Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród - moje marzenie, zmęczenie i spokój

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród - moje marzenie, zmęczenie i spokój

makadamia 07:50, 08 maj 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Jolu, przegapiłam wcześniejsze posty z planem - bardzo porządnie rozrysowanym

Twój pomysł bardzo fajny i sensowny. Bałagan bym tylko furtką zasłoniła.

Barwinka bym nie sadziła, ale ogólnie pomysł na tą rabatę żwirową jest super.
Tego typu nasadzenia bym widziała:

https://pl.pinterest.com/pin/285486063863920875/
https://pl.pinterest.com/pin/285486063865434246/

To muszą być rośliny niewymagające nawożenia, dzielenia, tolerujące suszę.
Raczej trzcinnik niż miskant
perowskia, rozchodniki, lawenda, przywrotnik
jakieś kulki zimozielone by się przydały ze trzy sztuki. może sosna varelka?
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Jola_M 08:40, 08 maj 2019


Dołączył: 05 kwi 2019
Posty: 971
och dzięki Asiu, że się odezwałaś
nad roślinami jeszcze będę myśleć, na ogniskowej nie mam zbyt wiele miejsca, raptem 5x4m, więc nie dam rady wsadzić za dużo, raczej tylko przy ławeczkach i za nimi co się zmieści. Chciałam gracillimusa, bo jest nie za wielki, a trzcinników na tle maty bambusowej nie będzie widać. Poza tym dam tam jeszcze milina tak jak mówiłaś - on sobie tam ładnie poradzi na tych matach na zasłoniętym i słonecznym stanowisku. Za to barwinki z niebieskimi kwiatami wyglądałyby fajnie na tle serpentynitu. Będę próbować - przymierzać, narazie idę walczyć z trawą i kamieniami, które tam zalegają

Furtka przy bałaganie się nie sprawdzi, bo przed nią i tak będzie jeszcze kącik ogrodniczy, a nie wróżę, że tam będzie pięknie poza tym tuje zasłoniłyby mnie od wiatru trochę w tym kąciku. Koniecznie muszę czymś zakryć to ogrodzenie, bo mnie do szału doprowadza siatka ocynkowana noi ładne tło dla pozostałych roślin bym chciała zrobić.
Myślisz, że rabata B to zły pomysł?

PS. Ścieżka nie jest do rabaty C, tylko do wody ogrodowej, bo tam na ścianie mam akurat kranik i wydeptaliśmy już trawnik

____________________
Jola ul. Zielona :-) i zaczynam życie od nowa poprzedni wątek Ogród-moje marzenie, zmęczenie i spokój
Jola_M 08:44, 08 maj 2019


Dołączył: 05 kwi 2019
Posty: 971
się rozpisałam jak zwykle, a tu trzeba iść kopać

PS. Asia - te zdjęcia super, ławeczki właśnie takie podobne zrobię, o drewnianych deskach w żwirze też myślałam, no ale przecież ognisko... Myślisz, że rabata B powinna mocno nawiązywać do ogniskowej? może masz rację, bo ja je potraktowałam trochę inaczej. Rabatę B widać nawet w zimie z okna tarasowego, ogniskowa jest schowana z boku za domem trochę. No kurcze nie wiem - będę myśleć, a teraz idę kopać, bo mi dzień umyka, a jest ładna pogoda dziękuję Ci bardzo i buziaki
____________________
Jola ul. Zielona :-) i zaczynam życie od nowa poprzedni wątek Ogród-moje marzenie, zmęczenie i spokój
makadamia 09:20, 08 maj 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Zasadniczo tak - wg mnie lepiej by było dopasować rabatę B do A.
Te tuje dobrze wymyśliłaś -tylko one takie wielkie na tą niewielką rabatkę.
Do tego wspominałaś coś o winogronie eMa - akurat to ogrodzenie naprzeciw tarasu byłoby dla niego najlepsze.

Z tą ścieżką to się później domyśliłam

Barwinki te kwiatki mają bardzo krótko. I wolą do cienia niż na słońce.
Chyba lepiej by im było na rabacie C, przy wodzie. Tak samo hoście.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Anda 09:39, 08 maj 2019


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33457
Barwinek spokojnie da rade na sloncu i na suchym podlozu. Na poczatku trzeba go podlewac, ale jak sie rozrosnie, to nic go nie powstrzyma Kwitnie krotko, ale jest zimozielony. Robi ladny kobierzec i kamieni nie widac. Pomiedzy moglabys dosadzis lubiace slonce i suche podloze Geranium.

Jako trawe proponuje Stipa calamagrostis 'Algäu'. Jest duza, rozlozysta, szybko przyrasta, u mnie sie nie wysiewa. Szybko startuje i jest dlugo zielona. U mnie sie troche poklada, bo ma zbyt zyzne podloze. Miskant nie lubia zbyt suchego podloza.

Inaczej niz Asia mysle, ze B nie musisz dopasowywac do A. To dwa pokoje ogrodowe, ktore niekoniecznie musza byc polaczone, bo maja zupelnie rozne funkcje.

Tawula osiaga rozmiary 2x2 m. Czy nie bedzie za duza? Ona jest ladna, ale bardzo rozlozysta.



____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Jola_M 19:11, 08 maj 2019


Dołączył: 05 kwi 2019
Posty: 971
makadamia napisał(a)
Zasadniczo tak - wg mnie lepiej by było dopasować rabatę B do A.
Te tuje dobrze wymyśliłaś -tylko one takie wielkie na tą niewielką rabatkę.
Do tego wspominałaś coś o winogronie eMa - akurat to ogrodzenie naprzeciw tarasu byłoby dla niego najlepsze.

Z tą ścieżką to się później domyśliłam

Barwinki te kwiatki mają bardzo krótko. I wolą do cienia niż na słońce.
Chyba lepiej by im było na rabacie C, przy wodzie. Tak samo hoście.


Asiu, wytyczyłam rabaty i wyszło mi, że rabata B będzie miała ok 9m2. Bok po ogrodzeniu to 5m, a podstawa od strony garażu 3,5m. Nie wiem co innego niż tuje - mniejsze, ale min 1,5m wysokie - zimozielone.
Winogrono eMa pójdzie gdzie indziej - znalazłam jeszcze jedno fajne miejsce z południowym słońcem przy warzywniku tematycznie będzie się zgadzało, muszę mu to jeszcze wyperswadować.
Barwinki rosną u mnie na słonecznej rabacie i kwitły od połowy marca i jeszcze dzisiaj mają pojedyncze kwiatki - bardzo chciałabym je zatrzymać
zdjęcie marzec

zdjęcie dziś
____________________
Jola ul. Zielona :-) i zaczynam życie od nowa poprzedni wątek Ogród-moje marzenie, zmęczenie i spokój
Jola_M 19:26, 08 maj 2019


Dołączył: 05 kwi 2019
Posty: 971
Anda napisał(a)
Barwinek spokojnie da rade na sloncu i na suchym podlozu. Na poczatku trzeba go podlewac, ale jak sie rozrosnie, to nic go nie powstrzyma Kwitnie krotko, ale jest zimozielony. Robi ladny kobierzec i kamieni nie widac. Pomiedzy moglabys dosadzis lubiace slonce i suche podloze Geranium.

Jako trawe proponuje Stipa calamagrostis 'Algäu'. Jest duza, rozlozysta, szybko przyrasta, u mnie sie nie wysiewa. Szybko startuje i jest dlugo zielona. U mnie sie troche poklada, bo ma zbyt zyzne podloze. Miskant nie lubia zbyt suchego podloza.

Inaczej niz Asia mysle, ze B nie musisz dopasowywac do A. To dwa pokoje ogrodowe, ktore niekoniecznie musza byc polaczone, bo maja zupelnie rozne funkcje.

Tawula osiaga rozmiary 2x2 m. Czy nie bedzie za duza? Ona jest ladna, ale bardzo rozlozysta.



Ewa, bodziszkowi robiłam zdjęcie w Wojsławicach, wiec strzał w dychę bo mi się podobał tylko fiolet nie bardzo by pasował na ogniskowej - musiałabym poszukać jakiejś innej odmiany. Ale ten himalajski strasznie mi się podobał

Stipa ładna, ale własnie szukam czegoś nie rozłożystego, bo na ogniskowej nie mam na tyle miejsca, trawa musiałaby być bardziej w pion niż taka pokładająca się. Ten gracimillus wydawał mi się w miarę kompaktowy, ale może kurde znowu coś nie doczytałam
Tawuła może być rzeczywiście zbyt rozłożysta, nie będzie na tyle miejsca, masz rację. Szukałam czegoś wczesnego, co ozdobi rabatę B przed hortensją, trawami i hostami.
dzięki! będę myśleć, bo z moim tempem zrywania darni, posadzę cokolwiek w okolicach czerwca
____________________
Jola ul. Zielona :-) i zaczynam życie od nowa poprzedni wątek Ogród-moje marzenie, zmęczenie i spokój
Jola_M 19:38, 08 maj 2019


Dołączył: 05 kwi 2019
Posty: 971
Na koniec, relacja z dzisiejszego dnia. Oczywiście czasu zabrakło, bo rodzicom zepsuł się akurat samochód i woziłam tatę po warsztatach Ale trzy godzinki wygospodarowałam chyba to nawet lepiej, bo inaczej to bym chyba przesadziła z tą robotą i jutro nie mogłabym się ruszać
Zaczęłam od ściągnięcia kamienia w miarę możliwości ile się dało i zerwania szmaciarstwa na starej rabacie, biedne roślinki przepraszam i nigdy więcej wam tego nie zrobię
A to szmatka i klepisko pod nią widać liczne tunele, chociaż jednego kreta w zeszłym roku udało nam się schwytać i wywiezc w inną okolicę, ale jak widać, było więcej mieszkańców


____________________
Jola ul. Zielona :-) i zaczynam życie od nowa poprzedni wątek Ogród-moje marzenie, zmęczenie i spokój
Jola_M 19:47, 08 maj 2019


Dołączył: 05 kwi 2019
Posty: 971
Potem wytyczyłam linie rabat i wyjdzie to mniej więcej tak - słabo widać, ale jest tam biały sznurek rozciągnięty na trawce



A potem sciągałam darń, masakra, zrobiłam tylko kawałek w tym tempie będzie to trwało do wakacji, ale małe kroki i dam radę. Przy furtce zostawiłam jeszcze trawę, bo lepiej się wyjeżdża taczką, układam darń wzdłuż ogrodzenia na sąsiedniej działce.

____________________
Jola ul. Zielona :-) i zaczynam życie od nowa poprzedni wątek Ogród-moje marzenie, zmęczenie i spokój
ElaS 21:20, 08 maj 2019


Dołączył: 08 kwi 2019
Posty: 1043
Przyszłam Jolu do Ciebie. Pospacerowałam. Podziwiam plany. Ja muszę konkretnie postawić, przymierzyć, pomieszać. Kiepsko z planami.
A tytuł wątku w punkt. Mam swój sposób na ściąganie darni. Podważam darń szpadlem w okręgu i takimi kołami zdejmuję, mi ułatwia to pracę. Najgorsza robota to walka o rabaty. Pot nie powiem po czym ścieka
____________________
Malwowy ogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies