Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród długi

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród długi

Roocika 13:57, 01 wrz 2021


Dołączył: 14 gru 2017
Posty: 7943
Joann napisał(a)

Czyli ambrowce i tulipanowce późno startują. Za często nie czyta się o tym, o katalpie - nagminnie. Jej chyba nic nie przebije pod tym względem


Asiu, miałam ambrowca- u mnie startował ostatni, mam tulipanowca i on startuje później niż grujecznik, razem z tulipanowcem startuje platan, może nieco później. U mnie jest trochę zimniej niż w większości rejonów toteż trzeba brać na to poprawkę, że jak u innych drzewa mają liście u mnie często dopiero je rozwijają.

Graby są najszybsze. Nie wiem jak się plasuje buk i brzozy, może zaobserwuję w przyszłym sezonie.

Plan zrób sobie koniecznie
____________________
Asia Ogród w dolinie Wysoczyzna Elbląska
mrokasia 14:03, 01 wrz 2021


Dołączył: 26 lip 2016
Posty: 18158
Buki też do błyskawic nie należą. Za to potrafią się zaliścić w jedną noc .
____________________
Kasia - Ogrodowe marzenie Mrokasi okolice Warszawy
Joann 18:54, 01 wrz 2021


Dołączył: 01 lut 2021
Posty: 2092
Dorii napisał(a)
I rysunki a właściwie plan i zdjęcia, szerokie kadry oczywiście.

A po tej stronie nie masz śliw wiśniowych? Plan całości koniecznie zrób bez tego ciężko doradzić. Nawet tobie będzie łatwiej zobaczyć ogród jako całość.

Muszę znaleźć czas, żeby stworzyć plan, teraz urwanie głowy mam.
Ale przyznam szczerze, że na tym etapie, na którym jestem, nie czuję już potrzeby tworzenia takiego planu. Najważniejszy projekt, czyli wytyczenie i wykonanie dwóch ścieżek, jest już za mną. To jest szkielet mojego ogrodu. Płyty częściowo, choć nie do końca, mam położone. Wszystko czeka na realizację, która rozciąga się w czasie. Z wiadomych względów, jak u każdej z nas, praca, obowiązki.

Śliwy mam po lewej stronie, ale nie są to przecież kuliste drzewa. Maja nieregularną koronę. W wybraniu miejsca na drzewa pomocne są dla mnie zdjęcia, nie plan. To na zdjęciach widać najlepiej, co tam musi rosnąć. Co pasuje, a co nie.
____________________
Joanna Ogród długi
Joann 18:58, 01 wrz 2021


Dołączył: 01 lut 2021
Posty: 2092
Agatorek napisał(a)
Kurczę, szkoda klona, trzymam kciuki. I nie wywalaj go za wcześnie. Daj mu czas. U mnie ten mój pierwszy jakiś czas po posadzeniu wyglądał bardzo kiepsko. I go zostawiłam w spokoju, tylko podlewałam podczas upałów. Za jakiś czas „wyzdrowiał”.

A co daje okiełznanie miskanta (sadzeniem donicach)? Wolniej wtedy rośnie?

Aga, nie wywaliłam, o nie! Posadziłam w doniczce. Dziś padało trochę, może się go odratuje. On chyba miał za mało wody.
Jeśli chodzi o tego miskanta, to posadzenie go w doniczce ma na celu ograniczyć jego rozrost. Zobaczymy. Trochę się obawiam, że będzie mu ciasno, ze zacznie usychać czy coś. Ale to najwyżej, jak będzie wyglądał nieciekawie, wykopię i wyrzucę stamtąd doniczki.
____________________
Joanna Ogród długi
Joann 19:05, 01 wrz 2021


Dołączył: 01 lut 2021
Posty: 2092
inka74 napisał(a)
Na samego szmaragda potrzebujesz 80-100 cm rabaty na głębokość. Na szczelny zielony płot sadzisz je co ok. 70 cm. Ładną ścianę wtedy robią po latach. Miskanty bym stamtąd zabrała na bank. Ta rabata jest wąska.
Jeżeli masz tuje posadzone w większej odległości od siebie to można posadzić miskanty na mijankę z nimi przy samym krawężniku. Tak czy siak na taki układ potrzebujesz rabatę o głębokości min. 1,5 metra.

Sporo w tym roku rzeczy zrobiliście. Ogród nabiera bardzo fajnego kształtu. Kibicuję po cichutku

Witaj Iwonko, miło mi, że zajrzałaś
Nie wiem, w sprawie której rabatki jest ta uwaga. Czy tej z Red Baronem?
Bo jeśli tak, to będę przesuwać rośliny. Nie ma rady. Koncepcji nie zmienię, bo rabata Polinkowa to rabata, która budzi mój zachwyt. Chcę tak zachwycać się u siebie takim układem roślin
Podwórko się zmieniło, niekiedy przypomina ogród, a czasami nawet ogrodem nazywam Dziękuję
____________________
Joanna Ogród długi
Joann 19:10, 01 wrz 2021


Dołączył: 01 lut 2021
Posty: 2092
Kokesz napisał(a)
Ja bym zrobiła jednak najpierw plan ogrodu zanim wyruszysz po kolejne drzewo Nietrafioną bylinę jakoś upchniesz w ogrodzie a z drzewem jest większy problem.
Jeszcze mi się nasunęło, że trzmieliny możesz przenieść pod ścianę garażu, na ciemnym tle też by się ładnie prezentowały.
Danusia rysowała tam większe drzewa, no chyba, że już tam coś posadziłaś?


Zrobię plan w wolnej chwili, bo wrzesień, a przynajmniej początek, to miesiąc bardzo wymagający
Od drzew trzeba zacząć, nie ma co. Ogród nie może być płaski, by był ciekawy. Nie ma co odkładać na później decyzji. Tylko trzeba podjąć ją jak najszybciej

Pod garażem nic nie ma aktualnie. Wczoraj wysadziłam stamtąd derenie (Kasiu)
Trzmielin tam nie chcę. W dalekiej przyszłości, obok brzozy, chcę zrobić ściankę wodną. Nie wiem jeszcze jak się to robi, ile to kosztuje, no nic nie wiem. Ale pasowałaby tam. I świerk (czyli znowu wracam myślami do pomysłu z początku) mi się marzy na rogu, co by go przystrajać na święta. Ale to niepewne plany.
____________________
Joanna Ogród długi
Joann 19:16, 01 wrz 2021


Dołączył: 01 lut 2021
Posty: 2092
Wiaan napisał(a)
Popieram zrobienie planu, narobilam mnóstwo błędów przez jego brak. Ogarnęłam się i lepiej późno niż wcale i nawet teraz jak dużo mam zrobione mam plan jak chcę aby finalnie wyglądał ogród i robię sobie partiami. Ostatnio nawet kupiłam książkę Danusi i mam fajną lekcję i oczywiście Was niezastapianych doradców

Masz rację Wiaan, tylko u mnie już się nic nie wymyśli. Mały ogród jest. Najważniejsze i najtrudniejsze decyzje podjęłam, teraz tylko czekać aż się zrealizują plany. I zostało przemieszczanie się z doniczkami, przymierzanie to tu, to tam, co więcej?
Drzewa trzeba zasadzić jeszcze A to ważne. Jutro może ogarnę zdjęcia.
Wiaan, u Ciebie to już jest pięknie, teraz tylko upiększać
____________________
Joanna Ogród długi
BASIA8 20:37, 01 wrz 2021


Dołączył: 21 sty 2013
Posty: 4630
Joann napisał(a)

Fajnie, że udało się Wam kupić w dobrej cenie, bo u mnie ceny katalp są bardzo wysokie. Niech rośnie i cieszy jak najdłużej


Cena dobra ale zbyt pięknie rozgałęziona nie jest. Pewnie dlatego nikt nie chciał jej kupić. Ale niech rośnie i cieszy
____________________
Basia- W Dolinie Muminków ***
Kokesz 21:17, 01 wrz 2021


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6692
Ten plan jest po to, żebyśmy widziały, gdzie i co już masz w ogrodzie.
Po całości, bo uwierz, że ze zdjęć na prawdę trudno się zorientować.
Wtedy można też zobaczyć jakie szerokie masz rabaty, doradzić, czy zmieszczą się tam planowane rośliny, które przecież docelowo będą większe, niż teraz.
Gdzie np posadzić drzewo, żeby dawało cień na tarasie Tobie a nie sąsiadowi.

A miskanty to raczej rozsadzą te doniczki swoją bryłą korzeniową, niż ona je ograniczy
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
LIDKA 21:45, 01 wrz 2021


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7339
Joann napisał(a)


Zrobię plan w wolnej chwili, bo wrzesień, a przynajmniej początek, to miesiąc bardzo wymagający
Od drzew trzeba zacząć, nie ma co. Ogród nie może być płaski, by był ciekawy. Nie ma co odkładać na później decyzji. Tylko trzeba podjąć ją jak najszybciej

Pod garażem nic nie ma aktualnie. Wczoraj wysadziłam stamtąd derenie (Kasiu)
Trzmielin tam nie chcę. W dalekiej przyszłości, obok brzozy, chcę zrobić ściankę wodną. Nie wiem jeszcze jak się to robi, ile to kosztuje, no nic nie wiem. Ale pasowałaby tam. I świerk (czyli znowu wracam myślami do pomysłu z początku) mi się marzy na rogu, co by go przystrajać na święta. Ale to niepewne plany.


Co do Świerka do przystrajania to polecam jodłę koreankę.
Moja jeszcze mała ale zgapiłam od Wioli bo ma piękną.
Rośnie w regularnym kształcie i ma miękkie grubiutkie i niedługie igły.
Posadziłam przed domem żeby widzieć z okna w kuchni.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies