Gdzie jesteś » Forum » Nawadnianie » System automatycznego nawadniania

Pokaż wątki Pokaż posty

System automatycznego nawadniania

Ozz 16:22, 27 cze 2012


Dołączył: 20 cze 2012
Posty: 1908
To kiedy można do Was na kursy doszkalania się z systemów nawadniania zapisać?
____________________
Tutaj piszę bloga: ZielenDoKwadrat.pl A tutaj walczę z własnymi ogrodami :) MIKRO ogród 2.0 stary wątek tu: MIKRO ogród 1.0
Gardenarium 16:38, 27 cze 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie prowadzimy kursów, po prostu w miarę naszych możliwości doradzamy, nakierowujemy na dobrą drogę, ale nie jesteśmy alfą i omegą i nie damy rady po prostu na forum zaprojektować komuś nawadniania bo się nie da. Trzeba znać wszystkie parametry, ogród, glebę, jakie rośliny, zacienienie, źródło wody i jego wydatek, ciśnienie itp. sprawy.

To nasza praca i wykonujemy ją jak najlepiej, aby systemy pracowały bezawaryjnie i zgodnie ze sztuką.
My takie certyfikaty na projektowanie i montaż posiadamy i projektujemy systemy dobrze.

Ozz, jeśli chcesz odbyć takie szkolenie, zapisz się na kurs u dystrybutora TORO.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
dabi79 18:48, 27 cze 2012

Dołączył: 27 cze 2012
Posty: 3
witam
mam do Was pytanko o system nawadniania
a mianowicie
mam firmy hunter
4 pgj obrotowe
4 PRO-SPRAY
81 metrów kroplującego
pgj pracują 10 min na dobe
PRO-SPRAY 5 min na dobe
kropelkowe 10 minut na dobe
każdego dnia
zużywa mi to ok 10-15 m3 wody
Moim zdanie jest to dużo
a Państwo jak myślą
może jest jakiś program do obliczania zużycia wody
lub może mam za długie nastawy na dobę
pozdrawiam i czekam na odpowiedz
Gardenarium 23:13, 28 cze 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
A jaka jest wielkość działki?

Coś tu nie gra, to jest 15 tys litrów

Może póltora metra?Takie 8 zraszaczy nie jest w stanie wylać takiej ilości wody
Może źle odczytujesz z licznika?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
waldemarus 11:46, 29 cze 2012

Dołączył: 29 cze 2012
Posty: 1
Witam!
Wykopalem w ogrodzie studnie na glebokosc 3,5m. Do studni dodatkowo splywa deszczowka z dachu domu. Generalnie woda w studni utrzymuje sie caly czas ze wzgledu na niski poziom wod gruntowych i to nawet w okresach duzych susz. Czy ta wode mozna wykorzystac do budowy SAN? Planowalem zakup pompy i wykonanie takiej instalacji wykorzystujac wlasnie wode ze studni podanej za pomoca pompy. Czy ktos moze doradzic jaka powinna byc to pompa (parametry, cisnienie, itd)? Jak max. dluga powinna byc 1 sekcja w przypadku podazy wody przez pompe (jesli oczywiscie da sie to okreslic). Dzieki z gory za pomoc.
Gardenarium 16:39, 29 cze 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Anuli robiliśmy tak samo zasilanie ze studni.
Pompa może być zalewana wodą kiedy poziom wody się podniesie.

Wydajność pompy 80 l/min. ciśnienie 3 atmosfery.

1 największa sekcja ma 63 litry na min.



Kosztowała 1750 zł. Może pracować zanurzona w wodzie jak i na wierzchu.

http://www.ogrodowisko.pl/watek/745-moj-maly-raj-na-ziemi?page=387
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
dabi79 19:11, 29 cze 2012

Dołączył: 27 cze 2012
Posty: 3
Gardenarium napisał(a)
A jaka jest wielkość działki?

Coś tu nie gra, to jest 15 tys litrów

Może póltora metra?Takie 8 zraszaczy nie jest w stanie wylać takiej ilości wody???
Może źle odczytujesz z licznika?


witam działka ma około 250 m2 trawy
no i tam te kropelkowe podlewanie 80-85 m dlugości
też nie kumam tylko pan powiedział ktory to robił że jak by był gdzieś wyciek to by pokazało
Ogrodiwoda 02:47, 30 cze 2012

Dołączył: 30 cze 2012
Posty: 6
Witaj dabi79 i pozostali forumowicze.

pgj mają max. zużycie 20,1 litra na minutę - u ciebie razy cztery zraszacze tj. 60 l/min razy 10 min. = 600 l/na cykl
pro spray max 20,4 l/min = 81,6 l/min raz 5 min. = 408 l/na cykl

jeśli chodzi o linię kroplującą to tu już mam za mało informacji - nie wiem jakiej firmy jest twoja linia, a co ważniejsze o jakim rozstawie kroplowników oraz o jakim wydatku wody na kroplownik. Przyjmę najwyższe zużycie w sprzedawanych i montowanych przeze mnie linii:
8 l/h - jeden kroplownik
30 cm - rozstaw kroplowników; 270 kroplowników na 81 metrów
Razem daje nam to zużycie 36 l/min przez całą linię, razy 10 min. - 360l/na cykl.

A zatem podsumowując twoje maksymalne zużycie dzienne wody nie powinno przekroczyć ca 1370 litrów, co naturalnie równa się 1,37 m3.

(jest 2:33 w nocy więc jeśli gdzieś popełniłem błąd w obliczeniach, mam nadzieję że inni fachowcy z branży mnie poprawią )


Wniosek jest taki, że albo coś innego zużywa tą dużą ilość wody, tj. 10-15 m3, albo masz uszkodzony licznik, albo jednak ma miejsce wyciek wody z systemu. Nie musi być wcale widoczny na pierwszy rzut oka, nie musi także być to jeden, duży wyciek. Rury mogły zostać uszkodzone podczas prac ogrodniczych, kształtki łączące elektrozawory (jeśli masz takie zamontowane) mogą być pęknięte, nieszczelnie złączone. Jednakże wciąż 10 m3 wody to bardzo duża ilość. Chyba, że źle zrozumiałem i nie chodzi tu o zużycie dzienne.

Te Huntery są fajne, zwłaszcza dysze pro-s miłe dla oka, ale możesz spróbować zastąpić je dyszami mp-rotator - max. zużycie to 16 l/min. a do tego bardzo efektowny strumień wody...

Wybaczcie, że tak się rozpisałem, ale może choć trochę rzuciłem światła na sprawę dabi

Pozdrawiam
Marek

PS
Może jest taki program do obliczania zużycia wody, ale mam nadzieję, że chwilowo godnie go zastąpiłem :]
____________________
dabi79 06:47, 30 cze 2012

Dołączył: 27 cze 2012
Posty: 3
Ogrodiwoda napisał(a)
Witaj dabi79 i pozostali forumowicze.



Wybaczcie, że tak się rozpisałem, ale może choć trochę rzuciłem światła na sprawę dabi

Pozdrawiam
Marek

PS
Może jest taki program do obliczania zużycia wody, ale mam nadzieję, że chwilowo godnie go zastąpiłem :]


Witam dzieki bardzo za odpowiedz
może nie jasno napisałem do końca ale to zużycie to miesięczne ok 15 m3 wody.

czyli wychodzi na to że powinno tyle zużywac
jeszcze raz dziękuje
Gardenarium 20:52, 30 cze 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
dabi79 napisał(a)

A jaka jest wielkość działki?

Coś tu nie gra, to jest 15 tys litrów

Może póltora metra?Takie 8 zraszaczy nie jest w stanie wylać takiej ilości wody???
Może źle odczytujesz z licznika?


witam działka ma około 250 m2 trawy
no i tam te kropelkowe podlewanie 80-85 m dlugości
też nie kumam tylko pan powiedział ktory to robił że jak by był gdzieś wyciek to by pokazało


To niemożliwe, zrób dobry pomiar, zapisz licznik przed i po. Pamiętaj: 3 ostatnie cyfry z wodomierza nie bierze się pod uwagę.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies