Gdzie jesteś » Forum » Nawadnianie » System automatycznego nawadniania

Pokaż wątki Pokaż posty

System automatycznego nawadniania

PiterSas 07:48, 26 sie 2020

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
martinforester napisał(a)
wydatek wody to 2,4m3/h ciśnienia jeszcze nie znam, muszę zmierzyć jakimś manometrem bo to woda z pompy głębinowej.

Czy takie rozstawienie zraszaczy jest ok? Zastanawiam się czy dałoby się ustawić je tak aby nie było tych pośrodku działki

Hej.
Pompa na tabliczce ma podany parametr podnoszenia w barach - będzie znane ciśnienie słupa wody.
Co do rozstawy zraszaczy jest OK. Jaką powierzchnię ma ta działka (podaj dł. boków)bo na rysunku nic nie mogę wyczytać. Wyrzucając środkowe zraszacze powinieneś wtedy zastąpić takimi które będą dolewały od jednej strony działki aż do drugiej...
Napisz jaki promień mają zraszacze
martinforester 00:22, 27 sie 2020

Dołączył: 23 sie 2020
Posty: 10
Hej, dzięki za odpowiedź, już podaję:

Wydajność maksymalna [l/min] 50
Wysokość podnoszenia maksymalna [m] 82
Ciśnienie maksymalne [bar] 8,2
Powierzchnia działki z tyłu domu to 45,6m x 19,5m

To są Rain Bird 5004 ( te duże obszary )
Te środkowe są około R=9m a boczne około R= 11m

RB5004 mają zasięg do 15m czyli dolewałyby do 5 m tych z naprzeciwka

jescze druga opcja bez zraszaczy w środku

PiterSas 07:58, 28 sie 2020

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
martinforester napisał(a)
Hej, dzięki za odpowiedź, już podaję:

Wydajność maksymalna [l/min] 50
Wysokość podnoszenia maksymalna [m] 82
Ciśnienie maksymalne [bar] 8,2
Powierzchnia działki z tyłu domu to 45,6m x 19,5m

To są Rain Bird 5004 ( te duże obszary )
Te środkowe są około R=9m a boczne około R= 11m

RB5004 mają zasięg do 15m czyli dolewałyby do 5 m tych z naprzeciwka

jescze druga opcja bez zraszaczy w środku


Wydatek RB5000 jest spory i dla jednego zraszacza który ma podlewać teren o promieniu 15 m wynosi od 30 do 36l/min... Czyli masz pompę na pracę faktycznie 1 zraszacza (wydatek dwóch zraszaczy przekroczy 50 l = wydajności twojej pompy.) Rozwiązaniem może być mocniejsza pompa - o ile źródło wody umożliwia ci podłączenie mocniejszej np. o wydajności 90-110l/min.
4 metry niedolewania dysz może powodować iż przy samej dyszy będzie trawa wysychała. Dysze maja tendencję do podlewania sporych powierzchni ale przy samym zraszaczu czasami jest bardzo sucho, dlatego dysze powinny nachodzić na siebie w 50% wtedy masz pewność iż trawnik będzie cały podlany.
martinforester 09:42, 28 sie 2020

Dołączył: 23 sie 2020
Posty: 10
Wymiana pompy nie wchodzi już w grę, powiedz proszę która opcja wg Ciebie lepiej podleje i każde miejsce ten trawnik. Pierwsza ze zraszaczami w środku ale wszystkie RB5004 będą miały mniejszy promień czy opcja druga?

Jeżeli promienie zraszaczy nachodzą na siebie w 50% to czy napewno jeden zraszacz doleje do drugiego? Wydaje mi się że nadal koło zraszacza może być sucho
PiterSas 12:54, 28 sie 2020

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
martinforester napisał(a)
Wymiana pompy nie wchodzi już w grę, powiedz proszę która opcja wg Ciebie lepiej podleje i każde miejsce ten trawnik. Pierwsza ze zraszaczami w środku ale wszystkie RB5004 będą miały mniejszy promień czy opcja druga?

Jeżeli promienie zraszaczy nachodzą na siebie w 50% to czy napewno jeden zraszacz doleje do drugiego? Wydaje mi się że nadal koło zraszacza może być sucho


W załączeniu mój projekt

Masz 3 kolory dysze typu MPR-35:
90 st - różowy (zużycie wody ok. 8 l/min),
180 st - czerwony(zużycie wody ok. 17,5 l/min),
360 st - granatowy-czarny (zużycie wody ok. 33 l/min),
Reszta dysze Hunter....
Popatrz następnie podziel zraszacze względem zużycia wody - będziesz miał ilość sekcji=ilość elektrozaworów...

Pozdrawiam
P.S.
Na dole działka nie ma 19m....
martinforester 16:21, 28 sie 2020

Dołączył: 23 sie 2020
Posty: 10
Witam, dziękuję za pomoc, tak zgadza się bo ten ciemnoszielony to jest pas tuji oddzielający od teściów dlatego pół metra mniej w tym miejscu. Miłego popołudnia
martinforester 11:35, 31 sie 2020

Dołączył: 23 sie 2020
Posty: 10
@PiterSas

1.Powiedz proszę w jakich miejscach zrobić odpowietrzanie i ile takich punktów. Mam rozumieć że to może być trójnik z gwintem na rurce i na to zakręcam zaślepkę? Tylko jak to wyciągnąć na powierzchnię? Podnieść w tym miejscu rurkę bliżej powierzchni?

2. Przeanalizowałem Twoją propozycję i faktycznie to będzie dużo pewniejszze rozwiązanie. Martwi mnie trochę mała wydajność. Jeśli jednak miałbym w punkcie podłączenia kolektora max 3 bary to czy jeśli zastosuję dysze mpr-35 2.4 to wyjdzie mi razem 6 sekcji. Wtedy np dla 360" byłoby 1,5m3/h czyli 25l/min. Wszystkie 5004+mpr35 zajmą 5 sekcji + 1 sekcja dla mp1000 i mp2000 i jeszcze jedna na kropelkowanie, razem 7 sekcji. A jeśli na jedną sekcję dam tylko jeden zraszacz RB5004 to wyjdzie ponad 8 sekcji a każdy RB5004 musi chodzić przynajmniej jedną godzinę żeby zapewnić opad 10-15mm, a to trochę dużo.

3.
a) Te dysze MP1000 i MP2000 to na jakich zraszaczach zamontować?

b) Do RB5004 raczej dać MPR-35 zamiast tych co są w zestawie?

Dziękuję za cierpliwość
PiterSas 07:49, 01 wrz 2020

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
martinforester napisał(a)
@PiterSas

1.Powiedz proszę w jakich miejscach zrobić odpowietrzanie i ile takich punktów. Mam rozumieć że to może być trójnik z gwintem na rurce i na to zakręcam zaślepkę? Tylko jak to wyciągnąć na powierzchnię? Podnieść w tym miejscu rurkę bliżej powierzchni?

Hej.
Ja stosuję rozwiązanie z króćcem ciśnieniowym i zaworem kulowym. To wszystko umieszczam w skrzynce z elektrozaworami na jej "końcu"

do tego dodaję zawór zwrotny (przed skrzynką - za pompą) aby woda podczas przedmuchiwania się nie cofała. Podczas odpowietrzania podpinam kompresor i wydnuchuję wodę dyszami
martinforester napisał(a)

2. Przeanalizowałem Twoją propozycję i faktycznie to będzie dużo pewniejszze rozwiązanie. Martwi mnie trochę mała wydajność. Jeśli jednak miałbym w punkcie podłączenia kolektora max 3 bary to czy jeśli zastosuję dysze mpr-35 2.4 to wyjdzie mi razem 6 sekcji. Wtedy np dla 360" byłoby 1,5m3/h czyli 25l/min. Wszystkie 5004+mpr35 zajmą 5 sekcji + 1 sekcja dla mp1000 i mp2000 i jeszcze jedna na kropelkowanie, razem 7 sekcji. A jeśli na jedną sekcję dam tylko jeden zraszacz RB5004 to wyjdzie ponad 8 sekcji a każdy RB5004 musi chodzić przynajmniej jedną godzinę żeby zapewnić opad 10-15mm, a to trochę dużo.

Masz potężną działkę a małą wydajność źródła. 7 czy 8 sekcji to nie jest dużo Widziałem instalację składającą się z 30 sekcji
martinforester napisał(a)

3.
a) Te dysze MP1000 i MP2000 to na jakich zraszaczach zamontować?

Kupujesz korpusy do dysz statycznych np. hunter Pros 04

b) Do RB5004 raczej dać MPR-35 zamiast tych co są w zestawie?

Dziękuję za cierpliwość

Na dołączonych dyszach nie poradzisz sobie z ich ustawieniem. Przykład jak stosujesz zraszacz obrotowy 90 stopni i 180 stopni na jednej sekcji to weź pod uwagę że ten zraszacz 90 stopni wykona podczas tego samego czasu 2 obroty a zraszacz 180 stopni tylko jeden - czyli trzeba umiejętnie stosować załączone dysze bo będziesz miał w jednych miejscach przelane a w drugich przesuszone.... dysza MPR35 ma podaną wydajność i łatwiej się nią steruje. Sprawdź sobie tabelę wydajności dla obu dysz.
husky_turek 15:12, 15 wrz 2020

Dołączył: 26 kwi 2019
Posty: 4
Witajcie kochani. Proszę niech ktoś zerknie fachowym okiem czy taki projekt nawadniania ma sens i się sprawdzi. Zostało mi mało czasu na wykonanie. Sekcje to rura 32, zraszacze rura 20 lub 25. Wszystkie zraszacze to r-van o różnych zasięgach. Źródłem jest studnia głębinowa - wyjście rurą 32, jednak zawór czerpalny wyprowadzony mam 1/2 cala. Przepływ wody z tego zaworu to 66 l/min a wyłącznik ciśnieniowy cały czas pokazuje wtedy 4,2bar. Przepływy w sekcjach odpowiednio to 31,6; 29,9; 39,8 l/min
PiterSas 08:24, 16 wrz 2020

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
husky_turek napisał(a)
Witajcie kochani. Proszę niech ktoś zerknie fachowym okiem czy taki projekt nawadniania ma sens i się sprawdzi. Zostało mi mało czasu na wykonanie. Sekcje to rura 32, zraszacze rura 20 lub 25. Wszystkie zraszacze to r-van o różnych zasięgach. Źródłem jest studnia głębinowa - wyjście rurą 32, jednak zawór czerpalny wyprowadzony mam 1/2 cala. Przepływ wody z tego zaworu to 66 l/min a wyłącznik ciśnieniowy cały czas pokazuje wtedy 4,2bar. Przepływy w sekcjach odpowiednio to 31,6; 29,9; 39,8 l/min[img size=393x480]


Hej.
Projekt może być. W prawym dolnym rogu na czerwonej sekcji możesz mieć suszę. Wstawiłbym tam dwa zraszacze 90 st.
Przy granatowej/niebieskiej sekcji w środku trawnika może też być sucho - zasięgi skrajnych zraszaczy nie dochodzą do siebie
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies