Gdzie jesteś » Forum » Nawadnianie » System automatycznego nawadniania

Pokaż wątki Pokaż posty

System automatycznego nawadniania

sqymon2 14:33, 22 kwi 2020

Dołączył: 22 kwi 2020
Posty: 4
Witam wszystkich

Po 2-3 latach zastanawiania zaczynam prace nad nawodnieniem ogrodu/trawnika.

Obecnie na ogród mam wyprowadzone przyłącze wodne rurą PEX20, na której jest zainstalowany podlicznik / wodomierz DN15 o wydajności 1,5m3/s -> 25 l/min. W godzinach porannych z tego przyłącza z kranu potwierdza się ta wydajność.
Przyłącze główne to wodomierz G1 o Q=4m3/h, a podlicznik połącozny jest z nim rurą PEX20 o długości 5-8m.
Ciśnienei wodociągowe, myślę że ok 3,5bar

W razie gdyby okazało się to za mało (ale wątpie) to mam 2 plany awaryjne:
1) wymiana podlicznika na mocniejszy np na DN20 o 4m3/s
2) wymiana podlicznika na mocniejszy i wymiana rur na np. PE32
(instalacje mam na suficie w piwnicy więc to nie duży problem, a raczej koszty)

Schemat instalacji:
Do kolektora elektrozaworów zrobie podejście z PEX20 (chyba nie ma sensu na tym krótkim odcinku 5m powiększać DN rury). A od elektorzaworów sekcje będą już rurą PE25

Zasięg dobrany wg najniższych ciśnień wg katalogu

- sekcja niebieska - 3x spryskiwacz RainBird 1804 z dyszami HE-VAN co daje 0,58m3/h -> ok.10 l/min
- sekcja czerwona - 3x spryskiwacz RainBird 1804 z dyszami HE-VAN co daje 0,75m3/h -> ok.12,5 l/min
- sekcja zielona - 3x spryskiwacz RainBird 1804 z dyszami HE-VAN co daje 0,50m3/h -> ok.8,5 l/min
- sekcja fioletowa - 3x spryskiwacz rotacyjny RainBird 5004 z dyszami 1,5 i 2,0LA co daje 0,89m3/h -> ok.15l/min



Moje pytania:
pyt 1) Czy elektrozawory Rainbird DV 1" mogą działać w pionie - nie widze przeciwwskazań ale wole zapytać (nie chce robić studzienki na dworze, tylko na ścianie wewnątrz piwnicy)
pyt 2) czy przy zasilaniu 24-25l/min max obciążenie sekcji 15l/min jest OK ? wydaje mi się że taki zapas jest wystarczający aby utrzymać odpowiednie ciśnienie
pyt 3) dotyczy troche pyt 2), boję się jednak że pobór może być za mały (na sekcjach z dyszami HE-VAN) i ciśnienie będzie oscylowało w okolicach 3bar, co dla dysz HE-VAN może być za duże. Czym to się może objawiać? Ewentualnie mogę zainstalować jakiś regulowany reduktor ciśnienia przed kolektorem z nastawą na 2bary co będzie idealne dla wszystkich zraszaczy.
pyt 4) czy jest jakaś wyższośc sterowników RainBord nad Hunter, po za ceną +ok.100zł (planuje zakup 6 sekcyjnego na ewentualny rozwój, typu podlewanie pergoli itp)
11stokrotka 21:02, 22 kwi 2020


Dołączył: 02 sie 2012
Posty: 534
Do sqymon2

Nie znam się na tym w ogóle. Ale wiem na pewno, że te zasięgi kół za mało się pokrywają - woda z jednego zraszacza powinna praktycznie dolewać do miejsca gdzie jest kolejny zraszacz. Nie rób tak jak na rysunku bo będzie nierówno podlane. Daj więcej zraszaczy.

Pozdrawiam
____________________
Mam marzenie
QbaH 21:56, 22 kwi 2020

Dołączył: 26 mar 2020
Posty: 80
11stokrotka napisał(a)
Hej. Dziękuję za podpowiedź. Rzeczywiście masz podobnie.

U mnie jest o tyle prościej, że wszędzie mogę dać te na 180 stopni bo za trawnikiem mam jeszcze drugi pas 3 metrowy z roślinami. Ale nie muszę tam lać, bo jest dużo cienia. Masz rację, można zamienić. Rozumiem, że te prostokątne i okrągłe chodzą na tych samych korpusach Huntera? Czy w jednej sekcji mogą być oba rodzaje dysz? Najbardziej by mi pasowało dać 3 prostokątne w środku i dwie z fragmentami koła po bokach.

Za radą PiterSas planuję jednak zakopanie instalacji przy brzegu tarasu (wcześniej myślałam, że puszczę ją po ziemi). Chcę do tego podejść profesjonalnie, tak jak większość osób, które ostatnio tu prezentują swoje projekty. Rura główna w tej sekcji będzie cięta i łączona kolankami w kilku miejscach, aby obejść niektóre zabetonowane miejsca. Czy w związku z tym muszę przewidzieć że ciśnienie wody się znacznie obniży? Przepraszam, może głupio pytam . A może trzeba użyć reduktora ciśnienia, skoro SS-918 jest na 2,1 bara a ja mam 3?
Chcę też ocenić, jaki będę miała jeszcze zapas wody? Chciałabym zastosować oprócz 3 sztuk Hunter SS-918 jeszcze kilka MP 2000 - jeden na 270 stopni i ze 3 na 90 stopni. W pracującej u mnie sekcji podlewającej główny trawnik pracują 3 MP Rotator 2000, ale ich zasięg na pewno nie jest nastawiony na maksymalną wartość promienia 6 metrów.

Widzę, że muszę poszukać tego wzoru o którymi pisze QbaH. Ale mam wątpliwości czy ten wydatek wody będzie prawidłowo zbadany jeśli kranik na wodę ma gwint 1/2 cala a miejsce, do którego podłączona będzie sekcja ma ze dwa razy większą średnicę.




Teoretycznie dysze prostokątne i mp rotator mogą działać razem w jednej sekcji, nie powinno ich się łączyć z zraszaczami rotacyjnymi (inny wydatek wody).

Dysza SS-918 zgodnie z dokumentacją pracuje również przy 2.5barach, jednak co do ciśnienia to nie wypowiem się do końca, ponieważ sam się zastanawiam nad ciśnieniami u siebie.

Trzeba zbadać ciśnienie i przepływ tam gdzie się podepnie instalację, inaczej pomiar jest tylko częściowo przydatny.
PiterSas 07:32, 23 kwi 2020

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
sqymon2 napisał(a)
Witam wszystkich

Po 2-3 latach zastanawiania zaczynam prace nad nawodnieniem ogrodu/trawnika.

Obecnie na ogród mam wyprowadzone przyłącze wodne rurą PEX20, na której jest zainstalowany podlicznik / wodomierz DN15 o wydajności 1,5m3/s -> 25 l/min. W godzinach porannych z tego przyłącza z kranu potwierdza się ta wydajność.
Przyłącze główne to wodomierz G1 o Q=4m3/h, a podlicznik połącozny jest z nim rurą PEX20 o długości 5-8m.
Ciśnienei wodociągowe, myślę że ok 3,5bar

W razie gdyby okazało się to za mało (ale wątpie) to mam 2 plany awaryjne:
1) wymiana podlicznika na mocniejszy np na DN20 o 4m3/s
2) wymiana podlicznika na mocniejszy i wymiana rur na np. PE32
(instalacje mam na suficie w piwnicy więc to nie duży problem, a raczej koszty)

Schemat instalacji:
Do kolektora elektrozaworów zrobie podejście z PEX20 (chyba nie ma sensu na tym krótkim odcinku 5m powiększać DN rury). A od elektorzaworów sekcje będą już rurą PE25

Zasięg dobrany wg najniższych ciśnień wg katalogu

- sekcja niebieska - 3x spryskiwacz RainBird 1804 z dyszami HE-VAN co daje 0,58m3/h -> ok.10 l/min
- sekcja czerwona - 3x spryskiwacz RainBird 1804 z dyszami HE-VAN co daje 0,75m3/h -> ok.12,5 l/min
- sekcja zielona - 3x spryskiwacz RainBird 1804 z dyszami HE-VAN co daje 0,50m3/h -> ok.8,5 l/min
- sekcja fioletowa - 3x spryskiwacz rotacyjny RainBird 5004 z dyszami 1,5 i 2,0LA co daje 0,89m3/h -> ok.15l/min



Moje pytania:
pyt 1) Czy elektrozawory Rainbird DV 1" mogą działać w pionie - nie widze przeciwwskazań ale wole zapytać (nie chce robić studzienki na dworze, tylko na ścianie wewnątrz piwnicy)
pyt 2) czy przy zasilaniu 24-25l/min max obciążenie sekcji 15l/min jest OK ? wydaje mi się że taki zapas jest wystarczający aby utrzymać odpowiednie ciśnienie
pyt 3) dotyczy troche pyt 2), boję się jednak że pobór może być za mały (na sekcjach z dyszami HE-VAN) i ciśnienie będzie oscylowało w okolicach 3bar, co dla dysz HE-VAN może być za duże. Czym to się może objawiać? Ewentualnie mogę zainstalować jakiś regulowany reduktor ciśnienia przed kolektorem z nastawą na 2bary co będzie idealne dla wszystkich zraszaczy.
pyt 4) czy jest jakaś wyższośc sterowników RainBord nad Hunter, po za ceną +ok.100zł (planuje zakup 6 sekcyjnego na ewentualny rozwój, typu podlewanie pergoli itp)

Hej.
Tak jak napisał QbaH projekt do poprawy. Zraszacze muszą nachodzić na siebie w 50%.
Odnośnie pytań
-elektrozawory mogą działać w pionie
- zasilanie jest OK
- przy 3,5 Bar spadnie nawet poniżej 3 Bar ciśnienia dynamicznego....
nie ma sensu wstawiać reduktora ciśnienia, na każdym podłączonym zraszaczu będziesz miał spadek do tego dojdą opory na trójnikach i kolankach - następny spadek ciśnienia więc podłącz to co masz i zobacz jak to będzie działać.
Sterownik 6 sekcyjny po poprawie błędów będzie akurat, co do firmy jedna ma pewne zalety i druga. Do ciebie należy wybór....
QbaH 09:37, 23 kwi 2020

Dołączył: 26 mar 2020
Posty: 80
sqymon2 napisał(a)
Witam wszystkich

Po 2-3 latach zastanawiania zaczynam prace nad nawodnieniem ogrodu/trawnika.

Obecnie na ogród mam wyprowadzone przyłącze wodne rurą PEX20, na której jest zainstalowany podlicznik / wodomierz DN15 o wydajności 1,5m3/s -> 25 l/min. W godzinach porannych z tego przyłącza z kranu potwierdza się ta wydajność.
Przyłącze główne to wodomierz G1 o Q=4m3/h, a podlicznik połącozny jest z nim rurą PEX20 o długości 5-8m.
Ciśnienei wodociągowe, myślę że ok 3,5bar

W razie gdyby okazało się to za mało (ale wątpie) to mam 2 plany awaryjne:
1) wymiana podlicznika na mocniejszy np na DN20 o 4m3/s
2) wymiana podlicznika na mocniejszy i wymiana rur na np. PE32
(instalacje mam na suficie w piwnicy więc to nie duży problem, a raczej koszty)

Schemat instalacji:
Do kolektora elektrozaworów zrobie podejście z PEX20 (chyba nie ma sensu na tym krótkim odcinku 5m powiększać DN rury). A od elektorzaworów sekcje będą już rurą PE25

Zasięg dobrany wg najniższych ciśnień wg katalogu

- sekcja niebieska - 3x spryskiwacz RainBird 1804 z dyszami HE-VAN co daje 0,58m3/h -> ok.10 l/min
- sekcja czerwona - 3x spryskiwacz RainBird 1804 z dyszami HE-VAN co daje 0,75m3/h -> ok.12,5 l/min
- sekcja zielona - 3x spryskiwacz RainBird 1804 z dyszami HE-VAN co daje 0,50m3/h -> ok.8,5 l/min
- sekcja fioletowa - 3x spryskiwacz rotacyjny RainBird 5004 z dyszami 1,5 i 2,0LA co daje 0,89m3/h -> ok.15l/min



Moje pytania:
pyt 1) Czy elektrozawory Rainbird DV 1" mogą działać w pionie - nie widze przeciwwskazań ale wole zapytać (nie chce robić studzienki na dworze, tylko na ścianie wewnątrz piwnicy)
pyt 2) czy przy zasilaniu 24-25l/min max obciążenie sekcji 15l/min jest OK ? wydaje mi się że taki zapas jest wystarczający aby utrzymać odpowiednie ciśnienie
pyt 3) dotyczy troche pyt 2), boję się jednak że pobór może być za mały (na sekcjach z dyszami HE-VAN) i ciśnienie będzie oscylowało w okolicach 3bar, co dla dysz HE-VAN może być za duże. Czym to się może objawiać? Ewentualnie mogę zainstalować jakiś regulowany reduktor ciśnienia przed kolektorem z nastawą na 2bary co będzie idealne dla wszystkich zraszaczy.
pyt 4) czy jest jakaś wyższośc sterowników RainBord nad Hunter, po za ceną +ok.100zł (planuje zakup 6 sekcyjnego na ewentualny rozwój, typu podlewanie pergoli itp)



Niebieskie zraszacze w lewym górnym rogu na większy promień - maksymalny na jaki pozwoli wymiar działki (do kolejnego zraszacza).

Czerwone zraszacze bliżej siebie i 1, moze 2 więcej.

Fioletowe - narożne zostaw, środkowy daj mocniejszy albo zamień na dwa 90stopni o większym zasięgu, lub daj w dolnych narożnikach narożne.

- To wszystkie moje wskazówki z moich dotychczasowo wyczytanych wiadomości, nie wiem czy mam w 100% rację, ale sam poprawiałem swój rysunek zgodnie z powyższym.

Ciśnienie Ci spadnie, nie przejmuj się tym aż tak, na pewno nie będzie trzeba redukować. Obciążenie ok, poniżej przepływu, zawór będzie pracował w każdej pozycji - to cewka, kwestia tylko ciśnienia żeby wodę podniosło z piwnicy przez zawór na dwór (ale przy tylu barach to raczej nie problem).
sotte85 10:29, 23 kwi 2020

Dołączył: 20 kwi 2020
Posty: 1
Bardzo proszę o pomoc! Stoję przed podjęciem decyzji dotyczącej założenia nawadniania ogrodu. Nie mały to wydatek (wycena sprzętu na ok.5 tys. zł), a jako laik w temacie nie wiele mogę wydedukować z zaproponowanego mi projektu. Ogród w granicach 600 m2. Poniżej przedstawiam koncepcje projektu i systemu nawadniania. Czy mogłabym prosić o opinie,
-czy projekt jest dobrze skonstruowany,
-czy liczba zraszaczy oraz ich rozmieszczenie będzie spełniało swoją rolę?
-Który ze sterowników jest wart uwagi?
- Czy warto jeszcze dopłacić do istalacji aby dodano system sterowania przez aplikacje (zaleta dostosowania czasu nawadnia na podstawie prognozy pogody)?
- Czy przed zakupem sprzętu powinnam jeszcze dopytać się o jakieś dodatkowe szczegóły tej instalacji?


Parametry źródła wody

Rodzaj źródła wody – wodociąg
Ciśnienie – 3,5 bar
Wydatek – 2,5 m3/h


Koncepcja systemu

- Zraszanie trawy 3 sekcje zraszaczy z dyszami MP ROTATOR (35 sztuk). Magistrala wykonana z rury polietylenowej średnicy ø 25 mm.
Podłączenia zraszaczy z magistralą wykonane rurą ø 20 mm.

- Nawadnianie kropelkowe 2 sekcje linii kroplującej typu Drip-Line CLASSIC.
1 sekcja z emiterami.

- Magistrala wykonana z rury polietylenowej średnicy ø 25 mm.

Sterowanie Automatyczne (sterownik wewnętrzny) wraz z Czujnikiem opadów
Zaproponowano 2 modele z 6 sekcjami.wew.:

1. HUNTER XC 601iE ; eketrozawory PGV ; czujnik deszczu Rain Clik
2. RAIN BIRD ESP-RZXi; elektrozawory HV, czujnik deszczu RSDBEX




sqymon2 13:00, 23 kwi 2020

Dołączył: 22 kwi 2020
Posty: 4
Dzięki za podpowiedzi,
poniżej poprawiony projekt - zgodnie z sugestiami o spadku ciśnienia wszędzie przyjąłem zasięgi jak dla 2bar

Zwiększyłem zasięgi na sekcji niebieskiej
dodałem 1 zraszacza na sekcji zielonej i czerwonej
na sekcji fioletowej zostawiłem 1 zraszacz rotacyjny (jest on z większą dyszą), nierówność opadu powinna wynosić max 15%, ewentualnie w przypadku kiepskich wyników dołożę 2 zraszacz rotacyjny tak aby wszystkie 4 maiły te same dysze



Na dizś plan robót to wyprowadzenie wody do na ścianę na której ma być zamontowany kolektor
11stokrotka 15:01, 23 kwi 2020


Dołączył: 02 sie 2012
Posty: 534
do PiterSas

mogę prosić o jakiś komentarz do mojego marudzenia?: (Zaczęłam czytać ten wątek, ale jestem dopiero na 13 tej stronie, a deszczu niet )

"Za radą PiterSas planuję jednak zakopanie instalacji przy brzegu tarasu (wcześniej myślałam, że puszczę ją po ziemi). Chcę do tego podejść profesjonalnie, tak jak większość osób, które ostatnio tu prezentują swoje projekty. Rura główna w tej sekcji będzie cięta i łączona kolankami w kilku miejscach, aby obejść niektóre zabetonowane miejsca. Czy w związku z tym muszę przewidzieć że ciśnienie wody się znacznie obniży? Przepraszam, może głupio pytam . A może trzeba użyć reduktora ciśnienia, skoro SS-918 jest na 2,1 bara a ja mam 3?
Chcę też ocenić, jaki będę miała jeszcze zapas wody? Chciałabym zastosować oprócz 3 sztuk Hunter SS-918 jeszcze kilka MP 2000 - jeden na 270 stopni i ze 3 na 90 stopni. W pracującej u mnie sekcji podlewającej główny trawnik pracują 3 MP Rotator 2000, ale ich zasięg na pewno nie jest nastawiony na maksymalną wartość promienia 6 metrów.

Widzę, że muszę poszukać tego wzoru o którymi pisze QbaH. Ale mam wątpliwości czy ten wydatek wody będzie prawidłowo zbadany jeśli kranik na wodę ma gwint 1/2 cala a miejsce, do którego podłączona będzie sekcja ma ze dwa razy większą średnicę."
____________________
Mam marzenie
QbaH 20:36, 23 kwi 2020

Dołączył: 26 mar 2020
Posty: 80
sqymon2 napisał(a)
Dzięki za podpowiedzi,
poniżej poprawiony projekt - zgodnie z sugestiami o spadku ciśnienia wszędzie przyjąłem zasięgi jak dla 2bar

Zwiększyłem zasięgi na sekcji niebieskiej
dodałem 1 zraszacza na sekcji zielonej i czerwonej
na sekcji fioletowej zostawiłem 1 zraszacz rotacyjny (jest on z większą dyszą), nierówność opadu powinna wynosić max 15%, ewentualnie w przypadku kiepskich wyników dołożę 2 zraszacz rotacyjny tak aby wszystkie 4 maiły te same dysze



Na dizś plan robót to wyprowadzenie wody do na ścianę na której ma być zamontowany kolektor


U siebie też zakładałem zasięgi dla minimalnego ciśnienia przy jakim działa zraszacz (2bar, a mam na początku 4.6), zawsze można dać słabszą dyszę albo przydławić, dołożenie zraszacza w sekcji lub przebudowa sekcji to już grubsza zabawa.
QbaH 20:43, 23 kwi 2020

Dołączył: 26 mar 2020
Posty: 80
11stokrotka napisał(a)
do PiterSas

mogę prosić o jakiś komentarz do mojego marudzenia?: (Zaczęłam czytać ten wątek, ale jestem dopiero na 13 tej stronie, a deszczu niet )

"Za radą PiterSas planuję jednak zakopanie instalacji przy brzegu tarasu (wcześniej myślałam, że puszczę ją po ziemi). Chcę do tego podejść profesjonalnie, tak jak większość osób, które ostatnio tu prezentują swoje projekty. Rura główna w tej sekcji będzie cięta i łączona kolankami w kilku miejscach, aby obejść niektóre zabetonowane miejsca. Czy w związku z tym muszę przewidzieć że ciśnienie wody się znacznie obniży? Przepraszam, może głupio pytam . A może trzeba użyć reduktora ciśnienia, skoro SS-918 jest na 2,1 bara a ja mam 3?
Chcę też ocenić, jaki będę miała jeszcze zapas wody? Chciałabym zastosować oprócz 3 sztuk Hunter SS-918 jeszcze kilka MP 2000 - jeden na 270 stopni i ze 3 na 90 stopni. W pracującej u mnie sekcji podlewającej główny trawnik pracują 3 MP Rotator 2000, ale ich zasięg na pewno nie jest nastawiony na maksymalną wartość promienia 6 metrów.

Widzę, że muszę poszukać tego wzoru o którymi pisze QbaH. Ale mam wątpliwości czy ten wydatek wody będzie prawidłowo zbadany jeśli kranik na wodę ma gwint 1/2 cala a miejsce, do którego podłączona będzie sekcja ma ze dwa razy większą średnicę."


Moim zdaniem jak zraszacz ma nominalne ciśnienie 2.1 a Ty masz 3 to bardziej bym się martwił, że po tych wszystkich kolankach i rurach będzie za słabe, raczej nie ma potrzeby dławienia.

Nie da się jakoś obejść tych miejsc bez cięcia rury? Dając ją dalej wzdłuż obrzeża które masz na zdjęciach a zraszacze podłączając złączem ze zdjęcia poniżej?


Musisz zmierzyć wydatek tam gdzie woda będzie faktycznie pobierana, jeśli cała rura ma większą średnice to na pewno będzie inaczej niż na kranie podłączonym rurką/ zaworem 1/2".
Przykładowe obliczenia z pierwszej lepszej strony z sieci:

Aby zmierzyć rzeczywistą wydajność źródła należy wykonać pomiar czasu w jakim będzie napełniał się nasz jakiś wybrany zbiornik. Najlepszym naczyniem jest wiadro, tylko musimy znać jego objętość. Jeżeli budynek jest wyposażony w wodomierz to można go wykorzystać zamiast wiadra.
Przykład:
Mamy wiaderko o pojemności 10 litrów i napełniamy je wodą z naszego badanego źródła w ciągu 12 sekund. (Rys. 2)
Korzystamy z następującego wzoru:
Pojemność wiaderka - A
Czas w jakim napełniono wiaderko - B
Wydajność źródła wody w m3/h - C
(A/B) x 3,6 = C (m3/h)
Obliczamy:
(10/12) x 3,6 = 3 (m3/h)
Nasze przykładowe źródło wody ma wydajność 3 metrów sześciennych co daje po przeliczeniu 50 litrów na minutę.


Przy planowaniu zraszaczy zakładaj ich zasięg z minimalnego ciśnienia, lepiej tak niż z maksymalnego, bo ciśnienie 3 bar na wyjściu wody do zraszania po pierwszym zraszaczu i odcinku rury jest już na pewno sporo niższe (są wzory do obliczenia spadków). Lepiej regulować za mocny zraszacz niż kombinować jak przerobić sekcje i dołożyć kolejne zraszacze lub nową linię.

Ja mam dobre ciśnienie (4.6bar) ale wydatek taki sobie - 1,125m3/h, bo rurka jest 1/2" i kranik na końcu - nie mam możliwości wyciągnięcia wody z domu większym przekrojem.
Przez to wszystko będę miał 6 sekcji a w jednej maksymalnie 3 zraszacze MP3000, dwa po 90 stopni, jeden 180 stopni - ciśnieniowo instalacja mi to spokojnie udźwignie, a pod względem przepływu będę na 60% możliwości. Jeśli uda mi się zrobić studnie - co jest wątpliwe - to po prostu nie będę miał potrzeby zakładania mocnej pompy.

Planując zraszanie przyjmowałem minimalne zasięgi zraszaczy na najmniejszym ciśnieniu pracy oraz przepływ sekcji maksymalnie 75% możliwości przy zasilaniu z kranika 1/2", bo na takim zasilaniu póki co to uruchomię, w przyszłości mogę mieć tylko lepsze.

Jeśli będę miał lepsze ciśnienie to po prostu promienie zraszaczy będą mi zachodzić na kolejny zraszacz - na razie mam promień 7.5m a kolejny zraszacz 1.5m dalej (widać to na moim rysunku).
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies