Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród - moje marzenie, zmęczenie i spokój

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród - moje marzenie, zmęczenie i spokój

Jola_M 16:58, 05 maj 2019


Dołączył: 05 kwi 2019
Posty: 971
drugi temat na dziś - to plan rabaty ogniskowej. Asia i Ewa pomagały mi wcześniej przy tej rabacie, ale postanowiłam potraktować całą tą stronę domu jak czystą kartę, bo mam też po tej stronie przy płocie taką półkolistą rabatę - przechowlanię wszystkiego i postanowiłam, że nie będę znowu skupiać się na pojedynczych miejscach tylko zabiorę się za całość. Tak więc zmieniamy wszystko.
Z góry wygląda to tak:


A plan bez nasadzeń jest taki (1kratka = 1m). Strzałki 1,2,3 to miejsca, z których wykonywałam zdjęcia i zamieszczę je w następnym poście. PS. Furtka raczej nie używana.


____________________
Jola ul. Zielona :-) i zaczynam życie od nowa poprzedni wątek Ogród-moje marzenie, zmęczenie i spokój
Jola_M 17:02, 05 maj 2019


Dołączył: 05 kwi 2019
Posty: 971
Na ogrodzeniu po lewej zostają milin i wiciokrzew, których nie chciałabym ruszać.
Poniżej zdjęcia wg numerów na planie:
1.

2.

3.


Nie mam pomysłu jak wprowadzić jakiś ład do tej przestrzeni, wszystko jest pod różnymi kątami - żadnych linii prostych i ciasno.
Na pewno chciałabym wykorzystać rośliny z mojej rabaty przechowalni - w następnym poście napiszę co mam i w jakich ilościach.
____________________
Jola ul. Zielona :-) i zaczynam życie od nowa poprzedni wątek Ogród-moje marzenie, zmęczenie i spokój
Jola_M 17:10, 05 maj 2019


Dołączył: 05 kwi 2019
Posty: 971
A więc rabata przechowalnia ma następujące rośliny:
1. Barwinek większy - 25szt
2. Migdałek szczepiony - 1szt.
3. Rozplenica hameln - 2szt.
4. Rozchodniki - w sumie 4szt. po dwa jasne i dwa różowe.
5. Ostnice - 2szt
6. Sesleria jesienna - 1 szt.
7. Juka tam nawet z boku jest - prezent od rodziny
8. Hortensja limelight - 2 szt.
9. Azalie czerwone kwiaty - 2szt. jak na zdjęciu

10. Azalie też czerwone, chyba japońskie marushka - 3 szt. - jak na zdjęciu poniżej


niezły bajzel siostry, co nie?
oczywiście nie ma musu, co się nie wpasuje - oddam z chęcią ogrodowiskowym towarzyszom
____________________
Jola ul. Zielona :-) i zaczynam życie od nowa poprzedni wątek Ogród-moje marzenie, zmęczenie i spokój
Jola_M 17:13, 05 maj 2019


Dołączył: 05 kwi 2019
Posty: 971
Co komu przyjdzie do głowy - proszę o pomysły.
Jest kilka rzeczy, które muszą się tu znalezc:
1. Miejsce na ognisko / wymiennie miejsce na basen
2. Na długości dwóch przęseł ogrodzenia muszę odstąpić miejsce dla męża na winogron (ma swoje słupki do wkopania + linki)
3. Ławeczki do posiedzenia
4. Kamień, jeśli będzie to serpentynit taki jak przy bukach.
5. Muszę zasłonić ten ugór za płotem - będą bambusowe przesłony - już kupione

Będę wdzięczna za świeże spojrzenie, bo już się przekonałam, ze czasami coś sobie wbiję do głowy, a niekoniecznie jest to dobre rozwiązanie. Dlatego traktuję tą przestrzeń jak czystą kartkę.
____________________
Jola ul. Zielona :-) i zaczynam życie od nowa poprzedni wątek Ogród-moje marzenie, zmęczenie i spokój
Jola_M 15:07, 06 maj 2019


Dołączył: 05 kwi 2019
Posty: 971
Wyciągnęłam wczoraj z szafy aparat kupiony przez M dwanaście lat temu wszyscy robią w swoich wątkach takie piękne zdjęcia, a ja walę cały czas z komórki i nie mogę zrobić żadnych zbliżeń. Postanowiłam się poprawić, zreanimowałam stary aparat i mam

i zdjęcia wrzucam
rabata cienista pod płotem


szałwia, a w tle biała kocimiętka


rojnik + chwaścik


a zainspirowana nietuzinkowymi ozdobami w Waszych ogrodach, zakupiłam na giełdzie staroci - zardzewiały fragment osiemnastowiecznej wagi bezmianowej (tak mi Pan sprzedający tłumaczył) i narazie dałam ją malutkiej hortensji pnącej, bo nie mam lepszego pomysłu. Ale jak będą nowe rabaty to na pewno dla niej jeszcze coś wymyślę

____________________
Jola ul. Zielona :-) i zaczynam życie od nowa poprzedni wątek Ogród-moje marzenie, zmęczenie i spokój
anabuko1 19:31, 06 maj 2019


Dołączył: 28 gru 2013
Posty: 23540
Jola_M napisał(a)
Wyciągnęłam wczoraj z szafy aparat kupiony przez M dwanaście lat temu wszyscy robią w swoich wątkach takie piękne zdjęcia, a ja walę cały czas z komórki i nie mogę zrobić żadnych zbliżeń. Postanowiłam się poprawić, zreanimowałam stary aparat i mam

i zdjęcia wrzucam
rabata cienista pod płotem


szałwia, a w tle biała kocimiętka


rojnik + chwaścik


a zainspirowana nietuzinkowymi ozdobami w Waszych ogrodach, zakupiłam na giełdzie staroci - zardzewiały fragment osiemnastowiecznej wagi bezmianowej (tak mi Pan sprzedający tłumaczył) i narazie dałam ją malutkiej hortensji pnącej, bo nie mam lepszego pomysłu. Ale jak będą nowe rabaty to na pewno dla niej jeszcze coś wymyślę

[/quote
Pięknie,
I ta ozdoba oryginalna.
Twoja hortensja mała ?
Jest ponad 2 razy większa niż moja.I bardziej rozbudowana.
Moja to maleńka była,2 lata stałą jak zaczarowana.Teraz trochę ruszyła.
____________________
Ania***Dębowe zakątki 2***Dębowe zakątki 1*** Moja wizytówka
Jola_M 15:00, 07 maj 2019


Dołączył: 05 kwi 2019
Posty: 971
cześć,
czy ktoś mógłby zidentyfikować te dwa drzewka rosnące przy ścianie?
Niestety nie mogłam bliżej podejść, żeby zrobić lepsze zdjęcia. Napisałam też w dziale dotyczącym rozpoznawania roślin, ale nie wiem czy tam się ktoś odezwie.
____________________
Jola ul. Zielona :-) i zaczynam życie od nowa poprzedni wątek Ogród-moje marzenie, zmęczenie i spokój
Kasia_CS 17:06, 07 maj 2019


Dołączył: 07 maj 2016
Posty: 10448
Za daleko, że rozpoznać - nawet nie potrafię stwierdzić, czy mają liście, czy to coś tujkowatego A to u kogoś rosnie, tak? Dlaczego Cię zainteresowały?
____________________
Ogródek Kasi - początkującego ogrodnika kawałek trawnika
Jola_M 17:33, 07 maj 2019


Dołączył: 05 kwi 2019
Posty: 971
jutro wezmę aparat i zrobię lepsze zdjęcie.
Tak, to u kogoś za płotem, stanęłam najbliżej jak się dało. To są liściaste drzewka - krzewy?. Zainteresowały mnie,bo myślę o czymś pokroju fastigiata, żeby bliżej domu można było posadzić. Może brzozę, albo graba wezmę?
____________________
Jola ul. Zielona :-) i zaczynam życie od nowa poprzedni wątek Ogród-moje marzenie, zmęczenie i spokój
Jola_M 19:11, 07 maj 2019


Dołączył: 05 kwi 2019
Posty: 971
Wymyśliłam takie trzy rabaty z tyłu domu. Jutro mam wolne i chwytam za szpadel
Zobaczcie proszę czy chociaż linie będą w miarę w porządku, chciałam trochę uporządkować trawnik i doprowadzić go do w miarę prostego kształtu do koszenia, noi zasłonić tujami widok na bałagan za garażem - widać go na zdjęciu nr 3 w poście wyżej.

Rabaty mniej więcej mam w głowie, ale nie umiem ułożyć roślin

Rabata A ogniskowa- w kamieniu - serpentynit trochę niebieski jak pod bukami - barwinki ładnie by wyglądały + parę miskantów i koniec. Boję się, że za dużo tego kamienia, ale nie mam pomysłu co innego zrobić na nawierzchnię. Może dać więcej barwinków na obrzeżach - mam ich aż 25szt to by trochę zminimalizowały efekt dużej ilości kamienia.

Rabata B - w zamyśle zielono biała - ładna w zimie - na wprost widoku z okna tarasowego. Najpierw kwitła by tawuła wczesna na tle tui, a potem hortensja limelight i funkie fire and ice (moje wymarzone) + miskant/trzcinnik nie wiem

Rabata C - z boku tarasu z drzewem fastigiata, żeby dało trochę intymności z tej strony tarasu + rozplenice hameln + azalie czerwone w nóżki? Strzeliste drzewko ładnie będzie wyglądało, bo akurat wypadnie na środku ściany szczytowej.



w miejscu za tujami, gdzie napisałam "bałagan" będzie docelowo stanowisko ogrodnicze - stół do przesadzania roślin, składzik na doniczki i takie tam.
Co o tym sądzicie, będzie to jakoś wyglądać? Wiem, że mam mało miejsca i wszystko takie z krzywusa idzie, ale taką mam już działkę
____________________
Jola ul. Zielona :-) i zaczynam życie od nowa poprzedni wątek Ogród-moje marzenie, zmęczenie i spokój
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies