył: 26 mar 2020
Posty: 80
Właśnie o tym też myślałem, stąd moja prośba o ocenę na forum.
To w takim razie zrobię wszystko rurą 25mm.

Wydatek policzyłem z wzoru i nalewania wiadra 10l. Ciśnienie będę jeszcze badał o innych porach jak sąsiedzi zraszania odpalą, żeby była pewność że to ruszy. Chociaż wydaje mi się, że przy 3-4 zraszaczach na sekcji powinno chulać.
11stokrotka 22:31, 21 kwi 2020


Dołączył: 02 sie 2012
Posty: 534
PiterSas napisał(a)

Zastosuj dysze prostokątne np. Dysza prostokątna SS-918 2,7x5,5m Huntera..


Czy zasięgi tych dyszy też powinny się pokrywać w 50 % jak w MP Rotator? Aby podlać pas trawnika o wymiarach 16 m na 3 metry potrzebuję 3 x SS-918 obok siebie w jednej linii i po jednym prawym i lewym na końcach? Te prawe i lewe na końcach dają strumień szerokości tylko 1,5m (LCS-515 i RCR -515)

https://www.beregnungsparadies.com/Spruehduesen/Spruehdueseneinsaetze/Duesen-rechteck/Hunter-Spruehduese-CS-530-Mittelstreifen::537.html
____________________
Mam marzenie
QbaH 08:09, 22 kwi 2020

Dołączył: 26 mar 2020
Posty: 80
Powinny się pokrywać, na moim rysunku masz 4 takie dysze (szare kropki) na boku domu (pas 15x3m), jedna jest boczna, pozostałe "centralne" więc skrajna wychodzi mi połową poza ten pas i zachodzi na zraszacz narożny (lewy dolny róg rysunku).\

Co do słabszego zasięgu - mam podobne zmartwienia, bez pasa tuj zostaje mi prawie 2m, na szczęście mam tam sporo cienia, więc nie będzie aż tak dużego zapotrzebowania na wodę, jakby coś było nie tak za rok/dwa to zamienię je na kilka zraszaczy 180st o minimalnym zasięgu, chociaż będzie to wyglądać specyficznie (tyle zraszaczy na takim małym kawałku terenu).
11stokrotka 12:33, 22 kwi 2020


Dołączył: 02 sie 2012
Posty: 534
Hej. Dziękuję za podpowiedź. Rzeczywiście masz podobnie.

U mnie jest o tyle prościej, że wszędzie mogę dać te na 180 stopni bo za trawnikiem mam jeszcze drugi pas 3 metrowy z roślinami. Ale nie muszę tam lać, bo jest dużo cienia. Masz rację, można zamienić. Rozumiem, że te prostokątne i okrągłe chodzą na tych samych korpusach Huntera? Czy w jednej sekcji mogą być oba rodzaje dysz? Najbardziej by mi pasowało dać 3 prostokątne w środku i dwie z fragmentami koła po bokach.

Za radą PiterSas planuję jednak zakopanie instalacji przy brzegu tarasu (wcześniej myślałam, że puszczę ją po ziemi). Chcę do tego podejść profesjonalnie, tak jak większość osób, które ostatnio tu prezentują swoje projekty. Rura główna w tej sekcji będzie cięta i łączona kolankami w kilku miejscach, aby obejść niektóre zabetonowane miejsca. Czy w związku z tym muszę przewidzieć że ciśnienie wody się znacznie obniży? Przepraszam, może głupio pytam . A może trzeba użyć reduktora ciśnienia, skoro SS-918 jest na 2,1 bara a ja mam 3?
Chcę też ocenić, jaki będę miała jeszcze zapas wody? Chciałabym zastosować oprócz 3 sztuk Hunter SS-918 jeszcze kilka MP 2000 - jeden na 270 stopni i ze 3 na 90 stopni. W pracującej u mnie sekcji podlewającej główny trawnik pracują 3 MP Rotator 2000, ale ich zasięg na pewno nie jest nastawiony na maksymalną wartość promienia 6 metrów.

Widzę, że muszę poszukać tego wzoru o którymi pisze QbaH. Ale mam wątpliwości czy ten wydatek wody będzie prawidłowo zbadany jeśli kranik na wodę ma gwint 1/2 cala a miejsce, do którego podłączona będzie sekcja ma ze dwa razy większą średnicę.


____________________
Mam marzenie
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies