Gdzie jesteś » Forum » Nawadnianie » System automatycznego nawadniania

Pokaż wątki Pokaż posty

System automatycznego nawadniania

terraneo 19:23, 27 lut 2013

Dołączył: 27 lut 2013
Posty: 1
średnica rur zależy od długości sekcji. W ogrodach do 1000-1200m2, gdzie wydajność jest rzędu 40-60l/min i ciśnienie ok 2,5-3,5bara doskonale sprawdzą się rury fi25mm. Sugerowałbym nawet ujednolicenie średnicy rur i zastosowanie tylko rur fi25mm. Nie zmieni to charakterystyki systemu nawadniania a pozwoli oszczędzić sobie kombinowania z dwoma średnicami rur [różne złączki z redukcjami, konieczność zakupu 2ch różnych średnic rur w krążach].

Gardenarium 20:16, 03 mar 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
kjub napisał(a)
Witam po dłuższej chwili.
Powiedzcie mi proszej jakiej średnicy rur używać do rozprowadzenia wody w systemie nawadniania? Czy główna linia sekcji powinna być o średnicy większej a odchodzące do zraszaczy śrenicy mniejszej?
Pozdrawiam.


Przy działkach o pow. do 2.000 m2 podłączenie do zraszacza fi 16 lub fi 20 w zależności od tego jakimi kształtkami dysponujesz.

Rura sekcyjna fi 25, a rura zasilająca sekcję fi 32.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Areks 14:55, 13 mar 2013

Dołączył: 13 mar 2013
Posty: 4
@Gardenarium dzięki bardzo za podanie wymiarów. Zdecydowanie przyda mi się to przy polepszaniu mojego systemu nawadniania
____________________
W wolnych chwilach piszę na blogu zielonoomi
Johny 23:33, 01 kwi 2013

Dołączył: 01 kwi 2013
Posty: 4
średnica rur może zależeć od kilku czynników między innymi ciśnienia (jego strat) najczęściej stosowanymi w systemach nawadniania to 40 32 25 20 a w przydomowych systemach 32 i 25
przy niewielkich i nieskomplikowanych instalacjach to tak jak pisali moi poprzednicy nie warto za dużo kombinować i wystarczy bazować na jednym przekroju np 25. Jest to na pewno pewnym ułatwieniem
Agniecha 13:44, 09 kwi 2013

Dołączył: 09 kwi 2013
Posty: 9
Pytanie do tych, co się znają..

Ja mam takie pytanie, bo noszę się z zamiarem założenia systemu nawadniania, czy zmierzenie wydatku wody (bo tak to się chyba profesjonalnie nazywa) jest konieczne? I czy naprawdę takie ważne? Nasza Pani projektant bardzo to podkreślała i tak się zastanawiam
____________________
rmf 15:07, 09 kwi 2013

Dołączył: 13 mar 2011
Posty: 108
Agniecha napisał(a)
Pytanie do tych, co się znają..

Ja mam takie pytanie, bo noszę się z zamiarem założenia systemu nawadniania, czy zmierzenie wydatku wody (bo tak to się chyba profesjonalnie nazywa) jest konieczne? I czy naprawdę takie ważne? Nasza Pani projektant bardzo to podkreślała i tak się zastanawiam


Witam, wydatek wody to kluczowa sprawa więc polecam sprawdzenie, a nie jest to specjalnie trudne- wystarczy wiadro ew manometr też byłby pomocny. Bez tego nie ma co się zabierać za projekt instalacji.

____________________
Natnat 10:05, 12 kwi 2013

Dołączył: 12 kwi 2013
Posty: 1
Witam,
co ile najlepiej podlewać trawnik? Niektórzy twierdzą, że codziennie, niektórzy co 2-3 dni. Na pewno zależy to od pogody. Upały póki co nam nie grożą, ale są jakieś "ramy" temperatury? Czy raczej kierować się intuicją? dodatkowo nie podlewać w godzinach popołudniowych. A mi wtedy najbardziej pasuje czasowo...
Działkowo pozdrawiam

Gardenarium 22:35, 12 kwi 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Trawnik gdy zacznie się go w kwietniu, maju systematycznie podlewać - podlewamy częściej, potem jak dostaje wodę systematycznie - nasiąka i już nie wymaga tyle wody.

Godziny popołudniowe nie są dobrą porą, bo są duże straty na parowaniu wody, bo ziemia jest rozgrzana. Trawnik lepiej podlewać rzadziej, a więcej wody tak, aby przesiąkła na głębokość 20 cm, bo na takiej głębokości się korzeni.

To korzystne dla trawnika bo wtedy łatwiej wytrzymuje dłuższe okresy suszy.

Dawki i częstotliwość podlewania zależą od pory roku (pogody, temperatur), od gleby na jakiej trawnik rośnie. Na gliniastej dawki powinny być mniejsze i rzadziej, a na piaszczystej częstsze.

Dopasuj sobie dawki do swojego trawnika na podstawie obserwacji, Ustaw podlewanie na wczesne godziny ranne np 5-6 rano np, 3 dni w tygodniu i obserwuj, zrób odkrywkę po dwóch tygodniach na jaką głebokość woda dociera i reguluj na sterowniku czasy i dni.

Nie wiem o co chodzi z tym, że CI pasuje czasowo, przecież nawadnianie "samo się podlewa" bo sterownik je włącza, przynajmniej w naszych systemach.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Agniecha 17:44, 18 kwi 2013

Dołączył: 09 kwi 2013
Posty: 9
Wydatek wody zmierzony i wychodzi, że jest na poziomie 2100 litrów na godzinę. Czy możecie mi poradzić ile zraszaczy wynurzeniowych na podstawie poniższego projektu ogrodu i jakich trzeba, aby pokryć mój trawnik?
Na rabatach wokół ogrodu chcę dać linię kroplującą, oczywiście omijając piaskownicę (w lewym dolnym rogu) oraz lewy, górny róg tam będzie bambus i taka mała ławeczka.



I jeszcze jedno pytanie. Jakie firmy polecacie? Zależy mi na tym, żeby nie przepłacać, ale z drugiej strony chcę mieć zrobione coś raz a porządnie.

Dziękuję z góry za pomoc.
____________________
Gardenarium 18:03, 18 kwi 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Polecam TORO, a jako wykonawcę oczywiście siebie czyli gardenarium.pl

Bo to mój portal, więc trudno by było proponować kogoś innego

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies