Gdzie jesteś » Forum » Nawadnianie » System automatycznego nawadniania

Pokaż wątki Pokaż posty

System automatycznego nawadniania

mirofan 10:03, 06 maj 2020

Dołączył: 02 sie 2019
Posty: 6
PiterSas napisał(a)

A możesz spróbować podłączyć inny elektrozawór do tej sekcji?


Oczywiście spróbuje podmienić elektrozawory...ale to już duża robota więc jak będzie czas , dam znać o wynikach

tymczasem dostałem odpowiedź od Rain birda...dość sprawnie odpowiedź w ciągu 24h

Cytuje:
"Dzień dobry!

Opis problemu wskazuje na znaczny spadek ciśnienia na sekcji w stosunku do poprzedniego stanu. Może być to spowodowane zanieczyszczeniami, które dostały się do instalacji z wody. Trzeba sprawdzić całą sekcję zaczynając od zaworu a kończąc na zraszaczach.

Być może coś je blokuje. Trzeba rozkręcić zawór i przepłukać membranę i jej gniazdo (oba elementy powinny być czyste), sprawdzić czy kanał pod cewką jest czysty. Następnie sprawdzić zraszacze (można je wykręcić bez konieczności wykopywania ich z ziemi). Przed ich ponownym montażem proszę przepłukać instalację.

Powodzenia!

Nazwisko pominąłem
Area Manager
Eastern Europe North
wacion 12:05, 06 maj 2020

Dołączył: 16 maj 2018
Posty: 53
Słuchajcie jak powinno się prowadzić rury w przypadku gdy trzeba "zakręcić" o 90 stopni - kolanko czy kopanie po łuku i zagięcie rury?
Robin 13:28, 06 maj 2020

Dołączył: 05 maj 2020
Posty: 4
PiterSas napisał(a)

Hej.
Policzyłeś straty a nie podałeś jakie masz ciśnienie statyczne.
Odnosnie rozmieszczenia zraszaczy to zobacz dwa posty wyżej tgrzebien-ia. On ma problem z brakiem zasięgu wody w niektórych miejscach (czerwone kółka) U ciebie na rysunku widze takie miejsca:

czarnymi (i jedno duże owalne czerwone ) kółkami zaznaczyłem tam gdzie mogą być braki w nawadnianiu.
Czerwonymi małymi kółkami sugestia aby dodać tam zraszacze (linia żółta).
teraz odnośnie Twoich wyliczeń.
Straty liczysz dla jednej sekcji i je sumujesz. Pamiętaj ze straty są na elektrozaworze, kolanku, trójniku redukcji itp.
Odnosnie średnicy rur - moja sugestia rób wszystko na 1 calu. Przepływ zredukuje Ci stratę Ciśnienia na żółtej i fioletowej linii.
Odnosnie zastosowania dysz statycznych - one nie będą miały takiego zasięgu jak MP3000 - musiałbyś zwiększyć ilość sekcji i ilość zraszaczy...
Statyczne możesz dać na linii fioletowej.
Odnosnie linii kroplujących - jak dasz przewód z kompensacją ciśnienia to przy tej długości linii może być na jednej sekcji.


Dziękuje za odpowiedź.

Straty - na elektrozawory, kolanka, redukcje - dałem te symboliczne 20%, ale przy tak małej stracie na rurach to chyba za mało.
Co do sumowania, to rozumiem, że liczę (na podanym przykładzie) - 0,1 (zraszacz 1 + przepływ wody dla 2 i 3) + 0,022 + 0,022 = 0,144 dla całej sekcji niebieskiej.
I to teoria

Pompa nabija 4,4, a potem się odcina.
Robiłem też pomiar przy pracującym zraszaczu MP 3000 360, wtedy ciśnienie spada przy zraszaczu do 2,8, a przy pompie 3,2 (obstawiam, że ta strata jest w wyniku zastosowania kilku złączek ogrodowych). Nie mam więcej zraszaczy, aby sprawdzić, jak to wygląda przy większej ilości.

Co do miejsc niewystarczająco nawodnionych zrobię korektę.
Czy ta sekcja żółta będzie wstanie udźwignąć tyle zraszaczy (z tymi dodatkowymi)?



PiterSas 07:45, 07 maj 2020

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
Robin napisał(a)


ciach[…]

Co do miejsc niewystarczająco nawodnionych zrobię korektę.
Czy ta sekcja żółta będzie wstanie udźwignąć tyle zraszaczy (z tymi dodatkowymi)?

Hej.
Musisz przeliczyć.
Ja mam taką sekcję u siebie ok. 12 zraszaczy i działa - gorzej jest przy przedmuchiwaniu przed zimą
Odnośnie strat to przy Twoim ciśnieniu ok. 4 Bar i rurze 1 cal nie przejmowałbym się …
Jeszcze jedno - czy pierwszy zraszacz sekcji żółtej pracuje na 90 stopni (ten przy tarasie)? Lepiej by było ustawić go na 270 stopni.
Czyli jeszcze raz policz wydatki wody i w razie czego dołóż 1 sekcję.
PiterSas 07:48, 07 maj 2020

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
wacion napisał(a)
Słuchajcie jak powinno się prowadzić rury w przypadku gdy trzeba "zakręcić" o 90 stopni - kolanko czy kopanie po łuku i zagięcie rury?

A jaki masz zrobić ten łuk? Masz się zmieścić w 2 metrach czy 50 cm?
Jeśli masz dużo miejsca robisz łuk łagodny - mniejsze straty ciśnienia. Kolanko podatne jest na uszkodzenie (może dojść na nim do nieszczelności)
wacion 12:01, 07 maj 2020

Dołączył: 16 maj 2018
Posty: 53
Nie mam ograniczeń, jaki łuk zrobię - taki będzie
Robin 18:31, 07 maj 2020

Dołączył: 05 maj 2020
Posty: 4
PiterSas napisał(a)

Hej.
Musisz przeliczyć.
Ja mam taką sekcję u siebie ok. 12 zraszaczy i działa - gorzej jest przy przedmuchiwaniu przed zimą
Odnośnie strat to przy Twoim ciśnieniu ok. 4 Bar i rurze 1 cal nie przejmowałbym się …
Jeszcze jedno - czy pierwszy zraszacz sekcji żółtej pracuje na 90 stopni (ten przy tarasie)? Lepiej by było ustawić go na 270 stopni.
Czyli jeszcze raz policz wydatki wody i w razie czego dołóż 1 sekcję.


Zrobiłem korektę



Zapotrzebowanie na wodę w sekcji żółtej po dodaniu zraszaczy to 2,28m3/h przy wydajności 2,4m3/h.
Pierwotnie zamierzałem tam zmiksować MP800 z MP1000. Niestety jak doczytałem, to MP800 mają opad na poziomie 20 mm/h, a MP1000 10 mm/h. Jest za to wersja MP815 (zasięgiem podobne do MP1000), ale z opadem 20 mm/h. Niestety jak widać wyżej to będzie wymagało drugiej sekcji

W przypadku tej przestrzeni głównej to jeszcze mi wyszedł taki projekt: 6 zraszaczy MP3500. Poza dziurą przy "drewutni" i inspektach, wygląda optymistycznie Tylko czy przy silniejszych powiewach wiatru to zadziała? Wydajnościowo to wygląda nieźle - 1,5m/h na sekcje.


Tomeq84 20:15, 07 maj 2020

Dołączył: 13 kwi 2020
Posty: 5
Rowki mam pokonane. Przyszedł czas na zamówienie towaru. W związku z tym, co doradzicie:
Podłączenie zraszacza od głównej linii
1) trójnik -rura PE-kolanko i zraszacz czy
2) opaska na rurę PE- wiercenie- elastyczna rurka 1/2cala-zraszacz
Czy połączenie nr 1 nie będzie sztywne i trudne do precyzyjnego ustawienia?

PiterSas 07:59, 08 maj 2020

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
Robin napisał(a)


Zrobiłem korektę



Zapotrzebowanie na wodę w sekcji żółtej po dodaniu zraszaczy to 2,28m3/h przy wydajności 2,4m3/h.

Wygląda o wiele lepiej... Ale będziesz miał mały margines zapasu z wodą... jak Ci spadnie wydajność źródła to zraszacze się nie podniosą...
Robin napisał(a)

Pierwotnie zamierzałem tam zmiksować MP800 z MP1000. Niestety jak doczytałem, to MP800 mają opad na poziomie 20 mm/h, a MP1000 10 mm/h. Jest za to wersja MP815 (zasięgiem podobne do MP1000), ale z opadem 20 mm/h. Niestety jak widać wyżej to będzie wymagało drugiej sekcji W przypadku tej przestrzeni głównej to jeszcze mi wyszedł taki projekt: 6 zraszaczy MP3500. Poza dziurą przy "drewutni" i inspektach, wygląda optymistycznie Tylko czy przy silniejszych powiewach wiatru to zadziała? Wydajnościowo to wygląda nieźle - 1,5m/h na sekcje.


Te dysze są właśnie zaprojektowane na niwelację podmuchów wiatru... (kropla jest w miarę duża w stosunku do kropli ze zraszacza statycznego)
PiterSas 08:12, 08 maj 2020

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
Tomeq84 napisał(a)
Rowki mam pokonane. Przyszedł czas na zamówienie towaru. W związku z tym, co doradzicie:
Podłączenie zraszacza od głównej linii
1) trójnik -rura PE-kolanko i zraszacz czy
2) opaska na rurę PE- wiercenie- elastyczna rurka 1/2cala-zraszacz
Czy połączenie nr 1 nie będzie sztywne i trudne do precyzyjnego ustawienia?

Poniżej przedstawiam Ci rysunek z prawidłowym połączeniem zraszaczy.



Przy twoim sposobie połączenia będziesz miał duży spadek ciśnienia - jak robisz "pająka" (rysunek poniżej) starty rozkładają się równomiernie.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies