Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Trawiasto liściasty bez thui

Pokaż wątki Pokaż posty

Trawiasto liściasty bez thui

Fleszu 12:09, 20 kwi 2023


Dołączył: 22 maj 2021
Posty: 418
Mam na pozbycie się trochę sadzonek Stipy, jakby ktoś chciał to mogę wysłać

Czy lawendy powinny już wypuszczać listki? U mnie spora część jest jeszcze sucha, przemarzły?
____________________
Flesz trawiasto-lisciasty-bez-thui
Patrycja_KG_Lu 15:03, 20 kwi 2023


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2655
Czy rozluźniałeś jakoś tą glinę przed sadzeniem? Jak szykowałeś dołki?
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Fleszu 15:15, 20 kwi 2023


Dołączył: 22 maj 2021
Posty: 418
tak, zrobiłem dołek szerszy i głębszy o około 20cm niż donica i uzupełniłem dno i marginesy luźniejszą, żyzną glebą. Podlewałem dużo, może za dużo? Korzenie nawet nie raczyły przerosnąć przez te marginesy a miały na to prawie 2 lata. Jak uschły, nie było większego problemu z wyjęciem ich z dołków, nawet nie musiałem używać szpadla tylko mocno pociągnąłem i wyszło. Bryła korzeniowa taka sama jak przy sadzeniu.
____________________
Flesz trawiasto-lisciasty-bez-thui
Fleszu 15:47, 20 kwi 2023


Dołączył: 22 maj 2021
Posty: 418
Tymczasem w ostatniej chwili odwołałem firmę która jutro miała sadzić tuje przy wschodnim ogrodzeniu gdzie nie udały się bluszcze - lokalny uprawiacz tuj (fajna nazwa firmy - Prze Thuje

Zamiast tego będzie pęcherznica Diable d'or.

Tak więc tytuł wątku został uratowany, a w kieszeni zostaje 1500 zł bo thuje z sadzeniem były po 51zł a pęcherznice są po 14-15 i posadzę sam Rosną szybko więc za 3 lata żywopłot zasłoni całą siatkę.
____________________
Flesz trawiasto-lisciasty-bez-thui
Patrycja_KG_Lu 17:33, 20 kwi 2023


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2655
Czytałam tutaj na grupie w dziale o glebie, żeby w dołku nie dawać samej innej ziemi. Gdy się miesza z tą rodzimą to nie ma takiej granicy mocnej, która tworzy barierę dla korzeni. Toszka albo Mazan o tym pisali o ile się nie mylę.
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Fleszu 16:34, 23 kwi 2023


Dołączył: 22 maj 2021
Posty: 418
Wymyśliłem patent na ślimaki, jutro będę montował na skrzynkach warzywnych zanim te potwory tam wlezo. Taśma rzepowa (ta bardziej chropowata część zwana haczykami) szeroka na 5cm. Przytakuję ją dookoła skrzynek. Ślimaki podobno nie lubią pełzać po takich ostrych powierzchniach.

Koszt nieco ponad 1 zł za mb więc żaden.

____________________
Flesz trawiasto-lisciasty-bez-thui
Patrycja_KG_Lu 16:57, 23 kwi 2023


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2655
Pomysłowe. Daj potem znać czy spełnia swoje zadanie.
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
sylwia_slomc... 22:22, 23 kwi 2023


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81910
Też jestem ciekawa efektu.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Fleszu 20:13, 24 kwi 2023


Dołączył: 22 maj 2021
Posty: 418
Obcialem dzis te obumarłe gałęzie klonu bloodgood. Wygląda że jednak wericilioza bo na przekroju ciemne przebarwienia
____________________
Flesz trawiasto-lisciasty-bez-thui
daredevil 12:01, 27 kwi 2023

Dołączył: 08 cze 2021
Posty: 3572
Kupa pracy za Wami. Szkoda roślin, sporo straciłeś. Dobrze sadząc robić dużo większe dołki niż się człowiekowi wydaje i przemieszać nowy kompost z rodzimą glebą. Wtedy korzenie przerastają też dookoła a nie siedzą w dobrej ziemi nie chcą mieć do czynienia z okalającą je gliną (nic dziwnego u mnie też glina. Cebulowe nie mają szans, szachownice, czosnki ozdobne padły prawie wszystkie. Kwitły jedynie w pierwszym sezonie po posadzeniu, potem degrengolada

Poziomki niestety są krótkowieczne, posadziłam na nowo kilkadziesiąt krzaczków ale nie 300

Zauważyłam że dużo lepiej mi doorenbosy urosły na rabatach ze ściółką z kory/zrębków niż te same sadzone w tym samym czasie ale w trawniku. Trwa jednak stanowi dużą konkurencję zwłaszcza latem.
____________________
https://www.ogrodowisko.pl/watek/11118-podkrakowska-wies-foliak-kury-i-my
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies