Gdzie jesteś » Forum » Nawadnianie » System automatycznego nawadniania

Pokaż wątki Pokaż posty

System automatycznego nawadniania

Mati86 09:23, 29 kwi 2020

Dołączył: 29 kwi 2020
Posty: 1
Witam chcę zrobić nawadnianie trawnika i mam parę pytań.

Zasilanie ma być z sieci i mam wyprowadzona rurę fi 20, jaka mam położyć do zraszaczy też fi 20 czy fi 25?

Mam również zbiornik z deszczowka zakopany około 10m ³ wody (może i więcej )

Z Pompy na deszczowke mam 4 bar

Z sieci 3 bar ile zraszaczy na sekcje najlepiej dac
PiterSas 12:27, 29 kwi 2020

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
mirofan napisał(a)



Linia nie jest uszkodzona, żadnych prac nie było, system był odpowietrzony. Problem ten pojawił się ok tygodnia temu a zacząłem nawadnianie wcześniej i działało to ok. Spróbuje zamienić cewki..na to nie wpadłem..


no i sprawdziłem, zamieniłem cewki i nic dalej problem, wyczyściłem membranę w elektrozaworze (chodź nie było z czego) problem nie zniknął...

wymieniłem dysze we wszystkich 4 zraszaczach na mniejsze...dalej otwierają się tylko w połowie i leja we wszystkie strony....

co to może być?..czyżby ciśnienie...czy seria 3500 wymaga większego ciśnienia niż seria 5000 (rain bird) ???

powtórzę że jak dociągnę je ręcznie to działają aż miło i tak samo jak otwieram tylko śrubę płukania zaworu, też działają...


Słabo otwierające się zraszacze to słabe ciśnienie wody, ale...
zraszacze 3500 otwierają się od 1,7 bar do 3,8 bar.
A spróbuj zatkać jeden zraszacz i zobacz czy wszystko będzie pracowało? Jeśli będzie praca pozostałych będzie OK, to znaczy ze masz za niskie ciśnienie.... pytanie czy w sieci również spadło?
tgrzebien 14:51, 30 kwi 2020

Dołączył: 13 mar 2018
Posty: 7
Witam,
rozrysowałem swój projekt nawodnienia. Głównie będą u mnie zraszacze rotacyjne hunter lub rain bird i kilka sztuk statycznych i rotatorów. Moglibyście doradzić czy tak jest ok?
11stokrotka 20:35, 01 maj 2020


Dołączył: 02 sie 2012
Posty: 534
do PiterSas

Możemy jeszcze na chwilę wrócić do mojego ogrodu?
Chciałabym ostatecznie zaplanować położenie głowic i dobrać dysze, więc potrzebuję Twojej pomocy.

Trochę przysiadłam do obliczeń i rysunków i wyszło mi jak na zdjęciach. Przypominam, że mam wydajność źródła wody 133 litrów na minutę i ciśnienie na hydroforze 2,8 bara. Czyli ogromną wydajność a ciśnienie takie, jak zalecane jest dla MP Rotator 1000 i 2000. Na ten moment już pracują 3 sztuki MP Rotator 2000 360 stopni (sekcja czerwona). Będę kłaść nowe sekcje przekopując trawnik jak mi radziłeś, ale tych trzech nie planuję ruszać.




Przepływy w sekcjach: czerwona 17,5 litra/minutę, niebieska 10, granatowa na razie 7,5. Myślę, że spokojnie mogę łączyć sekcje niebieską i granatowa w jedną?

Zaplanowałam wszędzie MP Rotator, ale czy nie wystarczyłyby w większości tańsze dysze HE-VAN? Widzę, że są w sprzedaży 18-VAN na z zasięgiem od 4,3 do 5,5 metra. Pasuje mi w nich niska trajektoria i może bardziej precyzyjnie lałyby wodę? Tylko czy moje ciśnienie nie jest dla nich za duże? - w katalogu RAIN BIRD podaje zakres promieni i przepływu dla serii HE-VAN w przedziale 1-2,1 bara. Czy utrata ciśnienia na długości sekcji może być taka, że można próbować z tymi tańszymi dyszami?


____________________
Mam marzenie
Forfiter 22:47, 01 maj 2020

Dołączył: 28 kwi 2020
Posty: 3
Skąd wynika zalecenie, że przy projektowaniu instalacji nawadniającej prędkość przepływu wody w rurach nie powinna przekraczać 1 - 1,5 m/s?
PiterSas 23:45, 01 maj 2020

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
11stokrotka napisał(a)
do PiterSas

Możemy jeszcze na chwilę wrócić do mojego ogrodu?
Chciałabym ostatecznie zaplanować położenie głowic i dobrać dysze, więc potrzebuję Twojej pomocy.

Trochę przysiadłam do obliczeń i rysunków i wyszło mi jak na zdjęciach. Przypominam, że mam wydajność źródła wody 133 litrów na minutę i ciśnienie na hydroforze 2,8 bara. Czyli ogromną wydajność a ciśnienie takie, jak zalecane jest dla MP Rotator 1000 i 2000. Na ten moment już pracują 3 sztuki MP Rotator 2000 360 stopni (sekcja czerwona). Będę kłaść nowe sekcje przekopując trawnik jak mi radziłeś, ale tych trzech nie planuję ruszać.




Przepływy w sekcjach: czerwona 17,5 litra/minutę, niebieska 10, granatowa na razie 7,5. Myślę, że spokojnie mogę łączyć sekcje niebieską i granatowa w jedną?

Zaplanowałam wszędzie MP Rotator, ale czy nie wystarczyłyby w większości tańsze dysze HE-VAN? Widzę, że są w sprzedaży 18-VAN na z zasięgiem od 4,3 do 5,5 metra. Pasuje mi w nich niska trajektoria i może bardziej precyzyjnie lałyby wodę? Tylko czy moje ciśnienie nie jest dla nich za duże? - w katalogu RAIN BIRD podaje zakres promieni i przepływu dla serii HE-VAN w przedziale 1-2,1 bara. Czy utrata ciśnienia na długości sekcji może być taka, że można próbować z tymi tańszymi dyszami?


Ja bym spróbował, tańszy i duszami. W razie wypadku podmienisz na MP Rotatory...
Przy granatowe sekcji wstaw zraszacz 180 stopni.tam gdzie narysowalaś znak zapytania.
Powodzenia
PiterSas 23:47, 01 maj 2020

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
Forfiter napisał(a)
Skąd wynika zalecenie, że przy projektowaniu instalacji nawadniającej prędkość przepływu wody w rurach nie powinna przekraczać 1 - 1,5 m/s?

Przy tej prędkości masz najmniejsze straty oporu wody w rurach.
Tomeq84 21:25, 02 maj 2020

Dołączył: 13 kwi 2020
Posty: 5
Zabieram się za kompletowanie akcesoriów do systemu i mam takie dylematy:

1. Czy w związku z potrzebnym zasięgiem około 8 m w zraszaczach nr 8, 9 i 14- nie warto zastosować zraszaczy rotacyjnych turbo t1 a nie mp rotator 3000? Oczywiście w osobnej sekcji
2. W związku z tym, że kopać będę w trawniku i nie chcę go zniszczyć, linia będzie szła przy obrzeżach rabaty i opaski budynku. Będzie mało miejsca, ciasno i zastanawiam się nad elastycznym wężem 1/2 cala przy podłączeniu zraszacza od głównej magistrali 1 calowej. Czy to nie ograniczy zbytnio przepływu i ciśnienia?
3. Dysze mp rotator 2000 mają przy ciśnieniu 3 bar 6.1 m zasięgu. Ja potrzebuję 6 m zasięgu, więc tak na granicy, przy spadku ciśnienia,wietrze, może być różnie. Czy przymknąć na to oko, czy lepiej założyć 3000 i ograniczyć przepływ? Ciśnienie w sieci jest ok 3,7 bar.

Kowalwojt 23:20, 02 maj 2020

Dołączył: 01 cze 2018
Posty: 4
Ja również mam podobne pytanie jakie zadał Tomeq84.
Mam wyrysowane zasięgi dysz MP Rotor na 4m i 6m
I zastanawiam się czy dla 4m promienia zastosować MP1000 czy MP2000,
To samo dla 6m. Zastosować MP2000 czy MP3000?

PiterSas 08:51, 04 maj 2020

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
tgrzebien napisał(a)
Witam,
rozrysowałem swój projekt nawodnienia. Głównie będą u mnie zraszacze rotacyjne hunter lub rain bird i kilka sztuk statycznych i rotatorów. Moglibyście doradzić czy tak jest ok?

Hej
Popraw układ w tych miejscach zaznaczonych kółkiem


Czy dobrze dobrałeś dysze do rotacyjnych 5000? Pamiętaj że zraszacz 90 stopni dwa razy szybciej będzie się obracał jak zraszacz 180 stopni...
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies