Gdzie jesteś » Forum » Nawadnianie » System automatycznego nawadniania

Pokaż wątki Pokaż posty

System automatycznego nawadniania

husky_turek 10:42, 16 wrz 2020

Dołączył: 26 kwi 2019
Posty: 4
Czerwona sekcja to wschód i na dole przewidziana kostka za jakiś czas dlatego nic tam w rogu nie ma. W granatowej może dorzucić jeden na środku 360 ? Dziękuję za opinię.
PiterSas 14:15, 16 wrz 2020

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
husky_turek napisał(a)
W granatowej może dorzucić jeden na środku 360 ? Dziękuję za opinię.

Dobrze by było...
Pozdrawiam
Bony 19:58, 07 sty 2021

Dołączył: 07 sty 2021
Posty: 7
Witam.Potrzebuje porady.Zdecydowalem sie na wykonanie nawodnienia swojego trawnika 460m2.Mam wykonany odreczny szkic trawnika.Podpowiedzcie jakie i gdzie najlepiej ulokowac zraszacze .Pewnie wyjdzie z 6 sekcji lacznie z linia kroplujaca.Zastanawiam sie nad Hunterem i Rain Bird.Dzieki za wszystkie rady.
PiterSas 13:27, 08 sty 2021

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
Bony napisał(a)
Witam.Potrzebuje porady.Zdecydowalem sie na wykonanie nawodnienia swojego trawnika 460m2.Mam wykonany odreczny szkic trawnika.Podpowiedzcie jakie i gdzie najlepiej ulokowac zraszacze .Pewnie wyjdzie z 6 sekcji lacznie z linia kroplujaca.Zastanawiam sie nad Hunterem i Rain Bird.Dzieki za wszystkie rady.

Hej.
Jakie będziesz miał źródło wody? Jaka będzie jego wydajność i ciśnienie statyczne?
Pozdrawiam
Bony 21:19, 08 sty 2021

Dołączył: 07 sty 2021
Posty: 7
Hej.Wodociag.Okolo 2m3/h.Ciśnienia nie mierzyłem jeszcze ale szału nie ma raczej.
PiterSas 07:49, 21 sty 2021

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
Bony napisał(a)
Hej.Wodociag.Okolo 2m3/h.Ciśnienia nie mierzyłem jeszcze ale szału nie ma raczej.


Hej.
Na początek zaznacz na swoim planie rozstaw zraszaczy. W każdym rogu jeden zraszacz i cyrklem narysuj promień działania - zobacz kilka stron wcześniej o co mi chodzi - są poglądowe rysunki.
Następnie dobierz dysze do zasięgu i rozpisz przy pomocy tabel zużycie (wydatek) wody na jeden zraszacz.
Potem musisz podzielić zraszacze na sekcje ale to w innym poście.
Najpierw zrób co Ci napisałem i wrzuć tu rysunek.
Pozdrawiam
franek_1986 08:37, 24 lut 2021

Dołączył: 20 gru 2020
Posty: 9
Witam wszystkich,
Właśnie zabieram się za instalację systemu automatycznego nawadniania w moim ogrodzie. Wysłałem stworzony przeze mnie projekt do dwóch firm handlujących sprzętem nawadniającym. Jedna z nich napisała, że wszystko jest okej, a druga, że rozmieszczenie zraszaczy jest nieprawidłowe - że zraszacze muszą być rozmieszczone tak, by na końcu zasięgu jednego był kolejny zraszacz i by jedno miejsce było podlewane przez co najmniej 2-3 zraszacze.
Moja koncepcja oparta jest o dysze MP Rotator Hunter, w wydajność mojego źródła wody to 2.5 m3/h, każda sekcja zużywa ok. 1 m3 wody na godzinę (planuję budowę studni i nie wiem jaka będzie jej wydajność). Rura doprowadzająca wodę do studzienek - 25 mm, rury doprowadzające wodę do zraszaczy 20 mm + dwie linie kroplujące.
Proszę o Waszą opinię.
PiterSas 11:55, 24 lut 2021

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
franek_1986 napisał(a)
Witam wszystkich,
Właśnie zabieram się za instalację systemu automatycznego nawadniania w moim ogrodzie. Wysłałem stworzony przeze mnie projekt do dwóch firm handlujących sprzętem nawadniającym. Jedna z nich napisała, że wszystko jest okej, a druga, że rozmieszczenie zraszaczy jest nieprawidłowe - że zraszacze muszą być rozmieszczone tak, by na końcu zasięgu jednego był kolejny zraszacz i by jedno miejsce było podlewane przez co najmniej 2-3 zraszacze.
Moja koncepcja oparta jest o dysze MP Rotator Hunter, w wydajność mojego źródła wody to 2.5 m3/h, każda sekcja zużywa ok. 1 m3 wody na godzinę (planuję budowę studni i nie wiem jaka będzie jej wydajność). Rura doprowadzająca wodę do studzienek - 25 mm, rury doprowadzające wodę do zraszaczy 20 mm + dwie linie kroplujące.
Proszę o Waszą opinię.

Druga firma ma rację.
Projekt do zmiany. Zacznij poprawiać prawy górny róg sekcja bodajże "pomarańczowa" tam przy twoim projekcie będziesz miał sucho oraz strona lewa cała do poprawki (sekcja czerwona).
franek_1986 16:03, 25 lut 2021

Dołączył: 20 gru 2020
Posty: 9
Dzięki za odpowiedź.
A dlaczego będzie sucho? Każde miejsce jest zraszane przynajmniej jednym zraszaczem, czy nie wystarczy odpowiednio dobrać czasów podlewania by uzyskać odpowiednie nawodnienie?
Co do sekcji czerwonej, pewnie chodzi Tobie o to, by część zraszaczy była po stronie rabaty, ale ja chcę uniknąć lania w stronę domu. Nie wiem czy woda ze studni nie będzie zażelaziona, a nie chcę mieć rdzawych plam na domu i kostce...
Co konkretnie powinienem zmienić?
Gardenarium 19:54, 25 lut 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Dlatego że zraszacze powinny do siebie dolewać, a nie lać tylko z jednej strony, po rogach powinny być zraszacze a nie ma. Ten projekt to przykład jak nie należy projektować systemu.

Nie można dobrać czasów, bo zraszacz nie wylewa równomiernie po całym obszarze i gdzieś będzie stała woda, a gdzie indziej będzie za sucho, samo zwiększanie czasów to po prostu błąd karygodny.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies