Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » ogród (nie)Mocy

Pokaż wątki Pokaż posty

ogród (nie)Mocy

Dragonka 09:06, 19 lut 2019


Dołączył: 29 wrz 2018
Posty: 1190
Nowa12 napisał(a)
Regularnie zaglądam na Twój wątek bo umieram z ciekawości, co fajnego wespół z pomocą ogrodowiskową wymyślisz. Podziwiam takie przemyślane konstruowanie ogrodu. Ja za bardzo wyrywna jestem i tak nie potrafię . Kupuję, sadzę i już. A potem przesadzam .

Oj Agatko, no ja też wyrywna jestem właśnie..I tego się boję, że znowu niesiona zachwytem nad jakimiś roślinami kupię (najczęściej sztuk 1-2 ) a potem się głowię no czemu to wygląda od czapy? No czemu z jednej sadzonki nie ma takich pięknych łanów jak u dziewczyn w ogrodach?
____________________
Baśka Ogród(nie)Mocy
Dragonka 09:06, 19 lut 2019


Dołączył: 29 wrz 2018
Posty: 1190
mikina34 napisał(a)
Tak mi właśnie kogoś brakowało, zniknął mi Twój wątek, ale już jestem na bieżąco, bo i u mnie rewolucje mam nadzieje będą. Ja z drzewami mam odwrotnie, kocham duże drzewa z rozłożystą koroną, mam nadzieję, że te co posadziłam dadzą radę i ja z nimi

Monia,
obserwuję i Twoje zmagania Ty masz bardzo dużą powierzchnię do 'obrobienia' mówiąc brzydko, ale i możliwości nasadzeń też większe, i tu zazdroszczę Ci tego, że masz gdzie sadzić duże drzewa. Gdybym miała miejsce na nie, na pewno miałabym dęby i inne potężne drzewiszczaPowodzenia w planowaniu
____________________
Baśka Ogród(nie)Mocy
sylwia_slomc... 09:25, 19 lut 2019


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81912
A czemu ten żywopłot przestawiasz teraz? Bo wydawało mi sie, że to już było ustalone i Ci odpowiadało
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
makadamia 09:28, 19 lut 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Dragonka napisał(a)







Obie wersje zakładają likwidację ścieżki schowanej za żywopłotem i cały układ komunikacyjny przestaje mieć sens. Czemu chcesz przesunąć ten żywopłot pod sam garaż? Boisz się, że będzie za mało miejsca od strony tarasu?

Szkoda, że wcześniej nie napisałaś, że tą skrzynię można stamtąd zabrać.
To dużo zmienia.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Dragonka 09:36, 19 lut 2019


Dołączył: 29 wrz 2018
Posty: 1190
A nie, nie,mówiłam, i to wcześniej ale mogło gdzieś umknąć w natłoku. że nic murowanego, że sama to ustawiłam, podsypałam tylko i ustawiłam cegły, żeby się nie obsuwało.
____________________
Baśka Ogród(nie)Mocy
Toszka 10:01, 19 lut 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Uff, z trudem nadrobiłam. W głowie mi się zakręciło i wyobraziłam sobie Basiu jak w twojej głowie musi się kręcić.
Dlatego postanowiłam dać ci po hamulcach i wylać kubeł zimnej głowy by ostudzić gorączkę.
Dla przypomnienia napiszę krótko, ze tworzenie domu i tworzenie ogrodu tak na prawdę etapowo niczym się nie różni.
Ogród zaczynamy od przygotowania gleby, która jest odpowiednikiem fundamentów i ewentualnego wzmocnienia/ustabilizowania gruntu pod nie.
Potem stawiamy konstrukcję budowy, czyli ściany, a dla ogrodu to będzie szkielet, czyli żywopłoty i drzewa. Nawiasem mówiąc najwięcej czasu potrzebują, bo najdłużej rosną.
Kanalizację mozna sprytnie ominąć sadzać w odpowiedniej odległości rośliny. I np. sadząc cis baccata mozna wykorzystać jego zdolność do potencjalnego szerokiego rozrostu. W tym momencie mozna posadzić co metr i strzyżeniem wyprowadzić żywopłot tak by boki sąsiednich krzaków zrosły się w monolit. I w praktyce rura pod ziemią będzie niezagrożona, a zywopłot uformowany zamknie się nad jej powierzchnią. Cis ma miękkie, mięsiste korzenie, które nie maja tendencji wgryzania się. Zwłaszcza przy systematycznym cięciu roslina ogranicza rozrost korzeni, bo nie ma już potrzeby na budowania proporcjonalnej masy korzeniowej do masy zielonej.

Przy twojej mocy przerobowej i potrzebach gleby obawiam się, że ten rok poświęcisz na szykowanie ziemi pod szkielet ogrodu. Mocy i sił nie krytykuję tylko trzeźwo oceniam (sama po sobie)
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
makadamia 10:20, 19 lut 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
A to w takim razie przepraszam - faktycznie mi to umknęło.
Po zaktualizowanych wymiarach i uwagach narysowałam taki plan:
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Dragonka 11:25, 19 lut 2019


Dołączył: 29 wrz 2018
Posty: 1190
Asiu wybacz mi ( jak w tym programie..; ) ) że Ci tak trułam, naprawdę niezręcznie mi było, bo wiem, że poświęciłaś tyle czasu na mój plan. Ja muszę coś naprawdę w 'realu' zobaczyć, żeby zobaczyć Bo z przeniesieniem planu na przestrzeń rzeczywistą i wyobrażeniem sobie narysowanego mam duży problem i dopiero później widzę.
Chyba utkwię Ci w pamięci jako najbardziej niezdecydowana i upierdliwa Forumka, co? Dziękuję Ci z całego serducha, chciałam wiedzieć jak szkielet ogrodu przygotować. Inaczej się będzie ryć teraz, spokojna chociaż będę, że jakiś plan jest. Wiem, że Twój pierwotny był lepiej przemyślany i po moich uwagach brakuje mu do oryginału ale dla mnie to i tak całe wieki do przodu
Jak gdzieś w niebie zapisują dobre uczynki, to popełniłaś taki dzisiaj, za cierpliwość do mnie nawet podwójnie.
Będę Cię wielbić po wsze czasy Senkju wery macz

____________________
Baśka Ogród(nie)Mocy
Dragonka 11:56, 19 lut 2019


Dołączył: 29 wrz 2018
Posty: 1190
Toszka napisał(a)
Uff, z trudem nadrobiłam. W głowie mi się zakręciło i wyobraziłam sobie Basiu jak w twojej głowie musi się kręcić.
Dlatego postanowiłam dać ci po hamulcach i wylać kubeł zimnej głowy by ostudzić gorączkę.
Dla przypomnienia napiszę krótko, ze tworzenie domu i tworzenie ogrodu tak na prawdę etapowo niczym się nie różni.
Ogród zaczynamy od przygotowania gleby, która jest odpowiednikiem fundamentów i ewentualnego wzmocnienia/ustabilizowania gruntu pod nie.
Potem stawiamy konstrukcję budowy, czyli ściany, a dla ogrodu to będzie szkielet, czyli żywopłoty i drzewa. Nawiasem mówiąc najwięcej czasu potrzebują, bo najdłużej rosną.
Kanalizację mozna sprytnie ominąć sadzać w odpowiedniej odległości rośliny. I np. sadząc cis baccata mozna wykorzystać jego zdolność do potencjalnego szerokiego rozrostu. W tym momencie mozna posadzić co metr i strzyżeniem wyprowadzić żywopłot tak by boki sąsiednich krzaków zrosły się w monolit. I w praktyce rura pod ziemią będzie niezagrożona, a zywopłot uformowany zamknie się nad jej powierzchnią. Cis ma miękkie, mięsiste korzenie, które nie maja tendencji wgryzania się. Zwłaszcza przy systematycznym cięciu roslina ogranicza rozrost korzeni, bo nie ma już potrzeby na budowania proporcjonalnej masy korzeniowej do masy zielonej.

Przy twojej mocy przerobowej i potrzebach gleby obawiam się, że ten rok poświęcisz na szykowanie ziemi pod szkielet ogrodu. Mocy i sił nie krytykuję tylko trzeźwo oceniam (sama po sobie)


Przychodzi Toszka w odwiedziny



Oj Toszko, no ja Cię za to lubię, wiesz?

I kubeł zimnej wody i pogłaskanie patelnią po głowie, cokolwiek by nie było, byleby otrzeźwiło- mnie tak trzeba

Wiem, wiem- mam potwornie zaniedbaną glebę, ale jak nie będę wiedzieć po co konkretnie to robię, to znowu przepłaczę dziubiąc w ziemi kawałkami bezradnie patrząc jak te wydziubane zarastają bujnie chwastem.
Nie przesadzam mówiąc, że nie śpię albo jak już mi się uda, to śni mi się ogrodowy koszmar. Dlatego cisnę na ramy, żebym wiedziała, że to nie jest coś gdzieś tam odroczone w daleką przyszłość, ale że robię aby konkretną marchewkę, jak ten osiołek, otrzymać w nagrodę.
Obiecuję Ci, że wiosną do jesieni zajmę się tylko glebą i przygotuję ją na nasadzenia, może w przyszłym, może choć ciski w tym późną jesienią?
Dziękuję, że się pochyliłaś nad moją kanalizacyjno- żywopłotową schizą, trudno mi było znaleźć konkretne dane o cisowych korzeniach. Na jednej stronie piszą, ze głębokie, penetrujące, na innych, ze płytkie i rozłożyste, zgłupiałam.
____________________
Baśka Ogród(nie)Mocy
makadamia 12:13, 19 lut 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Dragonka napisał(a)
Asiu wybacz mi ( jak w tym programie..; ) )
(...)
Będę Cię wielbić po wsze czasy Senkju wery macz


No tak czołobitnych przeprosino-podziękowań jeszcze nie czytałam.

Moja wina, bo powinnam od razu rysować na siatce. Odpuściłam Tobie dokładne mierzenie a sobie dodatkową pracę i lenistwo się zemściło

No, teraz już aby do przodu.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies