Gdzie jesteś » Forum » Nawadnianie » System automatycznego nawadniania

Pokaż wątki Pokaż posty

System automatycznego nawadniania

11stokrotka 22:17, 23 kwi 2020


Dołączył: 02 sie 2012
Posty: 534
Uffff, doczytałam właśnie do 70 strony wątku. Mam dość.
Cieszę się że mi odpowiedziałeś. Przyjrzę się temu jutro rano bo już nie mam sił...

U mnie na zewnątrz od hydrofora wychodzi rura chyba o średnicy 32 mm. Taka idzie do kolektora i na wyjściach na sekcje są rury 25 mm. Natomiast do tej rury 32 mm podłączony jest kranik na pól cała. Widzę ze będę musiała odłączyć którąś z rur za kolektorem i tam spuścić wodę.

Pozdrawiam
____________________
Mam marzenie
PiterSas 08:53, 24 kwi 2020

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
sotte85 napisał(a)
Bardzo proszę o pomoc! Stoję przed podjęciem decyzji dotyczącej założenia nawadniania ogrodu. Nie mały to wydatek (wycena sprzętu na ok.5 tys. zł), a jako laik w temacie nie wiele mogę wydedukować z zaproponowanego mi projektu. Ogród w granicach 600 m2. Poniżej przedstawiam koncepcje projektu i systemu nawadniania. Czy mogłabym prosić o opinie,
-czy projekt jest dobrze skonstruowany,
-czy liczba zraszaczy oraz ich rozmieszczenie będzie spełniało swoją rolę?
-Który ze sterowników jest wart uwagi?
- Czy warto jeszcze dopłacić do istalacji aby dodano system sterowania przez aplikacje (zaleta dostosowania czasu nawadnia na podstawie prognozy pogody)?
- Czy przed zakupem sprzętu powinnam jeszcze dopytać się o jakieś dodatkowe szczegóły tej instalacji?


Parametry źródła wody

Rodzaj źródła wody – wodociąg
Ciśnienie – 3,5 bar
Wydatek – 2,5 m3/h


Koncepcja systemu

- Zraszanie trawy 3 sekcje zraszaczy z dyszami MP ROTATOR (35 sztuk). Magistrala wykonana z rury polietylenowej średnicy ø 25 mm.
Podłączenia zraszaczy z magistralą wykonane rurą ø 20 mm.

- Nawadnianie kropelkowe 2 sekcje linii kroplującej typu Drip-Line CLASSIC.
1 sekcja z emiterami.

- Magistrala wykonana z rury polietylenowej średnicy ø 25 mm.

Sterowanie Automatyczne (sterownik wewnętrzny) wraz z Czujnikiem opadów
Zaproponowano 2 modele z 6 sekcjami.wew.:

1. HUNTER XC 601iE ; eketrozawory PGV ; czujnik deszczu Rain Clik
2. RAIN BIRD ESP-RZXi; elektrozawory HV, czujnik deszczu RSDBEX





Hej.
Projekt wydaje się być OK.
Odnośnie ceny to policz same materiały (tak licząc na szybko wyszło mi ok.2500 zł) plus do tego robocizna - chyba że wycena zawiera tylko materiały to trochę drogo
Projekt wydaje się OK. rozumiem że firma nie chciała pokazać ci wydatków wody na poszczególną sekcję - nie chce mi się liczyc to tego Ci nie sprawdzę. Sterownik 6 sekcyjny OK, jak chcesz bajery to weź ten z aplikacją by zdalnie załączać system. Odnośnie stacji pogody skorelowanej z tym sterownikiem jeśli nie mieszkasz gdzieś w pobliżu lotniska to ta stacja będzie moim zdaniem przekłamywała pogodę (meteo będzie dla innej lokalizacji np. lotnisko Okęcie, lub Modlin tam są takie stacje meteo radiowe... chyba że się coś zmieniło) co do czujników deszczu jak jakoś nie mam szczęścia do nich. Sam mam rain klicka i niestety za dobrze nie działa (pada deszcz a on załącza system.....). Co do tego drugiego nie wypowiem się -nie miałem z nim do czynienia.

Pozdrawiam
A zapomniałem o jednym ważnym szczególe - pamiętaj że system musi mieć możliwość odpowietrzenia układu! inaczej wszystko w zimie Ci zamarznie i trzeba będzie na nowo montować...
PiterSas 08:56, 24 kwi 2020

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
sqymon2 napisał(a)
Dzięki za podpowiedzi,
poniżej poprawiony projekt - zgodnie z sugestiami o spadku ciśnienia wszędzie przyjąłem zasięgi jak dla 2bar

Zwiększyłem zasięgi na sekcji niebieskiej
dodałem 1 zraszacza na sekcji zielonej i czerwonej
na sekcji fioletowej zostawiłem 1 zraszacz rotacyjny (jest on z większą dyszą), nierówność opadu powinna wynosić max 15%, ewentualnie w przypadku kiepskich wyników dołożę 2 zraszacz rotacyjny tak aby wszystkie 4 maiły te same dysze



Na dizś plan robót to wyprowadzenie wody do na ścianę na której ma być zamontowany kolektor

Hej
Projekt o niebo lepszy
PiterSas 09:00, 24 kwi 2020

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
11stokrotka napisał(a)
Uffff, doczytałam właśnie do 70 strony wątku. Mam dość.
Cieszę się że mi odpowiedziałeś. Przyjrzę się temu jutro rano bo już nie mam sił...

U mnie na zewnątrz od hydrofora wychodzi rura chyba o średnicy 32 mm. Taka idzie do kolektora i na wyjściach na sekcje są rury 25 mm. Natomiast do tej rury 32 mm podłączony jest kranik na pól cała. Widzę ze będę musiała odłączyć którąś z rur za kolektorem i tam spuścić wodę.

Pozdrawiam

Stokrotko QbaH dobrze napisał, ja niestety mam teraz na głowie inne niespodzianki i dopiero teraz przeczytałem twojego posta
Odnośnie kolektora to moja rada - zrób jakiś zawór dodatkowy aby na zimę móc zakręcać wodę doprowadzającą do systemu ora jakiś układ odpowietrzenia systemu na zimę.
Pozdrawiam
QbaH 20:33, 24 kwi 2020

Dołączył: 26 mar 2020
Posty: 80
Ja mam dodatkowe pytanie.

Czy w przypadku chęci zraszania 9metrów, 90 stopni oraz 180 stopni warto jeszcze montować MP Rotator 3000 (zasięg ok. 7m) czy już szukać czegoś rotacyjnego?
Zastanawiam się gdzie jest granica.
Dodatkowo za statycznymi przemawia też przepływ, rotacyjne mają dużo większe wymagania, w moim przypadku chyba musiałbym zwiększyć ilość sekcji co rodzi koszty - więcej rury, druga skrzynia, większy sterownik, itp., więc chyba lepiej statyczne i dłuższa praca?

11stokrotka 13:54, 25 kwi 2020


Dołączył: 02 sie 2012
Posty: 534
Ja mam dobre ciśnienie (4.6bar) ale wydatek taki sobie - 1,125m3/h, bo rurka jest 1/2" i kranik na końcu - nie mam możliwości wyciągnięcia wody z domu większym przekrojem.
Przez to wszystko będę miał 6 sekcji a w jednej maksymalnie 3 zraszacze MP3000, dwa po 90 stopni, jeden 180 stopni - ciśnieniowo instalacja mi to spokojnie udźwignie, a pod względem przepływu będę na 60% możliwości. Jeśli uda mi się zrobić studnie - co jest wątpliwe - to po prostu nie będę miał potrzeby zakładania mocnej pompy.

Planując zraszanie przyjmowałem minimalne zasięgi zraszaczy na najmniejszym ciśnieniu pracy oraz przepływ sekcji maksymalnie 75% możliwości przy zasilaniu z kranika 1/2", bo na takim zasilaniu póki co to uruchomię, w przyszłości mogę mieć tylko lepsze.

Jeśli będę miał lepsze ciśnienie to po prostu promienie zraszaczy będą mi zachodzić na kolejny zraszacz - na razie mam promień 7.5m a kolejny zraszacz 1.5m dalej (widać to na moim rysunku).


Przy wyjściu z kolektora (rura średnicy 25 mm) mam wydatek 12 litrów w ciągu 5 sekund co daje ponad 8 m3/h. Kranik z gwintem 1/2 cala powoduje, że ta sama woda płynie 5 razy wolniej. To ogromna różnica, szczególnie mając na względzie, że kranik 1/2 cal ma gwint około 25 mm.

Wydaje się, że mam dużo wydatku wody w zapasie. Jedyna rzeczywiscie pracująca u mnie sekcja składa się z 3 MP2000 360 stopni, czyli przepływ 1 m3/h.
Rozumiem, że chcesz ewentualnie w przyszłości zamienić ten zraszacz z promieniem 1.5 na dłuższy promień?
____________________
Mam marzenie
11stokrotka 14:00, 25 kwi 2020


Dołączył: 02 sie 2012
Posty: 534
"Nie da się jakoś obejść tych miejsc bez cięcia rury? Dając ją dalej wzdłuż obrzeża które masz na zdjęciach a zraszacze podłączając złączem ze zdjęcia poniżej?
"


Problem polega na tym, że mój ogród jest już wykończony i nie da się wkopać rury głównej pod tarasem - albo ją położę na ziemi pod tarasem (nie będzie zakopana) albo będę musiała ciąć.
Chyba zrobię próbę - poskładam wszystko, położę rurę pod tarasem a zakopię tylko końcówki rur z korpusami.
____________________
Mam marzenie
wacion 20:55, 25 kwi 2020

Dołączył: 16 maj 2018
Posty: 53
Słuchajcie ja mam takie pytanie - czy jeśli do sekcji doprowadzam wodę rurą 25, później zakładam trójnik na odejściu do zraszacza to ma to być poprowadzone dalej rurą 25? Pytam bo zraszacz ma już wejście na 1/2 cala i taniej byłoby dać na trójniku redukcję na 1/2 i do zraszacza iść już cieńszą rurą i cieńszym kolankiem.
11stokrotka 23:10, 25 kwi 2020


Dołączył: 02 sie 2012
Posty: 534
PiterSas napisał(a)

Zastosuj dysze prostokątne np. Dysza prostokątna SS-918 2,7x5,5m Huntera..


W specyfikacji tej dyszy Hunter nie podaje na jakie ciśnienie jest zaprojektowana, ale widze, że raczej pracują na ciśnieniu niższym niż pokazuje mój hydrofor (2,8-3 bary). Policzyć straty ciśnienia np. 1 atmosfera na 100 metrów ruty, rozgalęzienia... itd i sprawdzić?
____________________
Mam marzenie
PiterSas 07:28, 27 kwi 2020

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
QbaH napisał(a)
Ja mam dodatkowe pytanie.

Czy w przypadku chęci zraszania 9metrów, 90 stopni oraz 180 stopni warto jeszcze montować MP Rotator 3000 (zasięg ok. 7m) czy już szukać czegoś rotacyjnego?

Przy 9 m tylko zraszacze rotacyjne
QbaH napisał(a)

Zastanawiam się gdzie jest granica.
Dodatkowo za statycznymi przemawia też przepływ, rotacyjne mają dużo większe wymagania, w moim przypadku chyba musiałbym zwiększyć ilość sekcji co rodzi koszty - więcej rury, druga skrzynia, większy sterownik, itp., więc chyba lepiej statyczne i dłuższa praca?

Jak podzielisz umiejętnie sekcje to idź w statyczne, jak poradzisz obie z ustawieniami w zraszacz rotacyjnych to zrób sekcje z tymi zraszaczami - będzie ich mniej a podlejesz większy obszar. Koszty troszkę droższe bo zraszacz jest drogi ale kopania mniej.....
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies