Gdzie jesteś » Forum » Nawadnianie » System automatycznego nawadniania

Pokaż wątki Pokaż posty

System automatycznego nawadniania

PiterSas 07:34, 27 kwi 2020

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
11stokrotka napisał(a)
"Nie da się jakoś obejść tych miejsc bez cięcia rury? Dając ją dalej wzdłuż obrzeża które masz na zdjęciach a zraszacze podłączając złączem ze zdjęcia poniżej?
"


Problem polega na tym, że mój ogród jest już wykończony i nie da się wkopać rury głównej pod tarasem - albo ją położę na ziemi pod tarasem (nie będzie zakopana) albo będę musiała ciąć.
Chyba zrobię próbę - poskładam wszystko, położę rurę pod tarasem a zakopię tylko końcówki rur z korpusami.

Stokrotko
w tamtym tygodniu przyszli do mojego ogródka panowie i ze względu na montaż uziemienia rozkopali mi z 10 m trawnika..... Zwertykulowałem ten teren podsypałem ziemi, uwałowałem posiałem trawę, przegrabiłem i podlałem. Teraz czekam na odnowę trawnika...
Mój wywód był po to że lepiej zrobić coś teraz porządnie, a nie potem patrzeć całe życie na prowizorkę....
Jak odetniesz trawę "kęsami" i położysz obok to po wkopaniu rury z powrotem umieścisz tą pociętą trawę. Zanim się obejrzysz trawa szybko się zregeneruje.
madzik1 10:28, 27 kwi 2020

Dołączył: 27 kwi 2020
Posty: 1
Drodzy,
chcę założyć nawadnianie swojego trawnika. Wczoraj postanowiłam sobie rozrysować, czytając Wasze porady i sugestie. Czy ktoś mógłby powiedzieć czy mój projekt jest ok? Co do poprawy? Z góry dziękuję za wszelaką pomoc. Dysze wybrałam MP Rotator ze względu na duży zakres promieni obszarów podlewanych.
Pozdrawiam
Magda


PiterSas 12:32, 27 kwi 2020

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
madzik1 napisał(a)
Drodzy,
chcę założyć nawadnianie swojego trawnika. Wczoraj postanowiłam sobie rozrysować, czytając Wasze porady i sugestie. Czy ktoś mógłby powiedzieć czy mój projekt jest ok? Co do poprawy? Z góry dziękuję za wszelaką pomoc. Dysze wybrałam MP Rotator ze względu na duży zakres promieni obszarów podlewanych.
Pozdrawiam
Magda



Hej.

Projekt w miarę OK.
Pytanie co masz wyrysowane pomiędzy domem a tym kwadratem (piaskownica?)
Tam nie widzę ani jednego zraszacza.

Teraz dobierz sekcje i dawkę wody i do dzieła
QbaH 17:59, 27 kwi 2020

Dołączył: 26 mar 2020
Posty: 80
PiterSas napisał(a)

Przy 9 m tylko zraszacze rotacyjne

Jak podzielisz umiejętnie sekcje to idź w statyczne, jak poradzisz obie z ustawieniami w zraszacz rotacyjnych to zrób sekcje z tymi zraszaczami - będzie ich mniej a podlejesz większy obszar. Koszty troszkę droższe bo zraszacz jest drogi ale kopania mniej.....


W takim razie patrząc na poniższy zraszacz, dla ciśnienia 2bar i największej dyszy przepływ mam 12,17l/min - przy moim przepływie (37l/min) mogę dać tylko 2 takie zraszacze na sekcję (np. 2 x 90 stopni), co powoduje, że sekcji będę miał 6-7.
Dlatego waham się między rotacyjnymi a np. MP Rotator. Mógłbym pomieszać ale wątpię żeby MP Rotator dobrze działał w jednej sekcji z dwoma powyższymi zraszaczami (inne przepływy).
mirofan 11:49, 28 kwi 2020

Dołączył: 02 sie 2019
Posty: 6
Witam,
mam taki problem mogę prosić o poradę?

Mam system wykonany we własnym zakresie (dzięki Wam). W zeszłym sezonie wszystko działało bez zarzutu. Teraz pojawił się problem z jedną sekcją.

Cały system to 7 sekcji, najdalsza to sekcja oddalona o 37 m od źródła z 4 zraszaczami rotacyjnymi series 5000 - przepływ ok. 1,3 m3/h

Sekcja pierwsza (w tej mam problem) to sekcja najbliższa źródła (6m) z 4 zraszaczami series 3500 - przepływ prawie identyczny myślę że 0k 1,4 m3/h

Ciśnienie po załączeniu sekcji spada do 2,2

Problem polega na tym że zraszacze w sekcji pierwszej nie otwierają się całe, do połowy i pryskają woda w rożnych kierunkach na odległość ok 1 metra. Jak wyciągnę (dociągnę) jeden zraszacz do góry ręcznie to pozostałe otwierają się od razu do końca i system działa.
Jak otworzę elektrozawór ręcznie - sytuacja taka sama otwarte tylko do połowy.

Dziwne jest że jak otworze (przy zamkniętej cewce) śrubę płukania zaworu to zraszacze wychodzą całe i system działa prawidłowo.

Jak myślicie co może być nie tak<
1. Za małe ciśnienie
2. Wadliwy elektrozawór- za mały przepływ?

Dodam że w porze nocnej też się nie otwierają całe , też tylko do połowy. Sitka zraszacza wyczyszczone.
Brzydal 12:25, 28 kwi 2020

Dołączył: 12 maj 2019
Posty: 17
Jeszcze jedno pytanie.
Chodzi o filtry dyskowe. Ze wszystkimi z którymi się spotkałem zalecenie jest takie żeby montować takie filtry tym wkładem filtrującym do dołu lub na boku.
Zamontowanie w ten sposób filtra w skrzynce z zaworami jest trochę uciążliwe i komplikuje cała instalacje.

Czy faktycznie trzeba je tak montować i jak zamontuję wkładem do góry to będzie dużo gorzej?
PiterSas 12:56, 28 kwi 2020

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
mirofan napisał(a)
Witam,
mam taki problem mogę prosić o poradę?

Mam system wykonany we własnym zakresie (dzięki Wam). W zeszłym sezonie wszystko działało bez zarzutu. Teraz pojawił się problem z jedną sekcją.

Cały system to 7 sekcji, najdalsza to sekcja oddalona o 37 m od źródła z 4 zraszaczami rotacyjnymi series 5000 - przepływ ok. 1,3 m3/h

Sekcja pierwsza (w tej mam problem) to sekcja najbliższa źródła (6m) z 4 zraszaczami series 3500 - przepływ prawie identyczny myślę że 0k 1,4 m3/h

Ciśnienie po załączeniu sekcji spada do 2,2

Problem polega na tym że zraszacze w sekcji pierwszej nie otwierają się całe, do połowy i pryskają woda w rożnych kierunkach na odległość ok 1 metra. Jak wyciągnę (dociągnę) jeden zraszacz do góry ręcznie to pozostałe otwierają się od razu do końca i system działa.
Jak otworzę elektrozawór ręcznie - sytuacja taka sama otwarte tylko do połowy.

Dziwne jest że jak otworze (przy zamkniętej cewce) śrubę płukania zaworu to zraszacze wychodzą całe i system działa prawidłowo.

Jak myślicie co może być nie tak<
1. Za małe ciśnienie
2. Wadliwy elektrozawór- za mały przepływ?

Dodam że w porze nocnej też się nie otwierają całe , też tylko do połowy. Sitka zraszacza wyczyszczone.

Hej.
Zamień miejscami cewki i sprawdź jak działa system.
Możliwe ze masz walnięty elektrozawór, i jeszcze jedno - nie kopałeś ogródka? System był odpowietrzony? Może uszkodziłeś linię?
PiterSas 12:59, 28 kwi 2020

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
Brzydal napisał(a)
Jeszcze jedno pytanie.
Chodzi o filtry dyskowe. Ze wszystkimi z którymi się spotkałem zalecenie jest takie żeby montować takie filtry tym wkładem filtrującym do dołu lub na boku.
Zamontowanie w ten sposób filtra w skrzynce z zaworami jest trochę uciążliwe i komplikuje cała instalacje.

Czy faktycznie trzeba je tak montować i jak zamontuję wkładem do góry to będzie dużo gorzej?

Osad będzie spadał do "świeżej" wody zamiast osiadać na dnie komory....
Poza tym spróbuj, zawsze lepiej jak będzie filtr niż gdy go nie będzie.
Brzydal 13:11, 28 kwi 2020

Dołączył: 12 maj 2019
Posty: 17
Woda będzie z wodociągów to aż tyle syfu nie powinno w niej być.

Z drugiej strony w sumie wymyśliłem że mógłbym wejść główna rurą do skrzynki nie na dnie tylko trochę poniżej górnej krawędzi i na tej wysokości wejścia zrobić linie z zaworem i filtrem, a za filtrem zejść na dwóch kolankach na dół do zestawu z elektrozaworami. Wtedy filtr mógłby zwisać w dół.
mirofan 14:48, 28 kwi 2020

Dołączył: 02 sie 2019
Posty: 6
PiterSas napisał(a)

Hej.
Zamień miejscami cewki i sprawdź jak działa system.
Możliwe ze masz walnięty elektrozawór, i jeszcze jedno - nie kopałeś ogródka? System był odpowietrzony? Może uszkodziłeś linię?



Linia nie jest uszkodzona, żadnych prac nie było, system był odpowietrzony. Problem ten pojawił się ok tygodnia temu a zacząłem nawadnianie wcześniej i działało to ok. Spróbuje zamienić cewki..na to nie wpadłem..


no i sprawdziłem, zamieniłem cewki i nic dalej problem, wyczyściłem membranę w elektrozaworze (chodź nie było z czego) problem nie zniknął...

wymieniłem dysze we wszystkich 4 zraszaczach na mniejsze...dalej otwierają się tylko w połowie i leja we wszystkie strony....

co to może być?..czyżby ciśnienie...czy seria 3500 wymaga większego ciśnienia niż seria 5000 (rain bird) ???

powtórzę że jak dociągnę je ręcznie to działają aż miło i tak samo jak otwieram tylko śrubę płukania zaworu, też działają...
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies