Gdzie jesteś » Forum » Nawadnianie » System automatycznego nawadniania

Pokaż wątki Pokaż posty

System automatycznego nawadniania

Brzydal 08:40, 01 cze 2020

Dołączył: 12 maj 2019
Posty: 17
Może mi ktoś coś doradzi.
W końcu udało zmontowałem wszystko, przed zakopaniem zrobiłem próbę szczelności. Wszystko grało.
Po 3-4 dniach zanim jeszcze posiałem trawę zobaczyłem ze przy dwóch korpusach zraszaczy wybija jakby źródełko z ziemi. Mówię kurcze rozszczelniło się. No to odkopuje a tam tryska ze ścianek na dole przy gwincie. Okazało się że zrobiły się mikro pęknięcia. Zacząłem sprawdzać wszystkie zraszacze (14szt.) i okazało się że wszystkie miały takie pęknięcia, część nie ciekła (jeszcze), cześć tak ale najwidoczniej nie przebiło się to na powierzchnię.
Uszczelniałem gwint nicią do uszczelnień i chyba za mocno skręciłem. Ok moja wina.
Wymieniłem wszystkie korpusy, dałem mniej nici i nie skręcałem już tak na silę. Zanim zakopałem, zrobiłem znowu próbę czy nie cieknie.
Trawa posiana, minęło kolejnych kilka dni i znowu to samo, przy 7 zraszaczach wybiły źródełka.
Miałem jeden w zapasie to już wymieniłem i uszczelniłem taśmą teflonową a nie nicią. Teraz nie cieknie ale jaką mam pewność że za kilka dni znowu nie będzie powtórki z rozrywki.

Co może być nie tak. Znowu za mocno skręciłem ?
Czy może jednak nić daje za duży opór i przy skręcaniu rozpycha korpus i stąd te pęknięcia?
I w takim wypadku uszczelnić wszystko taśmą teflonową.
QbaH 09:04, 01 cze 2020

Dołączył: 26 mar 2020
Posty: 80
Nić do plastikowych zraszaczy to chyba trochę zbyt mocna rzecz - chociaż ja mam kolektor częściowo nicią skręcany, ale system nie uruchomiony więc nie wiem jak to będzie.
Jeśli chodzi o gwinty plastikowe to nić można dać ale bardzo mało (jeden przebieg po gwincie), chociaż w sumie najlepszy jest teflon, jest bardziej miękki i łatwiej się poddaje przy wkręcaniu.
Ja szukam i nie mogę znaleźć - czy kolanka od złączek do rury sbx-flex wkręca się w zraszacze z teflonem czy bez, wie ktoś coś na ten temat?
Brzydal 10:02, 01 cze 2020

Dołączył: 12 maj 2019
Posty: 17
Hunter na swojej stronie podaje ze ich kolanka do flexa można łączyć z korpusami bez uszczelniania, w innych przypadkach użyć teflonu. Ja własnie mam kolanka do flexa z rain bird a korpusy huntera i chciałem dodatkowo uszczelnić. I chyba faktycznie nić to za dużo.
QbaH 14:30, 01 cze 2020

Dołączył: 26 mar 2020
Posty: 80
Ja mam komplet rain bird'a, korpusy i złączki, na wszelki wypadek dam zwój teflonu ale dosłownie 2x.
QbaH 18:24, 03 cze 2020

Dołączył: 26 mar 2020
Posty: 80
Odpowiedź z wsparcia Rain Bird na temat dawania teflonu/nici na połaczenia korpusów zraszaczy 1804/3504/5004 z kolankami SBE do lini SPX-Flex:


Dzień dobry!

Dziękuję za kontakt z Rain Bird.

Naszym zdaniem nie trzeba używać teflonu w przypadku elementów, o których Pan wspomina, choć na rynku są firmy, które stosują takie rozwiązanie. Gwinty są stożkowe w obu przypadkach (złączki SBE i wlot w zraszaczu) i dzięki temu dobrze uszczelniają się bez taśmy teflonowej.

Należy pamiętać o dokręcaniu tych elementów z „czuciem”, szczególnie w przypadku 1804 i zwłaszcza, jeżeli jednak zdecydowałby się Pan na użycie niewielkiej warstwy taśmy lub nitki.

Pozdrawiam,
Brzydal 07:36, 04 cze 2020

Dołączył: 12 maj 2019
Posty: 17
Wczoraj wymieniałem u siebie wspomniane wcześniej korpusy. Tym razem dałem taśmę teflonową. 4-5 warstw. Przy wkręcaniu miałem wrażenie ze idzie za lekko ale po odpaleniu sekcji nic nie ciekło. Zobaczę za parę dni czy znowu nie rozsadzi gwintów.
Tak się jeszcze zastanawiałem dlaczego przy użyciu nici po paru dniach rozwalało korpusy. Podejrzewam ze nić pod wpływem wody trochę pęcznieje i to powodowało za duże naprężenia. Mam nadzieję że przy taśmie nie będzie tego efektu.
QbaH 12:23, 04 cze 2020

Dołączył: 26 mar 2020
Posty: 80
Nić i pakuły są mniej podatnym materiałem niż teflon, teflon jest na tyle delikatny, że plastikowy gwint go odpowiednio dociśnie/przesunie/dopasuje. nić dawałem u siebie na kolektorze przy wkręcaniu nypli 1" w elektrozawory, całą resztę planuję robić z minimalną ilością teflonu (3-4 zwoje) lub tak jak napisał Pan z RainBird - bez niczego.
Przypominam, że pytałem o wkręcanie w zraszacze złączek SBE do linii flex - pewnie rain bird dba o dopasowanie gwintów dlatego nie trzeba zgodnie z ich zdaniem nic dawać, jeśli wkręcamy tam jakieś kolanka z rury pe na GZ1/2 lub 3/4" to wtedy nie są to gwinty wyprodukowane przez rain bird i spasowanie może być inne.

Daj znać jak to u Ciebie wyszło z tą taśmą teflonową.
leviath 08:38, 05 cze 2020

Dołączył: 24 maj 2020
Posty: 8
Mam pytanie.

Chcę wykonać instalację nawadniania trawnika. Pierwotnym założeniem było zastosowanie rury fi25 po całości , również do zraszaczy poprzez trójniki. Doszedłem do wniosku, że może to być zły wybór. Rura pe25 jest dość sztywna i nie pozwoli na dowolne ułożenie zraszacza. Zacząłem rozważać opcje połączenia zraszaczy rurą flex fi16 poprzez obejmę lub trójnik. Jak wygląda kwestia ciśnienia / wydajności przy takiej redukcji ? Czy spadki nie będą zbyt duże ? Jaki jest nominalny przepływ dla flex fi16 ? Będę wdzięczny za informacje.
Brzydal 10:28, 05 cze 2020

Dołączył: 12 maj 2019
Posty: 17
QbaH napisał(a)
Nić i pakuły są mniej podatnym materiałem niż teflon, teflon jest na tyle delikatny, że plastikowy gwint go odpowiednio dociśnie/przesunie/dopasuje. nić dawałem u siebie na kolektorze przy wkręcaniu nypli 1" w elektrozawory, całą resztę planuję robić z minimalną ilością teflonu (3-4 zwoje) lub tak jak napisał Pan z RainBird - bez niczego.
Przypominam, że pytałem o wkręcanie w zraszacze złączek SBE do linii flex - pewnie rain bird dba o dopasowanie gwintów dlatego nie trzeba zgodnie z ich zdaniem nic dawać, jeśli wkręcamy tam jakieś kolanka z rury pe na GZ1/2 lub 3/4" to wtedy nie są to gwinty wyprodukowane przez rain bird i spasowanie może być inne.

Daj znać jak to u Ciebie wyszło z tą taśmą teflonową.


Tak jak pisałem. 4-5 nawinięć taśmy teflonowej, przy skręcaniu wchodziło lekko bez większego oporu. Tylko na jednym korpusie musiałem jeszcze dokręcić o pół obrotu bo przy probie powoli kapało. Na razie zakopane, odpalone było z 3 razy bo pada deszcz i nie muszę uruchamiać nawadniania. Zębacze po jakimś czasie czy nie zacznie wybijać woda przy korpusach tak jak miałem wcześniej.
PiterSas 13:13, 05 cze 2020

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
leviath napisał(a)
Mam pytanie.

Chcę wykonać instalację nawadniania trawnika. Pierwotnym założeniem było zastosowanie rury fi25 po całości , również do zraszaczy poprzez trójniki. Doszedłem do wniosku, że może to być zły wybór. Rura pe25 jest dość sztywna i nie pozwoli na dowolne ułożenie zraszacza. Zacząłem rozważać opcje połączenia zraszaczy rurą flex fi16 poprzez obejmę lub trójnik. Jak wygląda kwestia ciśnienia / wydajności przy takiej redukcji ? Czy spadki nie będą zbyt duże ? Jaki jest nominalny przepływ dla flex fi16 ? Będę wdzięczny za informacje.


Przejdź do strony 121. tam marcin pokazał zdjecie z podobnym rozwiazaniem.
ja sam jestem zwolennikiem montazu rury fi 25. Po prostu jest taniej ... Ale jak kto woli.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies