Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Magary Dramaty z Rabaty

Pokaż wątki Pokaż posty

Magary Dramaty z Rabaty

Helen 07:58, 26 maj 2024


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 8583
Daga, siewek naparstnic grzech się pozbywać
Pięknie masz, maj jest cudowny
____________________
Helen - Hortensjowo
TAR 10:44, 26 maj 2024


Dołączył: 16 sie 2016
Posty: 9538
Apropo grujecznika. To nie wiem czy wiesz ze podczas wyprowadzki z poprzedniego domu zabralam z ogrodu kilkanascie drzew i krzewow. W tym najwiekszego buka Franken. Buki tricolor, ambrowce,klony palmowe, klony strzepiastokore, ussuryjskie, elegantulum, derenie i swierki Lucky Strike plus kilka pomniejszych. To byly rosliny o wielkich brylach ponad 5 letnie. Wszystko sie przyjelo. Wykopki byly jesienia. Wazne zeby z duza bryla je kopac.
____________________
Ogrod nad bajorkiem
Anda 11:41, 26 maj 2024


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 34263
Tar, muszę tu się włączyć, bo niby nie chcesz podkopywać mojego zdania i doświadczenia, ale to robisz Jesteś osobą wyjątkową, która naprawdę dba dobrze o swoje rośliny i masz szczęście z miejscówką. Na swoim terenie masz trzy bajorka i działkę w lesie. Moje doświadczenia z ogrodów klientów są takie, że większość drzew i krzewów po takich przeprowadzkach się nie przyjmuje w nowym miejscu. Nie można w 100 procentach swoich doświadczeń przekładać na inne ogrody. Miejscówka ma tu największe znaczenie, ale również pora roku, ilość opadów i pogoda.
My nie dajemy gwarancji na sukces po takich przeprowadzkach roślinnych, bo inaczej poszlibyśmy z torbami. Mimo, że przeważnie ogrody są tu na ziemi gliniastej, a nie na piaskach, to starsze egzemplarze drzew i krzewów mimo przycięcia, dużych brył i podlewania często wypadają. Oczywiście nie stoję nad klientami i nie patrzę jak podlewają, ale nawet przy dobrej opiece ryzyko istnieje po prostu.


____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana (Niemcy i Wielkopolska) Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Anda 11:47, 26 maj 2024


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 34263
Magara napisał(a)


Oooo, to mnie nastraszyłaś Grujecznik, którego planuję (a raczej nie planuję, ale to rozsądek przeze mnie przemawia, żeby go przesadzić) rośnie 4 rok. Wiem, że albo teraz albo nigdy.
Czy słusznie chcę czekać do jesieni czy lepiej teraz czy to bez znaczenia???
Jakbym go miała przyciąć nie mam pojęcia
Ale tego już u Judith rozważać nie będę


Przeniosłam Twojego posta z wątku Judith tutaj

Najlepiej przesadzać jesienią, gdy opadną liście. I koniecznie przytnij go po przesadzeniu. Bez liści dokładnie widać strukturę drzewa, więc jest łatwiej o zachowanie ładnego wyglądu. Nie wiem jak często zimą jesteś na działce , ale za każdym razem jak będziesz to sprawdź wilgotność w miejscówce tego przesadzonego grujecznika. Wiosną konieczna jest co tygodniowa kontrola, zwłaszcza, jak zacznie wypuszczać liście.
Nie bój się tego przesadzenia. Jeśli wszystko zrobisz dobrze, to się przyjmie. Ilość wody jest tu kluczem, za dużo źle, za mało niedobrze Lepiej podlewać rzadko, ale dużo. Dużo to tak 50 l na raz, żeby woda doszła do głębokości korzeni.

____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana (Niemcy i Wielkopolska) Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Judith 12:01, 26 maj 2024


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 11551
Ando, to ja jeszcze dopytam, co to znaczy podlewać rzadko? (przy założeniu,oczywiście, ze nie pada deszcz).
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
UrsaMaior 12:11, 26 maj 2024


Dołączył: 24 maj 2014
Posty: 8931
Aaa w temacie przesadzania mogę dorzucić 3 grosze. Przesadzałam kilkuletnie ogromne grujeczniki, bryły wielkie i szerokie, problemów zero. Buki podobnie, w zeszłym sezonie, latem, przeniosłam pendulę, nawet nie zauważył. Magnolie to samo. Przy czym ogród na piachu, więc kopie się łatwo.
____________________
ogród pod lasem
Anda 12:14, 26 maj 2024


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 34263
Judith napisał(a)
Ando, to ja jeszcze dopytam, co to znaczy podlewać rzadko? (przy założeniu,oczywiście, ze nie pada deszcz).


Rzadko, czyli nie codziennie po 5L wody. Dokładnej definicji nie podam, bo to jest uwarunkowane miejscówką i pogodą. Może być raz na tydzień, a również raz na dwa tygodnie. Jeśli posadzone drzewo czy krzew jest duże, z dużą donicą lub dużą bryłą to 50L może być mało i lepiej podlewać 70 l, ale rzadko. Dookoła pnia musi być zrobiona fosa, aby woda wsiąkała tam gdzie jest potrzebna.
Są też takie worki 80L stopniowo oddające wodę ‚tree buddy’.

Nawet jeśli padało to może być za mało wody na 1qm aby dotrzeć do korzeni. Warto się wtedy upewnić i wykopać lekki dołek, czy mokro nie jest tylko na powierzchni.




____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana (Niemcy i Wielkopolska) Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Anda 12:25, 26 maj 2024


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 34263
UrsaMaior napisał(a)
Aaa w temacie przesadzania mogę dorzucić 3 grosze. Przesadzałam kilkuletnie ogromne grujeczniki, bryły wielkie i szerokie, problemów zero. Buki podobnie, w zeszłym sezonie, latem, przeniosłam pendulę, nawet nie zauważył. Magnolie to samo. Przy czym ogród na piachu, więc kopie się łatwo.


Przesadzałaś sama takie wielkie bryły? Jaka była opieka potem? Bryła była wykopywana koparką, czy własnoręcznie? Duża bryła to jaka konkretnie? Z tego co pisałaś i ty, i inne dziewczyny znające Twój ogród, to na Twoich piaskach „utonęły” tony kompostu. To też zmienia postać rzeczy.
Bo łatwo jest rzucić swoim doświadczeniem, ale gdy drzewo kogoś, kto też tak zrobi padnie, to powie się tylko ‚oj szkoda’ i przejdzie dalej do własnych rzeczy.
Doradzam tak, aby spotęgować szanse na sukces. Takie „zboczenie” zawodowe.

Ciekawe, ilu osobom nie udało się w ten sposób przesadzić drzew z powodzeniem. One się raczej nie odezwą, ale założę się, że jest ich więcej.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana (Niemcy i Wielkopolska) Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
LIDKA 12:46, 26 maj 2024


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 9029
Ja tu jestem ogrodniczym przedszkolakiem. Ale sie wypowiem. Przesadzam drzewa kiedy mi pasi.

Przesadzałam platany ok 3 m
Klony crimsony
Klona jesieniolistnego w lipcu w upały.
Miejscówka i opieka. To jest to.

Ja kłade węża pod drzewka. Puszczam wode żeby się sączyła i tak sobie leci.
Przeważnie godzinkę a zdażyło się że i całą noc. Zapomniałam.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
UrsaMaior 12:57, 26 maj 2024


Dołączył: 24 maj 2014
Posty: 8931
Grujeczniki musiało ciągnąć 2 facetów, ile miała bryła to nie powiem, ale na tyle duża, że potrzebni byli faceci. Chyba mam fotki z całej akcji, poszukam. Kopanie zawsze szpadlem, u mnie nie ma jak wjechać koparką. Opieka pozabiegowa normalna, rozłożona linia i dodatkowo podlewanie z węża.
Buka z kolei przenosiłam sama, bryłę miał dużo mniejszą, nie potrzebowałam pomocy. Aaa i małą bryłę miał jeszcze Drummondi, aż byłam zaskoczona. Kilkuletnie drzewko, a wyszedł od pierwszego kopnięcia. Najgorsze są palmowe, umordowałam się z Orange Dream i Sangokaku, te to mają korzenie jak pająki.
Magnolie przesadzałam kilka razy, kopałam szeroko ale dość płytko. Wszystkie żyją i lepiej kwitną.

Ja Ci niczego nie zarzucam, nie czytałam Twojego posta Opisuję tylko moje doświadczenia, bo akurat przesadzania nigdy się nie bałam, bardziej cięcia I tak jak mówię, u mnie luźne podłoże, piaszczyste, kopie się łatwo. Z gliną byłaby inna historia, raz chciałam pomóc Kwartetowi, wykończył mnie dołek pod bylinę
____________________
ogród pod lasem
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies