Gdzie jesteś » Forum » Nawadnianie » System automatycznego nawadniania

Pokaż wątki Pokaż posty

System automatycznego nawadniania

Leopold 20:27, 09 mar 2021

Dołączył: 09 mar 2021
Posty: 3
2 rysunek
Leopold 20:31, 09 mar 2021

Dołączył: 09 mar 2021
Posty: 3
Rozmieszczenie rur.
PiterSas 07:23, 10 mar 2021

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
Leopold napisał(a)
Witam.Jestem tu nowy.Proszę o korekty w zrobionym przeze mnie projekcie nawodnienia.Teren nasłoneczniony.
Woda z sieci wydajność 3,6 m3/h , ciśnienie 4 atm.
Pierwsza sekcja CZERWONA zraszacze Hunter MP Rotator.Łączny wydatek z uwzględnieniem kątów i odległości 1.32 m3/h.
Druga sekcja ZIELONA zraszacze Hunter z dyszami statycznymi.
Wydatek wody 1,68 m3/h.
1 rysunek rozmieszczenie zraszaczy.
2 rysunek rozmieszczenie rur.
Z góry dziękuję za pomoc.
[img size=360x480]

Hej.
Masz plan do poprawy.
Sekcja zielona na górze rysunku zraszacze nie nachodzą na siebie - będzie sucho. dół sekcji zraszaczze 7 i 8 do poprawy.
Sekcja czerwona delikatnie do poprawy. Szczególnie od strony zraszacza nr 7 sekcji zielonej.
franek_1986 10:07, 10 mar 2021

Dołączył: 20 gru 2020
Posty: 9
PiterSas napisał(a)

Druga firma ma rację.
Projekt do zmiany. Zacznij poprawiać prawy górny róg sekcja bodajże "pomarańczowa" tam przy twoim projekcie będziesz miał sucho oraz strona lewa cała do poprawki (sekcja czerwona).


Spójrzcie proszę na sekcję pomarańczową - zwiększyłem tam zasięg jednego ze zraszaczy - czy teraz będzie już okej? Jeśli nie to proszę o info co jeszcze w tej sekcji zmienić.

Co do sekcji czerwonej, zapewne chodzi o to, by od strony rabaty znalazły się dodatkowe zraszacze lejące w stronę domu (?) Chciałbym jednak tego uniknąć, bo jeżeli zdecyduje się kiedyś na założenie studni i woda okaże się zażelaziona, to będę miał rdzawe plamy na domu i kostce. Czy jest jakiś inny sposób poprawy tej sekcji?

Czy pozostałe sekcje - zielona i fioletowa są poprawne?

PiterSas 07:04, 11 mar 2021

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
franek_1986 napisał(a)


Spójrzcie proszę na sekcję pomarańczową - zwiększyłem tam zasięg jednego ze zraszaczy - czy teraz będzie już okej? Jeśli nie to proszę o info co jeszcze w tej sekcji zmienić.

Co do sekcji czerwonej, zapewne chodzi o to, by od strony rabaty znalazły się dodatkowe zraszacze lejące w stronę domu (?) Chciałbym jednak tego uniknąć, bo jeżeli zdecyduje się kiedyś na założenie studni i woda okaże się zażelaziona, to będę miał rdzawe plamy na domu i kostce. Czy jest jakiś inny sposób poprawy tej sekcji?

Czy pozostałe sekcje - zielona i fioletowa są poprawne?


Hej już Ci pisałem że czerwona sekcja do poprawy.

Kółkami zaznaczyłem miejsca które będą niedolane
franek_1986 13:23, 11 mar 2021

Dołączył: 20 gru 2020
Posty: 9
Dzięki za pomoc! Spójrzcie proszę na poprawki, które naniosłem. W dwóch miejscach "u góry" dołożyłem po zraszaczu sięgającym miejsc niedolanych
W czerwonej sekcji wyrzuciłem zraszacz na środku schodów i dałem dwa zraszacze po bokach schodów. Wszystkie nowe zraszacze są na czarno, nie przyporządkowałem ich jeszcze do żadnych sekcji - czy teraz rozmieszczenie jest prawidłowe?
Mariusz77 15:16, 13 mar 2021

Dołączył: 13 mar 2021
Posty: 3
Witam, jak większość osób w tym wątku zamierzam podjąć próbę samodzielnego zaprojektowania i wykonania automatycznego nawadniania. Wykonałem trzy szkice rozmieszczenia zraszaczy i mam ogromną prośbę jak by ktoś zerkną fachowym okiem i wskazał który z nich jest zbliżony do poprawnego i jakie korekty należy nanieść.





rafi1974 14:30, 14 mar 2021

Dołączył: 09 mar 2021
Posty: 5
Dzień dobry,

Proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu źle działającego nawadniania i pompy głębinowej. Mam zrobione nawadnianie w podziale na 4 sekcje i 2 punkty poboru wody z węża.
Pobór wody:
- I sekcja - 39,9/min
- II sekcja - 39,9/min
- III sekcja - 37,2/min
- IV sekcja - 36,1/min
Pompa głębinowa Belardi 4S15 ( wydajność wody od 10 do 90 l/min. wysokość podnoszenia wody od 28 do 108 metra))- woda u mnie pobierana z głębokości 33 m.
W studni zamontowany jest zbiornik hydroforowy 24l, regulator ciśnienia, zawory zwrotne itp.
Podczas cyklu nawadniania pompa co chwilę się wyłącza i włącza, nie można odpowiednio ustawić ciśnienia na regulatorze aby pracowała bez wyłączania się ( to też jest chyba niekorzystne, może skrócić jej żywotność, co klika sekund wyłączanie i włączanie się).
W pierwszym punkcie poboru wody podlewam wężem 3/4 cala i pompa cały czas pracuje równo bez wyłączania się, ciśnienie jest cały czas takie samo, wydajność podlewania super. W drugiej punkcie korzystam z mniejszego węża 1/2 cala i wtedy też co chwilę pompa się wyłącza.
Mam 2 pytania:
-Czy ta pompa nie jest za mocna, czy nie powinien być słabszy model 4S10
(wydajność wody taka sama ale wysokość podnoszenia od 19 do 73 metrów)?
- Czy nie ma błędu w projekcie nawadnianiu jeśli chodzi o odbiór wody?
I i II sekcja po około 40 l/minutę, III i IV- 36, 37 litrów na minutę.

Z góry dziękuję za podpowiedzi i pozdrawiam
Rafał
PiterSas 08:01, 15 mar 2021

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
Mariusz77 napisał(a)
Witam, jak większość osób w tym wątku zamierzam podjąć próbę samodzielnego zaprojektowania i wykonania automatycznego nawadniania. Wykonałem trzy szkice rozmieszczenia zraszaczy i mam ogromną prośbę jak by ktoś zerkną fachowym okiem i wskazał który z nich jest zbliżony do poprawnego i jakie korekty należy nanieść.






Hej.
Najlepszy jest zdecydowanie trzeci projekt. Ale też ma błędy zobacz czerwone kółka tam jest sucho, zraszacze nie nachodzą na siebie, rób tak jak masz zaznaczone zielone kółko

PiterSas 08:09, 15 mar 2021

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
rafi1974 napisał(a)
Dzień dobry,

Proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu źle działającego nawadniania i pompy głębinowej. Mam zrobione nawadnianie w podziale na 4 sekcje i 2 punkty poboru wody z węża.
Pobór wody:
- I sekcja - 39,9/min
- II sekcja - 39,9/min
- III sekcja - 37,2/min
- IV sekcja - 36,1/min
Pompa głębinowa Belardi 4S15 ( wydajność wody od 10 do 90 l/min. wysokość podnoszenia wody od 28 do 108 metra))- woda u mnie pobierana z głębokości 33 m.
W studni zamontowany jest zbiornik hydroforowy 24l, regulator ciśnienia, zawory zwrotne itp.
Podczas cyklu nawadniania pompa co chwilę się wyłącza i włącza, nie można odpowiednio ustawić ciśnienia na regulatorze aby pracowała bez wyłączania się ( to też jest chyba niekorzystne, może skrócić jej żywotność, co klika sekund wyłączanie i włączanie się).
W pierwszym punkcie poboru wody podlewam wężem 3/4 cala i pompa cały czas pracuje równo bez wyłączania się, ciśnienie jest cały czas takie samo, wydajność podlewania super. W drugiej punkcie korzystam z mniejszego węża 1/2 cala i wtedy też co chwilę pompa się wyłącza.
Mam 2 pytania:
-Czy ta pompa nie jest za mocna, czy nie powinien być słabszy model 4S10
(wydajność wody taka sama ale wysokość podnoszenia od 19 do 73 metrów)?
- Czy nie ma błędu w projekcie nawadnianiu jeśli chodzi o odbiór wody?
I i II sekcja po około 40 l/minutę, III i IV- 36, 37 litrów na minutę.

Z góry dziękuję za podpowiedzi i pozdrawiam
Rafał

Błędem jest jak sam zauważyłeś różnica w średnicy węża.
1/2 cala może przepuścić ok. 20 l wody a 3/4 ok. 45-50 l/min. Pompa się dusi przy 1/2 i szybko pompuje hydrofor który nie zdąży się opróżnić stąd wyłączanie pompy.
Zmień średnicę węża i będzie po kłopocie.

Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies